DOLAR 13,52930.02%
EURO 15,44950%
ALTIN 788,61-0,11
BITCOIN 580158-0,56%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

HALKI KADERİNE TERK EDEN HÜKUMET BELEDİYELERİN YARDIMLARINI ENGELLİYOR

HALKI KADERİNE TERK EDEN HÜKUMET BELEDİYELERİN YARDIMLARINI ENGELLİYOR

ABONE OL
Ocak 20, 2021 19:54
HALKI KADERİNE TERK EDEN HÜKUMET BELEDİYELERİN YARDIMLARINI ENGELLİYOR
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Salgında Halkı Kaderine Terk  Ettiler, Belediyelerin Halka Yardım Çalışmalarını Genelgeyle Engellediler, Hesapları Bloke Ettiler’

Bunu Çalışmak Zorunda Olduğu İçin Virüse Yakalanıp 8 Aylık Bebeğini Kaybeden Şeyma Öğretmene İzah Edebilir Misiniz!

SİZ BELEDİYELERE BU ENGELLEMELERİNİZİ ŞEYMA BATMAZ’A ANLATIN ANLATA BİLİRSENİZ!

İsmi Şeyma Batmaz Kocaeli’de resim öğretmenliği yapıyor; COVİD 19 testi pozitif çıkan 8 aylık hamile Batmaz ”Bazı insanlar çalışmak zorunda işte. Biz gibi alt kademe kısım, işe gidip gelirsin, işten bulaşır. Mecbursun…Ama bazılarının tuzu kuru” Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı Şeyma öğretmen yaşadığı stresle ne yazık ki bebeğini kaybetti.

AKP HÜKUMETİ HALKA YARDIM ETMEYE ÇALIŞAN BELEDİYELERE SAVAŞ AÇTI

Akp hükumeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla yerel yönetimlerin korona virüsüne karşı başlattığı yardım kampanyalarının incelenmesi için genelge yayınlandı. Genelgenin ardından İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin bağış hesaplarına bloke kondu.

Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere CHP’li belediyelerin korona virüsüne karşı yardım kampanyası başlatmasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla 81 ilin valiliklerine genelge gönderildi. Genelgede “Son günlerde bazı yerel yönetimler başta olmak üzere kurum, vakıf ve derneklerin 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun açık hükümlerine rağmen herhangi bir izin almadan bazı hesapları ilan ederek yardım toplama faaliyetine giriştikleri görülmüştür. ‘İzin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır’ hükmü çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır” denildi ve kovuşturma başlatılması istendi.

Genelgenin ardından CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Burkay Düzce, Vakıfbank tarafından İBB’nin bağış hesabının bloklandığını açıkladı.

5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Kanunununda belediyelerin bağış kabul etmesiyle ilgili düzenlemeler bulunduğunu hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Genelge kanunun üzerinde değildir. Kendilerini yasaların üzerinde görüyorlarsa bilemem. Belediyelerimiz bir aracılık görevi yapıyor. Bu bağışların hesapları Sayıştay ve İç İşleri Bakanlığı denetimindedir. Belediye başkanlarımız da şimdiden gelen bağışları ve nerelere harcandığını açıklamaya başladılar. Kendileri bu yetkiyi kullanabiliyor. Onlar kamu ise belediyeler ne? Engellemeye karşı hukuki tüm haklarımızı kullanacağız” dedi.

Genelgenin ardından açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medyada “Bu süreç tamamen şeffaf ve İstanbulluların dayanışması ile büyüyecek” diyerek ilgili kanun maddelerini paylaştı ve belediye başkanlarının bağış kabul etme yetkisinin olduğuna vurgu yaptı.

blank

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise sosyal medyadan kendi düzenledikleri kampanyaya verilen destekleri paylaştı:  ”#6MilyonTekYürek dayanışma kampanyamıza 81.268 kişi gıda yardımı için başvurmuştur. İşini kaybetme gerekçesiyle de 14.662 kişi destek talebinde bulunmuş olup, sayı her dakika artmaktadır.Bağışların nerelerde kullanılacağı her gün siz değerli vatandaşlarımıza duyurulacaktır.”

“İşini ve gelirini kaybetmiş insanları desteklemek için kullandığımız ve sizlerin de katkıda bulunduğu banka hesapları İçişleri Bakanlığı genelgesi ile bloke edilmiştir. Kimse endişe etmesin! Planladığımız yardımlara devam edeceğiz. Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız” açıklaması yaptı.

NOT:Her şeye rağmen bu salgına karşı hükumet kanadında tek ciddi mücadele eden sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve gecesini gündüzüne katan sağlık emekçilerine Allah güç, kuvvet, sağlık ve sabır versin.

DELİ SORULAR:

Belediyeler Bağış Toplama Yetkisini kanunlardan Alır, Akp hükumeti tarafından yapılan bu yetki gasbının ve kanunsuz engellemenin Amacı Nedir?

5393 SAYILI BELEDİYE KANUNUNUN

– 15. Maddesinin (i) Bendi: ‘Borç almak, bağış kabul etmek’

– 59. Maddesinin (g) ‘Bağışlar’

 

– En son Sabiha Gökçen Havalimanında 300 temizlik işçisi işte çıkartıldı (31 Mart); Şuana kadar virüsün  ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye genelinde kaç kişi işten çıkartıldı, Belediyelerin dayanışmasını engelleyip bir çok dünya ülkesinin halkın ihtiyaçlarını karşılama, kira, fatura ödemelerini dondurmaları ortada iken Türkiye de hükumet olarak hiç bir şey yapmayıp bu insanlar evine nasıl ekmek götüreceklerini millete anlatmayı düşünüyor musunuz?

– Bu olağan üstü duruma karşı işten çıkartmayı neden yasaklamıyorsunuz…Su, Elektrik, Doğalgaz, Telefon, Kira, Kredi gibi fatura ve ödemeleri neden dondurmuyorsunuz?

– Nüfusu 100-150 kişilik köylerde karantina uygulayıp milyonlarca insanın yaşadığı şehirlerde önlem almamak ne anlama geliyor; bu köylerde virüs nereden ulaştı, hangi kanallardan geldi?

– Salgın yayılırken  Diyanet organizasyonu ile Arabistana gönderdiğiniz hacıları dönüşte zamanında denetim altına almamanızın bu gün köylerde salgının yayılmasında rolü var mı? (Çin virüs kapanları izole edip, Vuham’ı giriş ve çıkışlara kapatarak virüsün yayılmasına engel oldu)

– Köylerde virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerden kaç tanesi Arabistan’dan gelen hacılardan oluşuyor?

– Kanal İstanbul diye bir projeyi halkın can pazarına düştüğü bir durumda bile ihalesini yapacak kadar paranız varsa; salgının yayılmaması için halkın ihtiyaçlarını karşılayarak sokağa çıkma yasağı neden uygulamadınız?

– Yıllardır Dünyanın 10. Büyük Ekonomisi, kişi başı milli gelirin 10 bin dolar olduğunu söylüyordunuz; 83 milyonu bir ay idare edemiyor musunuz ki salgının panzehiri sokağa çıkma yasağını ilan etmekten kaçınıyorsunuz?

– Kendi kaderine terk ettiğiniz ve tek yol olarak EVDEKAL diyerek  ne yeyip ne içeceğine karışmadan kendi önlemini kendin al dediğiniz vatandaşlara Belediyeler yardım ede bilmek için örmeye çalıştığı dayanışmaya neden engel oluyorsunuz?

– 140 Milyar liraya ulaşan işsizlik sigortasında biriken paraları bu günlerde halk için harcamayacaksanız ne zaman harcayacaksınız; bu para nerede? 31 Mart 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

blank
blank

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP