DOLAR 13,56180.21%
EURO 15,39240.46%
ALTIN 795,390,77
BITCOIN 5721001,41%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Koronavirüs’te Erken Gevşetmenin Bedelini Halk Ödüyor

Koronavirüs’te Erken Gevşetmenin Bedelini Halk Ödüyor

ABONE OL
Ocak 21, 2021 00:10
Koronavirüs’te Erken Gevşetmenin Bedelini Halk Ödüyor
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs’te Erken Gevşetmenin Bedelini Halk Ödüyor
KOZLU’DA 150, GÜRPINAR’DA 850 KİŞİLİK MAHALLELER KARANTİNAYA ALINDI

blank

ZONGULDAK KOZLU SİVRİLER KÖYÜ DERE MAHALLESİ:
Dedesini ziyarete gitti, mahalle karantinaya alındı
Yalova’dan Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde yaşayan dedesini ziyarete gelen kadın ve 3 akrabasının koronavirüs testi pozitif çıktı. Vakaların ardından 60 hanenin olduğu Sivriler köyü Dere Mahallesi karantinaya alındı.

Yalova’da yaşayan M.K. adlı kadın, annesiyle birlikte Kozlu ilçesine bağlı Sivriler köyünde yaşayan dedesini ziyarete geldi. M.K., evde rahatsızlanınca ambulansla hastaneye kaldırıldı. M.K. ile birlikte test yapılan babaannesi, annesi ve kuzeninde Covid-19 tespit edildi. M.K. ve babaannesi Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde tedaviye alındı. Annesi ile kuzeni ise evde gözlem altına alındı. İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı filyasyon çalışmasının ardından 650 nüfuslu Sivriler köyünün 60 haneli ve 150 kişinin yaşadığı Dere Mahallesi’nin karantina altına alınmasına karar verildi. Özellikle M.K. ile temas ettiği belirlenen 3 evde yaşayan 20 kişi başta olmak üzere, tüm mahallede karantina sürüyor. Jandarma ekipleri, mahallenin giriş ve çıkışlarını bariyerlerle kapattı. Vatandaşların ihtiyaçları, Vefa Sosyal Destek Gruplarınca karşılanmaya başlandı.

‘RAHATSIZLANINCA HASTANEYE BAŞVURDULAR’
Sivriler Köyü Muhtarı Şenol Taşkın, Yalova’dan dedesinin yanına gelen bir kadın ile yanındakilerinin rahatsızlanmalarının ardından hastaneye başvurduğunu anlatarak, “Bu kişilerin testleri pozitif çıkmış. Temaslı oldukları kişilerle birlikte mahallede karantina uygulaması başladı. Mahallede bulunan 60 haneye giriş çıkışlar yasaklandı” dedi.


VAN GÜRPINAR PARMAKKAPI MAHALLESİ:
Van’ın Gürpınar ilçesinde, Gaziantep’teki taziye ziyaretinden dönen 15 kişi koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Gruptan bir kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine ilçeye bağlı Parmakkapı Mahallesi karantinaya alınarak, giriş-çıkışlara kapatıldı.

Van’ın Gürpınar ilçesinde yaşayan 15 kişi, Gaziantep’te gizli kurulan taziyeye katıldı. Kente dönen bu kişiler, karantinaya alındı. Sağlık ekiplerince yapılan çalışmada taziyeden dönenler arasında 1 kişide koronavirüs tespit edildi. Ardından başlatılan filyasyon çalışmasında taziyeden dönenlerin Gürpınar ilçe Merkezi ve mahallede bir çok kişiyle temas ettikleri tespit edildi. Bunun üzerine bu kişilerle temasın yoğun olduğu Parmakkapı Mahallesi karantinaya alındı. Jandarma ekipleri, karantinaya alınan mahallede giriş ve çıkışlara izin vermiyor.

Van Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Gürpınar ilçesi Parmakkapı Mahallesi’nden Gaziantep’deki taziyeye katılan 15 kişinin karantinaya alındığı belirtilerek, “Taziyeden dönen vatandaşlardan 1 kişide koronavirüs (Covid-19) tespit edilmiştir. Gürpınar ilçe merkezi ve mahallede birçok kişiyle temas ettikleri tespit edildiğinden, Parmakkapı Mahallesi karantinaya alınarak giriş çıkışlar yasaklanmıştır. Filyasyon ekipleri ilçede ve mahallede çalışma başlatmıştır. Normalleşme adımlarının atıldığı bu süreçte, maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat edelim. Toplu etkinlikler, taziye, mevlit organizasyonları yapmayalım, riskin farkında olalım” denildi.

MAHALLEDE SAĞLIK TARAMASI BAŞLATILDI
Van’ın Gürpınar ilçesinde, Gaziantep’teki taziye ziyaretinden dönen 15 kişi, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Gruptan bir kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine karantaniya alınan mahallede, sağlık taraması başlatıldı. Taziyede dönen kişilerin ilçe merkezinde girdikleri iş yerleri de belirlenip, belediye ekipleri tarafından dezenfekte ediliyor. Giriş ve çıkışlara kapatılan 130 hane ve 850 nüfuslu mahallede yaşayan vatandaşların ihtiyaçları ise, jandarma ekiplerinin kontrolünde ulaştırılmaya çalışılıyor.
Tuncay AVCI/GÜRPINAR/Van,(DHA)
Behçet DALMAZ/VAN,(DHA)
Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK,(DHA)
14 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

http://ozgurifade.com.tr/ulkenin-her-kosesinde-koronavirus-artiyor-hukumet-gevsetmeye-devam-ediyor/
http://ozgurifade.com.tr/hukumet-gevsetme-adimlari-atiyor-kentte-koyde-yaylada-virus-fiskiriyor/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP