DOLAR %
EURO %
ALTIN 794,330,63
BITCOIN 5709480,83%
İstanbul
°

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

GAZA GELMEYİN, BULUNAN GAZ DİYANET’İN DİŞİNİN OYUĞUNA BİLE YETMEZ

GAZA GELMEYİN, BULUNAN GAZ DİYANET’İN DİŞİNİN OYUĞUNA BİLE YETMEZ

ABONE OL
Şubat 28, 2021 15:35
GAZA GELMEYİN, BULUNAN GAZ DİYANET’İN DİŞİNİN OYUĞUNA BİLE YETMEZ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Türkiye Ekonomisinin Kara Deliği’
Diyanet Son Yedi Ayda 6,6 Milyar Lira harcadı; Bütçesi 28 Kamu Kurumunu Geride Bıraktı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 Ocak-Temmuz döneminde 6 milyar 595 milyon TL harcadı. Ocak ayında 1,2 milyar TL harcama yapan kurumun Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz ayı harcamaları sırasıyla 893 milyon TL, 887 milyon TL, 911 milyon TL, 876 milyon TL, 882 milyon TL ve 937 milyon TL olarak gerçekleşti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 6 aylık harcaması 28 kurumu geride bıraktı
Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) 2020 yılının ilk yarısında en fazla harcama yapan 12’nci kamu kurumu oldu. 6 aylık gideri 5,6 milyar TL’ye ulaşan Diyanet, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın da aralarında olduğu 28 kamu kurumunu geride bıraktı.

Personel gideri 4,6 milyar lira
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yılın ilk yarısında yaptığı 5,6 milyar TL’lik harcamanın 4,6 milyar TL’sini personel giderleri oluşturdu. SGK’ye 838 milyon TL prim ödeyen idare, 116 milyon TL’lik de mal ve hizmet alım gideri yaptı.
6 aylık harcama tablosu:
►Diyanet İşleri Başkanlığı: 5,6 milyar TL
►Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: 3.4 milyar TL
►Kültür ve Turizm Bakanlığı: 1,9 milyar TL
►Dışişleri Bakanlığı: 2,1 milyar TL

Diyanet’ten cami derneklerine 29 milyon TL aktarıldı,
Diyanet İşleri Başkanlığı, cami ve Kuran kursu derneklerine 29 milyon TL aktardı.
Kuran kurslarına maddi katkıda bulunanlara cennetten ev verileceğini söyleyerek yurttaşlardan yardım isteyen Ali Erbaş’ın başında olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı, 2019 yılında cami ve Kuran kursu derneklerine 29 milyon TL aktardı. Diyanet’in 2018 ve 2019 yıllarında, “Kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler” adı altında vakıf ve derneklere aktardığı para ise 123 milyon 700 bin TL’ye ulaştı.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, 2020 yılı için ayrılan 11,5 milyar TL’lik bütçesi ile aralarında yatırımcı bankaların da olduğu çok sayıda kurumun bütçesini geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı, cami ve Kuran kursu dernekleri için de kesenin ağzını açtı. İsimleri açıklanmayan dernek ve vakıflara 35 milyon TL aktaran Diyanet’in, dernek ve vakıflardan gelen toplam bin 379 inşaat ve onarım talebini de karşıladığı öğrenildi.

İnşaat ve onarım
Edinilen bilgiye göre, 2019 yılında toplam bin 523 cami derneği ya da Kuran kursu vakfı, Diyanet’ten yardım talebinde bulundu. Başvuruları değerlendiren kurum, bin 379 başvurunun karşılanabileceği sonucuna ulaştı. Olumlu sonuçlanan başvurular için toplam 29 milyon 310 bin TL ödenek ayrıldı. Dernek ve vakıflara gönderilen 29 milyon 310 bin TL’nin, cami ve kuran kursu inşaatı ile onarımlarında kullanıldığı bildirildi.

Derneklere 123 milyon TL
Diyanet’in, “Kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler” adı altında vakıf ve derneklere aktardığı para 123 milyon 700 bin TL oldu. 2018 yılında kar amacı gütmeyen kuruluşlara yardım için başlangıçta 30 milyon TL bütçe alan kurum, yıl içinde 62 milyon TL ek ödenek aldı. Vakıf ve derneklere Diyanet bütçesinden 2018 yılında aktarılan toplam paranın 88 milyon 695 bin TL olduğu bildirildi. Kar amacı gütmeyen kuruluşlara 2019 yılında 35 milyon TL aktarıldı.

HÜKUMET DİYANETE, DİYANET CAMİLERE MİLYONLARI AKTARIYOR; CHP BELEDİYELERİ CEMEVLERİNE ÇÖKÜYOR
Bunun son örneklerinden biri Kılıçdaroğlu’nun prenslerinden Ali Kılıç’ın belediye başkanı olduğu İstanbul Maltepe’de yaşanıyor.
Belediye başkanı olduğu günden itibaren ilçede ki Alevilerin kendi imkanları ile yaptıkları ilçede ki TEK Cemevine çökme girişimlerinde bulunan belediye başkanı bunun için Avrupanın çeşitli ülkelerinden ve yurt içinden de çoğunluğu hemşehrisi kişilere vakıf bile kurdu.
Cemevinin üstünde bulunduğu arsanın belediyenin olmasından hareketle arsayı ve üzerinde ki Cemevini Süreyyapa isimlki vakfa devreden Kılıçdaroğlunun prensi Kılıç; buradan da belediyenin Mataş isimli ticari şirkete 25 yıllığına aylık gelirinin %15’inin Süreyyapaşa vakfına verilmesi şartı ile kiraya verdi.

Aynı Chp Belediye başkanı Ali Kılıç ilçese tüm mülkiyeti belediyeye ait iki camiyi;
—Gülsuyu Mezarlığı yanındaki 122 Evler Camii ve müştemilatı
—Aydınevler Süleyman Öksüzoğlu Camii protokolle cami derneğine devrederken; Alevilerin Cemevini belediye malı yapmak için 6 yıldır ilçede entrika ve tezgahlarına devam ediyor.

—Keza İBB Başkanlık koltuğuna oturan Ekrem İmamoğlu’nun da İBB mülkiyetinde olan camileri Diyanet işlerine devrettiği kamuoyuna yansımış ve İBB sekteri tarafından bu duyurulmuştu.

blank

Ne Chp İçin, Ne Maltepe İçin, Nede Aleviler İçin;
HİÇ BİR ŞEY TESADÜF DEĞİL!
Yıllardır derin planlarla yol yürüyen 3 Tunçeli’li; biri CHP’yi, Biri Maltepe’yi, biride Alevileri hüküm altına almak için çalışmalarına aralıksız devam ediyorlar.
Kaset kumpası ile CHP’nin başına oturtulan Kemal Kılıçdaroğlu… Maltepe halkının, Chp ilçe örgütünün, ortaklarından İYİ Parti ilçe örgütünün karşı çıkmasına rağmen Kılıçdaroğlu’nun Maltepe’ye atadığı Belediye Başkanı Ali Kılıç… Ali Kılıç kurduğu çakma Alevi vakfının başına Avrupadan taşıyıp getirerek oturttuğu Mustafa Düzgün.
‘Hiç Bir Şey Tesadüf Değil’
22 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP