DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 483483-11,86%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

KAYALIKLARIN ALTINDAKİ 1000 YILLIK İBADETHANE

KAYALIKLARIN ALTINDAKİ 1000 YILLIK İBADETHANE

ABONE OL
Ocak 21, 2021 20:24
KAYALIKLARIN ALTINDAKİ 1000 YILLIK İBADETHANE
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kayalıkların altına gömülmüş bin yıllık ibadethane olan Ghadamgah’ı keşfedin.
TAHRAN – İran platosunda kaya mimarisinin yaratılması, zamanlarının dini, coğrafi ve politik atmosferinden etkilenir.

Bu yapılar çoğunlukla zamanın hakim imparatorlukları tarafından oluşturulur. Bazen bir ibadet yerine daha sonraki dönemlerde hizmet edilmeye devam edilmiş, ancak işlevlerinde değişmiştir. Uzmanlar, farklı okullarda insanı dağa ve kayalıklara çeken nedenlerden birinin toplumun dini gelenekleri olduğunu söylüyor.

Bu makalenin ana odağı olan Ghadamgah, cami olarak yeniden inşa edilen bin yıllık yeraltı tapınağıdır. Tapınağın, eski Mithraism ritüellerinin İslam’ın gelişinden önce gözlemlendiği bir ibadethane olduğu söylenir.

Bazen mağara olarak adlandırılan ibadet yeri, Batı Azaristan eyaletinin kuzeybatı bölgesindeki Azarşehr çevresinden, Badamyar köyü yakınındaki Ghadamgah’ın mezarlığının yukarısında yer almaktadır. Aynı adlı tarihi bir mezarlığa yaklaşık 200 metre uzaklıktadır.

blank

Konut, tapınak, cami veya mağara olarak adlandırılmasının yanı sıra mimari ve kültürel ve antropolojik değerler açısından büyük önem taşımaktadır. İran’ın 1347 (1968) takvim yılında 779 sicil ile ülkenin doğal kültürel mirası listesine kaydedildi.

Halen Azarşehr Camii olarak adlandırılan yapı, birçok yerli halk tarafından da yılda binlerce ziyaretçiyi çeken bir seyahat yeridir.

Eski dinlerde, özellikle Mithraizm’de dağların ve kayaların kutsallığına göre, dağlarda değerli tapınaklar ve ibadet yerleri ortaya çıkmıştır. Onların bariz karakteristikleri dairesel kubbe şeklindeki boşluklardır; basitlik, mekanların düzenlenmesi ve İran’daki Mithraism geleneğine karşılık gelen ışık yaratma yolu.

Maragheh’deki Mehr Tapınağı, Zanjan’daki Dashkasan ve Azarşehr’deki Ghadamgah Tapınağı, İran’ın kuzeybatısında yer alan işaret ve sembollerin bu tapınaklardaki Mithraism görevlerinin performansını gösterdiğini gösteren kaya tapınaklarıdır.

Ghadamgah tapınağının dış perspektifi çok mütevazıdır ve ilk bakışta yoldan geçenlerin dikkatini çekmeyebilir. Bu perspektif bir kaya barınağının altındaki küçük bir açıklıktır.

blank

Ghadamgah’ın ana alanı, eski bir yapıda düşünülebilecek en havalı ve en çekici alanlardan biridir. Mağarada tamamen açılmış olan bu alan taban çapı 15 ila 15.70 metredir. Koni yüksekliği 12.30 metredir ve ışık kuyusunun çapı 105 cm’dir. Duvarlar, koninin altından üst kısmına düzenli olarak kesilmiştir.

Qadamgah Tapınağı’nın ana alanı, eski bir yapı hakkında düşünülebilecek en havalı ve en çekici alanlardan biridir. Mağarada tamamen delinmiş olan bu alan, taban çapı 15 ila 15,70 metre olan bir konidir. Koni yüksekliği 12.30 metredir ve ışık kuyusunun çapı 105 cm’dir. Duvarlar, koninin altından üst kısmına düzenli olarak kesilmiştir. (AFM / MG – tehrantimes.com)
29 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP