DOLAR %
EURO %
ALTIN 794,330,63
BITCOIN 5709480,83%
İstanbul
°

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE PLAJLARI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE PLAJLARI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

ABONE OL
Ocak 20, 2021 18:55
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE PLAJLARI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avustralya, Gambiya, Gine-Bissau, Irak, Pakistan, Jersey adası, Pasifik Palau adası, ABD, Kanada, Meksika, Çin, İran, Arjantin ve Şili Plajları Tehdit Altında.

BERLIN (AP) – Bilim adamları, iklim değişikliği kontrol edilmeden devam ederse, dünyanın kumsallarının yarısının yüzyılın sonunda ortadan kalkabileceğini söylüyorlar.

Avrupa Birliği’nin İtalya Ispra’daki Ortak Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar, son 30 yılda plajların nasıl değiştiğini izlemek için uydu görüntülerini kullandılar ve küresel ısınmanın gelecekte onları nasıl etkileyebileceğini simüle ettiler. Michalis Vousdoukas, “Yüzyılın sonunda dünyadaki plajların yaklaşık yarısının 100 metreden fazla erozyon yaşayacağı” dedi. “Muhtemelen kaybolacaklar.”

Pazartesi, Nature Climate Change dergisinde yayınlanan çalışma, plajların risk altında olma derecesinin 2100 yılına kadar ortalama küresel sıcaklıkların ne kadar arttığına bağlı olduğunu buldu. Daha yüksek sıcaklık artışları, bazı bölgelerde daha fazla deniz seviyesinin yükselmesi ve daha şiddetli fırtınalar anlamına geliyor. daha fazla plajın dalgaların altında yok olmasına neden oluyor.

Yazarlar, tahmin edilen kıyı şeridi değişiklikleri, üçte birinden fazlası kumlu plaj olan dünyanın kıyı şeridinin şeklini önemli ölçüde etkileyecek.Plajlar rekreasyon, turizm ve vahşi yaşam için değerlidir, aynı zamanda kıyı topluluklarını dalgalardan ve fırtınalardan koruyan doğal bir bariyer sağlar.

Plajlar da dahil olmak üzere birçok kıyı alanı, sahil kurtarma ve iç barajlar gibi insan faaliyetlerinden zaten büyük ölçüde etkilenmekte ve bu da plajların toparlanması için çok önemli olan okyanuslara akan silt miktarını azaltmaktadır. Araştırmacılar, bazı ülkelerin diğerlerinden daha fazla etkileneceğini söyledi. Batı Afrika’daki Gambiya ve Gine-Bissau, plajlarının% 60’ından fazlasını kaybedebilirken, Irak, Pakistan, İngiliz Kanalı’ndaki Jersey adası ve Pasifik Palau adası için tahminler de benzer.

Avustralya, 12.000 kilometreden (7.500 mil) fazla risk altında olmakla birlikte, kaybedilen toplam sahil şeridi açısından en çok etkilenecek. Araştırmaya göre ABD, Kanada, Meksika, Çin, İran, Arjantin ve Şili de binlerce kilometrelik plaj kaybedecek. British Geological Survey’de kıyı tehlikeleri ve dayanıklılığı konusunda uzman olan Andres Payo, çalışmanın yöntemleri sağlam olmasına rağmen iddialarına dikkatle yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Çalışmaya katılmayan Payo, “Analizin sonucunu niteliksel ve niceliksel olarak değiştirebilecek birçok varsayım ve genelleme var” dedi.Ancak Vousdoukas, ekibi tarafından tahmin edilen plaj kaybı miktarının aslında “biraz muhafazakar” olduğunu ve daha yüksek olabileceğini söyledi.

Grup iki farklı ısınma senaryosunu ele aldı – biri ortalama küresel sıcaklıkların yüzyılın sonunda 2,4 derece arttığını, diğeri ise iki kat daha yüksek bir artış öngörüyor. Vousdoukas, Paris iklim anlaşmasının 1,5 C’deki ısınmayı kapatma konusundaki en iddialı hedefinin dikkate alınmadığı için, bilim adamlarının bunu başarmanın olası olmadığını düşündüğünü söyledi.

Çalışmanın yazarları, iklim değişikliğini yönlendiren sera gazı emisyonlarını azaltarak kıyı şeridi geri çekilmesinin% 40’ına kadar önlenebileceğini hesapladı, ancak kıyı boyunca yaşayan büyük ve büyüyen nüfusların da diğer önlemlerle korunması gerektiğini söyledi.

Yüzyıllar boyunca denizle savaşan ve hatta alçakta bulunan önemli toprak alanlarını geri kazanmış olan Hollanda örneğine atıfta bulunan yazarlar, “geçmiş deneyimler, bölgeye özgü etkili kıyı planlamasının plaj erozyonunu azaltabileceğini ve sonuçta istikrarlı bir sonuçla sonuçlanabileceğini gösterdi. kıyı şeridi.”

03 Mart 2020 / ÖZGÜR İFADE

KAYNAK: apnews.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP