DOLAR 13,52390.59%
EURO 15,33990%
ALTIN 790,180,53
BITCOIN 564835-0,65%
İstanbul

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MAHKEMEYE CHP GENEL KURULUNUN DURDURULMASI BAŞVURUSU YAPILDI

MAHKEMEYE CHP GENEL KURULUNUN DURDURULMASI BAŞVURUSU YAPILDI

ABONE OL
Temmuz 17, 2020 13:57
MAHKEMEYE CHP GENEL KURULUNUN DURDURULMASI BAŞVURUSU YAPILDI
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MAHKEMEYE CHP GENEL KURULUNUN DURDURULMASI BAŞVURUSU YAPILDI
Av. Şahin MENGÜ: ‘CHP Kurultay onur üyesi Prof.Dr. Tolga Yarman, Beykoz nöbetçi mahkemesine başvurarak ‘kurultayın onur üyelerinin dışarıda bırakılması hakkında ‘icranın ihtiyat tedbiri konularak durdurulması’ talebinde bulundu.’

İŞTE O DİLEKÇE

Beykoz Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi Başkanlığı
16 Temmuz 2020
Davacı: Prof. Tolga Yarman, CHP Kurultay Onur Üyesi, Vaniköy Cad. 81, Çengelköy

Davalı: CHP Genel Başkanlığı, Söğütözü, Anadolu Blv No:12, 06510, Çankaya, Ankara

Davanın Konusu / İstem : Aşağıda zikredilen Kanun ve CHP Tüzüğü uyarınca 25-26 Temmuz tarihleri arasında yapılması kararlaştırılmış, CHP Olağan 37. Kurultayı’nın, Kurultay Onur Üyeleri dışarıda bırakılarak, icraının, ihtiyat tedbiri konularak, durdurulması talebinden ibarettir

Olaylar:
Ben, Prof. Tolga Yarman. CHP’nin yeniden açıldığı 1992 evresinde, kökteki partilerin birleşmesi uzantısında, Rahmetli Prof. Erdal İnönü’nün Genel Başkanlığı’nda, 1983’te kurulan Sosyal Demokrasi Partisi’nin, 28 Kurucusu’ndan biri olmam hasebiyle, “CHP Kurultay Onur Üyesi”, bu sebeple de, aşağıda işaret edeceğim, Kanun ve bunun uzantısında vücut bulmuş CHP Tüzüğü itibariyle, partinin en üst organı olan Kurultay’ın, bir mensubu olmaktayım. Kurultay’da, her Onur Üyesi gibi, yer alma hakkım, söz alma hakkım, bu doğrultuda görüş bildirme, eleştiride bulunma sorumluluğum ve hakkım, genel başkan görevi dahil, Parti Meclisi, Yüksek Disiplin Kurulu gibi, üst yönetim basamaklarına, tüzük koşulları çerçevesinde aday olma hakkım, vardır. CHP Üye Numaram şudur: IST 89 68 053 75 145.

CHP 37. Olağan Kurultayı 25-26 Temmuz’da; ancak, Pandemi sebep gösterilerek; Kurultay delegeri dışında, başta Kurultay Onur Üyeleri, ne yazık ki, içeriye kimse alınmaycak olarak, icra edilmesi, kararı, alınmıştır (https://www.yerelingundemi.com/siyaset/12780/chpnin-2-numarasi-oguz-kaan-salici-kurultay-ile-ilgili-konustu-iste-yapilacak-olan-kurultayin-detaylari).

Bu karar, bir defa, 2820 sayılı Siyasî Partiler Kanunu’nun, 12, 13, 14 ve 15. Maddeleri zemininde güvence altına alınmış bulunan, “Temel Hakların Korunması” düsturuna aykırıdır. Aynı bağlamda, CHP Tüzüğü Madde 46’ya, aykırıdır. Diğer yandan; Parti organları, başta da Kurultay; Partiler, TBMM’nin işleyişinde geçerli kurallar izlenecek olarak, kurgulanmış olduğu için, bu kurallarla uyumlu olarak icra edilmek, iktiza eder. Bu çerçevede, Kurultay’ın kapalı bir oturum şeklinde yapılması, CHP Kurultay Yönetmeliği Madde 13 itibariyle, Parti Merkez Yönetim Kurulu’nun kararıyla değil, ancak Kurultay kararıyla gerçekleşebilir. Bu durumda, Kurultay kapalı değil, her ahval ve şartta, açık olarak başlamak, zorunluluğundadır.

Dolayısıyla, CHP Kurultayı’nın, izleyiciler, özellikle Kurultay’ın fikrî omurgasının tesisinde, kanun ve tüzükle görevli kılınmış Kurultay Onur Üyeleri, dışarıda bırakılarak, icra edilmesi yönünde, alınmış olan Parti Merkez Yönetim Kurulun’un Kararı (https://www.yerelingundemi.com/siyaset/12780/chpnin-2-numarasi-oguz-kaan-salici-kurultay-ile-ilgili-konustu-iste-yapilacak-olan-kurultayin-detaylari), çok yönlü olarak, çok hukuksuzdur.

Kurultay bu durumda icra edilemez. Onur üyeleri de, Kurultay’a dahil edilirse, Kurultay, seyiricili ya da seyircisiz, elbette icra edilebilecektir.

Dikkat buyrulacaktır, “Kurulta’yın icraının durdurulması” değil,” Kurultay’ın, Onur Üyeleri dışarıda bırakılarak icraının önelenmesi”, dileğimiz olmaktadır. Dolayısıyla, bu yönde bir ihtyat-ı tedbir geliştirilmesi, dileğindeyim…

Hukukî Nedenler:
2820 sayılı Siyasî Partiler Kanunu’nun, 12, 13, 14 ve 15. Maddeleri
CHP Tüzüğü Madde 46, CHP Kurultay Yönetmeliği Madde 13

Deliller:
CHP MKYK’un, ilgili kararı ve açıklaması (https://www.yerelingundemi.com/siyaset/12780/chpnin-2-numarasi-oguz-kaan-salici-kurultay-ile-ilgili-konustu-iste-yapilacak-olan-kurultayin-detaylari).
Halen CHP Üyesi olduğumu gösterir, Yargıtay Cuhuriyet Başsavcılığı, Siyasi Partiler Üyeleri Sicil Kayıtları / Ekli CHP Kimlik Kartım

Sonuç ve Talep:
Yukarıda belirtilen nedenlerle i) “CHP Merkez Yürütme Kurulu’nun, 37. Olağan Kurultayı’na, bilhassa, Kurultay Onur Üyeleri’nin alınmayacağına dair kararının”, ihtiyat-i tedbir yoluyla durdurulmasına karar verilmesi, ii) kararınızın infazı için, İcra Müdürlüğünüz’ün görevlendirilmesi, husularını, talep etmekteyim.

Dikkat buyrulacaktır: “Kurultay’ın icraının durdurulmasını” değil, Kurultay’ın, Onur Üyeleri dışarıda bırakılarak icraının önelenmesini”, dilemekteyim. Tensip ve dikattinize, saygılarımla sunuyorum.

Tolga Yarman, Prof. Dr.
CHP Kurultay Onur Üyesi
17 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

PROF. YARMAN GENEL BAŞKANLIK İÇİN ADAY OLDUĞUNU DUYURMUŞTU

http://ozgurifade.com.tr/chp-genel-baskan-adayi-yarman-15-temmuzun-birinci-musebbibi-akp-ve-genel-baskani-erdogandir/
http://ozgurifade.com.tr/asla-seyirci-kalmayacagiz/
http://ozgurifade.com.tr/chp-genel-baskanligina-surpriz-aday/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP