bettilt giriş

DOLAR 17,2163 -0.03%
EURO 17,6177 0.11%
ALTIN 962,340,08
BITCOIN 3507071,38%
İstanbul
27°

AÇIK

03:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Herzog’a Türkiye ile yumuşama görevi verildi; işaret Erdoğan’ın İsrail bayrağı önündeki pozu olur’

‘Herzog’a Türkiye ile yumuşama görevi verildi; işaret Erdoğan’ın İsrail bayrağı önündeki pozu olur’

ABONE OL
Ocak 21, 2022 08:12
‘Herzog’a Türkiye ile yumuşama görevi verildi; işaret Erdoğan’ın İsrail bayrağı önündeki pozu olur’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AB’nin talepleri uyarınca 2021’de Doğu Akdeniz’de hareketsizliğe yönelen Türkiye, karşısında Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail ile Mısır’ın giderek ilişkilerini koordine ettiği bir zeminle karşı karşıya kalmıştı.

Türk dış politikasında ‘normalleşme‘ başlığının açılmasına yol açan gelişmelerin yaşanırken, sürekli ‘EastMed’ projesi öne çıarıldı. Geçen hafta ise ABD yönetiminden dikkat çekici bir çıkış geldi. Washington yönetimi, enerji uzmanlarının uzun süredir verimli ve işleyebilir bulmadığı EastMed projesine Trump yönetiminden bu yana verilen desteğin çekildiğini duyurdu. Atina ve Tel Aviv’e bu konuda bilgi verildiği kaydedildi.

Ankara, bu gelişmeyi ‘tezlerinin onaylanması’ olarak algıladı. Bir süredir İsrail’le normalleşme için ‘kapı aralayan’ mesajlar veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hemen arkasından yaptığı açıklamalar dikkat çekti. Erdoğan İsrail Cumhurbaşkanı İtzak Herzog’un Türkiye’yi ziyaret edebileceğini belirtirken, EastMed projesiyle ilgili şartları görüşebileceklerini söyledi.

Yılan hikayesine dönen Türkiye-İsrail normalleşmesi ve ‘Türkiye’nin dahil olabileceği EastMed’ temalı girişimleri Tel Aviv Üniversitesi Moshe Dayan Ortadoğu Araştırmaları Merkezi ve Kudüs Güvenlik ve Strateji Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Hay Eytan Yanarocak ile konuştuk.

‘İsrail açısından normalleşme için mutlaka İstanbul’daki Hamas terör hücresi kapatılmalı’

Dr. Hay Eytan Yanarocak, uzun süredir konuşulan Türkiye-İsrail normalleşmesinin bu kez sonuç vermesi umudunu dile getirirken, İsrail açısından Hamas’la ilgili şartların geçerli olduğunu vurguladı:

“Bu kez inşallah dananın kuyruğunun kopacağını ümit ediyorum. Ancak İsrail bakış açısıyla topun hala Türkiye’nin sahasında olduğunu görüyoruz. 23 Aralık tarihinde İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in yaptığı bir açıklama var. Lapid, Batı Şeria’da terör unsurlarına yapılan bir operasyonun ardından 50 Hamaslı teröristin yakalandığını ve çeşitli terör saldırılarında bulunduklarını ve bu saldırıların talimatının İstanbul’da bulunan Hamas terör hücresi tarafından verildiğini açıkça söylemişti. Türkiye ile İsrail arasında bir normalleşmeye ulaşılabilmesi için mutlaka İstanbul’daki Hamas terör hücresinin kapatılması gerektiğini söylemişti. İsrail tarafında bu konuda herhangi bir esneme yok.”

‘ABD’nin demesiyle EastMed ölü sonucu çıkarılmasın, Avrupa faktörü var’

ABD’nin EastMed projesine desteği kesmesinin ‘malumun ilanı’ olduğu görüşündeki Yanarocak, uzmanların uygulanabilirlik ve maliyet şüphelerini uzun süredir dile getirdiklerini anımsattı. İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın bu projeyi ‘bir araya gelme bahanesi’ olarak kullandıklarını söyleyen Yanarocak, diğer yandan Avrupa faktörü nedeniyle projenin tamamen ölü ilan edilemeyeceği görüşünde:

“En son Amerikan yönetiminden gelen bir açıklama söz konusu; o da EastMed. Doğu Akdeniz doğal gaz hattı konusunda Amerika’nın artık bu projeyi desteklemeyeceği ortaya çıktı. Bu biraz da malumun ilanı oldu. Her ne kadar İsrail, Yunanistan veya Kıbrıs’ta bu yüksek sesle dile getirilmese de projenin uygulanabildiğine dair şüpheler, çok pahalı olduğuna dair soru işaretleri vardı. Bu üç ülke Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail niçin bu konuda devam etmeyi seçti? Bu üç ülke bu projeyi kullanmak suretiyle bir araya gelmek için bir bahane buluyordu. Şu anda aslında Amerika bu projeden desteğini çektiğini söyledikten sonra bu üç ülkenin aralarındaki ittifakı devam ettirebilmek için yeni bir mazeret bulmaları gerekiyor. Bu ilişkinin adını koymaları gerekiyor yani. Amerika’nın demesiyle bu projenin öldüğü sonucunu çıkarmayalım. Burada Avrupa faktörü de var.”

‘ABD Türkiye’de olası iktidar değişikliği için partiler üstü bir konuda daha fazla rencide etmemek için desteği çekti’

Yanarocak, ABD’nin EastMed açıklamasını bugün yapmasının Türkiye’deki iç politikayla alakalı olduğu görüşünde. Konunun Türkiye için partiler üstü olduğunu belirten Yanarocak, Washington’ın anketlerin olası iktidar değişimine işaret ettiği bir dönemde Türkiye’yi rencide edecek tutumda fayda görmediğini dile getirdi:

“Amerikalılar niçin şu anı seçtiler diye soracak olursak, bence sebebi dış politikadan ziyade Türk iç politikasıyla alakalı. Şu anda ilk defa anketlerde Erdoğan hükümetinin bir olasılıkla 2023 seçimlerinde sandıkta ipi göğüslememe durumunun söz konusu olduğunu görüyoruz. Amerika’nın böylesi bir kararla, eğer 2023 seçimlerinde AK Parti bir şekilde seçimleri kazanamazsa, hükümeti kuracak olan diğer unsurlarla iyi bir ilişki kurabilmek için, yani Erdoğan sonrası oluşabilecek hükümet konusunda Türkiye’yi Çin ve Rus eksenine kaptırmamak için, Batı ekseninde tutmak için partiler üstü bu dış politika görüşünde Türkiye’yi daha fazla rencide etmeden bu konuda bir duruş sergilediğini düşünüyorum. Üç aşağı beş yukarı bu şekilde baktığınızda Amerika için fizibilitesi düşük olan bir projeyle Amerikan-Türk ilişkilerinin daha fazla gergin hale getirilmesinin hiçbir katma değeri yok.”

‘Bennett ve Lapid’in gözetiminde Herzog’a Türkiye ile ilişkilerinde yumuşama açısından görev verildi’

Yanarocak Herzog’un artık Türkiye’den farklı olarak İsrail’in sembolik olan cumhurbaşkanlığı makamında oturduğunu anımsatırken, kendisine Başbakan Bennett ve Dışişleri Bakanı Lapid’in gözetiminde Türkiye ile yumuşama açısından bir ‘görev verildiği’ değerlendirmesinde bulundu. Yanarocak’a göre, Herzog’un Türkiye’yi ziyaret etmemesi için sebep yok:

“İtzak Herzog, İsrail Devlet Başkanı. Ancak Türkiye’de başkanlık sisteminin gelmesinden evvelki Cumhurbaşkanı gibi bir devlet başkanı. Yani siyasi bir sorumluluğu yok. Siyasal sorumluluk İsrail’de başbakana ait. Başbakan Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in gözetimi altında, Herzog’a bu şekilde Türkiye ile yumuşama açısından bir görev verildiğini görüyoruz. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Herzog arasında bir uyum söz konusu, en azından basına yansıdığı kadarıyla. Herzog’un Türkiye’ye gelmemesi için hiçbir sebep yok, elbette gelebilir. Kişisel olarak her zaman diyalog kanallarının açık tutulmasından yanayım. İki liderin buluşması, bazı anlaşmazlıkları yüz yüze görüşüp, üstesinden gelme fırsatı yaratacaksa her türlü zirvenin yapılması konusunda destekçiyim. İsrail karar alıcılarının da bu şekilde davranacağını düşünüyorum.”

‘Erdoğan İsrail bayrağı önünde basına poz verirse…’

2016’da dönemin başbakanları Netanyahu ile Yıldırım tarafından ayrı yerde yapılan, Türk tarafında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eksik olduğu resme atıfta bulunan Yanarocak, bu kez Erdoğan’ın arkasında İsrail bayrağı ile görüntü vermesi ve ‘yandaş medyanın’ yayınlamasının normalleşmenin gerçekleşmesinin asıl işareti olacağı görüşünü dile getirdi:

“2016’da İsrail ile Türkiye arasında normalleşmenin ilanını eş zamanlı basın toplantısıyla izlemiştik. O zaman İsrail Başbakanı Netanyahu, Roma’daydı. O zamanki Başbakan Binali Yıldırım da Ankara’daydı. Ekran ikiye bölünmüştü, aynı odada bile değillerdi. Netanyahu’nun arkasında sadece İsrail bayrağı vardı, Yıldırım’ın arkasında sadece Türk bayrağı vardı. Bu fotoğrafta eksik olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisiydi. 2016’da normalleşmenin çökmesindeki en önemli sebep Erdoğan’ın bu resimde yer almamasıydı. Önümüzdeki günlerde şu anda kısık ateşte pişmekte olan normalleşmenin gerçeğe evrilip evrilmeyeceğini nereden anlayacağım? Herzog’un olası Ankara ziyaretinde eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail bayrağı önünde basına poz verirse, o zaman ben bunu gerçek bir normalleşmeye gidebileceğine inanacağım. Türkiye’de havuz medyası diye tabir edilen medya kanalları ve gazetelerinde de aynı şekilde birinci sayfadan bu haberin verilmesiyle ancak bu şekilde ikna olacağım. Umarım bizi ikna ederler.”

‘İsrail’i Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a Türkiye itti, zamanla İsrail’in çıkarlarına hizmet eder hale geldi’

Yanarocak, Türkiye’nin de yer alacağı bir ‘EastMed’ hattının çok daha ucuz ve fizibilitesinin yüksek olduğunun bilindiğini ancak bu süreçte İsrail’i Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la işbirliğine Türkiye’nin Filistin konusundaki tutumun ittiği görüşünde. Zamanla bu ilişkilerin İsrail çıkarlarına hizmet eder hale geldiğini, İsrail ordusu için tatbikat alanları ve AB içerisinde çıkarların korunmasının kolaylaştığını dile getiren Yanarocak, Türkiye ile olası normalleşmenin bu stratejik ilişkilere zarar getirmeyeceğinin altının çizildiğini anımsattı. Yanarocak’a göre ‘EastMed’ türü bir proje olacaksa bunun karşılıklı tavizlerle yapılması ve Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’ın bulunması gerekiyor:

“İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan en son açıklamada zaten Türkiye ile ilişki onarımı sürecinde Kıbrıs ve Yunanistan ile olan stratejik ilişkilere herhangi bir zarar getirilmeyeceğine net olarak belirtildi. Türkiye’nin de katılacağı bir ‘EastMed’ projesi kağıt üzerinde fizibiletisi çok yüksek ve ucuz. Türkiye’nin kendi içinde bulunduğu TANAP adı altında bir altyapı zaten mevcut. Gerçekten maddi açıdan da bu gazın Türkiye’ye ulaştırılması çok daha karlı ve kolay. Buna rağmen Türkiye’nin gütmüş olduğu Filistin yanlısı dış politika nedeniyle İsrail kendini Kıbrıs ve Yunanistan’ın kollarında buldu. Bunun ardından da doğal olarak bazı ilişkiler gelişmeye başladı. Şu anda İsrail bundan önemli kazanımlar elde etti. Yunanistan hava sahası İsrail uçaklarına açıldı. İsrailli pilotlar burada askeri tatbikatlarını yapabiliyor. Bunun yanında Güney Kıbrıs’ın dağlık arazilerinde İsrail komandolarının eğitimleri yapılıyor, bunun için İsrail için önemli. Güney Kıbrıs’ın topografyası Güney Lübnan’ın topografyasına çok benziyor. Dolayısıyla İsrail’in elinde halihazırda önemli kazanımlar var. Yunanistan ve Kıbrıs’ın AB üyesi olmasında mütevellit bu iki ülkenin İsrail’in AB içerisindeki çıkarlarında da önemli sahibi olduğunu görüyoruz. Bu iki ülkeyle ilişkileri sıcak tutmak İsrail’in lehine. Türkiye ile böyle bir şey olabilmesi için nasıl ki Türkiyesiz bir EastMed olmayacaksa Yunanistansız ve Kıbrıssız bir EastMed de olmayacak. Aklın yolu bir, İsrail, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’ın bir arada olacağı, karşılıklı tavizlerin verileceği ortak bir projeyle ancak hayata geçirilebilir. Yoksa hiçbir şekilde hayata geçirilemeyeceğini düşünüyorum. Ne Yunanistan ne Türkiye’nin olmadığı bir denklemin yaşayabileceğine inanmıyorum.”

‘Ortak projeler geliştirilebilmesi için güven eksikliğinin giderilmesi ve iki sene süt liman bir dönem gerekiyor’

Ancak Yanarocak, Türkiye ile İsrail arasının düzelmesi ve ortak projeler geliştirilebilmesi için güven eksikliğinin giderilmesi gerektiğine işaret ederken, iki sene boyunca herhangi bir olayın yaşanmayacağı süt liman bir dönem gerekiyor:

“Yunanistan ve Kıbrıs denen iki devlet yeryüzünde olmasaydı bile İsrail açısından bir sorun var. İsrail ile Türkiye arasında bir güven eksikliği var. Bu da yıllar içerisinde güven erozyonuna uğradı. Bu güven eksikliğinin ortadan kalkması için bu iki sene boyunca hiçbir vukatın yaşanmayacağı, süt liman denilebilecek bir dönem geçirirsek o zaman bazı değişikliklerden söz edebiliriz. Büyük projelere girme konusunda altyapının sağlandığını görebiliriz. İsrail bunu ister. Çünkü İsrail hiçbir zaman Türkiye’yi karşısına almayı kendi ulusal güvenlik siyaseti açısından istemez.”

TR Sputnik

  İstanbul’un Siyasi Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Söke escort Bodrum escort Çerkezköy escort Akhisar escort Bandırma escort Ayvacık escort Akçaabat escort Karakoçan escort Altınordu escort Tavşanlı escort Eğirdir escort Ardeşen escort Afşin escort Altınova escort Bulancak escort Sorgun escort Erbaa escort Viranşehir escort Zara escort Kozluk escort Aziziye escort Ayancık escort Kaman escort Ermenek escort Keskin escort Gerede escort Göynücek escort Bor escort Banaz escort Havsa escort Osmancık escort Bahçe escort Alaplı escort Başkale escort Kemah escort Nazilli escort Fethiye escort Çorlu escort Alaşehir escort Altıeylül escort Biga escort Araklı escort Kovancılar escort Fatsa escort Simav escort Yalvaç escort Çayeli escort Dulkadiroğlu escort Çiftlikköy escort Espiye escort Sarıkaya escort Niksar escort Suruç escort Yıldızeli escort Sason escort Horasan escort Boyabat escort Mucur escort Sarıveliler escort Yahşihan escort Göynük escort Gümüşhacıköy escort Çamardı escort Eşme escort İpsala escort Sungurlu escort Hasanbeyli escort Çaycuma escort İpekyolu escort Refahiye escort Kuşadası escort Marmaris escort Süleymanpaşa escort Turgutlu escort Susurluk escort Gelibolu escort Of escort Ünye escort Domaniç escort Fındıklı escort Elbistan escort Çınarcık escort Tirebolu escort Akdağmadeni escort Turhal escort Eyyübiye escort Suşehri escort Yakutiye escort Gerze escort Mengen escort Merzifon escort Ulukışla escort Sivaslı escort Keşan escort Kadirli escort Ereğli escort Özalp escort Tercan escort Efeler escort Didim escort Çine escort Dalaman escort Menteşe escort Milas escort Ortaca escort Seydikemer escort Ergene escort Kapaklı escort Malkara escort Salihli escort Şehzadeler escort Soma escort Yunusemre escort Ayvalık escort Bigadiç escort Burhaniye escort Gönen escort Karesi escort Çan escort Yenice escort Ortahisar escort Yomra escort Perşembe escort Pazar escort Onikişubat escort Pazarcık escort Türkoğlu escort Eynesil escort Görele escort Piraziz escort Yağlıdere escort Çayıralan escort Boğazlıyan escort Zile escort Siverek escort Karaköprü escort Haliliye escort Akçakale escort Şarkışla escort Gemerek escort Oltu escort Palandöken escort Mudurnu escort Suluova escort Taşova escort Toprakkale escort Kilimli escort Tuşba escort Üzümlü escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Tekirdağ masaj salonu Adana masaj salonu Mersin masaj salonu Bursa masaj salonu Muğla masaj salonu Balıkesir masaj salonu Kocaeli masaj salonu İstanbul masaj salonu Ankara masaj salonu Antalya masaj salonu İzmir masaj salonu Denizli masaj salonu Çanakkale masaj salonu Sakarya masaj salonu Manisa masaj salonu Malatya masaj salonu Yalova masaj salonu Sivas masaj salonu Tokat masaj salonu Kayseri masaj salonu Trabzon masaj salonu Aydın masaj salonu Elazığ masaj salonu Afyon masaj salonu Kütahya masaj salonu Ordu masaj salonu Eskişehir masaj salonu Gaziantep masaj salonu istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu