DOLAR 13,59850.49%
EURO 15,43080.7%
ALTIN 794,460,65
BITCOIN 5732831,08%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

HÜKUMET MARKET KÖLELİĞİNE GÖZ YUMDU PATRONLAR GEMİ AZIYA ALDI

HÜKUMET MARKET KÖLELİĞİNE GÖZ YUMDU PATRONLAR GEMİ AZIYA ALDI

ABONE OL
Ocak 22, 2021 11:36
HÜKUMET MARKET KÖLELİĞİNE GÖZ YUMDU PATRONLAR GEMİ AZIYA ALDI
blank
1

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Market Çalışanlarına Tam Kölelik Uygulaması’

Devlet İçinde Devlet Market Patronları Koronavirüs Salgınını Fırsata Çevirdi. Geçtiğimiz hafta ‘MARKET KÖLELERİ!’ başlığıyla kronavirüs salgınıyla birlikte market çalışanı emekçilerin zaten ağır olan çalışma koşullarının kölelik düzenine evriştiğini yazmıştık.

PATRON CİROSUNU KATLARKEN

Koronavirüs salgını ile birlikte satışı artan marketlerde işveren cirosunu katlarken, birçok işyerin de işçiler İş Yasası’na aykırı olarak market patronları emekçileri günde 13-14 Saatlik çalışmaya tabi tuttukları kamuoyuna yansıtılmıştı.

blank

ANKARADA BAŞKA BİR HUKUKSUZLUK

Ankara merkezli hizmet sunan Çağdaş isimli markette yaşananlar ise tam bir trajediye ve komediye dönüşmüş durumda. Onlarca şubesi ve 3 binden fazla çalışanı ile Ankara ve Eskişehir de perakende sektöründe faaliyet gösteren Çağdaş markette yaşananlar adeta pes dedirten cinsinden.

Söz konusu Marketin koronavirüs ile birlikte çalışanları uzun süreli çalışmalara tabi tutması gündemde ki sıcaklığını korurken bu kez Devlet tarafından yapılan zorunlu sokağa çıkma yasağında çalışanların maaşlarını keserek gündeme oturdu. Zaten asgari ücretle çalışan market emekçileri yapılan kesintilere ”hem salgın trajedisi hemde Ramazan orucunda; üstelik devletin emriyle yapılan zorunlu kapatmanın ceremesini işçiye ödettiriyorlar’ diyerek tepki gösterdi.

DEVLETİN UYGULAMASI PATRONLARA FIRSAT OLDU

Akp iktidarının koronavirüs ile mücadele kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uyguladığı sokağa çıkma yasağında işçileri işe gelmemiş sayarak maaşlarını kesti. 13-14 saatlik hukuksuz çalışmaların üstüne birde maaş kesintileri ile karşı karşıya kalan market emekçileri yapılan uygulamaya ve devletin ses çıkartmamasına isyan etti.

DEVLET İÇİNDE DEVLET İZLENİMİ

Zorunlu bir devlet kararında kendi fırsatçılığını yaratan Çağdaş Marketin bu tavrı devlet içinde devlet olmuşluk olarak değerlendiriliyor. Salgın dolayısıyla işçi çıkartılamayacağı, maaş kesintisi yapılamayacağı gibi bir çok düzenleme yapan Akp iktidarının bu hukuksuzluğa nasıl bir çözüm üreteceği merak konusu oldu.

SALGIN FIRSATÇILIĞI

Çağdaş market camiasından edinilen bilgilere göre marketin cirosunun salgınla birlikte katlandığı ifade ediliyor; kazancı artmışken market merkezinin işçilerin üç kuruşunu gasp etmeye yeltenmesi koronavirüs fırsatçılığı olarak değerlendiriliyor.

BÖLGEDEN YÜKSELEN SES

”Son bir ay da cirosu sürekli yükseliş trendinde olan üç ortaklı Çağdaş marketin sayın yöneticileri Artvinli Ümit beyin, Yozgatlı Erdoğan beyin ve Tokatlı Mürsel beyin; bu yanlıştan dönmesi gerektiği” yüksek sesle dillendiriliyor.

MARKET ÇALIŞANINA BİR DOKUN BİN AH İŞİT

”Virüs salgını sonrası mesailer daha da uzadı, Fazla mesai ücretlerini zaten alamıyoruz. İş yoğunluğundan çay molası, tuvalet arası bile veremiyoruz. Koronavirüs sonrası bizim için hiçbir önlem alınmadı, sadece elimize çamaşır suyu tutuşturup marketi temizletiyorlar, bizim için ise alınan hiçbir önlem yok. Sadece ciroyu arttırın, ciroyu arttırın diyorlar”

-Çoğu market emekçisi Asgari ücretle 12 saat iş yaptırıyor.

-Çoğunda servis bulunmuyor.

-Market çalışanlarının çıplak maaş haricinde İkramiye, yol, yakacak, giyim, bayram, eğitim yardımı gibi sosyal ödemeler bulunmuyor.

-Bir çoğunda mesai ödenmiyor.

-Market zincirlerinin büyük kısmında sendika bulunmuyor, sendikalaşma çalışması yapan emekçiler işten atılıyor.

-Bir çok market işletmesinde çalışanlara mobing uygulanıyor.

Türkiye genelinde bir çok markette benzer sorunların yaşandığı ve uygulamaların yapıldığı bildirilirken; Market patronlarının kazanırken bile salgın fırsatçılığıyla emekçilerin maaşlarında kesintiler yapmasına, hükumetin ise bu yaşananlara seyirci kalmasının takdirini kamuoyuna bırakıyoruz.

05 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP