DOLAR %
EURO %
ALTIN 789,330,43
BITCOIN 564007-0,01%
İstanbul
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GİRESUN BELEDİYESİ’N DE AKIL DIŞI TUHAF İŞLER

GİRESUN BELEDİYESİ’N DE AKIL DIŞI TUHAF İŞLER

ABONE OL
Ocak 20, 2021 21:36
GİRESUN BELEDİYESİ’N DE AKIL DIŞI TUHAF İŞLER
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Bir, Ali Yazar Veli Bozar Hikayesi’
Hükumetin Övdüğü Doka Tarafından Yapılan Proje Yeni Belediye Başkanı Tarafından Ortadan kaldırılıyor; Harcanan Halkın Parasının Hesabını Kim Verecek?

blank

Her makamlara mevkilere gelenin gidenin yaptıklarını ortadan kaldırma, kendi yandaş kitlesine arpalık yaratma anlayışının artık MIZRAĞIN ÇUVALA sığmadığı bir hal ve ahvale geldiği; TÜRKÇESİ tam bir Ali Yazar Veli Bozar hikayesini. Dünyada bir köyde bile olmaz ama bizde koca koca şehirlerde oluyor; ülkeye YAZIK millete KAZIK her cenahta full time devam ediyor.

2013 de Hükumet tarafından organize edilen DOKA (Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) tarafından yürütülen proje ile Giresun’da Filika Fındık Evi projesi hayata geçirilmiş. Bu projede yer alanlardan biri de Ayşe Sarı.

blank

FINDIK EVLERİ NEDİR?
Giresun Valiliği 2013 yılında bir devlet kuruluşu olan DOKA’nın (Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) maddi desteği ile yöresel ürünlerin tanıtımı, satışı ve turistlere tanıtılması, bölgenin turizme kazandırılması için 10 tane fındık evi yapılıyor. Bu evlerin 2 tanesi Giresun merkezde diğerleri farklı ilçelere gönderilerek faaliyete geçiriliyor. Merkezde bu bu iki Fındık Evinden bir tanesi Ayşe Sarı tarafından bu güne kadar tüm yasal prosedürler yerine getirilerek yedi yıldır işletiliyor. Fındık evi alanını taşıma toprak getirerek adeta bölgede bir cennet yaratan Sarı, bölgeye gelen turistlerin adeta uğrak yeri haline getiriyor. Ta ki 2019 da yerel seçimlerde göreve gelen yeni belediye yönetimine kadar.

blank

DOKA PROJESİ KAPSAMINDA AYŞE SARI TARAFINDAN KURULAN YASAL İŞLETMENİN KURULUŞ AŞAMALARI ŞU ŞEKİLDE GELİŞİYOR:
– 2013 de proje kapsamında işini kuruyor.
İşletmenin kuruluşu Sicil gazetesinde yayımlanıyor.
– Masa ve sandalyeler DOKA tarafından sağlanıyor.
Giresun Belediyesi 04.09.2013 tarih ve 2013/ 203 sayı ile ‘İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatını’ veriyor.
– Ecriminsil Giresun Defterdarlığına aralıksız yatırılıyor
Gelir İdaresi Başkanlığı 02.08.2013 de vergi levhasını veriyor.
– Giresun Esnaf ve Sanatkarlar odasına kaydı yapılıyor.
Giresun Otel Kahveci Gazino Gazozcu Meşrubat ve Bilumum Eğlence Yerleri Esnaf Odası kaydını yapıyor.
– Giresun Kahveciler Odasına kaydı yapılıyor.
TC. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 de yayınlanan kararname kapsamında Yapı Kayıt Belgesini veriyor.
– TC. Giresun Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 08.04.2016 da İşletme kayıt Belgesi veriyor.

blank


– Giresun belediyesinin 2019 yerel seçimlerinden sonra işletmenin ruhsatını iptal ederek mühürlüyor. Masa sandalyelerini topluyor götürüyor. Bütün bu olup bitenler karşısında derdini yargıya taşıyan işletme sahibi Sarı mühürlerin sökülmesi kararını alıyor. Belediye bu kez bir üst mahkeme Samsun Bölge idarede itiraz ediyor; Bölge İdare mahkemesi 05.06.2020 de Belediyenin başvurusunu KESİN OLARAK reddine karar veriyor.

blank

2019 yerel seçimlerinden sonra göreve gelen yeni Giresun Belediye yönetimi tarafından senelerini, emeğini harcadığı işletmesi için adeta ceketini al git denilen Ayşe Sarı yaşanan süreci şöyle aktardı:


”2013 yılında DOKA projesiyle iş yerimi kurdum. Bu alan berbat bir yerdi, taşıma toprak getirip kullanılışlı bir yara dönüştürdüm. Sadece Giresunluların değil şehrimize gelen turistlerin uğrak teri haline geldi. 7 yıldır aynı ruhsatla çalışıyordum.Belediyeler değişince gelen belediye ruhsata el koydu. Gerekçe olarak faaliyetimin dışında iş yaptığımı söyledi…Halbuki diğer alanda yaptığım yeri kafe olarak kullanıyordum.Bu kafe olarak kullandığım yere ruhsat almaya gittiğimde veremeyeceklerini söyledi. Çalıştığım alanda milli emlak sınırları içinde, kullandığın alanın tabusu yok dedi.


Yapı kayıt belgem ve ecrisimili ödememe rağmen vermediler. Gerekçeleri sahilde proje geçireceklermiş. Tebligat göndererek gecekondunun yıkılması diye arz etmiş.Tepki gösterdim.Bir valinin yaptığı projeyi yıkamazsınız dedim ve Ordu idari mahkemesine baş vurdum ve yıkımı durdurdum..

blank

Sahilde diğer yapılar ellerinde belgeleri olmadığı için çalıştırdıkları plajları bıraktılar.Beni yıkamadığı için ruhsatıma el koydu. Daha sonra Çevre şehircilik bakanlığından aldığım yapı kayıt belgemi iptal ettiler.Dava açtım tekrar kazandım.
Belediye Ordu idare mahkemesine itirazda bulundu, davayı kaybetti; Belediye bu kez Samsun bölge idare mahkemesine itirazda bulundu Mahkeme itirazı kesinleşmiş olmak üzere yani yargı yolunu kapatarak red etti…

blank

Buna istinaden yargı kararı yasama,yürütme ve idareyi kesin olarak bağlar nitelikte olmasına rağmen belediye bunu hiçe sayarak ecrimisil ödediğim yeri hukuka aykırı bir şekilde tahrip etti..Hatta bunun daha öncesinde mütemadiyen vergisini ödediğim toprak üzerindeki mallarımı haberim olmadan hukuka aykırı bir şekilde gasp ettiler. Olayın derinine inecek olursak hukuka aykırı uygulaması için belediyeyi defalarca şikayet etmeme rağmen yargıda bir aşama kaydedilemedi.

blank
blank

Bu arada 3 kez mühürlendi; 2 kez mühür açtırdım
Belediye başkanı bana ”davanı geri çekersen 3 ay zaman tanırım, yoksa ruhsatsız çalışıyorsun her bardağa 200 tl ceza ödersin” dedi. Bende yaptığım yatırımın karşılığını almak için talepte bulundum, kabul etmedi. Diğer seçeneği sundum; yapacağı projede ihalesiz yer istedim, çünkü benim burada bir yasal hak edişim, hak sahipliğim ve emeğim var. Kabul etmedi ihaleye gireceksin dedi.”

blank

BİR ÖNCEKİ GİRESUN BELEDİYE YÖNETİMİ HUKUKSUZ İŞ Mİ YAPTI!
Devlette devamlılık esastır, dolayısıyla kimin geldiği kimin gittiğinin bir hükmü yoktur; burada Giresun belediyesinin 2013 de aynı belediye tarafından verilen ruhsatı hangi gerekçe ile iptal ettiğini anlamak güç…şayet usulsüz bir durum söz konusu ise bu ruhsatı veren bir önceki belediye yöneticileri hakkında suç duyuru yapılması gerek, yok şayet bir usulsüz durum söz konusu değilse yeni belediye yönetiminin 2019 yerel seçimlerinde göreve gelir gelmez her şeyi yasal bu işletmeyi hakkını hukukunu yok sayarak adeta al ceketini çık git demek kabul edile bilir olmasa gerek.

DOKA HALKIN PARASINI BOŞA HARCAYAN BİR KURUM MU!
Hükumetin öve öve bitiremediği DOKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında 2013 de açılan bu yasal işletme için DOKA tarafından yapılan harcamalarla ortaya konan bu proje için sarf edilen tüm maddi değerler halkın parasıdır; Biri gider biri gelir fakat yıllarca para harcanmış ve Giresun halkına reklamı da bolca yapılmış projeyi bir anda ortadan kaldırırken birilerinin oluşan bu kamu zararının hesabını vermesi gerekmez mi?

blank

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI VERGİ LEVHASINI USULSÜZ MÜ VERDİ!
Bu işletmenin ruhsatını iptal ederken Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen vergi levhasının da yasal olmadığı anlamı çıkmıyor mu? Gelir İdaresi Başkanlığı kanunsuz ve hukuksuz işlere mi imza attı?

blank

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI YAPI KAYIT BELGESİ İLE VATANDAŞLARI KANDIRDI MI!
TC. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2018 de yayınlanan kararname kapsamında önceliği İstanbul da Boğaziçi kıyı şeridindeki kaçak binalar iken daha sonra tüm Türkiye sathın da uygulanan ‘Yapı Kayıt Belgesi’ işleminde faydalanan bu işletme sahibi 17 bin 560 TL ödeme yaparak yapı kayıt belgesi almış. Çevre ve şehircilik Bakanlığına sormak gerek verdiğiniz bu belgenin bir hükmü yoksa vatandaşlardan bu fahiş paraları neden topladınız?

GİRESUN VALİLİĞİ İŞLETME KAYIT BELGESİ VERİRKEN HUKUKSUZ İŞ Mİ YAPTI!
TC. Giresun Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 08.04.2016 da İşletme kayıt Belgesini hangi gerekçe ile verdi!… Giresun Valiliği de mi hukuksuz iş ve işlem yaptı?

blank

Bütün bu resmi kurumlar YANLIŞ mı yapmış, bir tek 2019 yerel seçimlerinde göreve gelen Giresun Belediyesinin yeni yöneticileri mi DOĞRU yapıyor anlamalıyız!
Yerel yöneticilerin asli görevi yerellerinde sorun çözmek iken 2019 da göreve gelen Giresun belediyesi yönetiminin vatandaşı zora düşürecek uygulamaların içinde olması ne anlam ifade ediyor?
Bu işletmenin önce ruhsatını iptal edip sonrada ‘RUHSATSIZ ÇALIŞIYORSUN’ gibi evlere şenlik bir uygulamanın hangi demokrasi ve hukuk kültüründe yeri var; Sarı’nın iddiasına göre ‘HER BARDAĞA 200 TL CEZA ÖDERSİN” demek tehdit ve şantaj değil mi? Görevi kötüye kullanmak kapsamında değil mi? Makamları vatandaşı tehdit etme ve korkutup sindirme aracı olarak mı görüyorsunuz?

BÖLGEDEN BAZI GÖRÜŞLER:
FINDIK EVİ; KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ İLE OMÜ ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ BÖLÜMÜNE SOSYAL DAYANIŞMA SOSYAL DUYARLILIK PROJELERİNE İMZA ATMIŞ BİR İŞLETME.
Bölge insanlarından Ayşe Karaçam: ”19 Mayıs üniversiten’de onkoloji bölümünde yatan çocuk hastalar yararına yapılan Şiir ve müzik gecesi” için filika sanat Evin deyiz TRT…Erzurum Radyosu spikeri oyuncu , tiyatrocu sayın Ömer Ergedik ‘ in konuk olduğu geceye Bizde Giresun kültür Sanat ve Turizm Derneği olarak katıldık… Bu duygu yüklü geceye olmaktan onur duyduk….Emek ve katkı sağlayanlara sonsuz teşekkür ederim”

blank

Bölge insanlarından Murat Akyol: “Giresun’un Alaçatısı” Da Denilen, Uluslararası Transit Karadeniz Sahil Yolu Kenarında Yılda On Binlerce Yerli ve Yabancı Turisti Ağırlayan ve İşletme Sahibi Kıymetli Arkadaşımız Ayşe Sarı’nın Yılların Emeğiyle Ortaya Getirdiği Bu Güzel Mekanın, Yapılacak Düzenlemeyle Bu Yıkımda Kapsam Dışı Kalması Taraftarıyız. (Bir Plaj İşletmesi Zaten Değil) Bırakalım; O Her Zaman Denilen ve Dünya Fındık Literatüründe Bir Gerçek Olan; “Dünyanın Fındık Başkenti: Giresun” İbaresini Adında Yaşatan Filika Fındık Evi, Yerinde ve Yüz binlerin Anılarında Kalsın. Cumhuriyet Şehri Yeşil Giresun’dan, Tüm Dostlarımızın Bu Konuda (Özellikle Sosyal Medya) Gösterecekleri Destek Umuduyla; Sevgi ve Saygılarımızla.”

Giresun Merkezde bir Esnaf: ”Giresun Belediyesi, Aldığı Bir Kararla; Kentin Batı Yakasındaki Tüm Plajları ve Eski-Yeni Bütün Tesisleri Kaldırma Yoluna Gitti… Giresun İçin Olabilecek Tüm Çağdaş ve Güzel Çalışmalara, (Aşağıda Da Yenilenmiş Görselleri Olan) Katılıyoruz, Bu Çabaları Destekliyoruz. Ama Ne Var Ki; Şehrin Sosyal Hayatında Yer Etmiş, Kültürel, Sanatsal ve Buna Benzer Uğraşlar İçinde Olmuş Mekanların Da Bu Karara Kurban Gitmesine Gönlümüz Razı Olamıyor… Bunlardan Bir Tanesi De “Filika Fındık Evi”dir.”

blank

FINDIK EVİ GİRESUN TANITIMLARININ OBJESİ OLMUŞ
Giresun tanıtım etkinliklerinde Fındık evi tanıtım görsellerinde Giresun ile özdeşleşmiş ve 2013 de tasarlanan amaç adeta hasıl olmuş. Giresun için markalaşmış ve Giresun ile özdeşlemiş işletmeleri korumak ve daha da geliştirmek hatta çoğaltmak yerel yöneticilerin görevi olmalı.
Her yeni gelenin gidenin yaptıklarını bozma, ortadan kaldırma anlayışı bu ülkeye ve millete yeteri kadar zarar vermedi mi?
13 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP