DOLAR 13,55050.77%
EURO 15,38960.22%
ALTIN 789,640,46
BITCOIN 566060-0,63%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

KANALİZASYONA KARIŞAN KORONAVİRÜS HER GEÇEN GÜN ÖNEMİNİ ARTTIRIYOR

KANALİZASYONA KARIŞAN KORONAVİRÜS HER GEÇEN GÜN ÖNEMİNİ ARTTIRIYOR

ABONE OL
Temmuz 2, 2020 21:42
KANALİZASYONA KARIŞAN KORONAVİRÜS HER GEÇEN GÜN ÖNEMİNİ ARTTIRIYOR
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Dünya Bilim İnsanları Araştırıyor Bizimkiler Televizyonlarda Geziyor’

Kanalizasyon temelli bir koronavirüs testi, mevcut tıbbi temelli testlerden 10 gün öncesine kadar enfeksiyon artışlarını toplayan “kolay bir araştırma” olabilir.

İngiltere’nin Ekoloji ve Hidroloji Merkezi liderliğindeki bilim adamları , bir atık su örneğindeki koronavirüs miktarını “saymak” için standart bir test üzerinde çalışıyorlar. Baş araştırmacı Dr Andrew Singer, “Ne kadar erken bir sinyal bulursanız, o kadar erken bir müdahale gerçekleşebilir” diyor. Diyerek şöyle devam etti: “Bu, mevcut krizde hayatların daha yaşanabilir olacağı anlamına geliyor.”

Kanalizasyon yoluyla enfeksiyonun haritalanması

Newcastle, Bangor ve Edinburgh gibi üniversitelerden bir bilim insanı ağı, arıtma tesislerinden arıtılmamış kanalizasyon örnekleri toplamak için yerel su şirketleriyle birlikte çalışmış; Kanalizasyondan salgının haritalandırılmasındaki ilk aşama.

Covid-19 salgınının başlarında yapılan araştırmalar, virüs bulaşmış kişilerin viral materyali dışkısına “döktüğünü” ortaya koydu. Bu içgörü “kanalizasyon epidemiyolojisi” ne ilgi duymaya başladı. “Kanalizasyon şebekesinin farklı yerlerinde atık suyu örnekleyerek, bir salgını giderek daha küçük coğrafi bölgelere daraltabiliriz, böylece halk sağlığı görevlilerinin enfeksiyonu yayma riski en yüksek olan bölgelere müdahaleleri hızla hedeflemelerini sağlayabiliriz.” Dedi.

“Ağımızın zaten bu işi yapabilen altı laboratuvarı var, bu yüzden yarın bir ulusal gözetim sistemi olabilir.” Araştırmacılar zaten koronavirüsün varlığını veya yokluğunu gösterebilecek güvenilir bir teste sahip olduklarını söylerken, şimdi su arıtma şebekesinde enfeksiyon seviyelerini düzenli ve güvenilir bir şekilde ölçmek için çalışıyorlar.

Newcastle Üniversitesi’nden bu testin geliştirilmesine katılan Prof David Graham, “Genetik parmak izi ile bir şey olup olmadığını söylemek kolay” dedi. “Ancak, ölüm kalım etkileri olan epidemiyoloji uğruna daha kesin olmak istedik.”

Prof Graham ve meslektaşları artık koronavirüsten genetik materyali ölçmenin bir yolunu geliştirdiler. “Bir örnekte ne kadar virüs olduğunu sayabiliriz.” Ve her örnek, belirli bir topluluğa hizmet eden bir su arıtma tesisinden geldiğinden, size geldiği yaklaşık insan sayısını da söyleyebiliriz. “

Şu anda bir kişinin hastalığa sahip olup olmadığını belirlemenin yedi ila 10 gün sürdüğüne dikkat çekti, ancak şöyle dedi: “Bir kanalizasyon örneği toplayabilir ve ertesi gün içinde kişi başına tam bir sayı verebiliriz – ve bunun için topluluk.

“Size topluluktaki birinin en az bir hafta önce sahip olup olmadığını söyleyebiliriz.”

Dağınık epidemiyoloji

Araştırmacılar, Covid-19 uyarı sisteminin bir parçası olarak uygulanmadan önce bu teste ince ayar yapmak ve yeniden üretmek istiyorlar.

İspanya da dahil olmak üzere birçok ülke atık sularını izlemeye başlamış olsa da, bazı erken problemler olmuştur – Mart 2019’da Barselona’da koronavirüs bulunduğunu gösteren bir sonuç, laboratuvar kontaminasyonunun bir sonucu olabilir.

Kanalizasyon tabanlı bir gözetim sisteminin doğruluğunu ve değerini en üst düzeye çıkarmak için çözülmesi gereken problemler vardır: virüsün sudayken parçalanma eğilimi, diğer kirleticilerin sonucu üzerindeki etki ve kaç örnekleme noktasına ihtiyaç vardır salgının yararlı bir resmini oluşturmak için İngiltere çapında bir ağa dahil edilmek.

“Bunu yapmamız gerektiği açık,” dedi Dr Singer. “Ama bu, hiçbir zaman aktif bir salgın için düşünülmeyen bir yaklaşım.” (Victoria Gill – BBC News)

03 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

KONU İLE İLGİLİ DAHA ÖNCE ÇIKAN HABERLERİMİZ

http://ozgurifade.com.tr/koronavirus-tuvaletlerde-yayiliyor/
http://ozgurifade.com.tr/onlem-alinmazsa-suya-karisan-koronavirus-cok-daha-buyuk-felakete-goturur/
http://ozgurifade.com.tr/soktehlike-buyuyor-koronavirus-suya-karisti/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP