DOLAR 13,52980.65%
EURO 15,34500%
ALTIN 789,960,50
BITCOIN 562040-1,23%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

IŞİD RAPORU: 5 İLE 9 BİN ARASI TÜRK IŞİD’E KATILDI

IŞİD RAPORU: 5 İLE 9 BİN ARASI TÜRK IŞİD’E KATILDI

ABONE OL
Ocak 20, 2021 23:27
IŞİD RAPORU: 5 İLE 9 BİN ARASI TÜRK IŞİD’E KATILDI
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası International Crisis Group, ‘IŞİD’e Katılıp Dönen Türkiye Vatandaşları’ başlığıyla yayınladığı raporda, Işid terör örgütüne katılan Türkler ve bundan sonrasına dair öngörüleri raporladı.

İŞTE O RAPORUN TAMAMI:
Türkiye, IŞİD’e katılmak için seyahat eden ve şimdi geri dönen binlerce vatandaşla uğraşmak zorunda. Mahkum olan birkaç kişiden birçoğu yakında hapisten çıkacak. Diğerleri gözetim altında. Geri kalanların kaderi karanlık.

Neden fark eder?  IŞİD’in azalan yapısı ve Türk makamları tarafından kabul edilen tedbirler Türkiye’yi üç yıldan fazla bir süredir IŞİD saldırılarından kurtardı. Ancak tehdidin göz ardı edilmemesi gerekse de, mutlaka ortadan kalkmadı. Türk geri dönenlerin militanlığa sırt çevirmeleri ulusal ve bölgesel güvenlik için önemlidir.

Ne yapılmalı?  Ankara’nın geri dönenlere veya cihatçılığa bağlı olduğundan şüphelenilen diğerlerine yaklaşım çoğunlukla gözetim ve gözaltıya dayanmaktadır. Hükümet ayrıca geri dönenlerin ailelerine destek, militanlığa girme riski olan gençlere alternatifler ve IŞİD’le ilgili hapis cezasına çarptırıldıktan sonra serbest bırakılan geri dönenlere destek sunmayı da düşünebilir.

Yönetici Özeti
Türkiye, birçok ülke gibi, İslam Devletine (IŞİD) katılmak için seyahat eden ve şimdi eve gelen vatandaşlarla uğraşmakta zorlanmaktadır. Binlerce geri dönen Türkiye’ye geri döndü. Bazıları 2014-2017 yılları arasında yaklaşık 300 sivili öldüren Türk toprağına yönelik DAEŞ saldırılarına katıldı. Yetkililer terörle mücadele çabalarını hızlandırırken, bazı geri dönenler sıkı gözetim altında kaldı. Bazıları kovuşturuldu ve hapse atıldı. Erken dönenlerin tespit edilmemiş olma olasılığı daha yüksektir. IŞİD’in Suriye ve Irak’taki “halifeliği” nin çöküşü, ilham verme ve seferber olma yeteneğini azalttı. Türk kıskaçları da ülkeyi üç yıldan fazla bir süredir IŞİD saldırılarına karşı korumaya yardımcı oldu. Yine de, eski IŞİD üyelerinin çeşitli yörüngeleri hakkında yetersiz veriler mevcuttur. Ankara’nın IŞİD’i aksatmaya yönelik gözetim ve gözaltıya güvenmesi kaynak yoğun ve aptalca bir kanıt olmayabilir. Hükümet, geri dönenlerin ailelerine yardım sunan ek politikalar, militanlığa çekilme riski taşıyan gençlere alternatifler ve IŞİD ile ilgili suçlara hizmet ettikten sonra serbest bırakılanlara destek sunabilir.

IŞİD’e katılan Türk vatandaşlarının profilleri geniş çeşitlilik gösterdi ve motivasyonları da değişti. Bunlar arasında bazıları önemli görevliler olan geçmiş savaşların gazileri vardı; sıkı İslami yönetim altında yaşam beklentisiyle çekilen aşırı muhafazakar Sünni Müslümanlar; İslamcı Kürtler, 35 yıldan uzun bir süredir Türkiye’de isyan yürüten ve Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği ile Suriye üyesi olan Halk’ın “terörist” grubu olarak belirlenen Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) karşı çukur Koruma Üniteleri (YPG); ve küçük suç veya uyuşturucuların zaferini, servetini veya “saflaştırılmasını” isteyen gençler. Bazıları işe alındıkları sosyal çevrelere döndü. Eski arkadaşları ve aileleri tarafından reddedilen diğerleri, Türkiye’nin büyük şehirlerine karıştı.

Ankara’nın IŞİD’i aksatmaya yönelik gözetim ve gözaltıya güvenmesi kaynak yoğun ve aptalca bir kanıt olmayabilir.
Türk makamlarının IŞİD tehlikesi hakkındaki anlayışı gelişti. İlk başta, diğer ülkelerdeki meslektaşları gibi, geri dönenlerin ortaya çıkarabileceği tehdidi hafife aldılar ve 2014-2015’te IŞİD işe alımına büyük ölçüde kararsız kaldılar. Bu algı, özellikle Gaziantep ilinin polis merkezindeki bir Mayıs ayında IŞİD saldırısının ardından, 2014-2017 yılları arasında yüzlerce sivile hayatını kaybeden on altı saldırıdan sonra, ancak birincisi Türkleri hedef alan eyalet kurumları. Türk topraklarına yapılan en son IŞİD saldırısı, 1 Ocak 2017’de 39 kişiyi öldüren bir gece kulübünde ateş edildi. O zamandan bu yana, güvenlik ajansları gözetim, gözaltı ve daha sıkı sınır güvenliği yoluyla arazileri kirleten IŞİD’i kontrol altında tuttu. Ancak tehdit tamamen ortadan kalkmadı, Türk yetkililerin kendilerinin de itiraf ettiği gibi. Türk politikaları geri dönenleri ve ağlarından geriye kalanları yeraltına itmiş olabilir. Çatlaklardan kaçan birkaç kişi bile, gelecekteki saldırıları toplar, finanse eder veya planlarsa ciddi bir tehdit olabilir.

Türkiye, diğer ülkelerin karşılaştıkları ülkelere benzer şekilde, geri dönenlerin yargılanması ve hapsedilmesiyle ilgili zorluklarla karşılaşmaktadır, ancak benzersiz yönleri de vardır. Türk yetkililer hala DAEŞ’i, Ankara’yı Türk bürokrasisine sızmakla ve Temmuz 2016 darbe girişimini gerçekleştirmekle suçlayan ulusötesi bir hareket olan “Fethullahçı Terör Örgütü” (“FETÖ”) ‘den ziyade ulusal güvenliğe daha az tehdit olarak görüyor. Son iki gruba bağlı olmakla suçlanan şüpheliler, daha sert kovuşturma ve cezaya çarptırılıyor. Savcılar ve yargıçlar büyük ölçüde IŞİD’in yönetimi altında Suriye veya Irak’a giden kadınların sadece kocalarına itaat ettiklerini ve çok az ajansları olduğunu varsaymaktadır. Bazı IŞİD saldırılarının kurbanları için avukatlar, daha fazla kaynakla, soruşturmaların grevlerin beyinlerini ortaya çıkardığını, onları yerine getiren ayak askerlerinden ziyade. Hüküm giymesi halinde, IŞİD’in geri dönenleri, bir terörist gruba üyelik için üç ya da dört yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Yüzlerce kişi yakında serbest bırakılacak. Hapishanelerde, bazıları militan çevrelerde bağlantılar ve muhtemelen statü kazanmış olabilir.

Aynı zamanda, Türk devlet kurumları yakın zamanda “radikalleşme” ya da “rehabilitasyon” çabaları dediklerini düşünmeye başladılar – geniş anlamda, eski militanları cihatçı ideoloji ve şiddetten uzaklaştırmak için tasarlanmış politikalar. Çoğunlukla, yetkililer sürveyansa – tehdit oluşturabileceğini düşündüklerini izlemek – militan çevrelere katılmaya hazır olduğunu düşündükleri herkesi korkutmak için tasarlanmış kısa gözaltılarla birlikte. Diğer politikaların mevcut olduğu ölçüde, hedefleri belirsizdir ve bakanlıkların yaklaşımları koordineli değildir. Sosyal hizmet uzmanları, polis, imamlar, hapishane gardiyanları ve yerel yetkililer, geri dönenlerle ve aileleriyle nasıl başa çıkılacağı konusunda özel eğitim ve kılavuzlardan yoksundur. Sivil toplum aktörleri büyük ölçüde yoktur ve yetkililer dışarıdakilerle çalışmaya isteksizdir.

Saldırıların durgunluğuna rağmen, Suriye ve Irak ihtilaflarının evrimi Türkiye’ye, özellikle de IŞİD’in ya ülkede ya da savaşla sertleştirilmiş savaşçıların Suriye’nin kuzeyindeki savaş bölgelerinden geçmesi durumunda geri dönenlerle ilgili yeni zorluklar getirebilir.
Birkaç adım yardımcı olabilir. İlk olarak, Türkiye IŞİD, PKK, “FETÖ” ve her biri Türk devletine farklı türde bir meydan okuma oluşturan aşırı solcu gruplar arasında ayrım yapmalıdır. Onları bir araya getirmek politikayı karıştırır ve cihatçı tehdide uyarlanmış bir yaklaşım tasarlama çabalarını engeller. Hükümet, aşırı hakim hâkimlerin, mahkemelerin ve savcıların IŞİD işe alım görevlileri ve geri dönenlerin suçlarını araştıracak kaynaklara sahip olmasını sağlamalıdır. Cezaevi makamları ve diğer kurumlar, IŞİD’le ilgili suçlardan hapse mahkumlar hakkında serbest bırakılmadan önce barların dışındaki hayata uyum sağladıkları için uygun destek almaları için bilgi paylaşabilirler. Yetkililer, gençleri militanlığa yöneltmekten caydırmak için yardım arayan ailelere hangi yardımı sunabileceklerini düşünmelidir. Ayrıca bu gençlere ders dışı faaliyetler veya iş olanakları sunabilirler. Bu tür programların diğer ülkelerde karışık ve tartışmalı bir sicile sahip olduğu doğrudur. Ancak yetkililer ailelerin taleplerine cevap veriyorsa ve endişelerine karşı duyarlıysa, bu doğrultuda politikalar hala değerli olabilir.

Saldırıların durgunluğuna rağmen, Suriye ve Irak ihtilaflarının evrimi Türkiye’ye, özellikle de IŞİD’in ya ülkede ya da savaşla sertleştirilmiş savaşçıların Suriye’nin kuzeyindeki savaş bölgelerinden geçmesi durumunda geri dönenlerle ilgili yeni zorluklar getirebilir. Türkiye, büyük ölçüde gözetim ve gözaltıya dayanan bir yaklaşımla tehdidi üç yıldan fazla bir süredir tutmaktadır. Ancak geri dönenlere yönelik güvenlik önlemlerini, eski IŞİD üyelerinin militanlıktan kurtulmalarına yardımcı olan ve ailelerini destekleyen sosyal programlarla birleştiren bir strateji, zaman içinde daha sürdürülebilir olabilir ve güvenlik hizmetleri üzerindeki yükün bir kısmını hafifletebilir.

İstanbul / Ankara / Brüksel, 29 Haziran 2020

BEN.
Giriş
2013 yılından bu yana Türkiye, IŞİD için önde gelen bir istihdam kaynağı ve Türkiye-Suriye sınırındaki silah, malzeme ve insan kaçakçılığı için bir merkez olmuştur. IŞİD’in elindeki topraklarda yaşamak üzere kalan Türk vatandaşlarının sayısı yüksektir ve tahminler 5.000-9.000 arasında değişmektedir. Dolayısıyla Türkiye, 80 milyondan fazla nüfusa göre olmasa da, mutlak anlamda en fazla işe sahip ülkelerden biridir. 2015 ülke çapında yapılan bir ankette, Türk katılımcıların yüzde 3.2’si IŞİD’e katılan birini tanıdıklarını söyledi. Yine de daha fazlası katılmayı planlamış olabilir, ancak şartlar nedeniyle başarısız oldu ve devlet incelemesinden kaçarken gruba sempati duyabilir. Binlerce asker şimdi geri döndü, görünüşte birçoğu tespit edilemeyen sınır boyunca geri kayıyor.

Türkiye başlangıçta güney sınırı boyunca savaşçıların akışına kararsız bir tutum sergiledi. Suriye iç savaşının ilk aşamalarında, Türk makamları, diğer bazı ülkelerdeki meslektaşları gibi Beşar Esad rejimiyle savaşan isyancılara katılacak gençlere karşı nispeten şikayetçi bir görüş benimsemişlerdir. 2013 ve 2014 yıllarında Türk aileleri IŞİD’e katılmaya ayarlanan oğul ve kızların yetkililerini bilgilendirdiklerinde yetkililer onları durdurmak için çok az şey yaptılar. Türk yetkililer savaşın ilk yıllarında “hazırlıksız yakalandıklarını” iddia ediyorlar. Bir yetkili, “Sıradan turistler ve menşe ülkeler bizimle bilgi paylaşmadığından yabancı savaşçılar geçerli seyahat belgeleriyle gelecekti” dedi. Ancak Batılı ve yerli eleştirmenler Ankara’yı, militanların sınır ötesi hareketine kör bir gözle bakmakla suçluyorlar. Sınır güvenliğinin iyileştirilmesine rağmen, Suriye’den hala yasadışı giriş gerçekleşiyor. İdlib’de Rus destekli bir rejim saldırısı olması durumunda Türkiye’ye girmeye çalışan daha fazla militan riski de var.

Türkiye, Ocak 2017’den bu yana IŞİD tarafından iddia edilen veya IŞİD’e atfedilen bir saldırı yaşamamış olsa da, geri dönenler daha önceki parsellere karışmıştı. IŞİD’in Türk topraklarındaki ellerindeki ilk ölümler, Suriye’den dönen yabancı militanların iki güvenlik gücü üyesi (aynı zamanda bir sivili öldürdüğü) vurduğu Mart 2014’te gerçekleşti. Güvenlik güçleri, orta Anadolu ili Niğde sınırında militanları taşıyan aracı durdurmaya çalıştı. 2015 ve 2016 yıllarında Suriye’ye seyahat eden ve Kürt yanlısı hareket ve muhalefet gruplarına geri dönen Türk IŞİD üyeleri (bkz. Ek A). 2014’ten 2017’ye kadar IŞİD’in iddia ettiği veya IŞİD’e atfedilen on altı saldırıda 291 kişi öldü. Türk makamları, Mayıs 2016’da Gaziantep ilindeki polis merkezindeki bir intihar bombası ve Ocak 2016 ile Ocak 2017 arasında İstanbul’daki turistik yerlere yapılan dört grev sonrasında IŞİD’i çökertmek için polislik çalışmalarını hızlandırdı. Ankara, bu tür saldırıları üç yıl, 30’dan fazla parsel engellediğini söyledi.

Türk geri dönenlerin IŞİD’e bağlı kalma veya saflarına dönme riskini değerlendirmek için yeterli veri yoktur, ancak geçmiş cihatçı seferberliği mümkün kılan bazı sosyal dinamikler hala mevcuttur.
IŞİD’in toprak “halifeliği” nin 2017’deki çöküşü, grubun harekete geçme kapasitesini önemli ölçüde zayıflattı, ancak küresel cihatçılığı ilgisiz kılmadı. IŞİD’e katılmak için yeni fırsatlar veya yeni bir ulusötesi militan kıyafeti ortaya çıkarsa, geri dönenler – hapishanelerden yakında serbest bırakılacak olanlar da dahil – tartışmalı bir şekilde bunu yapabilirler. Bir Türk geri dönen Kriz Grubu’na verdiği demeçte, “Hala önceki mahkumiyetlerimin çoğuna sahibim, elhamdulillah (Allah’a övgü)”. Türkiye’nin güvenlik açılımı tarafından yeraltına itilen IŞİD hücreleri, Irak veya Suriye’de yeniden güç kazanmak için grup için bir arka destek ağı görevi de görebilir. IŞİD, gruba bağlılık sözü veren Türk militanların videolarını yayınlamaya devam ediyor, Irak’ta atılganlığın arttığına dair bazı işaretler gösteriyor ve dünya çapındaki iştiraklerine COVID-19 krizinin neden olduğu potansiyel bozukluğu kullanma talimatı verdi (ancak bu çağrıların herhangi biri olup olmadığı belirsizliğini koruyor) somut etki).

Türk geri dönenlerin IŞİD’e bağlı kalma veya saflarına dönme riskini değerlendirmek için yeterli veri yoktur, ancak geçmiş cihatçı seferberliği mümkün kılan bazı sosyal dinamikler hala mevcuttur. Geçmiş cihat savaşlarının gazileri etkili olmaya devam ediyor. Çok sayıda Türk Selefisi Batı’ya, PKK’ya ve Kürt hareketine daha geniş bir şekilde ve Selefilerin kafir olarak gördüğü heterodoks Müslümanlara daha geniş bir şekilde karşı çıkıyor. Bu tür toplumsal gerilimler, insanların militanlığa döneceği anlamına gelmez, ancak geçmişte bazılarının şiddete doğru itilmesine yardımcı olmuştur. Devlet, sorunlu gençlere destek konusunda çok az şey sunuyor. Geri dönen tahmini binlerce insanın yüzde 10’undan azı veya yaklaşık 450 Türk vatandaşı (yaklaşık 30’u kadın), tutuklananların yaklaşık yarısı tutuklanmakta. Yakalanmayan ve eve gitmeyen veya başka bir yerde saklananların nasıl olduğu belirsizliğini koruyor.

Birçok ülke geri dönenlerle nasıl başa çıkacağını düşündüğü için, bu rapor Türkiye’nin kendi vatandaşlarına doğru attığı adımlar üzerine odaklanıyor ve yeni işe alım döngülerini öngörebilmek için geri dönenlerle nasıl başa çıkılacağı konusunda öneriler sunuyor. Türk vatandaşlarının IŞİD’e katılımı ya da Irak ve Suriye’den dönüşleri hakkında çok az araştırma var. Bu rapor bu boşluğu doldurmaya başlamayı hedefliyor. Bazıları ülkeyi vatanı yapmaya kararlı olduklarını söyleyen, Türkiye’de çok sayıda yabancı IŞİD’e bağlı bireysel üyelerin yarattığı eşit derecede önemli zorluktan ziyade Türk vatandaşlarına odaklanmaktadır.

Rapor, Kriz Grubu’nun Nisan 2019 ve Aralık 2019 tarihleri ​​arasında İstanbul ve Türkiye’nin güney ve güneydoğu illerinde ve 2020’nin ilk yarısında uzaktan yaptığı görüşmelere dayanmaktadır. Kriz Grubu, geri dönenlerle ve yakınlarıyla konuştu, geri dönenlerin şu anda yaşadığı veya işe alındıkları yerlerde arkadaşlar ve bir dizi başkaları. Kovuşturmanın geri dönenleri ve IŞİD’e bağlı damgalama arasında yaygın korku, COVID-19 salgını ile ilgili seyahat kısıtlamaları gibi saha araştırmalarını da engelledi. Geri dönen kadınlarla konuşmak zordu, bu nedenle daha önce IŞİD ile bağlantılı olan kadınlarla ilgili araştırmalar, akrabalar ve komşularla ve onları kişisel olarak tanıyan avukatlarla yapılan görüşmelere dayanıyordu. Raporda ayrıca, ilgili tüm bakanlıklardan Türk devlet yetkilileri, diplomatlar ve taban aktörleri ile yapılan görüşmelerden de yararlanılıyor. Kriz Grubu’nun Türkiye, Suriye, çevre ülkeler ve bölgedeki IŞİD faaliyetleri hakkındaki önceki raporlarına dayanmaktadır.

II.
İşe Alım ve Geri Dönüş
Türk yetkililer, Ocak 2017’den bu yana IŞİD saldırılarını önlemede başarılı oldular, ancak önemli geri dönen nüfuslarının tam bir resminden yoksunlar. Ülkenin farklı bölgelerindeki dinamikleri açıklayan Türkiye’nin geri dönenlerinin sistematik ve kapsamlı bir değerlendirmesi, hangi önlemlerin gerekli olabileceğini belirlemek için önemli olacaktır. Tek bedene uyan bir formülün çalışması pek olası değildir.

Eski IŞİD çalışanlarının harekete geri dönüp dönmediklerini belirleyen önemli bir belirleyici, kendilerini bir kez buldukları sosyal ağlar gibi görünmektedir.
Yetkililer, daha ileri analizler için bir başlangıç ​​noktası sunabilecek riskleri değerlendirmek için bazı girişimlerde bulundular. Hapishanelerdeki IŞİD iştiraklerinin profilini belirlemek için yapılan erken bir çabada, yetkililer çoğunun çok zor olmadığı sonucuna vardı. Bir Türk güvenlik yetkilisi, “İslami şartları yerine getirmeyen insanlarla arkadaş olup olmadıkları gibi sorular sorarak ne kadar zor olduklarını ölçmeye çalıştık” dedi. “’Müslümanlar mağdur ediliyor’ çizgisi tarafından hareket ettirilmişlerdi ve bir neden duygusu arayan heyecanlı ve maceracı türlerdi”. Türk makamları bu tür değerlendirmelere dayanmalıdır. Politika yapıcılar, bireylerin neden IŞİD’e katıldıkları, grupta ne kadar kaldıkları, “halifelik” altında yaşadıkları, seçim veya gereklilikle dönüp dönmedikleri ve geçmiş ağlarla ne kadar bağlantıda kaldıkları gibi faktörlere bakabilir. Bir Türk güvenlik yetkilisi Kriz Grubu’na verdiği demeçte, “Geri dönenlerin maruz kalabileceği muhtemel risklere dayalı dört veya beş kategorimiz olsaydı, bu kişiler her kategori için özel olarak hazırlanmış farklı rehabilitasyon programlarına tabi tutulabilir” dedi.

Eski IŞİD çalışanlarının harekete geri dönüp dönmediklerini belirleyen önemli bir belirleyici, kendilerini bir kez buldukları sosyal ağlar gibi görünmektedir. IŞİD’in geri dönenleri, işe alımlarını sağlayan çevrelere tekrar katılırsa veya sadece militanlıkla ilgilenen arkadaşlarla bağlantı kurarsa, tekrar şiddete daha kolay başvurabilirler. Bazı Türk IŞİD geri dönenleri Türkiye’de bir zamanlar farklı hayatlar buldu: Bazıları geçmiş temaslarından geri dönmeyi veya kendileri tarafından reddedilmeyi seçti, bazıları kovuşturmadan korkuyor ve Türkiye’nin büyük şehirlerinde gizli hayatlara öncülük ediyor. Diğerleri, geçmişte işe alım yapanlar için verimli zeminler de dahil olmak üzere, eski sosyal ağlarına geri döndüler.

A.
Kim Katıldı ve Neden?
Kriz Grubu’nun araştırmaları, IŞİD çeşitli Türk vatandaşlarına başvururken, çoğu erkeğin karşılıklı olarak münhasır olmayan dört profilden birine uyduğunu öne sürüyor: önceki çatışmalardan deneyimli cihadistler; marjinal kentsel gençler; aşırı muhafazakar Sünni Müslümanlar; ve birincil motivasyonu PKK / YPG ile savaşan İslamcı Kürtler. Çoğu kadın, ya da en azından Kriz Grubu’nun öğrendiği hikayeler, öncelikle muhafazakar Sünni geçmişlerden geliyor ve katı İslamcı yönetim altında yaşamaya istekliydi; birçoğu dul olduktan sonra, bazen birden fazla kez yeniden evlenmekle birlikte kocalarla birlikte ayrıldı. Güvenlik yetkilileri, İstanbul, Ankara, Adıyaman, Bursa, Gaziantep, Adana, Kocaeli ve Konya’nın bazı banliyölerinde işe alımın özellikle yüksek olduğunu söylüyor. İşe alınanların çoğu on sekiz ve 26 yaşları arasındaydı ve çoğu zaman arkadaş ve akrabalarının yanına katıldı. Buna karşılık, Türk IŞİD işe alım görevlileri çoğunlukla 35 yaşından büyüktü. Geri dönenlerin tanıdıklarına göre, işe alım görevlileri, IŞİD yönetimi altında daha zengin, daha dindar ve amaçlı bir yaşam vaatleriyle gençleri cezbetmeye çalıştı.

IŞİD için işe alım ve propaganda rolleri üstlenen Türk vatandaşları arasında, 2003 yılında Türkiye’nin mahallesinde daha önce yaşanan çatışmalardan tecrübeli savaşçılar ya da Türkiye’deki El-Kaide saldırılarıyla bağlantılıydı. Bazıları 1980’lerde Afganistan’daki Sovyet karşıtı cihatta savaşmıştı. 1990’larda bazıları Çeçenya, Bosna ve Kosova’daki savaşlara katılmak için harekete geçti. Bir Türk pan-İslamcı militan akımı, ABD’nin 2003’teki işgalinden sonra Afganistan’dan Irak’a gitti. IŞİD, Türkiye’de Irak’taki ABD işgaline karşı ayaklanmaya katılmaları için insanları harekete geçiren önceden var olan ağlardan faydalanmış gibi görünüyor. 2012-2013 yılları arasında bu gazilerin bazıları IŞİD’in devlet inşası projesine katılmak için Suriye’ye gitti, diğerleri ise IŞİD’in Türkiye’deki işverenleri olarak kilit roller oynadı.

Ancak, IŞİD’e katılan Türklerin büyük çoğunluğu gençti – 26 yaşın altında – ve tecrübeli savaşçılar değildi. Birçoğunun son yirmi yılda şehirlere göç etmiş veya kentsel yayılma tarafından yutulmuş eski kırsal kesimde yaşayan kırsal ailelerden geldiği bildirildi. Dünyanın en hızlı kentleşen ülkelerinden biri olan Türkiye, nüfusunun dörtte birini 1950’de şehirlerde yaşıyordu ve bu oran 2015 yılına kadar dörtte üçe yükseldi. 2014-2015 yıllarında IŞİD için bir işe alım merkezi olan güneydoğudaki Adıyaman’da, çoğunluk-kentsel nüfusun çoğu son yirmi yılda kırsal köylerden şehre taşınmıştır.

Sosyal, ekonomik ve psikolojik şikayetler, gençlerin neden IŞİD’e katıldığını tam olarak açıklamasa da – yoksun bölgelerdeki gençlerin büyük çoğunluğu bunu yapmadı – bazı gençleri daha duyarlı yapan faktörlere katkıda bulunuyor gibi görünüyor. Adıyaman şehrine yakın zamanda göç etmiş olan insanlar sıkı sıkıya örülmüş köylerini kaçırdıklarını söyleyerek üzülmüş ve kökünden sökülmüş hissediyorlardı; Özellikle gençler mücadele etti. Yerel bir insan hakları çalışanı, “Şehirlere taşındıklarında aileler kırsal yaşamın sosyal koruma ağlarını kaybetti ve kentsel yaşamda statüleri yoktu” dedi. Çoğunlukla Kürt eyaletinde işsizlik yüksektir ve ücretler düşüktür, yıllık kişi başına gelir 4.771 $ ‘dır ve 2018’de ulusal ortalamanın 9,693 $’ ının yarısından daha azdır. “Sınırda Suriye’den döndüğümüzde yakaladığımız bazıların üzerinde 10.000 dolar vardı. Bir Türk güvenlik yetkilisi, Karadeniz bölgesindeki bazı erkekler para kazanmak için ‘mevsimlik işçiler’ gibi gitti ”dedi. Yetkililer ayrıca uyuşturucu bağımlılığı olan gençlerin – ucuz uyuşturucuların Türkiye genelinde kolayca bulunabileceği – IŞİD işe alım sahalarına karşı daha savunmasız olduklarını dile getiriyorlar.

Türkiye’de IŞİD işe alım görevlileri, müstakbel üyelerin sıkı İslami kurallar altında yaşama ve devlet tacizi olarak tanımladıkları şeyden kaçma isteklerine başvuruyor gibi görünüyor.
Sosyo-ekonomik hastalıklar kesinlikle işe alımcılar tarafından anlatılan anlatıların bir parçasıydı. Adıyaman halkı, devlet imamının vaazlarına gitmeyi bırakıp, onu “kâfir” (kafir) olarak gördükten sonra IŞİD’e yönelen gençlere “Cumasızlar” (Cuma namazında bulunmayanlar) demişti. Erkek işe alımların ödemeler, çok eşlilik ve macera vaatleri ile cezbedildiği bildirildi. IŞİD ile ilgili suçlarla suçlananların telefon dinleme kayıtlarına göre, sabıka kaydı veya alkol ve uyuşturucu sorunları olan gençler bazen katılmayı ikinci bir şans olarak gördü ve geçmiş günahların “arınması” olarak nitelendirdi. Yerel bir kasap, birkaç Adıyaman semtinde yirminin üzerinde genci işe almak için bu tür itirazları kullanmakla akrabaları tarafından suçlanıyor. Böyle bir genç olan Orhan Gönder, Aralık 2015’in ortalarında Haziran 2015’te beş kişiyi öldüren Diyarbakır Halk Demokrat Partisi (HDP) mitinginde bombalandığı için ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Alevi doğumda, on altı yaşında ailesine “gerçek İslam” ı öğrenmek için IŞİD’e katıldığını söyledi. İşverenlerin kendisini hapishanede ziyaret eden kuzeni Ercan, Gönder’e “boşluk duygularının ancak daha büyük bir nedenin parçası haline gelirlerse aşılabileceğini” söylediğini söyledi.

IŞİD de Selefiler arasında toplandı. Gerçekten de, Kriz Grubu’nun bir araya getirdiği öyküleri geri dönen birçok kişi, bazen Suriye veya Irak’a gitmeden kısa bir süre önce katılan Selefi çevrelerden geldi. Selefilerin çoğu – Türkiye’de olduğu gibi – yasalara uyar. Ayrıca, Türkiye’de Selefiler olarak kabul edilenler arasındaki inanç çeşitliliği o kadar geniştir ki, ülkedeki Selefilik ile şiddetli cihad arasındaki ilişki hakkında genel sonuçlar çıkarmak zor olacaktır. Yine de Türk makamları, bazıları haksız yere hedef aldıklarını söyleyen Salafis’i yakından takip ettiklerini itiraf ediyor. Ankara’nın Salafis’i gördüğü şüphesinin bir işareti olarak, 2016 Türk polis istihbarat raporu, raporun ifadesinde 10.000-20.000 Türk vatandaşının “radikal Selefi / Takfiri” olduğunu tahmin etti. Rapor bu terimle ne anlama geldiğini tanımlamamış, ancak bu insanların “ülkemiz için potansiyel bir tehdit” oluşturduğunu kaydetmiştir.

Türkiye’de IŞİD işe alım görevlileri, muhtemel üyelerin katı İslami kurallar altında yaşama ve ultra muhafazakar tüm vücudu ve yüz kapaklarını giyen kadınların aramaları da dahil olmak üzere devlet tacizi olarak tanımladıkları şeyden kaçma isteklerine başvurdular. Bildirildiğine göre, selefiler, kitapçılar ve gayri resmi medreselerde Selefi “gezici vaizler” (gezici vaiz) çevresindeki toplantılarda işe alımlar istediler. Kriz Grubu’na Rakka’da yaşayan bir Türk IŞİD geri dönenlerinden biri, “Peygamberimiz ve yoldaşlarının İslamiyetini yaşamaya gittim”. “Kelimenin tam anlamıyla, ilk geldiğimde sahip olduğumuz harika yaşam tarzı ile hipnotize edildim. Gerçek İslam’ı yaşadım ”. Özellikle iç savaşın önceki aşamalarında, bu göç etme arzusu, çoğu halifelik bekledikleri ütopya olmadığı zaman tepki vermekte yavaş olan ultra muhafazakar Türk vatandaşlarının bir kesimi arasında geniş çapta yankılanmıştır.

Son bir grup olan İslamcı Kürtler, ateist olarak gördükleri YPG / PKK ile savaşmak için katıldı. Bazıları, ağırlıklı olarak Kürt Sünni İslamcı militan grup olan Kürt Hizbullah’ın siyasi bir dalı olan Hüda-Par’ı (Özgür Sebep Partisi) destekledi. 2013-2015 yılları arasında 2.500’den fazla hesabın ve 787.400 tweet’in analizine göre, PKK ve YPG, Türkçe konuşan IŞİD destekçileri tarafından Twitter’da en çok bahsedilen konu oldu. Suriye kasabası Kobani’nin Eylül-Ekim 2014’te DAEŞ kuşatması toparlanma çığlığı haline geldi. “’Anarşistler’ [YPG / PKK] tarafından katledilen Müslümanların videolarını gördük. Bu, çoğumuzu kardeşlerimizi savunmaya katılmaya motive etti ”dedi. Ekim 2014’te, Kürt Hizbullah sempatizanları, PKK yanlısı Kürtlerle, Kobani’yi IŞİD’den koruma zamanında Türkiye’nin başarısızlığını protesto etmekle çatıştı; üç gün boyunca 50’den fazla kişi öldü. Diyarbakır’dan başka bir geri dönen kişinin kuzeni, onu gitmekten caydırmaya çalıştı, ancak kuzeninin “PKK ile savaşa gitmezsek yakında geri kalanlarımızı [İslamcı Kürtlere atıf yaparak] bitireceklerine ikna olduğunu” söyledi.

B.
Halifelikten Dönüş
Türk IŞİD militanlarının önemli bir bölümünün ve değişen bağlı eşleri ve çocuklarının kaderi ve yeri bilinmemektedir. IŞİD ile ilişkili olma damgasından korkan bazı aileler, gece mezarlarını saklayarak ölümleri gizli tuttu. Bazı analistler, çoğu erkek olmak üzere 1.000-2.000 arasında Türk vatandaşının DAEŞ’in saflarında savaşarak öldüğünü tahmin ediyor. Suriye ya da Irak’ta yüzlerce kişi gözaltına alınırken, cihatçı milisler de dahil olmak üzere diğer isyancı gruplara daha az sayıda kişi düştü. Binlerce insan IŞİD kontrolündeki topraklardan Türkiye’ye geri döndü. Suriye veya Irak’a gitmeyen bazı potansiyel askerler bile tartışmasız bir tehlike oluşturabilir. Bir Türk yetkili Kriz Grubu’na verdiği demeçte, “Gitmek isteyenler ve başaramayanlar için de endişelenmeliyiz” dedi. “Geri gelenlerin bazıları hala tehlikelidir, ama asıl mesele sadece onlar değil”.

Türkiye, hayal kırıklığına uğramış, IŞİD askeri yenilgileri veya bölge kaybı nedeniyle zorlanan veya başka yerlerde IŞİD ile başka roller üstlenmeye hazır olan vatandaşlar tarafından üç geri dönüş dalgası yaşamıştır.
Belirsizliğin bir kısmı, Türkiye ile Suriye arasındaki bir zamanlar gözenekli 911km’lik sınırdan kaynaklanıyor. Türk yetkililer, güvenliği sıkılaştırmadan önce 2016’dan önce kaç kişinin döndüğüne dair belirsiz bir fikre sahip gibi görünüyorlar. Yasadışı geçiş, 2016’dan sonra sınır boyunca daha sıkı polislik nedeniyle azaldı, ancak kaçakçıların yardımıyla insanlar 500-2000 dolarlık bir ücret karşılığında Suriye’den geri dönmeye devam ettiler. Araştırmacı bir gazeteci, 2014 ve 2015 yıllarında araştırma yaptığı 500 IŞİD iştirakinden bazılarının “yarı zamanlı cihatçı” olduklarını ve birkaç kez geldiklerini söyledi. 2018’in ortasından sonra yeni bir duvar ve güçlendirilmiş sınır güvenliği, geçmeyi amaçladığı yere bağlı olarak hareketi farklı derecelerde kısıtladı, ancak kaçakçılar merdivenlerle karşı karşıya kalmaya devam ederek daha yüksek bir ücret elde ettiler.

Türkiye, hayal kırıklığına uğramış, IŞİD askeri yenilgileri veya bölge kaybı nedeniyle zorlanan veya başka yerlerde IŞİD ile başka roller üstlenmeye hazır olan vatandaşlar tarafından üç geri dönüş dalgası yaşamıştır. İlk dalga 2014’ün sonlarına ve 2015’in başlarına doğru, halifeye yapılan kısa ziyaretlerden sonra geri döndü; bazıları Tal Abyad’daydı ve orada savaşan YPG-ISIS’ten kaçtı. Birçok militan da bu süre zarfında diğer ülkelere gitmiş gibi görünmektedir. Türkiye’ye geri dönüşte ikinci artış 2016-2017 yıllarında sekiz aylık Fırat Kalkanı Operasyonu sırasında, üçüncüsü de 2017 sonlarında Rakka savaşı sırasında geldi. Daha az sayıda, insanlar o zamandan beri geri dönmeye devam etti. Örneğin, Bursa’dan bir Türk geri dönen kişi, eski El Kaide üyesi Hei’at Tahrir al-Sham’a (HTS) katıldıktan sonra 2018’in ortasında İdlib’den döndü. İdlib’de olan diğerleri Ocak 2020’de Suriye-Türkiye sınırının batı ucundan geçmeye çalışırken gözaltına alındı. Türkiye’ye dönüş koşulları çeşitlidir ve geri dönenlerin motivasyonlarının sadece eksik bir resmini sunar, ancak daha fazla çalışma yetkililerin bu fenomeni anlamalarına yardımcı olabilir.

Türkiye’ye dönen birçok IŞİD üyesinin devlet yetkilileriyle çok az temasları olduğu görülüyor. Diğer ülkelerin aksine, Türkiye Suriye ve Irak’ta IŞİD’in elinde tuttuğu belirli bölgelere yapılan seyahatleri cezalandırmamıştır – ancak devletin IŞİD’e katıldığını kanıtlayabilmeleri halinde bireyler bir terörist grubun üyesi olmakla suçlanabilir. Yüzlerce Türk, isyan gruplarını desteklemek için Suriye’ye gitti ve IŞİD’e katılmak isteyen insanlara yardım sağladı. Kriz Grubu’nun doğrudan tanıdığı veya tanıdıkları aracılığıyla öğrendiği geri dönenlerin çoğu, dönüşlerinde asla sorgulanmadı. Adıyaman’da gençliği tanıyan bir dükkan sahibi “Buradan Suriye’ye giden bir çocuk gizlice geri döndü ve şimdi Antalya’da bir otelde çalışıyor” dedi. Diğerleri sorgulandı ve serbest bırakıldı. Türk güvenlik yetkilileri polis hepsini sorgulamamış olsa bile geri dönenleri izlediklerini söylüyor. Bazen çocuklarla birlikte dönen birçok kadın, akrabalarıyla yaşar ve dış dünya ile çok az etkileşime girer. Bazı durumlarda, dul eşlere (yabancılar dahil) geç kocalarının aileleri tarafından bakılır.

Geri dönenlerin IŞİD ideolojisine mi yoksa daha geniş bir şiddete mi bağlı kaldıklarını tahmin etmek zordur. Medya röportajlarında ve polis sorgulamalarında, geri dönenler sık ​​sık pişmanlık duyduklarını söyleyerek şiddete katılmadıklarını ve ayrıldıklarını söylediler, çünkü IŞİD İslam yönetimi altındaki yaşam vizyonlarına yetişemedi. Kriz Grubu’nun geri dönenlerle yaptığı röportajlar, bazılarının hala halifelikte olumlu anıları taşıdığını ve diğerlerinin hayal kırıklığına uğradığı sırada IŞİD veya başka bir grupla bağlantı kurmak istediğini göstermektedir. 2017’de Suriye’ye gidip dokuz ay sonra geri dönen bir kişi Kriz Grubu’na, “Koşullara bağlı olarak yeni bir halifelik kurulmuşsa… tekrar katılmayı düşünürdüm” dedi. Suriyeli karısını ve kızını geride bırakarak 2016 yılında Türkiye’ye dönmeden önce Rakka’da iki yıldan fazla yaşayan başka bir geri dönen, şunları söyledi:

Rakka’daki Dewle altında ilk yıl harikaydı. Her şeyimiz vardı, zengintik ve çok iyi maaşlar aldık. Zamanla, Dewle zayıfladı, günahkarları ve kâfirleri halka açık meydanlarda cezalandırma yöntemleri sertleşti. Bunun umduğum gibi olmadığını fark ettim.

Geri dönenlerin bazıları, yetkililere Suriye’de Türkiye destekli Suriye isyancı gruplarında savaştıklarını ya da yardım veya insani çalışmalarda bulunduklarını söyleyerek kovuşturmadan kaçtılar. Yetkililer, Kriz Grubu’na IŞİD’in insanları grupla olan bağlantılarını gizlemek için eğittiğini ve “şüpheli kişileri” izlemeye devam ettiğini söyledi. Kadınlar genellikle yetkililere veya araştırmacılara, kocalarının kendilerini katılmaya zorladığını ve uzun zamandır eve dönüş yolunu aradıklarını söylüyor. Bu tür iddiaların ne kadar gerçek olduğunu değerlendirmek genellikle zordur.

En azından bazı geri dönenlerin, Suriye ve Irak’ta tanıdıkları diğerlerinin mevcut durumlarına yapılan röportajlara atıfta bulunarak eski IŞİD ağlarına bağlı kaldıkları görülüyordu. Bir aile, Kriz Grubu’na oğulları kilitlemeyi ve eski IŞİD üyeleriyle temas halinde kalmalarını veya tekrar Suriye’ye gitmelerini önlemek için cep telefonlarına el koymalarını söyledi. IŞİD’e katılmak ve IŞİD için savaşmak bazı çevrelerde gurur kaynağı olmaya devam ediyor. Kriz Grubu’na 20 yaşında katılan ve memleketi Bursa’ya dönen bir adam, “Suriye’de olup bitenlerle ilgisi olmayanlar bile vardı” dedi. “Sadece birkaç olumsuz tepki aldım”. Türkiye’nin doğu ve güneydoğusundaki Kürt Selefileri arasında bazı IŞİD geri dönenlerin dini çevrelerinden IŞİD için savaş için sözlü sayyid [Müslüman Peygamber’in soyundan geldiğini iddia eden] sertifikalar aldıkları bildirildi. IŞİD için savaşmış olanların itibar kazanımları, hapsedilen IŞİD üyeleri de dahil olmak üzere diğer ülkelerde iyi belgelenmiştir.

III.
Türkiye’nin Geri Dönenlere Yönelik Stratejileri
Birçok ülke IŞİD’in geri döneceği tehdidi ve nasıl karşılık verileceğini değerlendirmek için mücadele ediyor. Birçok engel paylaşılsa da, Türkiye’nin çabalarının kendine özgü yönleri de var. Türkiye’nin kısa vadeli gözaltı, ceza soruşturması ve kovuşturmaya odaklanması saldırıları aksatmış gibi görünmektedir, ancak sınırları vardır: kitlesel gözetim kaynak yoğun ve emniyetli olmaktan uzakken yetersiz kanıt kovuşturmayı zorlaştırmaktadır. Bazı durumlarda, “sert” güvenlik önlemlerinin istenmeyen sonuçları bile olabilir. Ankara’nın geri dönenlerin polislik, kovuşturma ve gözaltında tutulmasıyla ilgili karşılaştığı bazı zorluklara daha yakından bakmak, geri dönenlerin topluma yeniden entegre olmalarına ve güvenlik hizmetlerinin yükünü hafifletecek yeniden biçimlendirmeyi caydırmaya yardımcı olmak için Türkiye’nin yeni önlemleri alıp almayacağını ve nasıl yapılacağını belirlemesine yardımcı olabilir.

Diğer ülkeler güvenlik önlemlerini genellikle “radikalleşmeye” odaklanan “daha ​​yumuşak” politikalarla tamamladılar, yani eski militanların inançlarını değiştirme çabaları, “dağılma” – onları şiddetli bir gruptan uzaklaştırmak veya şiddet kullanmaktan kaçınmak için bile bu inançlardan bazılarını veya ikisinin bir karışımını elinde tutarlar. Programlar İslam’ın barışçıl yorumlarının öğretilmesinden mesleki eğitime kadar uzanmaktadır. Karmaşık, maliyetli ve değerlendirilmesi zor olma eğilimindedirler ve bazen de tartışmalıdırlar. Güvenlik ajansları, cezaevi personeli, din alimleri, toplum liderleri, psikologlar ve uzmanlaşmış STK’lar dahil olmak üzere bir dizi paydaş arasında koordinasyon gerektirebilirler. Bazı ülkelerde, özellikle hedeflenen toplulukları damgalamak, kamu görevlilerini lekelemek, Yine de, bazı hükümetler onları cihatçıların işe alınmasına karşı korumanın ve küçükler veya delil yetersizliğinden suçlanamayanlar gibi geri dönenlerle ilişki kurmanın bir yolu olarak görüyor.

Türkiye’nin adalet bakanlığı, içişleri bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı (Diyanet) – devlet tarafından işletilen Müslüman dini otorite – IŞİD’in iştirakçileri için bu doğrultuda etken politikalara sahip değil. Mevcut olan embriyonik girişimler IŞİD, PKK, “FETÖ” veya aşırı solcu militan grupların yan kuruluşları arasında ayrım yapmamaktadır. Bütün bu gruplar Türk devleti için farklı zorlukları temsil etmektedir; onları bir araya getirmek, çabaları şaşkın ve odaklanmamış hale getirebilir. Politikacılar ve üst düzey yetkililer, Ankara’nın şu an yaptıklarıyla yetinirken, içişleri ve adalet bakanlıklarındaki orta düzey yetkililer ve Diyanet, gözaltına alınan veya izlenen ve IŞİD’in geri dönenleri ile daha fazla rehberlik etme arzusunu dile getiriyor. katılmayan ancak katılmak isteyebilecek diğer Türkler için. Mevcut girişimlerin amaçlarının açıklığa kavuşturulması iyi bir başlangıç ​​olacaktır. Türk devleti ayrıca, hapishane sonrası serbest bırakma programları ve militanlığa dönüşen akrabalarından endişelenen ailelere destek gibi mütevazı, ek sosyal politikalar da deneyebilir. Ankara bu politikaları yerine geçmemekte olan mevcut yaklaşımı tamamlayıcı olarak görmelidir.

A.
Tehdit Algısı
2016 yılında Türk topraklarına yapılan IŞİD saldırıları yetkilileri gruba polis teşebbüslerini artırmaya itti ve şimdi tehdidin kontrol altında olduklarını söylediler. Yetkililer, DAEŞ ağlarının hala mevcut olduğunu, ancak yeteneklerinin azaldığını söylüyor. Grubun, daha az otonom yapıya sahip, sınırlı vasıta ve beceri gerektiren saldırıları gerçekleştirmeye yönelik daha küçük hücrelerde örgütlendiğini söylüyorlar. Bir Türk güvenlik yetkilisi, “Yabancı uyruklular da dahil olmak üzere geri çekilen ve saklanan bazıları, aktifleştirilmeyi bekleyen iki ila üç kişilik uykuda kalan hücreler oluşturdu” dedi. Nisan 2019’da ABD özel kuvvetleri tarafından öldürülen IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin “Türkiye Eyaleti” etiketli bir dosya tuttuğu Nisan 2019 tarihli bir videonun ardından Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, IŞİD’in daha fazla olduğunu değerlendirdiklerini açıkça kabul etti Türkiye’de faaliyet gösteren ve Türk istihbarat ve güvenlik birimlerinin “alarma geçtiği”.

Türkiye’nin Suriye’ye katılımı ve bazı isyancı gruplara verdiği destek, özellikle çeşitli cihatçı grupların üyelikleri arasındaki görünür akışkanlık göz önüne alındığında, iç terörle mücadele çabalarını karmaşıklaştırabilir.
Yine de Ankara “FETÖ” ve PKK’yı vahim tehditler olarak görüyor. Her üç grup da “terörist” olarak belirlenmiştir. Ancak atama, daha dar tanımlara sahip ülkelerde terörist olmaktan ziyade sadece sempatizan olarak kabul edilecekler de dahil olmak üzere PKK veya “FETÖ” bağlantıları ile suçlananlar için daha geniş bir şekilde uygulanır. Hem saldırı kurbanları hem de IŞİD ile ilgili suçlardan sorumlu kişiler için avukatlar, devletin “FETÖ” veya PKK ile bağlantılı “terörizm” davalarının soruşturulmasına ve kovuşturulmasına IŞİD’ten daha öncelik verdiğini söylüyor. Bir telefon görüşmesi veya sosyal medya postası kadar az bir kısmı PKK veya “FETÖ” ile bağlantı kurmakla suçlanan şüpheliler için hapis cezasına yol açabilirken, IŞİD şüphelileri daha sık delil nedeniyle serbest bırakılmaktadır. “FETÖ veya PKK yakınlığı şüphelileri arasında bir bağlantı kurmak için bir tür kanıt bulmak için derin kazıyorlar; bu IŞİD için aynı değil ”dedi. Haziran 2015’te bir HDP rallisine bombalanan beş kurbandan birinin avukatı.

Türkiye’nin Suriye’ye katılımı ve bazı isyancı gruplara verdiği destek, özellikle çeşitli cihatçı grupların üyeleri arasındaki görünür akışkanlık göz önüne alındığında, iç terörle mücadele çabalarını zorlaştırabilir. Türkiye, Suriye rejimine karşı çıkan isyancı grupları tehdit olarak görmüyor. Her ne kadar eski El Kaide üyesi HTS’yi terörist olarak tanımlasa da, bu grup Suriye’nin kuzeydoğusundaki Suriye rejimine karşı Türk destekli güçlerle savaşır ve dolaylı olarak Türk yardımından yararlanır. HTS, İdlib’in Türkiye ile olan ana sınır geçişini kontrol ediyor ve o eyaletteki isyancı bölgelerde gözlem noktalarına yerleştirilen Türk kuvvetleriyle bir arada yaşıyor. Yetkililer HTS ve diğer isyancı grupların çoğunu Türk iç güvenliği için bir tehlike olarak görmese de, Türkiye ile bu gruplar arasındaki ilişkilerin ekşi olmasına rağmen, militanlar Ankara’yı açabilir.

Türk yetkililer IŞİD’in geri dönenlerini diğer ülkelerdeki ajanslardan daha az tehditkâr olarak görme eğilimindedir. Yetkililer, Türk vatandaşlarının IŞİD’e katılma konusunda daha düşük engellerle karşılaştıklarını ve ideolojiden ziyade macera ve kişisel kazanç peşinde koştuklarını söylüyor. İçişleri bakanlığından bir yetkili, “Avrupa’dan katılan daha çok köktendinci düşünen insanlara kıyasla Türkiye’den daha ‘sıradan’ insanların gittiğini bulduk” dedi. “Türkiye’den gitmek daha kolaydı”. Aynı mantıkla, Türk yetkililer, geri dönenlerin çoğunun, önceki yaşamlarına dönme konusunda daha kolay bir zamana sahip olduklarına, geri dönenlerin ortaya koydukları tehdidi değerlendirmek ve yeniden bütünleşmelerine yardımcı olmak için sistematik çaba eksikliğini açıklayan bir varsayım olduğuna inanıyorlar.

Ankara’dan cephe pratisyenlerine kadar çok çeşitli Türk devlet aktörleri, ideolojisine güçlü bir şekilde bağlı olan IŞİD üyelerinin mahkumiyetlerini devre dışı bırakabileceklerinden şüpheleniyorlar. Bazı yetkililer, sert militanları kazanmak için her türlü çaba sarf edilmesi gerektiğini düşünürken, çoğu, geri dönenlerin küçük bir azınlığı olduklarını ve tek seçeneğin onları ömür boyu izlemek olduğunu savunuyor. Sonuç olarak ve belki de geri dönenlerin çoğunun ideolojik olarak işlenmediğine dair yaygın görüş nedeniyle, Türk yetkililer olabileceklerle başa çıkmak için sistematik programlar geliştirmediler. Çoğu yetkili, öncelikle önlemeye, yani bireylerin militanlığa dönüşmelerini durdurmaları gerektiğini düşünüyor. Bununla birlikte, az sayıda devlet politikası aslında mevcut çabaların etkinliğinin sistematik olarak izlenmesine izin vermekten korunmaya yöneliktir.

Türkiye’ye geçiş yapan veya Türkiye’ye göç eden yabancı militanlar yetkililer için daha büyük bir endişe kaynağıdır. Yetkililer, maruz kaldıkları riski değerlendirmenin daha zor olduğunu söylüyorlar. Yabancı dillerin izlenmesi ve tercüme edilmesi, güvenlik hizmetleri üzerinde bir baskı oluşturmaktadır. Türk vatandaşları eski yaşamlarına dönebilirken, yetkililer, yabancı uyrukluların sık sık IŞİD’i terk etmelerine ve yeni bir yaprak çevirmelerine yardımcı olabilecek ailelerden ve sosyal çevrelerden yoksun olduklarını varsayıyorlar. Kriz Grubu’nun açık kaynak takibi, 2019 sonu itibariyle, Türk medyasında bahsedilen 955 DAEŞ’e bağlı tutuklu arasında en az 446 yabancı uyruklu olduğunu gösteriyor. IŞİD’e bağlı suçlamalar nedeniyle hapishanede bulunanlardan 750’sinin (yüzde 62,5) 40 farklı ülkeden (22’si kadın) yabancı uyruklu olduğu bildiriliyor.

Türkiye’nin IŞİD’in yarattığı tehdidi algılaması da geliştikçe, çevrimiçi olmak üzere polislik ve kovuşturma yaklaşımını da geliştirmiştir. Yüksek rütbeli bir güvenlik yetkilisi, Temmuz 2016’daki başarısız askeri darbeden sonra ortaya çıkan iki yıllık olağanüstü hal, kolluk kuvvetlerinin “daha ​​ciddi operasyonlar için yetki vererek” DAEŞ ile mücadele çabalarını hızlandırmasına izin verdiğini söyledi. Türk polisi içindeki siber birimler binlerce IŞİD bağlantılı sosyal medya hesabını silmiş veya bloke etmiştir. İçerik, VPN proxy’leri aracılığıyla erişilebilir kalmasına rağmen, IŞİD’in ana Türkçe dil propaganda yayınlarına erişimi de engellediler.

Türk yetkililer, darbe girişiminden bu yana kilit devlet kurumları (ulusal polis, jandarma ve askeri istihbarat gibi) arasındaki işbirliğinin geliştiğini söylüyorlar. Türk yetkililerin çoğu, ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalışan “FETÖ” bağlantılı polis ve savcıların IŞİD’in faaliyetlerini körleştirdiğini ve bu yetkililerin işten çıkarılmasının Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki mücadelesini güçlendirdiğini iddia ediyor. Türk yetkililer, sadece 2018’de on büyük IŞİD saldırısını engellediğini, bomba yapım malzemeleri, intihar yelekleri, el bombaları ve diğer silahları ele geçirdiklerini söylediler. Hükümetlerin eleştirmenleri, gerçekte Ankara’nın IŞİD’i 2016’dan önce büyük bir tehlike olarak görmediğini savunuyor. Ancak o zaman, saldırılar Türkiye ekonomisine ve Mayıs 2016’da bir Gaziantep’e saldırıya başladı. karakol, devlet kurumlarını hedef almak.

B.
Türkiye’nin Yanıtı
1.
polislik
Kolluk kuvvetleri, bilinen IŞİD temsilcilerinin yaygın gözetimine ve iki ila dört günlük gözaltılara (belirli koşullar altında on iki güne kadar uzatılabilir) güvenmektedir. Kısa süreli gözaltılar genellikle gözetim altındaki bireylerle temas eden insanları hedef alır. Türk güvenlik hizmetleri, IŞİD’in ihmaline yatkın olduğu düşünülen kişilerin kısa tutukluluklarının, grupla ilişki kurmalarını engellediğini söylüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ekim 2019 tarihinde, şimdiye kadar 17.000 kişinin IŞİD ile şüpheli bağlantılardan tutuklandığını açıkladı (bu numaranın kopyaları içerip içermediği, aynı kişinin belirli bir dönemde birden fazla gözaltına alındığı belirsizdir). Yetkililer, tutuklamaların şiddet eylemlerini düşünen kişilere istedikleri zaman yakalanabilecekleri konusunda açık bir uyarı gönderdiğini söylediler. İçişleri bakanlığından bir danışman “Sadece ilk temasta bulunan ve henüz yerleşik olmayan insanları sindirmenin etkili olduğunu kanıtladı” dedi. Bu çekişmenin doğru olup olmadığını değerlendirmek zordur.

Türkiye’nin gözetim ve periyodik yakalama ve bırakma tutuklamalarına yoğun odaklanması kaynak yoğundur. Nadiren kovuşturmaya yol açar ve bazı gruplar arasında şikâyetlerin şiddetlenmesi ve zulüm anlatılarının beslenmesi riski vardır. IŞİD ile ilgili suçlardan sorumlu kişileri temsil eden bir avukat, “Her zaman izlenme duygusu devlet karşıtı duyguları körüklüyor ve öfkeyi artırıyor” dedi. Orta düzey bir yetkili, gözetim ve kısa süreli gözaltıların bazı bireyleri daha da yeraltına itme riski taşıdığı konusunda uyardı. Türkiye içişleri bakanlığı etkinliklerini gözden geçirmelidir.

2.
Soruşturma
IŞİD bağlantılarıyla ilgili kovuşturma sayısı son yıllarda artmıştır, ancak tahmini geri dönen nüfusun bir kısmı olmaya devam etmektedir.

Delil yetersizliği, başka yerlerde olduğu gibi Türkiye’de de bir sorundur, ancak Türkiye’nin güçlerinin Suriye’deki varlığı nedeniyle kanıt elde etmede bazı avantajları vardır. İstihbarat teşkilatları tarafından toplanan kanıtlar, yalnızca terörle ilgili davalar için mahkemede kabul edilebilir ve daha sonra yalnızca yasal olarak elde edilen ek kanıtlar varsa kabul edilebilir. IŞİD’le ilgili suçlarla itham edilen bireyleri savunan bir avukat, aşırı siber suç polis birimlerinin, özellikle Temmuz 2016 darbe girişiminden sonraki aylarda, duruşmalarda müşterilere karşı nadiren dijital kanıt işlediğini söyledi. Müşterilerinin kendilerine karşı korkacağından ele geçirilen telefonlardaki resimler ve video klipler, son iki yılda daha sık görünseler de, nadiren mahkemeye çıkarıldı. Ancak Türkiye’deki savcılar sanıklara karşı tanıklık etmek için geri dönenlerden tanık bulan diğer ülkelerdeki meslektaşlarından daha kolay bir zamana sahipler. Ayrıca bazen sınırda veya Türkiye’de yakalanan IŞİD tarafından verilen kimlik belgelerine erişebilir ve Türk kontrolündeki kuzey Suriye’deki polis karakollarında toplanan tanıklıklardan yararlanabilirler.

DAEŞ’in saldırı davalarındaki sanıkların ve mağdurların avukatları, geçmişte savcıların – özellikle 2015 saldırılarında – soruşturmalarda gayretli olmadıklarını iddia ediyorlar.
Yargılanan çoğu IŞİD geri dönen bir terör örgütüne üyelik için beş ila on yıl hapis cezasına çarptırılıyor – ancak pratikte birçoğu parmaklıkların arkasında sadece üç veya dört yıl görev yapıyor. Hakim yargılananın pişmanlık duyduğuna veya diğer hafifletici faktörler olduğuna inanıyorsa, cezai kovuşturma sırasında bir veya iki yıl hapis cezası azaltılabilir. Mahkmatmlar, cezalarının dörtte üçüne hizmet ettikten sonra iyi davranış için erken serbest bırakılabilirler. Diğer geri dönenler hapishanede bir ila altı ay daha yumuşak cezalar ya da sınırı yasadışı yollardan geçmek için para cezası alırlar; yasadışı silah bulundurma suçlamasıyla bir ila beş yıl arasında; ya da tehlikeli maddeler bulundurmak ya da bir terörist gruba destek sağlamak ya da terfi etmek için bir ila sekiz yıl arasında. Bir avukat, “Sahnelerin arkasındaki çekimleri çağıran ve işe alım / telkincilik işlerini yürütenler genellikle hedeflenmiyor çünkü faaliyetlerini işlenen suç fiiline bağlamak zor.” Dedi. Bazı durumlarda, IŞİD şüphelilerine, bilgi paylaşmayı kabul ettikleri takdirde, “aktif pişmanlık” maddesi uyarınca indirgenmiş cezalar verilir.

IŞİD saldırı davalarında hem sanıkların hem de mağdurların avukatları, geçmişte savcıların – özellikle 2015 saldırılarında – kaynak eksikliği, yüksek öncelikli davalara odaklanma veya muhbirleri koruma arzusu nedeniyle soruşturmada gayretli olmadığını iddia ediyorlar ya da zanlılardan daha fazla istihbarat toplayın. Kürt hareketine yönelik saldırılara karışan Türk vatandaşlarının yargılanması sırasında bir sanık ve birkaç mağdurun avukatları, savcıları şüphelilerin diğer iddia edilen IŞİD militanlarıyla olan bağlantılarını araştırmak için takdir yetkilerini kullanmamakla suçlamıştır. Her ikisi de saldırıların gerçek beyinlerinin daha derin bir soruşturma ile tutuklanabileceğini söyledi. Haziran 2015 Diyarbakır bombalaması için Orhan Gönder’in (ve diğer dört şüphelinin) duruşmasında mağdurların avukatları, savcıların saldırıdan önce bombardıman uçaklarının hareketlerinin görüntülerini içeren delil kabul etme taleplerine uymak için yıllar aldığını söyledi. Ayrıca savcıları, davada bir tanık olarak mahkemeye çıkarılmasından sonra, bir hakimin sonunda bir ceza davası açtığı yerel imam Abdullah Ömer Aslan aleyhinde dava açma taleplerinde bulunmamakla suçluyorlar.

IŞİD zanlılarının nispeten az sayıda kovuşturması güvenlik kurumları tarafından izlenen kişilerin sayısını artırmaktadır, ancak bazı Türk yetkililer bu taktiği etkili polislik olarak görmektedir – daha geniş bir ağ oluşturmanın bir yolu. Bir Türk güvenlik analisti, IŞİD şüphelilerini serbest bırakmanın, bireyi izleyerek diğer şüphelileri tespit ederek IŞİD ağlarını takip etmenin etkili bir yolu olabileceğini söyledi. Türk yerel polisi, hiçbir mahkeme kararı daha kapsamlı bir gözetim gerektirmiyorsa şüphelileri takip ediyor. Bir mahkeme, ilk iki aydan sonra aylık uzatmayla birlikte altı aya kadar artırılmış gözetim yetkisi verebilir. Bununla birlikte, uygulamada, polis terör şüphelileri söz konusu olduğunda bu kuralı görmezden gelebilir ve sürveyansı genişletebilir ve hakimler ulusal güvenliğe ilişkin davalarda delil kabulünde kullanabilirler.

Bu yaklaşımın başarısı karışık görünmektedir. Şüphelilerin uygun şekilde izlenebilmesi durumunda, şüphelilerin IŞİD ağlarını açığa vuracakları şekilde serbest bırakılması etkili olabilir. Aynı güvenlik analistinin sözleriyle: “Sinekler şekere gelecek”. Diğer resmi kaynaklar da aynı tartışmayı yapıyor. Fakat kilit figürlerin serbest bırakıldığı ve Suriye’ye kaçtığı durumlar oldu. Örneğin Hasan Aydın, 2015 yılında güneydeki Hatay ilinden Suriye’ye bir dron da dahil olmak üzere askeri teçhizat almaya çalışırken kısa bir süre gözaltına alındı. Daha sonra Suriye’deki DAEŞ militanlarının iki Türk askerini diri yaktığı 2016 videosunda yer aldı. Bir diğer yüksek profilli davada Mayıs 2015’te Türkiye’de IŞİD’in bir parçası olduğu için hüküm giymiş ilk kişi olan Musa Göktaş, mahkumiyetinden sonra (itiraz bekliyordu) “iyi davranış” için serbest bırakıldıktan sonra Suriye’ye döndü. Ekim 2015 Ankara tren istasyonu bombardımanının planlanmasına yardım ettiğinden şüpheleniliyor. Özellikle muhalefet bölümleri arasında, bu tür vakalar, yetkililerin serbest bırakılan IŞİD operatörlerinin oluşturduğu tehdide karar vermesine duydukları güveni azalttı.

Yargı, IŞİD’e bağlı geri dönen kadınlara karşı, kadınların sadece erkeklerin emirlerini takip ettikleri ve çok az ajansları olduğu yönündeki yaygın algı nedeniyle daha yumuşak bir yaklaşım benimsemiştir. 2019 sonu itibariyle, hem Türk vatandaşları hem de yabancılar da dahil olmak üzere sadece yaklaşık 50 kadın IŞİD ile ilgili suçlamalardan hapiste kaldı. Gözaltına alınanların çoğu daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı ve çok azı sonuçta mahkencedm edildi. Mahkemenin Ölü IŞİD Gaziantep’in emiri Mehmet Kadir Cabael’in karısının yargılanmasına ilişkin kararı bu düşüncenin simgesidir. Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki üç hakemden oluşan bir heyet, Nisan 2019’da IŞİD’e ait suçlamalardan Fadile Cabael’i beraat ettirerek “DEAŞ kadınları grup üyesi olarak kabul etmiyor. Aksine, onları mal olarak görür, kadınların tek işi temizlik, çocuk yetiştirmek ve kocalarına hizmet etmektir ”. Sadece birkaç nadir yüksek profilli vakada, “saldırı” ile ilgili, “silahlı bir terör örgütüne bilerek ve kasıtlı olarak yardım eden” Türkiye’deki saldırılara katılan DAEŞ üyelerinin karıları ya da “suçu bildirme hatası” idi.

IŞİD tarafından öngörülen kadınların rolleri büyük ölçüde yerli iken, resmin tamamı daha karmaşıktır. Türkiye’de nadir olmakla birlikte, IŞİD’e kendi yollarını çizen veya Türkiye’deki saldırıları planlamakta rol oynayan kadın örnekleri, yargı görevlilerinin sadece kocaları için folyo olduklarını varsaymamaları gerektiğini göstermektedir. Şanlıurfa sınırındaki eski bir polis şefi, “çocuğunun altı yaşına gelmesini bekleyen ve daha sonra bir intihar saldırısı yapacak” bir Türk kadını elektronik olarak izlediğini söyledi. Gerçekte, kadınlar homojen bir grup değildir ve IŞİD içinde çeşitli rollere katılmak ve çeşitli roller oynamaktadır. Militan çevrelerin erkek egemen ve ataerkil olduğu doğru olsa da, geri dönen kadınlar grubun ideolojisini ilerletme ve geri dönüşte işe alma konusunda destekleyici roller oynayabilir. Yetkililer, hatalı varsayımları düzeltirlerse, kadınlara daha acımasız bir yaklaşım benimsemeleri gerekmez. Ancak Türkiye’nin adalet bakanlığı, IŞİD davalarıyla ilgilenen yargı mensupları arasında kadınların rollerinin çeşitliliği konusunda farkındalık yaratılmasına yardımcı olabilir.

Aşırı gerilmiş mahkemelerin ve delil toplama güçlüklerinin IŞİD şüphelilerinin yargılanmasını engellediği, adalet sisteminin çatlaklarından geçen militanların daha sonra saldırıya uğradığı anlamına gelebilir. Açıklandığı gibi, bu geçmişte oldu. 2014-2015 yılları arasında, tutuklu yargılanmak yerine yargılanmayı bekleyen mahkemeler tarafından serbest bırakılan IŞİD ajanları daha sonra Suriye’de IŞİD’e katıldı ve Türkiye’deki grup için kilit roller oynadı.

2016 sonrasında güvenlik hizmetleri IŞİD’e daha sert bir yaklaşım gösterdiğinde, savcılar daha ayrıntılı soruşturmalar ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmaları konusunda daha dikkatli davrandılar. Daha uzun cezalar mutlaka cevap olmasa da, polis ve hapishane görevlilerinin tehdit düzeyindeki DAEŞ iştiraklerinin ortaya koyduğu vakaya göre risk değerlendirmeleri ceza adaleti kararlarının bildirilmesine yardımcı olabilir. Nisan 2020’de Türkiye’nin ceza infaz yasasında yapılacak bir değişiklik, erken tahliye vermeden önce diğer mahkumlar ve hapishane gardiyanlarıyla yapılan görüşmeler de dahil olmak üzere mahkumların “iyi davranışlarını” değerlendirmek için daha ayrıntılı değerlendirmelerin yapılmasını gerektiriyor. Ayrıca mahkumların (infaz hakimi) mahkmatmların erken tahliyeye karar verirken tutum ve davranışlarını ölçmek için daha fazla yetki vermektedir.

Bu değişiklik, diğer ülkelerde, cezaevi otoritelerinin, gözetmenlik görevlileri ve emniyet teşkilatlarıyla iletişim kurmaları için göz önüne alındığında, denetimli serbestlik görevlileriyle iletişim kurmaları için yeni modeller ortaya koyan çabaları yansıtmaktadır. Örneğin İtalya cezaevi dairesi, bir militanın serbest bırakılmasından önce hâkimlere, kolluk kuvvetlerine ve diğer yetkililere bu tür raporlar sunmakta ve bu da ek polis kaynaklarının tahsisi hakkında kararların bilgilendirilmesine veya kişinin yabancı olması durumunda ulusal güvenlik gerekçesiyle sınır dışı edilmesine yardımcı olmaktadır.

3.
Cezaevleri
IŞİD şebekelerinin yayılmasının durdurulması, yaklaşık 1.150 erkek ve 50 kadının IŞİD ile ilgili suçlar nedeniyle tutulduğu yurtdışındaki meslektaşları için olduğu gibi Türk yetkililer için de büyük bir endişe kaynağıdır. Mahkmatmlar, kısa tutuklamalar sırasında bile ilişkiler kurabilir ve hapishanede tahakkuk edebilir. “Ülkenin farklı bölgelerinden, birbirlerini tanıma şansı düşük olan insanlar aynı hücrede bir araya getiriliyorlar” dedi, düzenli olarak DAEŞ’e bağlı müşterileri hapishanede ziyaret eden bir avukat. Birçok IŞİD üyesi, haksız hapis cezası Kur’an’da yer alan peygamber Yusuf’a atıfta, yaşamdan sonraki insanın umutlarını artırabilecek denemelerden doğan erdemleri öğrenmek için bir okul olan medrese-i Yusufiye olarak zaman geçirdi. (Hapishanedeki zamanın bu şekilde kavramsallaştırılması IŞİD veya diğer militan gruplara özgü değildir, aynı zamanda barışçı İslami hareketler tarafından da benimsenmiştir.) IŞİD mahkmatmları herhangi bir devletin “sosyal faaliyetler yapmalarını veya hapishanede rehabilitasyon yapma çabasını [bir] çaba olarak görmektedir. DEAŞ’tan ayrılmak ve olumlu ölümden sonraki yaşam beklentilerini azaltmak ”dedi. Bir Türk adalet bakanlığı yetkilisi, hapishaneye anlamlı devlet müdahalelerinin zorluğu da dahil.

Hem DAEŞ’le bağlantılı hükümlülerin tecritinde hem de bunu yapmamakta tehlike var.
Son on yılda Türkiye, diğer mahk prisonmların terör suçlamasıyla hapse giren şüphelileri veya suçluları izole etti. Kapasite, aynı ideolojiyi paylaşan gruplara bağlı diğer mahkumlarla bir ila on kişilik hücrelere izin verdiği ölçüde, yüksek güvenlikli hapishanelerin ayrı kanatlarına yerleştirilirler. Türk adalet bakanlığı yetkilisine göre, farklı ideolojileri (çoğunlukla PKK, “FETÖ” ve IŞİD) örgüt üyeleri “bulaşmayı önlemek ve aralarındaki potansiyel fiziksel şiddeti önlemek” için ayrılıyor. Mümkün olan yerlerde, mahkumlar da kendi kuruluşlarındaki kıdeme göre gruplandırılır. Sınırlı alana sahip hapishanelerde, IŞİD mahkmatmları 20-25 kişilik daha büyük hücrelere yerleştirilir. Yetkililer, aşırı kalabalıklaşma nedeniyle, bu sınırlama politikasının her zaman mümkün olmadığını söylüyor. Kadın cezaevlerinde genellikle sadece yirmi kişilik hücreler bulunur ve IŞİD ile ilgili suçlar nedeniyle tutulan kadınlar genellikle başkalarıyla karıştırılır. Bununla birlikte, Mart 2020 ortalarında COVID-19 riskleri nedeniyle yaklaşık 90.000 mahkumun (toplam 300.000 kişiden) serbest bırakılması daha fazla alan yaratmış olabilir. Terörle suçlanan kimse serbest bırakılmadı.

Hem DAEŞ’le bağlantılı hükümlülerin tecritinde hem de bunu yapmamakta tehlike var. Onları daha büyük hapishane nüfusundan ayırmak ideolojilerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. “Düzenli tutukluların çoğu hapsedildiklerinde teselli için İslam’a başvuruyorlar. Bu aşamada aşırılıkçı yorumlara maruz kalmak daha büyük sorunlara yol açabilir ”dedi. Bununla birlikte, küçük grup hücrelerinde ISIS mahkumlarının izole edilmesi kendi risklerini taşır. Benzer düşünen bireyleri birlikte hapse atmak bağları güçlendirebilir, daha az özverili olanları etkileyen daha ideolojik olarak kararlı üyelere yol açabilir ve mahkumların serbest bırakıldıktan sonra yeniden sosyalleşmelerini zorlaştırabilir. Her iki seçenek de IŞİD hükümlüsünün veya diğer hücre arkadaşlarının inançlarını sertleştirebilir.

Sınırlama önlemlerinin ötesinde, imamlar mahkumların kullanımına açıktır, ancak sadece gönüllü olarak. Diyanet’in 70’i kadın olmak üzere 600 imamı vardır ve hapishanelerde görev yapmak, namaz kılmak ve cenazelerde görev yapmakla görevlidir. Şiddeti teşvik eden anlatılara karşı koyma konusundaki etkinlikleri uzmanlık eğitimi eksikliği ile sınırlıdır ve IŞİD mahkumlarının gözünde tağut devletinin uzantısıdır. Çoğu militan her türlü dini danışmanlığı reddeder. Din üzerine tartışmaya açık olanlar için devlet, belki de başka bir yerden kanıtların IŞİD mahkumlarına daha kolay güvenebileceğini ileri süren eski militanların desteğiyle, uzman İslami bilginlerin yanı sıra uzman psikososyal işçileri içeren programlar tasarlayabilir. Yetkililer, mahkumların yeni mesleki beceriler edinmelerine yardımcı olabilecek programları da inceleyebilirler. Günlük personel-mahk relationshipsm ilişkilerine yatırım yapmak, diğer yerlerde hapsedilen cihatçılarla başa çıkmada anahtar rol oynamıştır.

Adalet bakanlığı, eski militanların serbest bırakıldıktan sonra IŞİD’e geri dönmelerini önlemeye yönelik programlar tasarlayıp tasarlamayacaklarını araştırmak için aile bakanlığıyla koordine etmelidir.
Türk makamları, terör suçlarından hüküm giymiş mahkumların, oluşturdukları tehlikeyi daha da kötüleştirmek yerine hafifletecek koşullarda tutulmalarını sağlamak için başka girişimlerde bulunmuşlardır. AB tarafından finanse edilen iki yıllık Eşleştirme projesi, terörle ilgili suçlardan tutuklanan veya mahkum olan mahkmatmlara sistematik rehabilitasyon hizmetleri geliştirmek için İspanyol ve Türk yetkilileri bir araya getiriyor. Proje, katılımcıların mevzuatı gözden geçirmeleri ve ıslah memurları ve cezaevi yöneticilerinin eğitimi için risk değerlendirme araçları geliştirmeleri gereken bir ihtiyaç analizi aşaması içermektedir. Söz konusu Türk yetkililer projeyi memnuniyetle karşıladılar, ancak yabancıların tavsiyelerde bulunmak için yerel gerçekliklerde yeterince deneyimli oldukları konusunda şüpheliydiler. Mahkmatmların farklı demografik özellikleri ve çeşitli militan grupların işe alımlarının farklı yolları politikaların bir bağlamdan diğerine aktarılmasını zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte, Türk hükümeti, IŞİD’e katılan kendi vatandaşlarının çoğunun tutulduğu hapishanelerde koşulların iyileştirilmesine ilgi duyan Avrupa başkentleri ile en iyi uygulamaları paylaşmak için diyaloğa devam etmelidir.

Adalet bakanlığı, eski militanların serbest bırakıldıktan sonra IŞİD’e geri dönmelerini önlemeye yönelik programlar tasarlayıp tasarlamayacaklarını araştırmak için aile bakanlığıyla koordine etmelidir. Hapse atılmanın suçlular için yeniden suçlama riskini nasıl etkilediği tartışma konusu olmaya devam etmektedir ve Türkiye’de eğitim görmektedir. Uygun olduğu durumlarda, aile bakanlığı, gönüllü olarak yeniden entegrasyonda yardımcı olup olmadıklarını değerlendirmek için ailelere ziyaretler yapabilir. Ayrıca düzenli ziyaretler sırasında ve serbest bırakıldıktan sonra parmaklıklar ardındaki akrabalarla en iyi nasıl iletişim kurulacağı konusunda rehberlik sunabilir. Bu tür programlar gerçekleşirse, temel çalışmalara dayanmalı ve pilot uygulama yapılmalıdır.

4.
Sosyal Politika
Cezaevi sisteminin dışında, farklı bakanlıklar, geri dönenlerin yeniden bütünleşmelerine ve onları ya da aslında başkalarının militanlığa dönmelerini ya da geri dönmelerini önlemeye yardımcı olma çabalarına öncülük etmeleri gerektiği konusunda netlikten yoksun olduklarını söylüyorlar.

Ülkedeki yasal olarak kayıtlı tüm cami ve imamların, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın veya Diyanet’in çalışmalarını denetlemek, İslam’ı cihad anlatılarına karşı koymak için önemli olduğunu söyleyen bir barış dini olarak desteklemektedir. Ayrıca kitaplarda, broşürlerde, seminerlerde ve Cuma vaazlarında ISIS karşıtı mesajlar yayınlar. Bir Diyanet yetkilisinin sözleriyle: “Görevimiz toplumu İslam hakkında aydınlatmak; dolayısıyla yaptığımız her şey, dini sömüren terör örgütlerine karşı kalkan oluşturuyor ”. Diyanet yetkilileri, aile değerlerinin savunuculuğunun kendi başına bir önleme mekanizması olduğunu, güçlü aile bağlarının militan alımından biraz koruma sağlayabileceğini de sözlerine ekledi. Geri dönenler veya aileleri için tanımlanmış politika müdahaleleri yoktur. Diyanet ayrıca “FETÖ” ve IŞİD’i “dini sömüren terör örgütleri” olarak bir sepet içinde gruplandırmaktadır. İkisini kapatmak, bakanlık bunları üstlenecek daha hedefli politikalar geliştirme çabalarını engelleyecektir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (FLSS), geri dönen kadın ve çocuklarla uğraşmakla görevlendirilmiştir, ancak yasa gereği yetişkin erkeklere destek verme yetkisi yoktur. Kadınlarla ve çocuklarla bile, yalnızca güvenlik kurumları bunu yapmaya davet ettiğinde dahil olur. Üst düzey bir bakanlık yetkilisi, “Henüz orada değiliz” dedi. “Güvenlik yanıt aşamasındayız”. Bakanlık, 2019 yılının ortalarında Irak’ta hapishanelerden geri gönderilen 200 IŞİD’e bağlı yetişkinden çocuğa zihinsel sağlık desteği ve diğer girişimlerle suçlanıyor. Bu programların ayrıntılarını açıklamaz.

Resmi rehberliğin yokluğunda, her yaştan geri dönen aileler başa çıkmanın yollarını bulmuşlardır. Çocuklar genellikle geniş ailelerle sonuçlanır. Bazı aileler akrabaların katılımını bir sır olarak saklamıştır; diğerleri IŞİD’e katılanları reddetti. Suriye’ye gitmeden önce devlet imamı olarak çalışan Diyarbakır merkezli bir geri dönen kişinin kuzeni “Cep telefonunu ve web erişimini elimize aldık” dedi. “Onu izliyoruz ama daha az radikal olduğunu gösteren hiçbir işaret görmüyoruz”.

Diyanet ve FLSS bakanlığı, diğer ülkelerin geri dönenlerle başa çıkmak için geliştirdiği bazı “yumuşak önlemleri” değerlendirebilir. Özellikle, geri dönen ailelere diğer devlet yetkililerinden daha iyi erişimi olan imamların ve sosyal hizmet uzmanlarının daha fazla rol oynayabileceklerini test edebilirler. Emin olmak için, onların potansiyel tuzakları vardır. Devlet imamları gençleri militanlıktan uzaklaştırmak için en iyi yer olmayabilir. Onlar ve sosyal hizmet uzmanları dahil olurlarsa, devlet adına gözetim altında olduğundan şüphelenilmekten korunmaları gerekir: bakanlıklar arasındaki Türk yetkililer, içişleri bakanlığının yerel olarak ve yerel alanda geri dönenlere yönelik herhangi bir ek politika koordine etmesi gerektiğini fark ediyor gibi görünüyor. ulusal düzeyde. Yine de, bazı durumlarda, aileler imam veya diğer yerel dini liderlerin desteğini aradılar. Diyanet ve içişleri bakanlığı yetkilileri, imamların, şiddeti meşrulaştırmak için Kuran’a referans veren insanlarla etkileşimde bulunma konusunda uzmanlık geliştirmeleri gerektiğini savunuyorlar.

Cezaevi sisteminin dışında, farklı bakanlıklar, geri dönenlerin yeniden bütünleşmelerine ve onları önlemeye yönelik çabalara öncülük etmeleri gerektiği konusunda açıklıktan yoksun olduklarını söylüyorlar.
Bakanlığın, halihazırda Türk devletinin terörist olarak belirlediği gruplara katılmalarını engellemeye odaklanan Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri (Türkçe BÖF olarak kısaltılmıştır) adı verilen bir programı var. Bu program kapsamında Türk yetkililer, polisin aileleri tarafından bildirilen veya güvenlik hizmetleri tarafından işaretlenen gençlere “rampalar” sunmak için sosyal hizmet uzmanları ve psikologlarla birlikte çalıştıklarını söylüyor. Başka bir deyişle, militan gruplara katılmalarını önlemeye yardımcı olabilecek ders dışı faaliyetler, işler veya psikososyal destek fırsatları sunarlar. Ancak program öncelikle PKK’nın işe alımını önlemeye yöneliktir. Sonuç olarak, başarısı sınırlı görünmektedir.

Bu tür programların IŞİD işe alımına açık olanlara uygulanıp uygulanamayacağı açık bir sorudur. 2014 yılında oğullarının ve kızlarının IŞİD bağlantılı çevrelere çekildiğini gören bazı aileler, Kriz Grubu’na çocuklarını polise bildirdiklerini ancak destek almadığını söyledi. Polisin, bir suç işlemedikçe hiçbir rolünün olmadığını söylediklerini söylediler. İçişleri bakanlığı, militanlığa karşı savunmasız gençlik alternatifleri sağlamak için tasarlanan programların nasıl görünebileceğini ve yetkililere yaklaşan ailelere cihatçıların istedikleri desteği almaları konusunda endişeli olup olmadıklarını düşünebilir. Bu hatlar üzerindeki çabalar, hapishanenin onları korkutması umuduyla insanları birkaç gün boyunca kilitlemekten daha etkili olabilir.

IV.
Sonuç
Binlerce Türk vatandaşı Suriye ve Irak’ta DAEŞ tarafından tutulan bölgelerden döndü. Son birkaç yıldır yoğun Türk polisliği potansiyel saldırıları aksatmış ve hala militanlığa bağlı olanları kontrol etmeye yardımcı olmuş gibi görünmektedir. Ancak bugüne kadarki başarılı çabanın sürdürülmesi, Türk devletinin sürekli dikkatini ve yatırımını gerektirecektir. Cihadist manzaranın Türkiye sınırları dışındaki evrimi ülke içindeki militanlığı etkileyebilir. Örneğin IŞİD Irak, Suriye ve başka yerlerde bir yer kazanırsa veya HTS gibi Suriye’de savaşan diğer cihatçı gruplar Türkiye’ye dönerse, geri dönenlerin devlete karşı harekete geçme olasılığı en yüksek olanlar arasındadır. Suriye’nin İdlib’deki son isyancı burcundaki bir rejim saldırısı, daha fazla militanın Türkiye’ye geçmesini istiyorsa risk daha da artabilir, yurt içi ve yurt dışı IŞİD ülkelerine geri dönen güvenlik hizmetlerinin kapasitesinin artırılması. Türkiye’de IŞİD’e katılma planlarında engellenenler de kalıcı bir tehdit oluşturabilir. Yetkililer, yönetim kurulu genelinde geri dönenlerin şiddetten kaçınmasını ve topluma güvenli bir şekilde yeniden entegre olmasını sağlamaya yönelik politikalar geliştirmelidir. (crisisgroup.org)
30 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP