bettilt giriş

DOLAR 16,7778 0.1%
EURO 17,5404 0.22%
ALTIN 975,51-0,04
BITCOIN 3234720,40%
İstanbul
25°

AÇIK

03:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘İran’ın 6 yıl sonra Suudi Arabistan’a diplomat göndermesi görüşmelerde ilerlemenin işareti’

‘İran’ın 6 yıl sonra Suudi Arabistan’a diplomat göndermesi görüşmelerde ilerlemenin işareti’

ABONE OL
Ocak 20, 2022 08:00
‘İran’ın 6 yıl sonra Suudi Arabistan’a diplomat göndermesi görüşmelerde ilerlemenin işareti’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ortadoğu yeni yıla geçmiş yıllara oranla daha sakin bir atmosferde girerken, rekabet ve hatta husumet altında olan güçler arasında yeni temaslar dikkat çekiyor.

İran, 6 yıl önce Şeyh Nimr’in idamının ardından ilişkilerin kesildiği Suudi Arabistan‘a İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde diplomatlarını gönderirken, geçen yıl Irak’ın arabuluculuğunda başlayan temasların ilişkilerin yeniden tesisine yol açması umuluyor. Ancak İran’ın nükleer müzakereleri ve Yemen savaşı ilişkileri durumu derinden etkiliyor.

Körfez’de yılın ilk sıcak gelişmesi ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Abu Dabi kentindeki sanayi bölgesine insanlık hava araçlarıyla düzenlenen saldırı oldu. 3 yakıt tankerindeki patlama geniş bir alanı enkaz yerine çevirdi. Yemen’deki Husi hareketinin üstlendiği olayın arkasında ABD İran’ın bulunduğu iddiasında.

Bu ortamda dikkatler bir yandan da şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirmesi beklenen Suudi Arabistan ziyaretinde. Ankara, BAE’nin ardından Suudi Arabistan’la Kaşıkçı cinayetinden bu yana husumete dönüşen ilişkileri onarmak beklentisinde.

Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Körfez’deki durumu gazeteci-yazar Ramazan Bursa ile konuştuk.

‘İran’ın 6 yıl sonra Suudi Arabistan’a diplomatlarını göndermesi görüşmelerde ilerleme kaydedildiğinin işareti’

Ramazan Bursa’ya göre, Körfez ülkeleri ile İran arasındaki gerginlik azalacak ancak bitmeyecek. Geçen sene Irak arabuluculuğunda başlayan temaslara dikkat çeken Bursa, diplomatik temsilciliklerin yeniden açılmasının da dahil olduğu görüşmelerde en öne çıkan konulardan birisinin yedi yıldır bir türlü bitmeyen Yemen savaşı olduğunu anımsattı. Bursa’ya göre 6 yıl sonra İran’ın Suudi Arabistan’a İslam İşbirliği Teşkilatı için diplomatlarını göndermesi ilerleme kaydedildiğine işaret:

“Körfez ile İran arasındaki gerginlik noktaları azalacak ama tamamen bitmeyecek. Suudi Arabistan ile İran arasındaki bu diyalog Irak aracılığıyla yapılıyor, iki tarafın heyetleri bir araya geliyorlar. Birçok başlık konuşuluyor, diplomatik temsilcilik meselesi var. Ayrıca Körfez’in güvenliği meselesi var. Körfez’in iddiasıyla İran’ın Arap ülkelerinin iç işlerine karıştığına dair iddialar var. İlaveten Yemen meselesi belki de en çok konuşulanlardan biri. Dolayısıyla bunlarda yer yer göreceli olarak ilerleme kaydedildiği ifade ediliyor. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın merkezi Suudi Arabistan’da. İran’ın 6 yıl sonra burada görev yapmak üzere diplomatları göndermesi haberlerde çıkan İran-Suudi görüşmelerinden ilerleme kaydedildi iddialarının aslında doğru olduğunu da kanıtlıyor. Suudi Arabistan-İran arasında belki büyükelçilik düzeyinde olmasa bile belli bir düzeyde diplomatik temasların yeniden başlamasının da habercisi olabilir. En son diplomatik temaslar Nimr’in idamı sonrası Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nin kuşatılarak ateşe verilmesi sonrası kesilmişti. O günden bugüne dünyada, Körfez’de epey bir şey değişti. Dolayısıyla yeni adımlar, haberler bekleyebiliriz.”

‘Körfez’deki Çin faktörü kendisini hissettirmeye başladı’

Bursa’ya göre ABD’de yeni yönetimin tutumuna paralel olarak Körfez’deki Çin faktörü kendini hissettiriyor:

“Dünyada çok ciddi anlamda dönüşümler var. Çin faktörü kendini ciddi anlamda hissettiriyor. Amerika’dan dolayı Çin ile yakın ilişkiye girmeyen ülkelerin artık Çin ile de temas kurmanın hem siyasi hem ekonomik ilişkileri geliştirme noktasında adımlar attığını görüyoruz. Diğer tarafta Asya bölgesinin yükselişini görüyoruz. Buna paralel olarak da Körfez’deki diplomatik hareketliliği gözlemliyoruz. Amerika’daki yönetim değişikliği ve NATO ve Avrupa’nın kendi içinde bulunduğu durum ve gelişmeler tüm dünyada birbirini etkileyen, ciddi, belki de bir 5-6 sene sonra daha net anlayacağımız olaylar cereyan ediyor.”

‘ABD’de yönetim değişikliği hem Viyana sürecini hem de İran ile Körfez ülkeleri arasındaki iletişimi hızlandırdı’

Bursa, İran’ın Viyana’da ABD’nin tek taraflı olarak çekilmiş olduğu nükleer anlaşmaya dönülmesi için yürütülen görüşmelerine atıf yaparken, Çin ve Rusya’nın uzlaşma arayışındaki çabalarına vurgu yaptı. Bursa, hem Viyana sürecinden hem de Trump’ın ABD siyasetinden çekilmesiyle politikalarını değiştiren Körfez ülkeleriyle İran arasında iletişimin hızlandığı bir ortam oluştuğu görüşünde:

“Viyana’da tıkanıklık şu. İki tarafın ortaya koyduğu gerekçeler ya da taleplerin birbiriyle çatışması. İran, ‘ABD nükleer anlaşmadan çekildi, ben de nükleer anlaşmaya uygun olarak uranyum zenginleştirme faaliyetlerimi arttırdım’ diyor. Dolayısıyla ABD ön koşulsuz şekilde anlaşmaya geri dönerse ben de gerekli adımları atarım diyor. İran anlaşmaya dönülmesi ve yaptırımların kaldırılmasını istiyor. ABD ise ilk adımın İran’dan gelmesini istiyor, ‘Sen anlaşma çerçevesinde faaliyetlerini yeniden düzenle, ben de gerekeni yapacağım’ diyor. Burada ciddi bir anlaşmazlık var idi. Ama önceki hafta Rusya’nın Viyana’daki daimi temsilcisi çok dikkat çekici bir açıklama yaptı. ‘Çin ile beraber İran’ı bazı taleplerinden vazgeçme noktasında ikna ettik’ ifadesini kullandı. Hangi taleplerden vazgeçildiğine dair detay vermedi. İran tarafından da bir açıklama gelmedi. ABD’den de. Bizler için bir belirsizlik oluşturuyor. Günün sonunda Viyana’da nükleer anlaşmaya dönüleceği kanaatindeyim. Çünkü gelişmeler bunu gösteriyor. Bu da İran ile Körfez ilişkilerine ve İran ile Körfez ülkelerinin bir masaya oturup görüşmesine katkı sağlayacak. Zira Körfez, ne zaman Trump’ın başkan olmayacağını anladı, Biden’a göre hızlı bir şekilde bölgesel ve uluslararası politikalarını dizayn etmeye başladı. Dolayısıyla hem Viyana’daki görüşmeler hem de İran ile Körfez ülkeleri arasındaki iletişimi hızlandırdı ve daha müspet sonuçlar alınması konusunda da katkı sağladığını söyleyebiliriz.”

‘Suudi Arabistan ve BAE, kavga ettiği ülkelerle barışırken rekabet içerisine girdi’

Bursa, bu süreçte Suudi Arabistan ile BAE’nin arasının açıldığı görüşünde. Bu durumun en başta Yemen savaşında belirgin olduğunu söyleyen Bursa, Yemen’e ve Katar’a karşı beraber hareket eden, Türkiye’ye karşı da beraber cephe alan Körfez’in bu iki önemli ülkesinin kavga ettikleri ülkelerle barışırken aralarında bir rekabete tutuştukları değerlendirmesinde bulundu. Bursa’ya göre bunun sebebi bölgede ‘ağabey’ rolü kapmak için yürütülen rekabet:

“BAE’nin son yıllarda Suudi Arabistan’ın da önüne geçecek şekilde bölge meselelerinde aktif olmasının iki nedeni var. Bunlardan birisi, Suudi Arabistan’ın ABD’ye, BAE’ninse İngiltere’ye daha yakın olduğu hususudur. Dolayısıyla burada BAE ile Suudiler arasında yaşanan bölgesel aktör olma krizi veya rekabeti aslında İngiltere ve ABD rekabeti olarak da okunması bence gerçekçidir. İkinci bir neden ise bunun bir yansıması olarak görünür şekilde Suudi Arabistan ile BAE, bölgede ağabey rolü kapmak için bir rekabet içerisinde. Uzun zamandır bölgeyi domine eden Suudi Arabistan idi. Ama BAE artık ortaya çıkma noktasında bir karar verdi ve beraber girişmiş oldukları 2015 başında Yemen savaşında farklı bir projeksiyon ortaya koydu. Suudi Arabistan birleşik bütün bir Yemen’in kontrolünü sağlamayı savunurken, BAE bölünmüş bir Yemen politikasını yürütmeye başladı. Bu koalisyon içerisinde de birtakım çatlaklar oluşturdu. Bin Zayed ile Bin Salman arasında çok dostane görülen, abi-kardeş olarak kabul edilen bu ilişki zedelendi. Daha yakın bir zamanda BAE Dışişleri Bakanlığı’nda hazırlanmış, Bin Salman’ın yetersiz olduğunu ve küresel siyaseti anlamakta zorlandığını dile getiren bir rapor sızdı. Burada ana rekabet noktası bölgenin belirleyici gücü olmak. En net örneğini Yemen üzerinden görüyoruz. Buna karşılık Bin Salman’ın da bir adımı oldu. Küresel şirketlerin bölgesel ofisleri Dubai ve Abu Dabi’dedir, bunları Riyad’a taşıma noktasında ciddi hamleler yaptı. BAE de bu hamlelere karşı sessiz kalmadı. O da tavrını ortaya koydu. Nispeten petrol üzerinden bir kriz yaşandı. OPEC’te de fikir ayrılığı yaşadılar. Dolayısıyla aslında çok enteresan bir tabloyla karşı karşıyayız. 2015’te Yemen’e karşı beraber hareket eden, 2017’de Katar’a karşı beraber hareket eden, yine 2013’ten sonra Türkiye’ye karşı beraber cephe alan Körfez’in iki önemli ülkesi tüm kavga ettikleri ülkelerle barışırken kendileri arasında bir rekabet içerisine girdiler. Bu açıdan fevkalade önemli. Körfez ülkeleri, Asya, Çin ile hatta Afganistan Taliban yönetimiyle irtibat kurarken, Türkiye ile ilişkilerini tamir ederken, Afrika’da da benzer hareketler içerisinde olmalarına rağmen aralarındaki fikir ayrılığının kısa zamanda nihayete ereceği kanaatinde değilim.”

‘Türkiye, Abu Dabi saldırısına karşı geçmiştekilerden daha net tavır aldı’

Bursa, Abu Dhabi’deki son saldırı karşısında Türkiye’nin son yıllardakinin tersine saldırıyı kınayan net tutumuna atıfta bulundu. Bunun ilişkilere verilen hassasiyetin ifadesi olduğunu belirten Bursa, Yemen krizinin de artık uzatığı ve BAE’nin kendini ayırarak sahada attığı adımların yeniden müzakere masasına oturmanın yolunu açabileceği görüşünde:

“Türkiye’de Husiler olarak ifade edilen Ensarullah veya SANA yönetimi evvelden de Abu Dhabi’ye benzer saldırılar yaptı, havaalanını hedef aldı. Fakat şimdiki ise daha kapsamlı bir saldırı. Türkiye’nin daha önceki saldırılara karşı bu kadar net bir tavır almadığını söyleyebilirim. Lakin şimdi ilişkilerin gelişme aşamasında olmasından dolayı net bir tavır aldı. Bu da Türkiye’nin BAE ile düzelen ilişkilerine hassasiyetini ve verdiği önemi gösteriyor. Yemen krizi epeyce uzadı ve uzun zamandır bir müzakere masası kurulamadı. BAE’nin son dönemde Yemen sahasında aktif olarak kendini vekil milis güçleri yönlendirmesi noktasında bu saldırı gerçekleştirilmişti. Bazı adalara üsler kuruyor ve insansızlaştırıyor. Bu Yemen-BAE gerginliğinin kontrollü olduğunu düşünüyorum. Çünkü normal zamanda bir müzakere masasını kurmanız çok mümkün olmayabilir. Ama gerginlik ve kriz tırmandığı müddetçe ‘Bu böyle devam etmeyecek’ deyip tarafları bir masa etrafında toplama imkanınız var. Ben bu tırmanan gerginliğin müzakere masasının kurulmasına vesile olacağını düşünüyorum.”

TR Sputnik

  İstanbul’un Siyasi Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Söke escort Bodrum escort Çerkezköy escort Akhisar escort Bandırma escort Ayvacık escort Akçaabat escort Karakoçan escort Altınordu escort Tavşanlı escort Eğirdir escort Ardeşen escort Afşin escort Altınova escort Bulancak escort Sorgun escort Erbaa escort Viranşehir escort Zara escort Kozluk escort Aziziye escort Ayancık escort Kaman escort Ermenek escort Keskin escort Gerede escort Göynücek escort Bor escort Banaz escort Havsa escort Osmancık escort Bahçe escort Alaplı escort Başkale escort Kemah escort Nazilli escort Fethiye escort Çorlu escort Alaşehir escort Altıeylül escort Biga escort Araklı escort Kovancılar escort Fatsa escort Simav escort Yalvaç escort Çayeli escort Dulkadiroğlu escort Çiftlikköy escort Espiye escort Sarıkaya escort Niksar escort Suruç escort Yıldızeli escort Sason escort Horasan escort Boyabat escort Mucur escort Sarıveliler escort Yahşihan escort Göynük escort Gümüşhacıköy escort Çamardı escort Eşme escort İpsala escort Sungurlu escort Hasanbeyli escort Çaycuma escort İpekyolu escort Refahiye escort Kuşadası escort Marmaris escort Süleymanpaşa escort Turgutlu escort Susurluk escort Gelibolu escort Of escort Ünye escort Domaniç escort Fındıklı escort Elbistan escort Çınarcık escort Tirebolu escort Akdağmadeni escort Turhal escort Eyyübiye escort Suşehri escort Yakutiye escort Gerze escort Mengen escort Merzifon escort Ulukışla escort Sivaslı escort Keşan escort Kadirli escort Ereğli escort Özalp escort Tercan escort Efeler escort Didim escort Çine escort Dalaman escort Menteşe escort Milas escort Ortaca escort Seydikemer escort Ergene escort Kapaklı escort Malkara escort Salihli escort Şehzadeler escort Soma escort Yunusemre escort Ayvalık escort Bigadiç escort Burhaniye escort Gönen escort Karesi escort Çan escort Yenice escort Ortahisar escort Yomra escort Perşembe escort Pazar escort Onikişubat escort Pazarcık escort Türkoğlu escort Eynesil escort Görele escort Piraziz escort Yağlıdere escort Çayıralan escort Boğazlıyan escort Zile escort Siverek escort Karaköprü escort Haliliye escort Akçakale escort Şarkışla escort Gemerek escort Oltu escort Palandöken escort Mudurnu escort Suluova escort Taşova escort Toprakkale escort Kilimli escort Tuşba escort Üzümlü escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Tekirdağ masaj salonu Adana masaj salonu Mersin masaj salonu Bursa masaj salonu Muğla masaj salonu Balıkesir masaj salonu Kocaeli masaj salonu İstanbul masaj salonu Ankara masaj salonu Antalya masaj salonu İzmir masaj salonu Denizli masaj salonu Çanakkale masaj salonu Sakarya masaj salonu Manisa masaj salonu Malatya masaj salonu Yalova masaj salonu Sivas masaj salonu Tokat masaj salonu Kayseri masaj salonu Trabzon masaj salonu Aydın masaj salonu Elazığ masaj salonu Afyon masaj salonu Kütahya masaj salonu Ordu masaj salonu Eskişehir masaj salonu Gaziantep masaj salonu istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu