DOLAR %
EURO %
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 5839620,09%
İstanbul

AZ BULUTLU

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HATAY YANGININDA KORKUNÇ ŞÜPHE!

ABONE OL
Ekim 10, 2020 21:52
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Tesadüfün Böylesi; Yanan Yerler İki Ay Önce Maden Alanı İlan Edilmiş’
Geçtiğimiz Ağustos ayında Hatay yerelinde yayın yapan Antakya gazetesi Cemil Yıldız imzasıyla kamuoyuna aktardığı haber yaşanan yangına dair ciddi kuşkular doğurdu.

blank

İki ay önce yapılan haberde geçen yerler ile 2 gündür süren ve söndürülemeyen yangının çıktığı alanların aynı yerler olması kuşkuları daha da güçlendiriyor ve şaibeli bir vasfa büründürüyor.

Tamamı ormanlık alan olan bölgede çıkan yangının ile maden alanı ilan edilen bölge aynı yerler. Bölgenin maden işletmelerine tahsisi konusunda Çevre ve şehircilik Bakanlığı il Müdürlüğü tarafından Hatay Büyükşehir belediye salonunda 12 Ekim de toplantı yapılacağı 30 eylül 2020 tarihli resmi yazıyla duyurulmuş.

İŞTE O HABER:
Cemil Yıldız-18.08.2020/antakyagazetesi.com
”Hatay’da 9 İhale Var
Dağlara, Maden Ocağı ve Taş Ocakları kurulmak isteniyor…
Kısa adı MAPEG olan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü eliyle, ilimizde 9 ayrı noktada maden arama ve taş ocağı işletmeciliği için ruhsat girişimleri var.

Genel Müdürlük, yasa gereği, maden aranılacak ya da taş ocağı oluşturulacak bölgelerdeki yerleşim birimlerinde gerçekleştirilen toplantılarla halkı bilgilendirmede bulunuyor. Dağlarında, maden arama yapılacak ve taş ocağı işletmesi kurulması amaçlanan yerler arasında Antakya, Arsuz, Belen, Dörtyol ve Hassa da bulunuyor.

blank

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından 140.grup maden arama sahası için ihale yer ve tarihlerinin yer aldığı çizelgeye göre; Ülkemizin her yerinden toplam 766 alan, maden arama için ihale edilecek. Mera -Ormanlık alan veya tarım alanı mı olduğu, verilen koordinatlar sayesinde bulunabilecek.

9’U HATAY’DA
İzin istenen 4. Grup madenler arasında “sodyum, potasyum, lityum, iyot, bor tuzları” gibi 100’e yakın endüstriyel hammadde, linyit ve taşkömürü gibi enerji hammaddeleri ile altın, gümüş ve alüminyum gibi metalik madenler yer alıyor.
Çevreciler, doğal yaşamı koruma dernekleri gibi, toplum sağlığı ve tabiat üzerinde duyarlılığı olan kurumların bu konudaki görüşü de özetle şöyle:

“Meramız yok, ama yaban hayatı koruma yanı sıra, hem tarım alanı hem hayvancılık faaliyetleri açısından önem taşıyan bu alanlar, yeni maden aramalarına açılacak. Arsuz’da bu iki alana, Belen ve Samandağ’daki diğer iki sahada ihaleler, 7 Eylül 2020 Pazartesi günü yapılıyor.

blank

Türkiye’deki 766 maden arama alanından 2’si Arsuz’da 2’si Hassa’da, diğer sahalar ise Erzin, Dörtyol, Samandağ, Belen ve İskenderun’da. Arsuz-Samandağ-Belen üçgeninde, üstelik bölgede yaban ve doğal hayatı koruma, doğal tarım hamlesi yanı sıra Hatay Valiliği tarafından da Samandağ-Arsuz sahil yoluyla desteklenen turizm hedefi bu kadar belirleyici iken, bu uygulama düşündürücü. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün ihaleye açtığı bu sahalarda hangi madenlerin aranacağı ya da işletileceği de belirsiz.

Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) Danışma Kurulu, bütüncül bir çevresel etki değerlendirmesi yapılmadan ihale yapılmasını da ayrı bir hukuksuzluk olarak değerlendiriyor. İhalelerin durdurulmasını talep eden TURÇEP, toplumun tüm kesimlerine ‘işbirliği-güçbirliği’ çağrısı yaptı.

COVID-19-Ekolojik Mücadele-Pandemi üçgeninde esas problemin kaynağının; iklim değişikliği, madencilik faaliyetleri, endüstriyel tarım ve hayvancılık olduğunun, toplumun her kesimine bilgi olarak aktarma noktasında tabiat severler ortak fikirde buluşuyor. İleriki günlerde bakalım neler olacak?” (Cemil Yıldız-18.08.2020/antakyagazetesi.com)

Bazı sosyal medya paylaşımlarında yangının Pkk ile ilişkilendirildiği ve bu yönde haberler yansıdığı da görülüyor.
11 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP