DOLAR 13,57760.3%
EURO 15,40750.55%
ALTIN 795,040,72
BITCOIN 5741971,76%
İstanbul
°

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

HALKLA COVID-19 DALGASI GEÇEN ÜLKELERE ÇİN’DEN DERS

ABONE OL
Ekim 21, 2020 19:05
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

’11 Milyonluk Şehirde 11 Ekim’de 3, 12 Ekim de 9 Covid-19 Vakası Tespit Edildi Bakın Çin Ne Yaptı!’

blank

Qingdao, Çin’in COVID-19 kontrolünü hızlı tepki ile koruyor.

  • Yerel enfeksiyonların yeniden ortaya çıkmasının ardından hızlı tepki ile, Çin’in doğusundaki Qingdao şehri, Çin’in salgın kontrolündeki başarısını korumayı başardı.
  • Yeni salgının kaynağı ve ölçeğiyle ilgili belirsizlik göz önüne alındığında, Qingdao, 11 milyon sakinin tümünü kapsayan şehir çapında bir nükleik asit testi kampanyası başlattı ve bunu beş gün içinde tamamlama sözü verdi.
  • Çin’deki artan test kapasitesi, şehir genelindeki hızlı testleri destekledi. Sağlık çalışanları verimliliği artırmak için toplu test kullandılar.

QINGDAO, 21 Ekim (Xinhua) – Beş kasırga gününde, şehir etkileyici bir dönüş gerçekleştirdi: 11 milyon sakinin şehir çapında nükleik asit testini tamamlayarak, yeni bir yerel COVID-19 enfeksiyonu kümesinin sıfır hastasını buldu ve hayır toplum enfeksiyonları riski.

Çin’in doğusundaki Qingdao kenti, yerel enfeksiyonların yeniden ortaya çıkmasının ardından hızlı tepkisi ile Çin’in salgın kontrolündeki başarısını korumayı başardı.

blank

ŞEHİR ÇAPINDA TEST
11 Ekim gece yarısında, Qingdao’da yaşayan pek çok kişi, cep telefonlarında yeni yerel COVID-19 enfeksiyonları hakkında bilgi ararken yatağa dönüp dönüyordu.

Yerel sağlık komisyonu gündüz vakti üç yeni asemptomatik COVID-19 vakası bildirdi ve spesifik enfeksiyon kaynağının hala araştırılmakta olduğunu ekledi. 12 Ekim’de sabah saat 3 civarında dokuz enfeksiyon daha rapor edildikten sonra, komisyon COVID-19’un şehirde bir geri dönüş yapmaya hazır olduğundan endişeleniyordu.

Yeni salgının kaynağı ve ölçeğiyle ilgili belirsizlik göz önüne alındığında, Qingdao, 11 milyon sakinin tamamını kapsayan şehir çapında bir nükleik asit testi kampanyası başlattı ve 12 Ekim’den itibaren beş gün içinde tamamlama sözü verdi.

Sakinleri parkların yanı sıra meydanlarda ve oyun alanlarında test noktalarında sıraya girmeye başladı. Wang soyadı yerel bir sakini, “Herkesin iyiliği için sorumlu bir hareketti” dedi.

blank

Qingdao belediye hükümetinden bir yetkili olan Chen Wansheng, şehir çapında testlerin zamanında tamamlanmasını sağlamak için, Qingdao’nun bulunduğu Shandong Eyaletindeki yetkililer, testlere yardımcı olmak için eyalet hastanelerinden ve diğer şehirlerden 1.200’den fazla sağlık çalışanını gönderdi.

Qingdao’ya yaklaşık 210 km uzaklıktaki Longkou şehrinden bir hemşire olan Luan Chunlei, varış gününde öğleden akşam 21’e kadar yiyecek ve içecek olmadan çalıştı. Luan, “Yemek yedikten veya içtikten sonra koruyucu giysilerimizi değiştirmemiz gerekiyor. Bu kadar çok insan sırada beklediği için bu bir zaman kaybı” dedi.

Chen’e göre 4.000’den fazla yerde örnekleme yapmak için 10.000’den fazla tıbbi personel görevlendirildi. Çin’deki artan test kapasitesi, şehir genelindeki hızlı testleri destekledi. Qingdao Belediye Başkan Yardımcısı Xue Qingguo, “Maksimum günlük test kapasitesi, Şubat ayında Qingdao’da sadece yaklaşık 2.000 numuneydi ve şu anda 260.000’den fazla numuneye ulaştı” dedi.

Belediye sağlık komisyonu müdür yardımcısı Zhao Guolei, Qingdao’daki örneklerin bir kısmının test edilmek üzere komşu şehirlere nakledildiğini, çünkü örneklerin toplandıktan sonraki 12 saat içinde test edilmesi gerektiğini söyledi.

Tıp çalışanları, verimliliği artırmak için en fazla 10 kişiden alınan örnekleri tek bir testte birleştiren toplu test kullandılar. 16 Ekim saat 18.00 itibariyle yaklaşık 10.9 milyon örnek test edildi. Bazı test noktaları iki gün daha açık kaldı ve 17 Ekim öğleden sonra saat 14.00 itibariyle 10.92 milyon numune test edildi, yeni pozitif numune bulunmadı.

SIFIR HASTA TAKİBİ
Shandong eyalet hükümeti, enfeksiyon kaynağını ve bulaşma yolunu araştırmak için 30’dan fazla epidemiyolog ve yaklaşık 800 polis memuru gönderdi.

Araştırma ekibi, 10.000 saatin üzerinde video görüntülerine ve büyük miktarda uzay-zamansal yörünge bilgisine dayanarak, Qingdao Göğüs Hastanesinin BT odasında uygunsuz dezenfeksiyonun yeni COVID-19 enfeksiyonları kümesine yol açtığını doğruladı.

blank

Qingdao limanında ithal donmuş deniz ürünlerini işleyen iki aşçıya 24 Eylül’de asemptomatik COVID-19 vakası teşhisi kondu. Qingdao Göğüs Hastanesinde izole edildiler ve hastanenin CT odasında BT taramaları yapıldı. İl sağlık komisyonu Parti başkan yardımcısı Ma Lixin, uygunsuz dezenfeksiyon nedeniyle BT odasının kontamine olduğunu ve virüsün diğer insanlara daha fazla bulaştığını söyledi.

Ma ayrıca, yeni küme enfeksiyonunun toplumdaki çapraz enfeksiyondan kaynaklanmadığını ve buna neden olmadığını belirtti. Hastane başkanı Deng Kai, salgının ardından görevinden alındı. Qingdao belediye sağlık komisyonu müdürü Sui Zhenhua görevden uzaklaştırıldı.

Xue, “Bu acı dersten ders çıkaracağız ve salgın önleme ve kontrol önlemlerimizi artıracağız” dedi. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Cumartesi günü, Qingdao’da ithal edilen donmuş morina dış ambalajında ​​yaşayan yeni koronavirüsün tespit edildiğini ve izole edildiğini doğruladı.

Çin’in CDC’si, canlı yeni koronavirüsün soğuk zincir gıdanın dış ambalajından izole edildiğinin dünyanın herhangi bir yerinde ilk olduğunu ve canlı yeni koronavirüs tarafından kirlenmiş ambalajla temasın enfeksiyona yol açabileceğini sözlerine ekledi.

blank

Belediye hükümeti Salı günü yaptığı açıklamada, Qingdao’nun COVID-19’un önlenmesi ve kontrolünü geliştirmek için tüm ithal soğuk zincir ürünlerinde nükleik asit testi yapacağını söyledi. Şehir ayrıca limanlar ve soğuk hava depoları gibi alanlarda ithal soğuk zincir gıda yükleme, boşaltma, taşıma ve taşıma ile uğraşan personel üzerinde her üç ila beş günde bir COVID-19 testleri gerçekleştirecek.

ÜÇ HASTA TEDAVİ EDİLDİ
Qingdao Belediye Başkan Yardımcısı Luan Xin Salı günü, yeni enfeksiyon kümesinde toplam 13 teyit edilmiş vaka tespit edildiğini ve bunların üçünün tedavi edildiğini söyledi. Üç kişiden biri 14 günlük karantina altına alınacak. Enfeksiyonlardan önce tüberküloz hastalığına yakalanan diğer ikisi, tüberküloz tedavisi için hastanede kalacak.

Virüsün yakın zamanda yayıldığı Qingdao Göğüs Hastanesi, doğrulanmış 13 vakadan yedisinde ortak bir hastalık olan tüberküloz tedavisinde uzmanlaşmıştır. Klinik tedavi yardımı için şehre gönderilen dokuz tıp uzmanının yanı sıra, Ulusal Sağlık Komisyonu Pazartesi günü yardım için bir tüberküloz uzman ekibi gönderdi.

blank

Komisyon ayrıca Qingdao’da tıbbi tedaviye yardımcı olmak için, kurtarılmış COVID-19 hastalarından 9.000 mililitre iyileşme plazmasını acilen tahsis etti.

“COVID-19 ve tüberkülozun ikisi de akciğerlere zarar verir, bu nedenle yedi hastayı tedavi etmek zordur,” dedi, Qingdao Üniversitesi Bağlı Hastanesinin başkan yardımcısı ve COVID tedavisi için şehrin tıp uzmanları ekibinin başında bulunan Sun Yunbo. 19 hasta. Sun, teyit edilen tüm vakaların stabil durumda olduğunu ekledi.
(xinhuanet, Raporlama: Zhang Xudong, Yang Wen, Yan Xiangling ve Li Baojie; Video muhabirleri: Zhao Xiaoyu, Wu Feizuo; Video editörü: Zheng Xin)
21 Ekim 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP