DOLAR 13,52540.62%
EURO 15,35320.03%
ALTIN 789,130,40
BITCOIN 565046-0,82%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

KATİ ÇÖZÜMLER YERİNE HALKI GENELGE MANYAĞI YAPTILAR

KATİ ÇÖZÜMLER YERİNE HALKI GENELGE MANYAĞI YAPTILAR

ABONE OL
Ağustos 18, 2020 16:35
KATİ ÇÖZÜMLER YERİNE HALKI GENELGE MANYAĞI YAPTILAR
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de Virüsün Artışı Siyasal İktidarın Sebep Olduğu Nedenlerden.
Virüsle mücadelede AVM’leri, İbadethaneleri, Düğünleri, Futbol maçlarını, Kite kit dolu toplu taşıma araçlarını, Asker uğurlamalarını, Plajları, Yurt dışından gelen yerli ve yabancıları, Tatil yerlerini, Siyasi parti kongrelerini, Salon konferanslarını ful time çalıştıran açık tutan; ülkenin dört bir yanı salgından kırılırken okulları açma akıl tutulmasına girişen siyasal iktidarın aylardır kesin ve kati çözümleri rafa kaldırıp genelgelerle göstermelik önlemler ve adeta bir gelir kapısı anlayışıyla dört elle sarıldığı para cezasına odaklı yürüttüğü Koronavirüs ile mücadelede başarısız olunduğu Türkiye’nin dört bir tarafında artan vakıalardan net bir şekilde anlaşılıyor.

Virüsün yayılmaya başladığı ilk andan itibaren gerektiği kadar önemleri almayarak hata işleyen, o dönemlerde bir kaç şehirde hapsolması mümkün salgını hafife alan, gerekli karantina önlemlerini almayan, yurt dışından gelen Yerli ve yabancı tatilcileri, umrecileri denetim altına almayan siyasi iktidarın bu gün gelinen noktada çok daha sert devam eden virüsle mücadelede hala suya sabuna dokunmadan mücadele ediyor görünmesi başta sağlık emekçilerinin ve doktorların verdiği olağan üstü mücadelesine ihanettir. Sonuçta sağlık emekçilerinin bu duruma tepki gösterdikleri ve bir çoğunun emekliliğini istediği yada istifa ettiği haftalardır Türkiye kamuoyuna yansıyor.

24 saat genelge yayımlayarak sürdürülen bu yalan mücadelenin virüsü asla sonlandıramayacağını bile bile hala devam ettirme anlayışını anlamak gerçekten mümkün değil. Vaka sayılarının doğru söylenmediği, ölenlerin sayılarının gizlendiği tartışma ve şaibelerine ciddi, net, anlaşılır bir açıklama yapmayan, cevap vermeyen siyasal iktidarın toplum nezdinde ki inandırıcılığı sıfırlanmış durumda.

Keza yine siyasal iktidar bir yandan virüsün yayılma hızından şikayet ederken öbür yandan kendini koruya bilmesi imkansız çocukları okullara doldurmak için çalışma yürütmesinden de öte BUNU DÜŞÜNMESİ bile komedi ötesi bir vaka durumundadır. Dolayısıyla iktidarın bu anlayışı ve bu vurdum duymazlığı baki kaldığı sürece Türkiye halkı virüsten kolay kolay kurtulamayacak.

blank
SALGININ İLK ORTAYA ÇIKTIĞI YER NORMALE DÖNDÜ:
Koronavirüs salgının ortaya çıktığı Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde Playa Maya su parkı. 17 Ağustos 2020-haberler.com

BU NOKTADA 18 AĞUSTOS TARİHLİ YENİ GENELGEYİ OKUYUCULARA SADECE KAMUSAL BİR GÖREV ANLAYIŞIYLA AKTARIYORUZ.
İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine, ‘Covid-19 Tedbirleri Denetimleri’ konulu genelgesi.
İçişleri: 81 ilde kapsamlı koronavirüs denetimi yapılacak.
İçişleri Bakanlığı’nca, ‘Sağlık İçin, Hepimiz İçin’ sloganıyla yarın ülke genelinde kapsamlı koronavirüs denetimi yapılacağı, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her iş kolu için alınan önlemlerin denetleneceğini açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine, ‘Covid-19 Tedbirleri Denetimleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgede, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürüldüğü belirtildi. Kontrollü sosyal hayat döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenerek yayımlanan rehberlerde yer alan kurallara ve alınması gereken önlemlere ilişkin sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğinin düzenli olarak denetlenmesi amacıyla 81 İl Valiliğinin talimatlandırıldığı hatırlatılan genelgede, yarın ülke genelinde kapsamlı koronavirüs denetimi yapılacağı kaydedildi.

‘YAŞAM ALANLARINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK’
Valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri ve özel kolluk görevlilerinin katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından ”Sağlık İçin, Hepimiz İçin’ mottosu ile denetimlerin gerçekleştirileceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Valilerin yönetim ve koordinasyonunda ticari taksiler, pazar yerleri, sosyete pazarları, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, sahil bantları, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park/piknik alanları vb. yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parklar, halı sahalar, bilardo salonları ve bilumum yaşam alanlarında gerçekleştirilecek. Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce başta şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları olmak üzere vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği halka açık park, bahçe, meydan, cadde, sokak ve benzeri yerlerde maske, fiziki mesafe ve bu alanlar için belirlenmiş diğer kuralların denetimine yönelik gerekli planlama ve hazırlıklar yapılacak. Denetim ekiplerinin her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek. Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.”
18 Ağustos 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP