DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 584034-0,02%
İstanbul

AZ BULUTLU

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

KOMİK İKTİDARIN KOMİK MİLLETVEKİLİ

ABONE OL
Ekim 4, 2020 11:15
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hobi Bahçeleri Yıkılacak!
Akp iktidarının 19 yıldır tarım alanlarını betona gömüp, maden şirketlerinine, taş ocağı firmalarına talan ettirirken son dönemlerde doğa, tabiat, ekoloji, organik tarım, besin gibi gerekçelerle ve şehir yaşamının boğucu hengamesinden kısa bir süreliğine de olsa kaçmak isteyenlere camize alanı olan ve bu yönüyle hızla artan ‘Hobi Bahçelerine’ karşı harekete geçti. GEREKÇE ise tam bir trajedi örneği ‘TARIM ALANLARI YOK OLUYOR!”

blank

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmelerine önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda başlanacak. Komisyon Başkanı Yunus Kılıç, teklifin yasalaşmasıyla birlikte, salgın döneminde yüzde 500 talebin arttığı tarım arazilerindeki hobi bahçelerinin kaldırılması için sahiplerinin ikiz kez uyarılacağını, kaldırılmaması halinde de belediye ve il özel idareleri tarafından yıkılacağını söyledi.

TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, 34 maddeden oluşan ‘Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacağını belirtti.

Yunus Kılıç, söz konusu kanun teklifinde halk arasında ‘hobi bahçesi’ olarak bilinen tarım arazilerine izinsiz inşa edilmiş yapıların kaldırılmasına ilişkin bir madde de bulunduğunu belirtti. Kılıç, tarım terminolojisinde ‘hobi bahçesi’ diye bir tanım olmadığını belirterek;

“Biz buna ‘tarım arazilerinin tarım dışına çıkarılması’ diyoruz. Hobi bahçeleri bunun içerisindeki parçalardan bir tanesi; ama bu alanda sıkıntı büyük olduğu için söz konusu kanun maddesi daha çok bununla anılır olmaya başladı.

Biz tarım alanlarını korumaya çalışıyoruz. Türkiye’de tarım arazileri kendine ucu ucuna yeten hoyrat kullanılmaya müsaade edilmeyecek kadar var. Bunu korumamız lazım” dedi.

‘ÜRETİM YAPMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ ALANLAR İŞGAL EDİLMİŞ’
Dünyada tarımda üretilen ürünlerin depolanamaması nedeniyle zayi olduğunu vurgulayan Kılıç, “Bu nedenle medeni kent yakınındaki tarım arazilerini üretime açtılar dünyada. Kent tarımı, metropol, şehir tarımı yapıyorlar. Burada ürettiklerini şehre hemen getirip taze taze satıyorlar.

Hem nakliye masrafı yok hem zayi olmuyor ürünler. Biz de bunu planlıyoruz ülke olarak ve buna geçmek istiyoruz. Ama bir bakıyorsunuz ki sizin hayal ettiğiniz üretim yapmayı düşündüğünüz alanlar çok çeşitli gayelerle işgal edilmiş, kuşatılmış, izinsiz yapılmış yapılarla dolmuş” diye konuştu.

‘HALA KANMAYANLAR KENDİLERİNİ KORUSUNLAR’
Yunus Kılıç, özellikle pandemi döneminde bu yapılara olan talebin arttığını ifade ederek, “Hele pandemi zamanında insanlar evlere kapanınca bu alanlar çok daha kıymetli oldu. Ve müthiş de bir talep artışı oldu. Yüzde 500’e kadar talep artışı oldu. Özellikle pandemi döneminde insanlar apartmanlara tıkanınca şehirleri de yapay yapılaşmaya tam anlamıyla açamadığımız için binalarda sıkıştılar.

Elinde daha önce hobi bahçesi yapmak suretiyle arsa biriktirmiş olan uyanıkların, kanunun çıkacağı endişesiyle ‘yıllardır konuşulur; ama kanun çıkmaz, tarım arazileri parçalanır gider yaparlarsa, siz gelin alın’ söylemleriyle arsaları ellerinden çıkarmaya çalıştıklarını biliyoruz. O yüzden son bir uyarıdır; halen bu söyleme kanmamış olan insanlar kendilerini korusunlar” dedi.

‘HOBİ BAHÇELERİNİN TAMAMI İZİNSİZ, RUHSATSIZ’
Yunus Kılıç, hobi bahçesi denilen alanların tamamının ilgili bakanlıklardan izin alınmadan yapıldığını, ruhsatsız olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“İnsanların bu alanlara ihtiyacı var; ama asıl problem bu alanların planlanmış, programlanmış, alt yapıları götürülmüş, mutlak tarım arazilerimizin dışında oluşturulmuş alanlarda olması lazım. İtiraz bunadır. Şu anda yapılmış olanların tamamı izinsizdir, ruhsatsızdır. Peki nasıl yapıyorlar? Adamın 20 dönüm bir tarlası var. Domates, patates ekiyor, üretimde kullanıyor.

Dönümü 10 bin liraya diyelim. Uyanığın birisi gidiyor bu tarlayı 200 bin liraya hobi bahçesine dönüştürüyor. Orayı 40 kişiye noter aracılığıyla satıyorlar. Ama tapuya gidiyorsun beyanlar kısmında burasının tarım arazisi olduğu görünüyor zaten. Bu şekilde satıyorlar ve milyarlarca para kazanıyorlar. Fakat alanların birçoğu bunların kanunsuz olduğunu bilmiyor.

Tapuda değiştirildiğini zannediyor, sonra başına büyük problemler çıkıyor. Biz diyoruz ki insanların bu ihtiyaçları karşılansın, yerel yönetimler burada ön ayak olsunlar, bakanlık katkı versin. Planlı, alt yapısı götürülmüş marjinal tarım alanlarında yani gözümüz gibi korumamız gereken tarım alanları dışındaki alanlara yapsınlar. Ve hukuki olsun, kimseyle de başları derde girmesin.”

‘VALİLİKLER HOBİ BAHÇELERİNİ TESPİT ETMEYE BAŞLADI’
Yunus Kılıç, kanunun yasalaşmasıyla birlikte hobi bahçelerinin yıkılmasıyla ilgili sahiplerine uyarı ve para cezası verileceğini, bu yapıların kaldırılmaması halinde de belediye ve il özel idareleri tarafından yıkılacağını belirtti. Kılıç, “Kanun çıkar çıkmaz valilik tespit yapacak, yapmaya başlayan valiliklerimiz de var.

Sonra bunlara 1 ay süre verecek, diyecek ki ruhsatsız olanlara, ‘Eski haline getir, yapıyı kaldır’. Eğer bunu yapıyorsa tamam. Ama ilk başta yapmış olduğu usulsüzlükten dolayı metrekaresi 10 lira bir ceza gelecek. Bunu ödeyecekler. Sonra 2 ay içinde kaldırırlarsa sorun yok. Kaldırmazlarsa bunlara 3 katı ceza verilecek.

Yani metrekaresi 30 lira. Eğer kaldırırlarsa ödemeyecekler. Ama kaldırmazlarsa artık belediyeler ve özel idareleri tarafından yıkılması gerekiyor. Eski haline getirilmesi gerekiyor. Yapılırsa bu sorumsuzluğu yapanlar tarafından ödenecek. Ancak çeşitli korkularla siyasi korkularla veya bir takım teknik imkansızlıklarla özel idareler veya belediyeler bu işi yapamaz, savsaklar, süreyi geçirirlerse Tarım ve Orman Bakanlığı işi kendisi bizzat yapacak ve ortaya çıkan masrafı görevlerini yapmadıkları için belediyelerden ve özel idarelerden iki katı ile alacak” ifadelerini kullandı.

Komik İktidarın Komik Milletvekilleri
OYSA AYNI AKP İKTİDARI AŞAĞIDA VERDİĞİMİZ SADECE 4 ÖRNEKTE DE OLDUĞU GİBİ 19 YILDIR TÜRKİYE’NİN TARIM ALANLARINI ŞİRKETLERE, FİRMALARA YABANCI ORTAKLARA PEŞKE ÇEKİP O TARIM ALANLARINI GERİ DÖNÜLEMEZ BİÇİMDE YOK EDİYOR VE HALADA BU ÖLÇEKTE TALAN POLİTİKASINA DEVAM EDİYOR.

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı Yayaağaç, Çengelli, Tepeköy ve Yörgüç köyleri arasında Akp izniyle tarım alanları ortasına kurulan taş ocağı.

blank

18 Temmuz’da Bursa’nın Gemlik ilçesinde temeli atılan yerli otomobil fabrikası birinci sınıf tarım alanının ortasına yapılıyor.

blank
Bursa’nın Gemlik ilçesinde ki yerli otomobil fabrikası alanı
blank
Bursa’nın Gemlik ilçesinde ki yerli otomobil fabrikası inşaatı

Sakarya’nın Söğütlü ilçesi Maksudiye Mahallesi’nde AKP İl başkan yardımcısı Mehmet Alper Yüksel birinci sınıf tarım arazilerinin ortasına zevki sefa inşaatı başlattı.

blank

Urfa’da Fıstık Bahçeleri ve birinci sınıf tarım arazileri İnşaat Alanı Oldu.

blank

HOBİ BAHÇELERİ DENETİM ALTINDA OLMALI
Son dönemlerde bir takım ihtiyaç duyulan nedenlerle de olsa çoğalan ve tarım alanları için tehdit oluşturan hobi bahçelerinin denetim altında olması şart, bu anlaşılır bir durum. lakin 19 yıllık AKP iktidarının hala sürdürdüğü tarım alanları talan politikası karşısında hobi bahçelerinin devede kulak kaldığı gerçeği ortada iken akp milletvekilinin bu çıkışının popülizm siyaseti ve politikası olduğu ayan beyan ortadadır.
‘BU ÖLÇEKTE ÖNCELİKLE AKP REJİMİNİN TARIM ALANLARINI DÖNÜŞÜMSÜZ YOK ETME PROJELERİNE DUR DEMEYİ ÜLKENİN TOPRAĞINA SAHİP ÇIKMA MECRASINDA OLAN HER VATANDAŞIN ÖNCELİĞİ VE AKP İKTİDARINDAN TALEBİ OLMALIDIR’

04 Ekim 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP