DOLAR 13,59660.47%
EURO 15,42730.66%
ALTIN 795,040,72
BITCOIN 5753741,41%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

İSRAİL GAZZE’DE HAMAS MERKEZLERİNİ VURDU

İSRAİL GAZZE’DE HAMAS MERKEZLERİNİ VURDU

ABONE OL
Ocak 21, 2021 19:42
İSRAİL GAZZE’DE HAMAS MERKEZLERİNİ VURDU
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hamas, İsrail’in kuşatılmış Gazze Şeridi’ndeki sitelerine yaptığı saldırının ‘açık bir yükseliş mesajı’ olduğunu söyledi.

İsrail ordusu, Pazar akşamı İsrail’e ateşlenen bir rokete yanıt olarak Gazze’de “yeraltı Hamas terör tesislerine” çarptığını ve Filistin grubunun “açık bir yükseliş mesajı” olarak nitelendirdiğini söyledi .

İsrail ordusu Pazartesi günü erken saatlerde savaş uçağının saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi. “Hamas’ı Gazze’den kaynaklanan tüm faaliyetlerden sorumlu tutuyoruz” dedi bir tweet ile. Birkaç saat önce ordu, bazı İsrail’in “İsrail Gazze teröristleri İsrail’e bir roket ateşlediğinde” barınaklara kaçmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Yaralı bildirilmedi.
Hamas Pazartesi günü Gazze’nin “bu krizler için bir tiyatro” olmasına izin vermeyeceğini söyledi. “Düşmanla mücadeledeki politikalarımız halkımızın devam eden mücadelesi ve direnişi ile tamamen tutarlı kalacaktır.”

İsrail ordusu, Demir Kubbe sistemi tarafından ele geçirilen roketin Temmuz ayının ilk haftasından bu yana Filistin kıyı yerleşim bölgesinden ilk ateşlenen roket olduğunu söyledi. İsrail 1967 Savaşı’nda Gazze’yi Mısır’dan ele geçirdi, ancak tek taraflı olarak ordusunu çıkardı ve 2005’te Strip’teki yerleşimlerini tahliye etti.

Ancak İsrail, Mısır ile birlikte Gazze sınırlarını kontrol etmeye devam ediyor ve sınır boyunca roket ateşi ve diğer şiddet olaylarına yanıt olarak sık sık geçişleri kapatıyor. İsrail ile fiili kıyı yerleşim alanını kontrol eden Hamas hareketi arasındaki son büyük çatışma 2014’te gerçekleşti. O zamandan beri, gayri resmi Mısır aracılı Hamas-İsrail ateşkesine rağmen zaman zaman şiddet patlıyor. (aljazeera, jpost)

blank

İSRAİL BOMBARDIMANI YANGIN ÇIKARDI
Batı kıyısında Qalqilya’nın güneyinde, Habla kasabası yakınlarında yangın raporları. Arap raporlarına göre, yangınlar İsrail ordusunun bir dizi sersemletme bombası ateşlemesinden kaynaklanıyor
03 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP