DOLAR 13,53550.08%
EURO 15,4606-0.04%
ALTIN 789,970,05
BITCOIN 582602-0,19%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

KORONAVİRÜS TUVALETLERDE YAYILIYOR

KORONAVİRÜS TUVALETLERDE YAYILIYOR

ABONE OL
Haziran 18, 2020 09:48
KORONAVİRÜS TUVALETLERDE YAYILIYOR
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Tuvalet Sifonunu Çekerken Koronavirüsü de Yayıyoruz’
Uzmanlar uyarıyor! Sifon çekmek Covid-19’un havada yayılmasına ve koronavirüs bulaşmasına neden oluyor. Sifon çekmenin, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) havada hızla yayılmasına neden olduğu ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalarda Koronavirüsün havada asılı kala bildiği tespit edilmişti. Virüsü hafif atlatan insanların çoüğunlukta olduğu yine bilim insanları tarafından belirtildiği dikkate alındığında; salgını hafif atlatan bir kişinin dışkı yoluyla tuvalete virüs bulaştırması mümkün. Dolayısıyla her yerde özellikle de toplu kullanıma açık umumi yerlerde herkesin heran virüs kapma olasılığı olduğu belirtiliyor.

Bulama Tehlikesi Var
Araştırmacılar, sifon çekildiğinde, dışkı içeren küçük parçacıkların suyun basınç gücüyle havaya yükseldiğini, dışkıda virüs varsa bu parçacıklarla tuvaleti hemen sonra kullanan kişiye bulaşabileceğini belirledi. Söz konusu parçacıkların bir sonraki tuvalet kullanıcısına virüs bulaştırabileceğine dikkati çeken araştırmacılar, sifon çekildiğinde suyun yaklaşık 1 metre yüksekliğe kadar çıkabildiğini bilgisayar modellemesi kullanarak gösterdi.

Kullanımdan Önce Klozetler Mutlaka Temizlenmeli
Araştırmacılar, bu durum nedeniyle aerosol parçacıklarının hızlı hava akımıyla tuvaletin üzerindeki havaya sıçrayabileceğini, bunun da virüslerin ortamda yayılarak insan sağlığı için tehlike oluşturduğunu kaydetti. Klozet oturağının yüzeyine yerleşen virüs parçacıklarından korunmak için ise her kullanımdan önce oturağın temizlenmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan araştırmacılar, sifon çektikten sonra da ellerin dikkatlice yıkanması gerektiğini ifade etti.

Yoğun Kullanılan Tuvaletlerde Yayılma Çok Daha Fazla
Araştırmaya katılanlardan Yangzhou Üniversitesinde görevli Ji-Xiang Wang, evde tuvaletin yoğun olarak kullanıldığı saatlerde veya kalabalık bir bölgedeki umumi tuvaletlerde olduğu gibi, tuvalet daha sık kullanıldığında virüsün yayılma hızının daha yüksek olmasının öngörülebileceğini belirtti. En büyük riskin ise umumi tuvaletler olduğunun altı çizliyor.

Sifonu Çekmeden Önce Klozetin Kapağını Kapatın
Sifonu çekmeden önce klozet kapağının kapatılmasını tavsiye eden Ci-Şiang, bu sayede virüs geçişinin engellenebileceğini kaydetti. Daha önce, virüsün insan dışkısı yoluyla bulaştığını ve sindirim sisteminde yaşayabileceğini gösteren araştırmalar yapılmıştı. Uzmanlar risk düşük olsa da koronavirüs nedeniyle bağırsak enfeksiyonu geçiren kişileri dışkısında Covid-19 görülebildiğini söylemişlerdi.

Bristol Üniversitesi Bristol Aerosol Araştırma Merkezi’nden Dr. Bryan Bzdek, koronavirüsün bu şekilde yayılabileceğine dair açık bir kanıt olmamasına rağmen, önlem almanın mantıklı olduğunu söyledi.

“Çalışma yazarları, mümkün olduğunda, sifonu çektiğimizde klozet koltuğunu aşağıda tutmamızı, klozet koltuğunu ve diğer temas alanlarını sık sık temizlememizi ve tuvaleti kullandıktan sonra ellerimizi yıkamamızı önermektedir.

“Bu çalışma, bu önlemlerin SARS-CoV-2 virüsünün bulaşmasını azaltacağını gösteremese de, diğer birçok virüs fekal-oral yoldan bulaşır, bu nedenle bunlar zaten iyi hijyen uygulamalarıdır.”

HOLLANDA’DA YAPILAN ÇALIŞMADA KANALİZASYONDA VİRÜS TESPİT EDİLMİŞTİ
28 Mart 2020 de haber olarak okuyucularımıza aktardığımız araştırmayı ‘ŞOK…TEHLİKE BÜYÜYOR KORONAVİRÜS SUYA KARIŞTI’ başlığıyla aktarırken ‘Hollanda’da Kanalizasyon Suyunda Koronavirüs Bulundu; Dünyanın Su Kaynakları Nehirler, Irmaklar, Göller, Denizler Tehdit Altında’ alt başlığında durumun ciddiyetine dikkat çekmiştik.
18 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Bu Konuyu Haberleştirdiğimiz Yazılarımızı Aşağıda Okuya Bilirsiniz.

http://ozgurifade.com.tr/soktehlike-buyuyor-koronavirus-suya-karisti/
http://ozgurifade.com.tr/onlem-alinmazsa-suya-karisan-koronavirus-cok-daha-buyuk-felakete-goturur/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP