DOLAR 13,58460.26%
EURO 15,48130.17%
ALTIN 791,200,21
BITCOIN 582094-0,12%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

KORSANLAR AVRUPA DA BİLGİSAYAR AĞINI ELE GEÇİRDİ

KORSANLAR AVRUPA DA BİLGİSAYAR AĞINI ELE GEÇİRDİ

ABONE OL
Mayıs 19, 2020 00:05
KORSANLAR AVRUPA DA BİLGİSAYAR AĞINI ELE GEÇİRDİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Kripto madenciliği için saldırganlar tarafından ele geçirilen Avrupa’nın süper bilgisayarları. Avrupa’daki en az bir düzine süper bilgisayar, siber saldırılar onları kontrol altına almaya çalıştıktan sonra kapandı.

Pan-Avrupa süper bilgi işlem grubu, kripto para madenciliği yapmak için makineleri kullanmaya çalıştıklarını söylüyor. “Bir güvenlik sömürüsü”, 11 Mayıs’ta Edinburgh Üniversitesi’ndeki Archer süper bilgisayarına erişimi devre dışı bıraktı.

Personel, yakın zamanda bir salgın modelleme aracı kurmuş olan sistemi geri yüklemek için Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Ekip, “Şimdi İngiltere’de ve Avrupa’nın başka yerlerinde birkaç bilgisayar tehlikeye girdiğinden bunun akademik toplulukta önemli bir sorun olduğuna inanıyoruz.” Dedi.

NCSC, “Bu olayın farkındayız ve destek sağlıyoruz.
“NCSC, güvenlik uygulamalarını geliştirmesine ve kurumlarını tehditlerden korumasına yardımcı olmak için akademik sektörle birlikte çalışıyor.”

Yine 11 Mayıs’ta Almanya’daki beş süper bilgisayarı başka bir saldırı daha durdurdu. Diğerleri, takip eden günlerde Almanya’nın yanı sıra İsviçre’nin başka yerlerinde de bulunduğunu ve Barselona’nın bildirildiğini bildirdi.

Akademik araştırmacıların sisteme uzaktan giriş yapmak için kullandıkları bir Güvenli Kabuk (SSH) bağlantısından yararlandılar. Ve bir kez içeride, saldırganlar kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılım dağıtmış görünüyor.

Avrupa Grubu Altyapısı vakfındaki güvenlik ekibi şunları söyledi: “Kötü niyetli bir grup şu anda CPU [merkezi işlem birimi] madenciliği amacıyla akademik veri merkezlerini hedefliyor. “Saldırgan, güvenliği ihlal edilmiş SSH kimlik bilgilerini kullanarak bir kurbandan diğerine atlıyor.”

İngiltere güvenlik şirketi Cybersmart’ın CEO’su Jamie Akhtar, “Üniversiteler, bilgisayar bilimi de dahil olmak üzere birçok disiplinde dünyanın en gelişmiş araştırma projelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyorlar, ancak aynı zamanda daha geniş üniversite ağı. “
19 mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP