DOLAR 13,54310.06%
EURO 15,4783-0.01%
ALTIN 788,30-0,16
BITCOIN 580044-0,48%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

KORONAVİRÜS MÜCADELESİNDE SİTOKİN FIRTINASI TEHLİKESİ

KORONAVİRÜS MÜCADELESİNDE SİTOKİN FIRTINASI TEHLİKESİ

ABONE OL
Ocak 21, 2021 13:02
KORONAVİRÜS MÜCADELESİNDE SİTOKİN FIRTINASI TEHLİKESİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi Çıldırmış bir bağışıklık reaksiyonu, en şiddetli pandemik Covid-19 vakıaları ile bağlantılı görünmektedir. İşte olanlar.

Bağışıklık sistemlerimiz harekete geçtiğinde, bazen aşırı hıza girerek sitokin fırtınası adı verilen yıkıcı bir aşırı reaksiyonu tetikleyebilirler.

Covid-19 vakaları dünya hastanelerini doldururken, en hasta ve ölme olasılığı en yüksek olanları arasında vücutları imzalı ve yıkıcı bir şekilde tepki verenler var. Bağışıklık hücreleri akciğerlere akar ve onları korumak gerektiğinde onlara saldırır. Kan damarları sızar ve kanın kendisi pıhtılaşır. Tansiyon düşmesi ve organları bozulmaya başlar.

Bu tür vakalar, doktorlar ve bilim adamları gittikçe daha fazla inanıyorlar, denize giden bir bağışıklık reaksiyonundan kaynaklanıyorlar – böylece yardım yerine zarar veriyor.

Normalde, insan vücudu bir mikropla karşılaştığında, bağışıklık sistemi istilacıya saldırır ve sonra durur. Ancak bazen, moleküler silahlar kullanan düzenli hücre ordusu, itaatkâr askerlerden asi, meşale ve dirgen taşıyan bir mafyaya dönüşerek kontrolden çıkar. Bu ayaklanmayı tanımlamaya ve kurcalamaya yardımcı olabilecek testler ve tedaviler olmasına rağmen, Covid-19 nedeniyle fırtına çekenler için en iyi terapi sürecinden emin olmak için çok erken.

Bu hiperaktif bağışıklık reaksiyonundaki varyantlar, vücudun kendi dokularının istilacı olduğunu düşündüğü enfeksiyon, hatalı genler veya otoimmün bozukluklar tarafından tetiklenen bir dizi durumda ortaya çıkar. Hepsi “sitokin fırtınası” şemsiyesi altına girer, çünkü sitokin adı verilen maddeler kan dolaşımından geçerler. Bu küçük proteinler – onlarca var – bağışıklık ordusunun çeşitli etkileri olan hücreler arasında geçiş yapan habercileridir . Bazıları daha fazla bağışıklık aktivitesi ister; bazıları daha az talepte bulunur.

blank

İşte bilim adamlarının sitokin fırtınaları ve Covid-19’da oynadıkları kısım hakkında bildikleri.

Fırtınanın yükselmesi

Bağışıklık aktivitesini arttıran sitokinler çok bol olduğunda, bağışıklık sistemi kendini durduramayabilir. Bağışıklık hücreleri enfekte vücut parçalarının ötesine yayılır ve sağlıklı dokulara saldırmaya başlar, kırmızı ve beyaz kan hücrelerini atar ve karaciğere zarar verir. Kan damarı duvarları, bağışıklık hücrelerinin çevre dokulara girmesine izin vermek için açılır, ancak damarlar o kadar sızar ki, akciğerler sıvı ile dolar ve kan basıncı düşer. Kan pıhtıları vücutta oluşur ve kan akışını daha da boğar. Organlar yeterli kan almadığında, bir kişi şoka girebilir ve kalıcı organ hasarı veya ölüm riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Birmingham Üniversitesi’ndeki pediatrik romatolog ve immünolog Randy Cron, fırtına yaşayan hastaların çoğunda ateş olacak ve yaklaşık yarısında baş ağrısı, nöbet veya hatta koma gibi bazı sinir sistemi semptomları olacak. 2019 Sitokin Fırtına Sendromu kitabında . “Beklediğinizden daha hasta olma eğilimindedirler” diyor.

Doktorlar sadece şimdi sitokin fırtınalarını ve onlara nasıl davranılacağını anlamaya geliyorlar. Hatalı bir teşhis testi olmamasına rağmen, fırtınanın sürdüğüne dair işaretler vardır. Örneğin, protein ferritinin kan seviyeleri ve karaciğer tarafından yapılan iltihaplanma göstergesi C-reaktif proteinin kan konsantrasyonları artabilir.

Şiddetli Covid-19 vakalarının sitokin fırtınası içerdiğine dair ilk ipuçları, salgının merkez üssünün yakınındaki Çin hastanelerinden çıktı. Wuhan’daki doktorlar, 29 hastayı kapsayan bir çalışmada, daha şiddetli Covid-19 enfeksiyonlarında daha yüksek seviyelerde IL-2R ve IL-6’nın bulunduğunu bildirdi.

IL-6 ayrıca Guangdong’daki doktorlar tarafından yapılan 11 hasta analizinde sitokin fırtınası benzeri bir durumun erken bir göstergesiydi . Wuhan’daki 150 vakayı analiz eden bir başka ekip, IL-6, CRP ve ferritin dahil olmak üzere bir sitokin fırtınası için bir dizi moleküler göstergenin ölenlerde hayatta kalanlara göre daha yüksek olduğunu buldu .

Ve Hefei’deki immünologlar, ölen hastalar arasında benzer sonuçlar ve yoğun bakım gerektiren Covid-19 hastalarının kanında tehlikeli sitokinler bastıran yüksek düzeyde aktif, zarar verici bağışıklık hücresi rapor ettiler.

ABD’li hastalar arasında sitokin fırtınaları da şiddetleniyor. Philadelphia’daki Roma Üniversitesi’ndeki romatoloji şefi Roberto Caricchio “Çok gördüm” diyor. Kesin veriler henüz mevcut değil, ancak ciddi vakaları ve akciğer semptomları olan hastaların “büyükçe bir fraksiyonunun” – belki de% 20 ila 30’unun bir sitokin fırtınası belirtileri olduğunu söylüyor.

Bu virüsle hızlı bir şekilde gerçekleşiyor gibi görünüyor – Randy Cron

Resim hala bir araya geliyor. “Covid – belki de – nispeten benzersiz bir sitokin fırtınası” diyor Cron. Kan pıhtılaşma oranları, diğer fırtına koşullarında sıklıkla görülenlerin ötesine geçer, ancak ferritin seviyeleri aynı yüksek gökyüzü seviyelerine yükselmez. Covid-19’da doktorlar, akciğerlere saldıran bağışıklık hücrelerini çok erken ve çok sert bir şekilde fibroz adı verilen bir yara izi dokusu gözlemleyebilir. “Bu virüsle hızlı bir şekilde oluyor gibi görünüyor.”

Bu, bir sitokin fırtınasının bir pandemiye ilk kez bağlanması değildir. Bilim adamları, sitokin fırtınalarının 1918 grip salgını ve Covid-19’a neden olanla ilgili bir virüs olan 2003 Sars salgınında ölümlerin çoğuna neden olduğundan şüpheleniyor .

Daha yakın zamanlarda, Cron ve arkadaşları 2009 ve 2014 yılları arasında pandemik H1N1 “domuz” gribinin 2009’da ortaya çıkan ve o zamandan beri grip mevsiminde bir fikstür haline gelen 16 ölümcül vakayı analiz ettiler . Bu hastaların beşte dördü sitokin fırtınası için standart kriterleri karşıladı. Ek olarak, bazılarının bağışıklık sistemlerini aşırı tepki gösterme olasılığını artırabilecek genetik varyantları vardı .

Örneğin iki hastada PRF1 geninde perforin adı verilen bir protein yapan mutasyonlar vardı . Belirli bağışıklık hücreleri tarafından yapılan performans , onları yok etmek için diğer enfekte olmuş hücrelerde delikler açar . Performans genindeki mutasyonlar süreci engeller, ancak doğal öldürücü hücreler olarak bilinen bu bağışıklık hücreleri denemeyi bırakmaz. Cincinnati Çocuk Hastane Merkezi’nde bir tür fırtınaya genel bir bakış sunan pediatrik bir romatolog olan çalışma işbirlikçisi Grant Schulert, “Sadece bu kafalarını buna karşı vuruyorlar, tüm bu sitokinleri sallıyorlar ve siz de bir sitokin fırtınası alıyorsunuz” diyor.

Hastaların beşi Cron ve meslektaşları tarafından incelenerek LYST adlı bir gende mutasyon taşıdı ve bu da hücresel çöp kaçakçılığına neden oluyor. Bu, perforin aktivitesini bozar ve bağışıklık hücrelerinin istilacılara düzgün tepki vermesini önler. Diğer bir avuç bilim insanının bağışıklık fonksiyonunu etkileyebileceğinden şüphelenilen mutasyonları vardı.

Cron, bu veya benzer mutasyonların, insanların yaklaşık% 20’sinin neden Covid-19’un ciddi veya kritik bir versiyonunu aldığını açıklayabileceğini söylerken, diğerlerinde daha hafif semptomlar var, hatta hiç semptom yok. Genomları böyle bir mutasyon taşıyanlar, bilmeden, kontrolden çıkmak için hazırlanmış bir bağışıklık sistemine sahip olabilirler, bu yüzden diğer herkesten daha hasta olurlar.

“Bağışıklık sisteminiz çöpe atıldığında enfeksiyonlarla mücadele etmek zor” diyor Cron.

blank

Fırtınanın evcilleştirilmesi

Bu durumda çözüm, rampa veren bağışıklık tepkisini susturmak olabilir. Steroidler genellikle ilk tedavi seçeneğidir. Bağışıklık sistemini hafifletmek için geniş çapta hareket ederler – ancak elbette, bu sistem işgalcilerle savaşmak için daha düşük bir yoğunlukta gereklidir. Covid-19 örneğinde, steroidlerin faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu henüz belli değil.

Ayrıca spesifik sitokinlere müdahale eden ilaçlar da vardır. Steroidler bir atom bombasıysa, bu ilaçlar füze saldırılarına yöneliktir. Fikir, iyi bağışıklık tepkisini sağlam bırakacaklarıdır.

Araştırmacılar Covid-19 için sitokin blokerlerinin birkaç klinik çalışmasını başlattı. Örneğin, anakinra (Kineret) sitokin IL-1 reseptörlerini bloke eden doğal bir insan proteininin modifiye edilmiş bir versiyonudur. Romatoid artrit ve bebeklerde çok sistemli enflamatuar bir hastalık için FDA onaylıdır . Ve sitokin interferon-gama salgılayan bir antikor olan emapalumab (Gamifant), genetik olarak bir sitokin fırtınasına yatkın insanlar için onaylanmıştır.

Yine Çin’den gelen erken kanıtlar, tocilizumab (Actemra) antikorunun Covid-19’da faydalı olabileceğini göstermektedir. Bu antikor, IL-6 reseptörünü tıkayarak hücrelerin IL-6 mesajını almasını önler. Tocilizumab normalde immünoterapi alan kanser hastalarında artrit tedavisinde ve sitokin fırtınalarını hafifletmek için kullanılır . Şubat başında, Anhui eyaletindeki iki hastaneden doktorlar, ciddi veya kritik Covid-19’lu 21 hastada denedi. Ateş ve diğer semptomlar birkaç gün içinde önemli ölçüde azaldı. Hastaların çoğunda C-reaktif protein seviyeleri düştü. On dokuz hasta yaklaşık iki hafta içinde taburcu edildi.

Araştırmacılar Covid-19 için sitokin blokerlerinin çeşitli klinik çalışmalarını başlatmaktadır. Tocilizumab, İtalya ve Çin’de devam etmektedir ; romatoid artrit için kullanılan IL-6 reseptörüne bir başka antikor olan tocilizumab ve sarilumab (Kevzara), Danimarka’da test edilmektedir ; ve emapalumab ve anakinra İtalya’da çalışılıyor.

Philadelphia’da, Caricchio’nun hastanesi sarilumab’ın bir duruşmasına katılıyor. Hastalar plasebo kolunda olma riskini almak istemiyorsa, doktorlar ayrıca tocilizumab, diğer anti-sitokin tedavileri veya steroidler de reçete ediyorlar. Caricchio, akciğer hastalığı ve sitokin fırtınası olan bir hastanın tocilizumab’da biraz iyileştiğini söylüyor. Doktorların hem şiddetli sitokin fırtınasına hem de buna neden olan viral enfeksiyona saldırmak için bir tedavi planı geliştirmesi önemlidir.

Ancak herhangi bir tedavinin işe yaraması için doktorların meydana gelen fırtınayı yakalaması gerekir. Schulert, “Sitokin fırtınasındaki en büyük hile onu tanımaktır” diyor. O, Caricchio ve Cron, Covid-19 ile hastaneye kabul edilecek kadar hasta olan herkesin kanlarında ferritin için ucuz bir test yaptırmasını önermektedir. Diğer üç akademik tıp merkezi gibi, hastanelerinin üçü de böyle bir test yaptı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden 3 Nisan’da güncellenen geçici yönergeler, yüksek CRP ve ferritin düzeylerinin daha ciddi hastalıklarla ilişkili olabileceğinden bahsetmektedir ; Dünya Sağlık Örgütü kılavuzları , bir sitokin fırtınası için belirteçlerden bahsetmemektedir .

Cron, doktorlar öfkeli fırtınayı ne kadar erken tedavi edebilirlerse, sonuçlar o kadar iyi olur. “Bağışıklık sisteminiz sizi öldürüyorsa, bir şeyler yapmanız gerekir.”

KAYNAK:knowablemagazine.org ALINTI: BBC, wikipedia.org

***

blank

STOKİN  NEDİR?

Sitokin salınım sendromu (SSS), enfeksiyon ve ilaç kullanımı gibi çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilen bir sistemik inflamatuar yanıt sendromu türüdür. Durum, çok sayıda beyaz kan hücresinin aktive edilmesi ve bu hücrelerin daha fazla beyaz kan hücresini aktive edecek inflamatuar sitokinleri serbest bırakması sonucunda ortaya çıkar. CRS ayrıca bazı monoklonal antikor ilaçlarının yanı sıra T hücre tedavilerinin yan etkisidir. Şiddetli vakalara sitokin fırtınası adı verilmektedir. İlaç uygulaması sonucunda meydana geldiğinde, infüzyon reaksiyonu olarak da bilinir.

Semptomlar ateş, yorgunluk, iştah kaybı, kas ve eklem ağrısı, bulantı, kusma, ishal, döküntü, hızlı nefes alma, hızlı kalp atışı, düşük tansiyon, nöbetler, baş ağrısı, akıl karışıklığı, deliryum, halüsinasyonlar, titreme ve koordinasyon kaybıdır. Bazı ilaçların neden olduğu şiddetli SSS, daha düşük dozlar kullanarak, yavaşça infüze ederek ve ilacın verilmesinden önce ve sırasında anti-histamin veya kortikosteroidler uygulanarak önlenebilir.

Düşük şiddetli SSS tedavisi, ateş, kas ağrısı veya yorgunluk gibi semptomları ele alan bir destekleyici tedavi gerektirir. Orta şiddetli SSS durumunda oksijen tedavisi gereklidir ve kişiye kan basıncını yükseltmek için sıvı ve antihipotansif ajanlar verilir. Orta ila şiddetli SSS için, kortikosteroidler gibi immünsüpresif ajanların kullanılması gerekli olabilir, ancak bağışıklık sistemini aktive etmeyi amaçlayan ilaçların etkisinin ortadan kaldırılma riski de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir anti-IL6 monoklonal antikoru olan tocilizumab, bazı tıp merkezlerinde ciddi SSS vakalarını tedavi etmek için kullanılmıştır. 2019-20 koronavirüs pandemisinde, COVID-19’a bağlı bir dizi ölüm sitokin salım fırtınalarına atfedilmiştir.

16 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP