DOLAR 13,58950.25%
EURO 15,48820.15%
ALTIN 788,99-0,07
BITCOIN 581139-0,35%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

İngiliz Parlementerden Türkiye’ye Hakaret ”HAYDUT DEVLET”

ABONE OL
Ekim 25, 2020 15:47
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hollandalının Erdoğan Hakaretine Ayağa Kalkan Akp Cemaati Türkiye’ye HAYDUT Diyen İngiliz’e Ses Çıkartmadı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) 23 Ekim de gerçekleşen oturumunda İngiliz parlamenter Sir Roger Gale Türkiye ve Rusya’ya “haydut devletler” dedi.

blank

AKPM Türkiye raportörleri, İsveçli parlamenter Thomas Hammerberg ve İngiliz parlamenter John Howell tarafından kaleme alınan, “Türkiye’de Siyasi Muhalefet ve Karşıt Görüşlü Yurttaşlara Yönelik Yeni Baskı: Avrupa Konseyi Normlarını Korumanın Aciliyeti” başlıklı rapor ve karar, video konferans aracılığıyla bugün gerçekleşen oturumda oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Oturumda söz alan raportör John Howell, kayyum atanan belediyelerin durumu, ifade ve medya özgürlüğü, yargı sistemi, avukatların durumu ve sivil topluma yönelik “yargı tacizini” gündeme getirdi. Howell, bunlara rağmen Türkiye’nin “canlı bir demokrasiye sahip olduğunu” belirterek ve Türkiye ile diyaloğun devam etmesi gerektiğini savundu.

AKPM’nin sayıca en önemli grubu konumundaki Sosyal Demokratlar adına söz alan Alman parlamenter Frank Schwabe ise “Türk hükümetinin yanlış yolda olduğunu, ancak ülkede canlı bir sivil toplum bulunduğunu” söyledi. Türkiye ile diyalogdan yana olduğunu belirten Schwabe, AİHM kararlarının yerine getirilmesinin önemine değindi ve bu kararları yerine getirmeyen bir ülkenin “Avrupa Konseyi üyesi kalamayacağını” dile getirdi.

Oturumda Muhafazakar Grup adına söz alan İngiliz parlamenter Roger Gale Türkiye ve Rusya’yı “haydut devletler” olarak tanımladı. Bu iki ülkenin “reform yapmamaları halinde AKPM üyesi kalmamaları gerektiğini” savunan Gale’in bu ifadeleri oturumda söz alan AKPM Türk heyeti Başkanı Ahmet Yıldız’ın tepki gösterdi.

TÜRKİYE’YE HAYDUT DİYENE SES ÇIKARTMADILAR, ERDOĞAN İÇİN AYAĞA KALKTILAR
23 Ekim de bu hakarete ses çıkartmayan Akp iktidarı Hollanda ırkçı parti genel Başkanı Geert Wilders’ın 24 Ekim de attığı twitter de “terörist” Erdoğan paylaşımı için ayağa kalktı.
Hollanda’da aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin Başkanı Geert Wilders skandal bir paylaşıma daha imza attı. Daha önce ülkedeki camileri kapatmak ve Kur’an’ı yasaklamak istediğini açıklayan Wilders, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmedildiği bir karikatürü paylaşıp “terörist” notunu düştü.

AKP’LİLER TÜRKİYE’YE HAYDUT DİYEN İNGİLİZE AĞZINI AÇMADI
Akp genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşımı için ise top yekün yağa kalktılar.

  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollandalı ana muhalefet partisi liderine yine Twitter üzerinden yanıt verdi. Çavuşuoğlu, Wilders’e yönelik mesajında şunları kaydetti:
    “Gerçekleri yüzlerine söyleyince Avrupa’nın ezik ırkçıları yine kendini gösterdi. İslam ve yabancı düşmanlığından prim yapmaya çalışıyor. Avrupa’nın faşist zihniyetli şımarık politikacılarına artık dur demenin zamanı gelmiştir.”
  • AKP sözcüsü Ömer Çelik de, Hollandalı aşırı sağcı liderin Twitter paylaşımın altına, “Ahlaksız, insanlık düşmanı ve faşist Geert Wilders” diye yazdı. Çelik, “Bu ahlaksız faşistlerle mücadele etmek insanlık görevidir. Bunlar ne diyorsa insanlık tam zıddındadır” dedi.
  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Wilders’in Twitter mesajıyla ilgili olarak, “Sistematik zorbalık, bir ifade özgürlüğü meselesi değildir. Avrupalıların anlaması gereken husus şudur: Biz Müslümanlar, siz bizi istemiyorsunuz diye hiçbir yere gitmeyeceğiz. Bize hakaret ettiğinizde diğer yanağımızı dönmeyeceğiz. Kendimizi ve bize ait olan her şeyi sonuna kadar, her bedeli ödeyerek savunacağız.” yorumunu yaptı.
  • AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da, Hollandalı lidere Twitter üzerinden şu yanıtı verdi:
    “Avrupa siyasetinin yüzkarası, şeref ve haysiyet yoksunu, İslam ve insanlık düşmanı Geert Wilders’ın Cumhurbaşkanımıza karşı sarf ettiği saldırgan ifadelerini kendisine iade ediyoruz. Batı, içindeki bu kirli siyasileri temizlemedikçe asla gerçek demokrasiye ulaşamayacak.” dedi.
    25 Ekim 2020 /Abidin SARI- ÖZGÜR İFADE

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Toplantısında Yaşananlar:

http://ozgurifade.com.tr/avrupa-konseyi-muhalefete-baskiyi-sonlandir/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP