DOLAR 13,58950.25%
EURO 15,48820.15%
ALTIN 788,99-0,07
BITCOIN 581139-0,35%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

KORONAVİRÜSTEN KORUYAN BİTKİ BULUNDU

ABONE OL
Eylül 11, 2020 11:08
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu bitki corona virüsten koruyor! 10 dakika içinde…
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor. En iyi korunma yöntemlerinin; maske, mesafe, hijyen olduğunu belirten Türk Rinoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Gerek, corona virüse karşı kalkan olan bir bitkinin de olduğunu açıkladı. Antiviral ve antibakteriyel özelliği ile bilinen cistus creticus bitkisi nedir, corona virüsü nasıl etkiler? Uzmanı, detayları açıkladı.

blank

Covid-19’a karşı aşı çalışmaları tüm dünyada hızla devam ediyor. Uzmanlar aşının en iyi olasılıkla 2021 yılında bulunacağını belirtiyor. Türkiye’de de etkisini hâlâ sürdüren Covid-19’a karşı şu anda en etkili yöntemin maske, mesafe ve hijyen olduğu biliniyor.

Türk Rinoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Gerek, yapılan yeni araştırmaların cistus creticus bitki özünü içeren ürünlerin zarflı virüslerle mücadelede destekleyici olduğunun belirlendiğini açıkladı.

10 dakikada etkisiz hale getiriyor
Tüm dünyanın zorlu bir pandemi dönemi içerisinde olduğunu sözlerine ekleyen Prof.Dr. Mustafa Gerek, “Almanya’da akredite edilmiş bir laboratuvarda yapılan in-vitro çalışmada, cistus creticus içeren ürünlerin zarflı virüslere karşı .

Yapılan bu araştırma doğrultusunda, önümüzdeki dönemde pandemilere neden olan zarflı virüslere karşı büyük oranda antiviral etkinlik gösteren cistus creticus bitki özü içeren ürünlerin, Covid-19 ile mücadelede korunmaya katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

blank

Ağız ve yutak bölgesinde bariyer oluşturuyor
Prof.Dr. Mustafa Gerek sözlerine şöyle devam etti: “Cistus creticus bitkisi antioksidan özelliği ile bilinen bir bitkidir. Cistus creticus bitkisinin özü de ağız ve yutak yüzeyi üzerinde bir koruyucu bariyer tabaka oluşturarak virüse karşı etki gösterir. Bu tabaka tip bağımsız olarak virüslerin insan hücre duvarından geçişine engel olmasını sağlar.Bu bariyer sayesinde virüsün tipinden bağımsız viral enfeksiyonlara karşı koruyucu etki gösterebilir.”

‘İkinci dalga yaşanmaması için tedbirlerimizi artırmalıyız’
Ülkemizin salgınla olan mücadelesinde mayıs ayına kadar çok iyi savunma elde edildiğini de sözlerine ekleyen Prof.Dr. Gerek, “Yaz mevsimi, düğün ve tatil sezonunun açılması ile corona virüs vaka sayılarında bir artış yaşandı. Bu sayıların önümüzdeki günlerde daha da yukarılara çıkmaması için gereken tedbirleri alarak sosyal hayatımıza devam etmemiz gerekiyor.Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde Covid 19’un ikinci dalgasıyla mücadele ediliyor.Ülkemizde de ikinci dalga yaşanmaması için kişisel ve toplumsal olarak gereken tedbirleri almamız gerekiyor” şeklinde konuştu. (Milliyet)

blank

BİTKİ HAKKINDA BİLGİLER:
Yaygın adları
Pink rock rose, Hoary rock rose, Cretan rockrose; Tüylü laden, Karağan, İstifiza, Karağı, Karahan, Karah, Pembe çiçekli laden.

Faydaları ve zararları
Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Balgam söktürücü, aromatik ve uyarıcıdır. Kanamayı kontrol eder ve antibiyotik etkisi vardır. Nezle ve ishal tedavisinde dahili olarak kullanılır. Adet kanamalarını hızlandırıcıdır. Bitkiden elde edilen ladanum adlı reçine parmüferi, tütsü ve sabun yapımında kullanılır. Emmenagogue: Emenagog. Adet başlatıcı ilaç. Ekspektoran: Expectorant. Öksürük ilacı, Balgam söktürücü. Stimulant: Herhangi bir organı uyarıcı etkisi olan.
(1) Üst bölümler kaynatılarak buhar banyosu halinde adet başlatıcı (emenagog) olarak kullanılır. Karın ağrısı, kısırlık ve üreter inflamasyonunda başvurulur.

Etimoloji
Cins adı Yunanca laden (Laden, Latince ladanum kelimesinden dilimize geçmiştir ve Cistus cinsinden elde edilen parfümeri ve ilaç alanlarında kullanılan bir tür reçinenin adıdır); tür adı ise Latince Giritli anlamına gelir.

Bitki tarihi
Laden (Cistus), bitkisinden parfümeri ve ilaç alanlarında kullanılan bir tür reçine elde edilir ve ladanum olarak bilinir. Cinse ait bitkiler Türkçe’ye ‘laden’ olarak geçmiştir. Bu reçine tesadüfen keşfedilmiştir: Keçiler özellikle kokulu olan çalıların yapraklarından hoşlanır. Bitkinin filiz ve meyvesinin tatlı suyu keçinin tüylerine yapışır, bunlar daha sonra güneşte kurur ve bunlar taraklarla keçilerden toplanır; bu nedenle ithal edilen ladanum içinde keçi kılları görülür.
11 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP