DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 584933-0,08%
İstanbul

AZ BULUTLU

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

FRANSA 171 YIL SONRA 24 DİRENİŞÇİNİN KAFATASLARINI CEZAYİR’E VERDİ

FRANSA 171 YIL SONRA 24 DİRENİŞÇİNİN KAFATASLARINI CEZAYİR’E VERDİ

ABONE OL
Temmuz 4, 2020 00:08
FRANSA 171 YIL SONRA 24 DİRENİŞÇİNİN KAFATASLARINI CEZAYİR’E VERDİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘171 Yıl Sonra Vatanlarına Kavuştular’
Fransa Cezayir anti-sömürge savaşçılarının kalıntılarını geri verdi
24 direniş savaşçısının kafataslarının geri dönüşü, sömürgeciliğin mirası ile büyüyen küresel bir hesaplamanın ortasında geliyor.

Cezayir, Fransa’nın Kuzey Afrika ülkesini sömürgeci işgali sırasında başını kesen ve on yıllardır bir Paris müzesinde saklanan 24 direniş savaşçısının kafataslarını aldı. Kafataslarının geri dönüşü, Cezayir tarihçilerinin yıllarca süren çabalarının bir sonucuydu ve sömürgeciliğin mirası ile büyüyen küresel bir hesaplamanın ortasında geliyor.

Cezayir ordusu başkanı Said Chengiha, “Ülkelerinin emperyal Fransa tarafından sömürgeleştirilmesini reddeden yiğit direniş savaşçıları on yıllardır ahlaksızca antik çağ objeleri gibi ahlaksızca sergileniyordu. dedi Cuma günü yaptığı konuşmada.

“Cezayir bugün özel bir gün yaşıyor” dedi.
24, 1830’da Cezayir’i işgal eden ve 1849 isyanında yer alan Fransız sömürge güçleriyle savaştı. Başları kesildikten sonra kafatasları Fransa’ya kupa olarak götürüldü.

2011 yılında Cezayir tarihçisi ve araştırmacı Ali Farid Belkadi, Eyfel Kulesi’nin karşısındaki Paris’teki İnsan Müzesi’nde kafataslarını keşfetti ve Cezayir yetkililerini uyardı. Araştırmacı geri dönmeleri için yıllarca kulis yaptı ve Cezayir’in o zamanki Cumhurbaşkanı Abdelaziz Bouteflika nihayetinde resmi geri dönüş talebini başlattı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 2018’de kabul etti, ancak bürokratik engeller dönüşü şimdiye kadar erteledi. Aralık 2019’da Macron “sömürgecilik ciddi bir hataydı” dedi ve geçmişte sayfayı çevirmek için çağrıda bulundu.

Kalıntılar Cumartesi günü başkent Kültür Sarayı’nda halka açık olacak ve ardından Cezayir’in uzun ve kanlı bir savaştan sonra Cezayir’in Fransa’dan bağımsızlığının 58. yıldönümü olan Cezayir’in doğusunda özel bir cenaze törenine gömülecek.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdelmadjid Tebboune Cuma günkü törende hem Parlamentonun evlerinin hem de üst düzey askeri yetkililerin başkanlığına başkanlık etti.

Üç MiG jeti, kalıntıları taşıyan Cezayir İlyuşin askeri uçağına eşlik etti.
Kafatasları Cezayir bayrağına sarılı tabutlara yerleştirildi ve askerler tarafından bir askeri grup olarak asfalt boyunca taşındı.

Kalıntılar arasında, 1849’da Fransızlar tarafından yakalanan isyan lider Şeyh Bouzian ve vurulmuş ve başları kesilmiş olan direniş lideri Mohammed Lamjad ben Abdelmalek, aynı zamanda Cherif Boubaghla (katır olan adam) olarak da biliniyordu.

Tarihçiler kalıntıların geri dönüşünü memnuniyetle karşıladılar, ancak Cezayir’in hala Fransız elinde olan tarihinin sadece bir parçası olduklarını söylüyorlar. Tarihçi Mohamed El Korso Associated Press haber ajansına verdiği demeçte, “Hafızamızın bir kısmını kurtardık.”

Diyerek şöyle devam etti: “Fakat yüzlerce sayıdaki direniş savaşçılarının tüm kalıntılarının ve devrimimizin arşivlerinin geri kazanılmasına kadar mücadele devam etmelidir.” (AFP)
04 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP