DOLAR 13,4618-0.56%
EURO 15,2746-0.34%
ALTIN
BITCOIN 5702601,35%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erdoğan: Hafter’e Abu Dabi ve Mısır destek veriyor

Erdoğan: Hafter’e Abu Dabi ve Mısır destek veriyor

ABONE OL
Ocak 24, 2020 14:35
Erdoğan: Hafter’e Abu Dabi ve Mısır destek veriyor
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Şansölyesi Angela Merkel arasındaki kritik görüşme Vahdettin Köşkü’nde geçekleşti. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmesi sona erdi.

İki lider arasındaki görüşme yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü. Liderlerin görüşmesinin ardından heyetler arası görüşme yapıldı.

Görüşmelerin ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel ortak basın toplantısı yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Türk-Alman Üniversitesi’nin resmi açıklamasını yaptık. Başta Libya ve Suriye olmak üzere bölgesel gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulunduk. Ülkelerimiz arasındaki köklü dostluk ilişkilerinin sürdürülmesinin, Türkiye ve Almanya’nın yanı sıra bölgemizin de menfaati olması konusunda hemfikiriz. Ekonomi, ticaret, yatırım, enerji ve turizm alanlarında mevcut işbirliğimizi daha da ileri taşımakta kararlıyız. Yenilenebilir enerji, dijitalleşme, yapay zeka gibi konularda ciddi bir potansiyelimiz bulunuyor.

‘ALMANYA’DAN SORUMLULARIN CEZALANDIRILMASINI BEKLİYORUZ’

Türkiye ile AB ilişkilerini ele aldık. Sayın şansölyeye AB’den beklentilerimizi aktardık. Almanya temmuz ayından itibaren AB dönem başkanlığını üstlenecek. Bunun Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesi bakımından önemli fırsat olacağını düşünüyoruz. Almanya’daki 3,5 milyona yakın Türk toplumunun huzuru ve refahı bizim için öncelikli meseledir. Türklerin Almanya’da kendilerini evlerinde hissetmeleri bizler için çok önemlidir. Bu doğrultuda Alman dostlarımızın atabileceği çok adım bulunuyor. Büyükelçiliğimizin hizmet aracı örgüt mensupları tarafından ateşe verildi. Bu saldırıları kınıyorum. Bu eylemlerin görmezden gelinmesini, demokratik hakmış gibi gösterilmesini anlamak mümkün değildir. Almanya’dan sorumluları cezalandırılmasını, böyle tablolara müsamaha göstermesini özellikle istiyoruz.

4 milyon insanın yaşadığı İdlib, rejimin ağır saldırılarına muhatap olmaktadır. Rejim, tüm sivil yerleşim bölgelerini aralıksız bombalıyor. İnsani dramı hafifletmek için elimizden gelen çabayı sergiliyoruz. Sayın Merkel’e bu konuda neler yaptığımızı, barınma noktasında neler yaptığımızı, kış mevsiminde artık çadırlardan istiyoruz ki İdlib halkını kurtaralım. Herkesin rejim üzerinde de baskı kurması gerekmektedir. Sayın şansölyeye Berlin sürecini başlatarak Libya’da çözüm çabalarına destek sağlamasından ötürü teşekkür ediyorum. Türkiye olarak Almanya’nın inisiyatifine en etkin samimi destek veren ülkelerin başında yer aldık.

‘HAFTER’E VERİLEN DESTEKLER KENDİSİNİ ŞIMARTMIŞTIR’

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek vermek BM kararları gereğince bir tercih değil yükümlülüktür. Darbeci Hafter’in saldırılarını artırması bu şahsın uzlaşı gibi bir niyetinin olmadığını göstermiştir. Kendisine verilen destekler ciddi manada şımartmıştır. Biz Libyalı kardeşlerimizi yalnız bırakmamakta kararlıyız. İran ve Irak’ta da son dönemde gerilimin arttığını görüyoruz. DEAŞ sonrası tekrar ayağa kalkamaya çalışan Irak’ın yeni bir kaosun içine sürüklenmesine izin verilmemelidir. Taraflara sağduyu ve aklı selim çağrısında bulunuyoruz. Bölgesel konularda Almanya ile diyaloğumuzu güçlendirerek devam ettireceğiz.

Almanya Başkanı Angela Merkel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Bu sabah Türk-Alman Üniversitesi’nin yeni kampüsünün açılışıyla çok önemli bir projeyi ziyaret ettik. Öğrenci sayıların artması ile ülkelerimiz arasındaki temaslara önemli katkıları olacaktır. Buradaki yerleşik Alman şirketlerinin mesleki eğitime de katkı sağlayabileceklerini konuştuk. Özellikle ticari ve ekonomi ilişkilerimizi ortak bir komisyonun devamıyla katkı sağlayabileceğimizi söyledik. İkili konular kapsamında yine Alman vatandaşı olan ve yurtdışına çıkış yasağı bulunan, tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının durumunda ilerleme kaydetmek için görüşmeye niyetli olduğumuzu ifade ettik. Aynı şekilde Türkiye burada görevli Alman gazetecilerin akreditasyonlarının en kısa zamanda verilmesi konuştuğumuz konulardan biriydi.

‘KIBRIS VE YUNANİSTAN KONULARI İKİLİ OLARAK ELE ALINMALI’

İdlib’den kaçmış olan insanlara maddi katkıya hazır olduğumuzu belirttik. Onlara daha sağlam barınma imkanları sağlanabilirse çok iyi olacağını ifade ettik. Yasa dışı insan kaçakçılığı konusunda İçişleri Bakanımızın yaptığı ziyaret sonrasında maddi destekleri olacak. Burada Alman şirketleri de Gümrük Birliği’nin modernizasyonu kapsamında ilişkilerin daha ilerleyeceğini söylediler. Kıbrıs veya Yunanistan gibi konular ikili olarak ele almamız gereken konular. Suriye’deki siyasi konuları ele aldık. Anayasa Komitesi Başkanı’nın başlattığı sürecin devam etmesi gerektiğini düşündük.

‘TÜRKİYE’NİN ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUZ’

Libya’da umuyoruz ki Hafter tarafından da olumlu adımlar atılmasını ümit ediyorum. İkili konuların yanı sıra bölgesel ve stratejik konuları ele aldık. Komisyon Başkanı ve iki komiserle de yaptığımız görüşmelerde bizim Türkiye’nin mülteciler konusunda sağladığı önemli ve takdire şayan destekleri takdir ettiğimizi ifade ettik. Nüfus açısından burada 3,5 milyon daha fazla mülteciyi kabul etmenin Türkiye açısından ne kadar önemli bir çaba olduğunu takdir ediyoruz.

SORU CEVAP

Erdoğan ve Merkel soruları yanıtlıyor;

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Serrac’ı yalnız bırakmayacağız, destek vermeye kararlıyız. Serrac yanlısı güçlere eğitim için heyetimizi gönderdik. Hafter nasıl bazı ülkeler tarafından tanınıyor, anlayabilmiş değiliz. Hafter, Berlin sürecinde hazırlanan metne de imza koymadı. Hafter’e Abu Dabi, Mısır destek veriyor, Wagner de var” açıklamasında bulundu. Kaynak VeryansinTv

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP