DOLAR 13,53540.08%
EURO 15,4654-0.06%
ALTIN 789,49-0,01
BITCOIN 582585-0,03%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

HIRSIZLIĞIN BU KADARINA DA PES ARTIK; BÖYLESİ SADECE TÜRKİYE’DE OLUR!

HIRSIZLIĞIN BU KADARINA DA PES ARTIK; BÖYLESİ SADECE TÜRKİYE’DE OLUR!

ABONE OL
Ocak 22, 2021 14:18
HIRSIZLIĞIN BU KADARINA DA PES ARTIK; BÖYLESİ SADECE TÜRKİYE’DE OLUR!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Salda Gölünün Kumunu Çaldılar, Tepkiler Artınca Geri Getirdiler’
Oluşumu 2.5 milyon yıl önceye dayanan Salda Gölü için “Ayak dahi basmayın” diyen Prof. Doğan Kantarcı, eski göl tabanında kepçe ve kamyonlarla yapılan kazının sonuçları üzerine yeni bir çalışma yaptı.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre, Millet bahçesi yapımı işini üstlenen Güngör Tarım firmasının, eski göl tabanını kepçeyle kazıp, 30-35 kamyonla kum değil huntit taşıdığını vurgulayan Kantarcı, şunları söyledi:

“O gün kazıdıkları şey beyaz kum değil, canlı organizma da değil, göl tabanına çökelmiş fosillerden huntit mineralidir. Hani şu İngilizlere ihraç ettiğimiz, yanmayan kıyafetler, ateşe yangına dayanıklı yalıtım malzemeleri üretiminde kullanılan, çok değerli maden. Kamyon ve kepçeler, çalışan işçiler o gün huntitin üzerine bastıkça ezdiler. Bu kadar ince toz haline gelebilen huntit mineralini kepçe ile kazımak, yığmak, yüklemek ve de üstünde kamyon dolaştırmak önemli miktarda çok ince toz oluşumuna ve tozumaya sebep olur. Huntit mineralini yol yapımı veya kaplaması olarak kullanmak oradan geçen insanlar için tehlikelidir. Götürdükleri yer de plaja inen yol. Yola dökmeyi düşünüyorlar. Ama bunun üzerine kamyonlar, arabalar ya da insanlar bastığında iyice ezilecek. Çok ince toza dönüşen huntit minerali solunum yollarında, akciğerde alveollerde birikip zarar verebilir. Kuru havada rüzgarla birlikte tozduğunda hem yörede yaşayan köylülerin ve hayvanların hem de gelen turistlerin akciğerlerine sıvanacak, yapışacak. Sonra da KOAH, silikozis gibi hastalıklara neden olur.”

SALDA GERİ TAŞINIYOR
Burdur Yeşilova sınırlarında bulunan ve turkuaz suyu, beyaz kumsalı ile “Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan Salda Gölü’ne yapılması planlanan millet bahçesi projesini yürüten yüklenici firmaya ait iş makinesi ve kamyonlar ile alandaki kumsal tahrip edilmişti. Kumların kepçeyle kazılıp kamyonlarla sahilden alınarak 5 kilometre uzağa gölün başka noktasındaki kıyıya götürülmesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inceleme emri vermişti. Yaşananların ardından kumların yeniden eski yerlerine konulması için çalışma başlatıldı. Yüklenici firma görevlileri, bu kez küreklerle kamyona yükledikleri kumları, alındıkları yerlere götürmeye başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri jeoloji ve biyoloji profesörlerinden oluşan bir ekiple Salda’ya giderek inceleme yapıldığını ve onların hazırladığı rapor doğrultusunda beyaz kumların yerine geri taşınması kararı alındığını belirtti. Malzemenin büyük bölümünün yığın halinde durduğunu, çok az bir bölümünün de yürüyüş yolunun oraya serildiğini, kimi yerde çukurlara doldurulduğunu anlatan yetkililer, şu bilgiyi verdi: “Yığın halde olanı küreklerle çok küçük araçlara yükleyip, eski yerine götürülüyor. Kepçe kullanılmıyor ki alttaki malzeme buna karışmasın. Oradan da kürekle alınıp, el arabası ve kovalarla yerine serilip, tırmıkla düzeltiliyor. Plaja serilmiş az miktardakini yerine götürmeyeceğiz ama kuru yerde de bırakmayacağız. Çünkü güneşli havada kuruyor, yağmurlu olduğunda çamurlaşma yapıyor.”

NE OLMUŞTU!
Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında bulunan ve turkuaz renkli suyu, beyaz kumsalı nedeniyle ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan Salda Gölü’ne Millet Bahçesi projesi yapılmaya başladı. Millet bahçesi projesinin yüklenici firması Salda Gölü kumunu kamyonlarla yapmakta olduğu millet bahçesine taşıdı; başta belediye başkanı olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve çevre örgütleri tepki gösterdi.

Sosyal medya da yükselen tepkiler artarken Belediye başkanı evinde silahlı saldırıya uğradı; eşi ve kendisi yaralandı. İktidar kanadı tepkiler karşısında daha fazla direnemeyerek kumların eski yerine taşınması çalışmasını başlatıp sorumlular hakkında soruşturma açmak zorunda kaldı.


Ülke Koronavirüs salgınıyla mücadele ederken halkın kabul etmediği projeleri birbir hayata geçiren ve adeta salgını fırsata çeviren siyasi iktidarın yapılan bu kum hırsızlığından haberinin olmadığını düşünmek pek akla yatkın gelmiyor, olası da görünmüyor. Bir yüklenici firman kendi başına Salda Gölünün kumunu yaptığı millet bahçesine taşıya bilir mi? Bunun takdirini kamuoyuna bırakıyoruz.
23 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE

blank

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP