DOLAR 13,52930.02%
EURO 15,44950%
ALTIN 788,61-0,11
BITCOIN 580158-0,56%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

LÖSEMİ TEDAVİSİNDE YENİ BULUŞ

LÖSEMİ TEDAVİSİNDE YENİ BULUŞ

ABONE OL
Ocak 20, 2021 23:12
LÖSEMİ TEDAVİSİNDE YENİ BULUŞ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

LÖSEMİ TEDAVİSİNDE YENİ BULUŞ

İsrail, devrim niteliğindeki lösemi tedavisini uygulayan ilk ülke oldu

Çalışmanın sonuçları, bu yaygın lösemi formundan muzdarip 160.000 hasta için yirmi yıl sonra tarihsel bir atılım oluşturmaktadır.

İsrail, agresif tipte bir lösemiden muzdarip kanser hastaları için geliştirilen ve son derece yaygın olmasına rağmen, çoğu zaman başka tedavi seçeneklerine sahip olmayan bir atılım terapisi içeren ilk ülkedir .

Yirmi yıl içinde geliştirilecek türünün ilk örneği olan yeni terapi, araştırmaya dayalı bir küresel biyofarmasötik şirketi AbbVie’dir. Duruşmanın ilk aşamalarından sonra, İsrail terapiyi devlet destekli sağlık sepetine dahil etmişti. Terapi çalışmasının 3. evresinden elde edilen sonuçlar sadece bu ayın başlarında 11-21 Haziran’da gerçekleşen 25’inci Avrupa Hematoloji Derneği (EHA) Yıllık Kongresine sunuldu.

Çalışmanın sonuçları, dünyada yaygın olarak görülen lösemi türü olan akut miyeloid lösemiden (AML) muzdarip hastalar için, dünya çapında 160.000 hastayla yaşayan hastalar için tarihi bir atılım oluşturmaktadır. Venetoklaks ve azasitidinin birleşik tedavisi olan tedavi, kemik iliği nakli veya yoğun kemoterapi için genellikle uygun olmadıkları için çok az başka tedavi seçeneği olan AML hastaları için geliştirilmiştir.

MD Anderson Tıp Merkezi’nin Lösemi Bölümü’nden Dr. Courtney D. yeni terapinin deneme çalışmasında araştırmacı.

“Hastalar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları, iyi tasarlanmış klinik çalışmalarda hem güvenlik hem de etkinlik gösteren tedavilere erişime ihtiyaç duyuyorlar” dedi.

Sadece oral yoldan alınan kombo terapi, bu hastalara uzun bir yaşam süresi sunar. Venetoklaks kombinasyonunu alan hastalar, plasebo grubunda 9.6 aya göre ortalama 14.7 aylık ortalama sağkalım elde ettiler. Ek olarak, kombo terapi ile tedavi edilen hastaların (% 66.4) iki katından fazlası azasitidin artı plasebo ile tedavi edilen% 28.3’e kıyasla kompozit tam remisyona sahipti.

Çalışmadan elde edilen faz-3 sonuçları kemoterapi için uygun olmayan ve venetoklaks ve azasitidinin kombine tedavisi verilen hastalarda sağkalım oranlarında (% 34) önemli bir artış olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar sadece azasitidin ve plasebo alan kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Kombo terapi alan hastalar beş aylık bir ortanca sağkalım gösterdi.

“AML agresif ve tedavisi zor bir kan kanseridir ve tipik olarak geleneksel indüksiyon kemoterapisi ile tedavi edilir,” dedi DiNardo. – özellikle yoğun kemoterapiye dayanamayan hastalar için. ”

İsrail Lösemi Grubu, çalışmaya katılan hasta sayısı açısından beşinci büyük ülke olan İsrail’deki AML hastaları için venetoklaksa erken erişim sağlanmasında aktif rol oynamıştır. Ülke, 1. aşama sonuçlarından sonra ilacı halihazırda devletin sağlık sepetine dahil etmişti.

Tedaviyi dahil etme hamlesi FDA onayından aylar sonra ve Avrupa’nın iki yıl ilerisinde gerçekleşti. Bu, genellikle bir ilacı onaylamadan önce faz-3 iz verilerini bekleyen Sağlık Bakanlığı için alışılmadık bir adımdı. AML çok yaygın ve agresif olduğu için, DiNardo’nun gözünde doğru karardı. Düzenleyici kurumları erken erişimi daha fazla değerlendirmeye teşvik ediyor.

“Bu AML’nin ciddiyeti ve saldırganlığı göz önüne alındığında, düzenleyici kurumların hastalara zamanında hızlandırılmış tedavi erişimi sağlamak için bir yol belirlemek için deneme sponsorlarıyla yakın çalışacağını umuyorum” dedi. (CELIA JEAN – jpost.com)

05 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP