DOLAR 13,59850.49%
EURO 15,43080.7%
ALTIN 794,460,65
BITCOIN 5732831,08%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

HİKMET KARAKUŞ ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

HİKMET KARAKUŞ ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

ABONE OL
Şubat 28, 2021 18:38
HİKMET KARAKUŞ ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KARAKUŞ: “MALTEPE’DE GELİŞİMCİ BELEDİYECİLİK HEDEFİMİZ”

Yöneticilikte En öncelikli görev; zarafet, incelik, nükte, hoşgörü ve adil olmaktır. İnsana, bilime, diğer canlılara ve çevreye karşı saygılı olmaktır. Öte yandan bu yaklaşım içersin de nihai hedef olarak, Hizmet ve yatırımda çok çalışarak akılcı bir planlama ile başarılı olmaktır.

Maltepe belediye başkanlığı için CHP ilçe binasında aday adaylığını açıklayan Hikmet Karakuş;
Maltepe’de gelişimci sosyal belediyecilik hedefimizdirdedi. Önce özeleştiri yapmamız gerekir diyen Karakuş, Maltepe’miz, İstanbul’un güzide ilçelerinden biridir, ancak bu güne kadar gerekli hizmet alma hususunda bir çok yoksunluk yaşamaktadır. Eksiklerimiz, yanlışlarımız olmuştur. Bunların bilincinde olarak, bu sorunları halk ile el ele vererek çözeceğimize inandığımız için yol arkadaşlarımla birlikte Sosyal belediyecilik anlayışının çağımızın ilerisine taşımak için taşın altına elimizi koyma kararı aldık ve Aday adayı oldum.

Öyle ben tek başıma çözerim yok. Oldukça deneyimli ve liyakat sahibi arkadaşlarımızın yer aldığı bir ekibimiz mevcut. Bu ekibin içinde, mühendisinden, mimarına, doktorundan, öğrencisine ve sıradan ev hanımına kadar herkes var. Çocuklar bile var onların düşünceleri olmadan çözüm olmaz zaten.
Performansı yüksek, güler yüzlü katılımcı ve akılcı adımlarla her şeyden önemlisi; adil bir yaklaşımla yatırımcı sosyal belediyeciliğin başarılı örneğini sergilemek istiyoruz. İlk hedef “ Güler yüzlü Belediyecilik”.
Maltepe’ye yakışan modern, sürdürülebilir bir belediye modelini uygulayacağız.

Kentler de tıpkı insanlar gibi yaşayan organizmalardır. Etkilere tepki verirler. Şehre yapılan yatırım hem insana hem doğaya dair bir sistem gerektirir. Yatırımı doğru yaparsanız doğru sonuç elde edersiniz, yapamazsanız şehir size küser, yaşam verimliliği ve kalitesi düşer. Günümüz şehirlerinde hastalıklar mevcut, doğru tespit ve tanı ile doğru tedaviyi uygulamak belediyeciliğin temel esasıdır.
Sorunlara gelecek olursak?

Saymakla bitmeyecek derecede sorun yumağı var. Bu nedenle yerel yönetimlere talip olmak adeta ateşten gömlek giymek gibidir.
Öncelikli olarak müthiş bir barınma sorunu oluşturan, mağduriyetler yaratan “Kentsel Dönüşüm” çilesi var. Kentsel dönüşüm için bazı belediyelerimiz ” Yerinde Dönüşüm” adı altında nispeten doğru uygulamalar yaptılar. Ancak sadece yerinde yapılan dönüşüm değil adil uygulama kapsamında “Adaletli Dönüşüm” yapacağız. Anayasal hak olan barınma hakkından hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Öncelikli ilkemiz budur.

Diğer sorunları sıralayacak olursak, Ulaşım, İmar plan sorunları (E-5 üstü), Sanat ve kültür alanları eksikliği, donatı alanları ve yeşil alanların azlığı var.

Mesela Maltepe’mizde Ulaşım, Otopark sorununun can sıkıcı boyuttadır ve acil çözülmesi gerekir.. Belediye hizmetlerinin her şekilde hızlı yürütülmesi gerekiyor. Biliyorsunuz çağımız “zaman” çağı. Zamanla yarışıyoruz. Vatandaşlarımızın “hızlıca hizmet” alması için bizi beklememesi gerek. Onlar gelmeden biz onlara gideceğiz. Tabi ki güler yüzle ve hizmet anlayışıyla.

Öncelikle Kent konseyi çerçevesinde, mahalle meclislerinin mutlaka kurulması gereklidir ve bunu sağlayacağız.
Kültür alanlarımız oldukça daraldı bunları genişletmek zorundayız. Bu açıdan sanatla yaşayan bir şehir haline getirmemiz gerekmektedir. Çağımızın ilk tiyatro sanatçısı sayılan Sofokles sokakta tiyatroyu yaşatırdı. Sanatı sokağa çekeceğiz. Ulaşılamayan soğuk sanat merkezleri yerine, vatandaşın sanata ve sanatçıya ulaşabildiği “Renkli ve Yaşayan Sanat” binaları yapacağız.

Maltepe çağdaş bir kent olmalı, yapılaşmasıyla, eğitimiyle, mutlu yaşayan insanlarıyla. Bunun için öncelik insandır. Bu açıdan kente bakarsanız ve bunun çabasını gerçekçi toplum için çalışan iyi bir ekiple ve halkın katılımıyla verirseniz başaramayacağınız hiçbir şey yoktur.

Biz bunun için hazırız ve adaylığımız sürecinde sunacağımız, hayali değil somut projelerimizi detaylı olarak tüm Maltepelilerle paylaşacağız.

İnsanların kapısından rahatça girebileceği, kendine ait hissedebileceği, sürekli kendini geliştiren inovatif bir yerel yönetim için talibiz. Bunun için deneyimimiz de ekibimiz de projelerimiz de mevcut. Biz oldukça istekli ve hazırız.
Ama şunu belirtmek isterim bu belediye yönetimi kolektif ve katılımcı bir yönetim olacak. Bizim masamız yuvarlak ve herkese açık bir masa olacak. Koltukları da gençlere, kadınlara ve en önemlisi çocuklarımıza ait bir belediye olacak. Hayallerimizi ortaklaştırıp geleceğe yürümek en büyük gayemiz. Başarmak için hazırız.

Hikmet Karakuş kimdir?

1957 Zara doğumlu olan Karakuş 1987’den beri SHP ve CHP’de çeşitli görevlerde bulunmuş olan İktisatçı. Evli, ikisi de doktor olan iki çocuk babası.

İktisatçı/ Mali Müşavir/ Yönetici Marmara Ünv. Eğitim Fakültesi

-Anadolu Ünv. İktisat Fakültesi-Preston Universty- Doctora

DİĞER EĞİTİMLER

-Siyaset Akademisi-Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Eğitimi

– Yatırım Danışmanlığı ve Fizibilite Yapma Teknikleri Eğitimi

– Vergi ve İdare hukuku meslek eğitimi

– Şirketler hukuku meslek eğitimi

– TURMOB Mali Müşavirlik Mesleki Uyum Eğitimi

– İnşaat Muhasebesi ve Finansman Yönetimi Eğitimi

DENEYİMLER:

-İşletme Yönetimi ve Strateji Planlama (doktora)

– Mali Müşavir (TÜRMOB üyesi)

– İngilizce Öğretmenliği (Dolayoba Ort. Ok-Pendik Lisesi)

-TÜBİTAK Sanayi Veri Tabanı’nda yatırım uzmanı

-1989 Kartal Belediye Başkan danışmanı

– 1999 Genel Başkanvekili milletvekili danışmanı

-1987 den beri SHP, CHP’de siyaset yapmaktadır.

-Okan Ünv. MYO danışma Kurulu Üyesi

Araştırmacı Yazar

(Nokta Dergisi başta olmak üzere Türkiye Yorum Gazetesi )

Halen bir şirketin Yönetim Krl. Bşk.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP