DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 464709-2,29%
İstanbul
24°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Koronavirüsle mücadeleden, hak arayışlarına: Sağlıkçılar 2021’i nasıl geçirdi?

Koronavirüsle mücadeleden, hak arayışlarına: Sağlıkçılar 2021’i nasıl geçirdi?

ABONE OL
Ocak 1, 2022 03:00
Koronavirüsle mücadeleden, hak arayışlarına: Sağlıkçılar 2021’i nasıl geçirdi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüsle mücadelede ‘en ön cephede’ savaşan sağlıkçılar, bu seneyi hak arayışları ile kapattı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ihdas edilen doktor ve diş hekimlerine yönelik ek gösterge ve ek maaş getiren maddeler Sanayi, Ticaret, ilde Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’na geri çekilmesiyle beraber, Türk Tabipleri Birliği bir günlük grev başlattı. Aynı zamanda, 27 Kasım’da son bulan bir ‘Beyaz Yürüyüş’ de gerçekleştirmiş olan sağlıkçıların, sadece hekimlerin değil tüm sağlık işçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, makul mesai saatleri, sağlıkta şiddetin azaltılması ve yıpranma payı gibi talepleri mevcut.

Sputnik, Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Semine Aydoğan ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Selma Atabey ile sağlıkçıların 2021’de neler yaşadıklarını ve gelecek seneden neler beklediklerini konuştu.

‘Hekimlerin yaklaşık yüzde 95’i tükenmişlik sendromu yaşıyor’

İçinde bulunduğumuz yılın hekimler açısından ‘kötü bir yıl’ olduğunu söyleyen Ökten, yaşanan tükenmişlik sendromuna şu ifadelerle dikkat çekti:

“Kovid-19 pandemisi hala tüm şiddetiyle devam ediyor. Bunun getirmiş olduğu yoğun çalışma temposu özellikle sağlıkçılar, hekimler için ciddi bir tükenişe doğru gitti. Bu konuyla ilgili son yaptığımız çalışmada hekimlerin yaklaşık yüzde 95’i tükenmişlik sendromu yaşıyor. Tabii, buna çalıştığının karşılığını alamamak da eklenince bu aynı zamanda ekonomik anlamda da bir tükenmişliğe götürüyor. Ama bu ekonomik anlamda tükenme sadece hekimler için değil hepimiz için geçerli. Çünkü çok ciddi bir ekonomik ve siyasal kriz yaşıyoruz.”

‘Şiddet artarak devam ediyor, her gün polikliniklerde 100’ün üzerinde hasta bakılıyor’

Sağlıkta şiddetin hala çözülemediğine vurgu yapan Ökten “Pandemi de o kadar işte canla başla çalışmamıza, yorulmamıza, en fazla hastalanan ve ölen meslek grubu olmamıza rağmen, ne yazık ki en fazla şiddete uğrayan meslek grubu da olduk. Çıkarılan şiddet yasası ne yazık ki bu sorunlarımızı çözmedi, şiddet artarak devam ediyor. Bu yüzden biz yeni bir şiddet yasası istiyoruz. Bunun haricinde çalışma koşullarımız giderek kötüleşiyor. Her geçen gün artan hasta sayısı ile karşı karşıyayız. Ne yazık ki bakanlık bir ülkedeki hastalık ve hasta sayısını azaltacağına aksine bunun artmasıyla övünen bir zihniyet var. Her geçen gün polikliniklerde baktığımız hasta sayısı artıyor. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim, her poliklinikte arkadaşlarımız 100’den fazla hasta bakıyor. Bu hem hekim hakları hem de hasta hakları açısından kabul edilebilecek bir durum değil açıkçası” dedi.

‘8 binden fazla hekim kamudan istifa etti, 1200’ü yurt dışına gitti’

Hekimlerin koşulların zorluklarından kaynaklı yurt dışına gitme taleplerinin oldukça yoğun olduğunu ifade eden Ökten, şöyle konuştu:

“Genç meslektaşlarımız bu ülkeyi terk etmek istiyor. Meslektaşlarımız yurt dışında çalışmak için bizden belge almak zorunda. Bu sebeple bizdeki veriler en gerçekçi verilerdir. 1200’den fazla meslektaşımız başka ülkelere gitti. Bu çok ciddi bir beyin göçü demek. Bunlara mühendislik veya sosyal bilimler alanındaki genç insanlarımızı eklediğimiz zaman durumun boyutu gerçekten daha korkunç. Buna ne yazık ki herhangi bir önlem de alınmıyor. Bir diğer önemli konu ise, son aylarda 8 binden fazla hekim kamudan istifa etti. Bunların büyük bir kısmı özele geçerken, bir kısmı da emekli olma yolunu seçti. Çünkü artık bu koşullarda çalışmak istemiyorlar. Kimse artık bu ülkede bir gelecek göremiyor. Bu nedenle genç meslektaşlarımız yurt dışına gidip orada hem kendileri için hem aileleri için daha iyi çalışma koşullarını sağlayacaklarını düşünüyorlar ki bu doğrudur.”

“2022’de, gidişata baktığımız zaman umutlu olmak biraz zor” diyen Ökten, doktorların yaptığı greve dikkat çekerek, yeni oluşturulacak yasa tasarısını beklediklerini ifade etti ve duruma göre eylemlilik süreçlerinin devam edeceğini vurguladı.

Medikal ürünlerin bulunamaması sorunu: ‘Hala birçok ameliyatı yapamıyoruz, sadece çok acil vakaları yapabiliyoruz’

Ökten aynı zamanda, TTB’nin daha önce ‘neredeyse 81 ilde tıbbi malzeme gerektiren beyin ve sinir cerrahi ile ortopedi ameliyatlarının durduğunu’ belirttiği açıklamaya dikkat çekti. Sorunun hala devam ettiğini aktaran Ökten, çözümün hala bulunamadığını ve ameliyatların aksadığını şu şekilde ifade etti:

“Biz hala birçok ameliyatı yapamıyoruz. Sadece çok acil vakaları yapabiliyoruz ama bu artık hasta olan vatandaşlarımızın sağlık hakları açısından çok ciddi bir tehlike arz ediyor. Özellikle yaşlı hastaları biz çok kısa sürede ameliyat etmek isteriz, o hastaları bir an önce ayağa kaldırmak için. Çünkü hasta yattıkça komplikasyonlar gelişir. Bu da hastanın durumunu kötüleştirir veya hayatına mal olur. Medikal firmalarla ilgili olan bu sorun, daha önceden de olmuştu. Bu beklediğimiz bir sonuç aslında. Bunun temeli aslında 1980 yılından sonra neoliberal politikaların ülkemize hızlı bir şekilde gelmesiyle sağlık da ticarileştirildi. Alınıp satılır bir hale geldi. Hastaneler ticarethane, hastalar ise müşteri pozisyonuna sokuldu. Bu özellikle 2002 yılında AK Parti’nin sağlıkta dönüşüm projesi ile çok hız kazandı. Bu kapitalist sistemin sağlık üzerindeki etkisi. Böyle bir sağlık hizmeti olamaz, olursa da bunlarla karşılaşırız. Yaşadığımız bu sorun ekonomik kriz derinleştikçe daha da artacaktır. Biz bunu ileri süreçte çok daha göreceğiz.”

Hemşire Aydoğan: Biraz alkışlandık, motive edildik ama hiçbir iyileştirme yapılmadı

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Semine Aydoğan ise 2021’e büyük beklentilerle başladıklarını ancak hiçbir değişikliğin olmadığını “Dünya Sağlık Örgütü 2020 yılını ebe ve hemşirelerin yılı olarak ilan etti. Bizim ülkemiz de bunu kabul etti ve biz de açıkçası bununla ilgili bir gelişme olur mu diye bekledik. 2021 yılında da Sağlık Bakanı, DSÖ’ye bir teklifte bulundu, bu yıl sağlıkçıların yılı olsun diye. DSÖ de kabul etti ve biz de dedik ki herhalde biri bizim değerimizi biliyor, özlük haklarımızda bir iyileştirme yapılır. Ama hiçbir değişiklik olmadı. Bize hiçbir katkısı olmadığı gibi ‘bu işi parayla yapıyorlar, beğenmeyen yapmasın’ minvalinde çok gündeme geldik. Aynı zamanda çok zor şartlarda çalıştık. Biraz alkışlandık, motive edildik ama bunlar bir şeylerin önüne geçti. Bize bir katkısı olmadı ve çok fazla yorulduk” diye anlattı.

‘2022 yılından aslında korkarak beklediğimiz en önemli şey, büyük bir sağlık çalışanı göçünün olacağı’

“Biz 2020’de görmediğimiz değeri, 2021’de de görmemiş olduk” diye konuşan Aydoğan, hekimler gibi hemşirelerin de yurt dışında çalışmak istediklerinin altını çizdi. Aydoğan “2021’de bizim duyduğumuz şey, herkesin yurtdışına gitmek istediği oldu. İnsanlar bir şekilde dil kursuna gidiyorlar ve en büyük istekleri buradan gitmek. Bununla ilgili sosyal medyada yapılanlar da insanları çok fazla cezbediyor. İngiltere’de çok yüksek oranda bir hemşire açığının olduğu, Almanya da aynı şekilde. Yurtdışına gitmek isteyen sağlık çalışanı çok fazla. 2022 yılından aslında korkarak beklediğimiz en önemli şey, büyük bir sağlık çalışanı göçünün olacağı. Çünkü biz artık kendi ülkemizde yoksulluk sınırı için mücadele ediyoruz. Aldığımız 3 bin 900 lira maaşla mümkün değil, insanın hem kendi ülkesinde yaşamını sürdürebilmesi hem de mesleğini onurlu bir şekilde yerine getirebiliyor olması. Biz 2022’de acaba ne değişir diye umut ediyoruz. Ama açıkçası bu durum da çok fazla umudun olmadığını gösteriyor” dedi.

‘Tek bir kalemde, emekliliğimize de yansıyacak maaş istiyoruz, ek ödeme sistemi istemiyoruz’

Özel hastanelerde çalışan hemşirelerin de çok zor şartlarda olduklarına dikkat çeken Aydoğan, “Biz 2022’de özlük haklarımızın iyileştirilmesini bekliyoruz öncelikle. Tek bir kalemde, emekliliğimize de yansıyacak maaş istiyoruz, ek ödeme sistemi istemiyoruz. Yoksulluk sınırının üzerinde ki bu da 10 bin liranın üzerine tekabül ediyor, bir maaş ve değer gören bir meslek olarak devam etmek istiyoruz” diye ifade etti.

SES Eş Genel Başkanı: Sağlıkta zaten bir personel açığı vardı, Kovid-19 dönemi sağlık emekçilerinin üzerinden çözülmeye çalışıldı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Selma Atabey de sağlığın ekip işi olduğunun altını çizerek “Doktoru, hemşiresi, anestezi teknisyeni, paspas, temizlik yapanı, güvenlik görevlisi olanı, otomasyonu, bilgi işlemcisi, yani bütünlüklü bir şekilde sağlık alanında çalışan her bir arkadaşımızı sağlık emekçisi olarak tanımlıyoruz” dedi.

“Sağlık alanı taşeron sistemiyle parça parça alınır satılır hale getirildi” diyen Atabey, “Bununla beraber sıradan vatandaşın sağlık sistemine erişimi çok ciddi sıkıntılı hale geldi. Kovid de aslında bunun tuzu biberi oldu. Bu süreçte 510’un üzerinde sağlık emekçisi hayatını kaybetti. 200 bini aşkın vatandaşımız da yaşamını yitirdi. Geçmiş dönemlerde OECD rakamlarına baktığımızda çok ciddi bir personel açığı vardı sağlık alanında. Kovid dönemiyle birlikte bu açık daha da artmaya başladı. Zaten istihdam edilmek üzere 740 bin sağlık emekçisi varken ve buna ihtiyaç da varken, çalışan sağlık emekçilerinin sırtına çok ciddi bir yük bindi ve bu insanların üzerinden çözülmeye çalışıldı. Bunlarla birlikte çok fazla mobbinge uğradılar. Çünkü az kişiyle çok iş yapılmaya çalışıldı. Çok fazla şiddetle de karşı karşıya kaldılar. Mesela bir memurun haftalık çalışma saati 180 saatir, 240’a kadar mesailer oluştu. Mesai saatleri dışında çalışmalar dayatıldı. Bu dönem aynı zamanda intiharların da artış gösterdiği bir süreç oldu ifadelerini kullandı.

‘Sağlık emekçisinin şu anda aldığı maaş hem açıklanan asgari ücretin hem de açlık sınırının altında’

Atabey, performans sistemi ise anlatıldığı gibi olmadığını da aktardı. Aralık ayında asgari ücretin 4250 liraya çıkarıldığı hatırlatan Atabey “Ama sağlık emekçisinin Aralık ayı maaşı 3200 lirayla 4400 lira arasında kademeli olarak değişiyor. Sağlık emekçisinin şu anda aldığı maaş hem asgari ücretin hem de açlık sınırının altında” dedi. Atabey, 2022 senesi için, meclise getirilecek yeni yasa tasarısında sorunların çözülmesine yönelik maddelerin olmasını istediklerini ve özellikle Kovid-19’un meslek hastalığı sayılmasını, yıpranma payının verilmesi, her hastaneye bir kreş yapılması yönünde beklentilerinin olduğunu açıkladı.

TR Sputnik

  İstanbul’un Siyasi Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Söke escort Bodrum escort Çerkezköy escort Akhisar escort Bandırma escort Ayvacık escort Akçaabat escort Karakoçan escort Altınordu escort Tavşanlı escort Eğirdir escort Ardeşen escort Afşin escort Altınova escort Bulancak escort Sorgun escort Erbaa escort Viranşehir escort Zara escort Kozluk escort Aziziye escort Ayancık escort Kaman escort Ermenek escort Keskin escort Gerede escort Göynücek escort Bor escort Banaz escort Havsa escort Osmancık escort Bahçe escort Alaplı escort Başkale escort Kemah escort Nazilli escort Fethiye escort Çorlu escort Alaşehir escort Altıeylül escort Biga escort Araklı escort Kovancılar escort Fatsa escort Simav escort Yalvaç escort Çayeli escort Dulkadiroğlu escort Çiftlikköy escort Espiye escort Sarıkaya escort Niksar escort Suruç escort Yıldızeli escort Sason escort Horasan escort Boyabat escort Mucur escort Sarıveliler escort Yahşihan escort Göynük escort Gümüşhacıköy escort Çamardı escort Eşme escort İpsala escort Sungurlu escort Hasanbeyli escort Çaycuma escort İpekyolu escort Refahiye escort Kuşadası escort Marmaris escort Süleymanpaşa escort Turgutlu escort Susurluk escort Gelibolu escort Of escort Ünye escort Domaniç escort Fındıklı escort Elbistan escort Çınarcık escort Tirebolu escort Akdağmadeni escort Turhal escort Eyyübiye escort Suşehri escort Yakutiye escort Gerze escort Mengen escort Merzifon escort Ulukışla escort Sivaslı escort Keşan escort Kadirli escort Ereğli escort Özalp escort Tercan escort Efeler escort Didim escort Çine escort Dalaman escort Menteşe escort Milas escort Ortaca escort Seydikemer escort Ergene escort Kapaklı escort Malkara escort Salihli escort Şehzadeler escort Soma escort Yunusemre escort Ayvalık escort Bigadiç escort Burhaniye escort Gönen escort Karesi escort Çan escort Yenice escort Ortahisar escort Yomra escort Perşembe escort Pazar escort Onikişubat escort Pazarcık escort Türkoğlu escort Eynesil escort Görele escort Piraziz escort Yağlıdere escort Çayıralan escort Boğazlıyan escort Zile escort Siverek escort Karaköprü escort Haliliye escort Akçakale escort Şarkışla escort Gemerek escort Oltu escort Palandöken escort Mudurnu escort Suluova escort Taşova escort Toprakkale escort Kilimli escort Tuşba escort Üzümlü escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Tekirdağ masaj salonu Adana masaj salonu Mersin masaj salonu Bursa masaj salonu Muğla masaj salonu Balıkesir masaj salonu Kocaeli masaj salonu İstanbul masaj salonu Ankara masaj salonu Antalya masaj salonu İzmir masaj salonu Denizli masaj salonu Çanakkale masaj salonu Sakarya masaj salonu Manisa masaj salonu Malatya masaj salonu Yalova masaj salonu Sivas masaj salonu Tokat masaj salonu Kayseri masaj salonu Trabzon masaj salonu Aydın masaj salonu Elazığ masaj salonu Afyon masaj salonu Kütahya masaj salonu Ordu masaj salonu Eskişehir masaj salonu Gaziantep masaj salonu istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu