DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 584034-0,02%
İstanbul

AZ BULUTLU

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Maltepe Belediyesi ve SEPRA-EYÖNTEM Bağlantısı

Maltepe Belediyesi ve SEPRA-EYÖNTEM Bağlantısı

ABONE OL
Şubat 28, 2021 15:05
Maltepe Belediyesi ve SEPRA-EYÖNTEM Bağlantısı
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Maltepe Belediyesi’nin danışmanlık ihalelerini alan Erkan Karaarslan FETÖ belediye imamı iddiasıyla tutuklandı.
Maltepe Belediyesi nedense Türkiye’nin her ilinden birçok firmaya çeşitli ihaleler verirken Maltepe esnafını güçlendireceğiz sözünün gerçekliği hala askıda duruyor. Bu, örneklerden sadece biri. Veterinerlikten, bilgi işleme, yazılımdan, bilgisayara, şapka, kaşkol yapımından, pankarta kadar her işlem ilçe dışındaki firmalara verilmiş.
Tek tek yazacağız ve belediye nasıl batıyor, kimler zengin oluyor göreceğiz.blank

Mersin’deki FETÖ soruşturması kapsamında örgüte finansal destek sağladığı gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilen Aydın Büyükşehir Belediyesi danışmanı Erkan Karaarslan’ın milyonluk ihalelerle büyük bir vurguna imza attığı belirtiliyor.

Önce Bu Erkan Karaaslan kimmiş bakalım
FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Aydın Büyükşehir Belediyesi danışmanı Erkan Karaarslan’ın belediyelerden aldığı ihaleler karşılığında 12 milyon lira kazanç elde ettiği ortaya çıktı. İhalelerin yanı sıra belediye şirketlerine kendi adamlarının atanmasını sağlayan Karaarslan’ın, belediyelerde saltanat sürdüğü de gelen haberler arasında.
Mersin’deki FETÖ soruşturması kapsamında örgüte finansal destek sağladığı gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilen Aydın Büyükşehir Belediyesi danışmanı Erkan Karaarslan’ın milyonluk ihalelerle büyük bir vurguna imza attığı belirtiliyor. FETÖ’nün sağladığı imkânlarla belediyelere mali konularda danışmanlık hizmeti verdiği bildirilen Erkan Karaarslan’ın üç ayrı belediyeden aynı gün ihale kazandığı belgelerle gün yüzüne çıktı.
Bir kolu da Maltepe’den çıktı
Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne danışmanlık hizmeti yaptığı sırada 25 Ağustos 2016 Mersin’de FETÖ’ye finansal destek suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilen Karaaslan’ın CHP Belediyeleri üzerine kurduğu tezgâh, Maltepe’de kurulması ile başlıyor.
Erkan Karaaslan, Maltepe Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi No 234 adresinde ‘EYÖNTEM Eğitim ve Danışmanlık Anonim Şirketi kuruyor. 27.08.2012 tarihinde tescil ediliyor. Şirketin Kurucusu Erkan Karaaslan görülürken, vekili olarak Aynur Karakaş Soylu olarak onaylanıyor (Türk Ticaret Sicil Gazetesi 3 Eylül 2012 Sayı 8144).
Aynur Karakaş Soylu üzerinde bulunan Sepra Eğitim Danışmanlık Tarım İmar ve Kentsel Dönüşüm Anonim Şirketini Ankara İvedik Organize Sanayi adresinde 29.12.2016 yılında kuruyor.
05.02.2016 yılında Maltepe Belediyesi ihalesini FETÖ’nün Belediyeler İmamı Erkan Karaaslan’ın kurduğu Sepra A.Ş.’ne Maltepe Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü Mali İş ve İşlemlere İlişkin 165 bin 250 TL Danışmanlık hizmeti anlaşması (Baş. Yrd. Nesimi Yaşar onayı ile yapıyor.) Devamında 313 bin 585 lira hak ediş sağlayarak 248 bin 727 lira 98 kuruş net ödeme alıyor. Belediye cari hesaplarında halen 62 bin lira alacaklı gözüküyor.
Belediyelerde danışmanlık hizmet alım ihaleleri ilân zorunluluğu bulunmayan 4734 Sayılı KİK 21/F kapsamında idarenin davet ettiği 3 firma ile pazarlık usulü yapılmaktadır. Erkan Karaaslan’a ait, yönettiği, EYÖNTEM, VİZYON ve SEPRA üçlüsü katılıyor.
Erkan Karaaslan, “Belediyelerde Eğitim çalışması” adı altında danışmanlık hizmeti vermekte ise de asıl işi belediyelerin kilit noktalarına personel yerleştirmek ve bu adamları ile belediyelerden menfaat elde etmek.
FETÖ’cü olduüğu iddia edilen danışman Erkan Karaarslan’ın belediyelerde yönetimi ele almak için şirketler kurarak buralara kendi adamlarını yerleştirdiği iddia edilmişti. Karaarslan’ın kendi adına kurduğu E Yöntem A.Ş. ve Muhkem Limited Şirketi’yle yakınları adına kurduğu Glokal A.Ş., Belsay A.Ş., Vizyon Limited Şirketi ile Bekad ve Yekud adlı şirketler kanalıyla yerel yönetimler ve kamu kurumlarına “eğitim” ve “danışmanlık” adı altında ancak sözleşmelere uygun olmadan belediyelerden aylık 2 milyon 500 bin lira, yıllık toplam 30 milyon lira gelir sağladığı kaydedildi.
Karaarslan’a ait E Yöntem’in 62 belediyeyle, yine Karaarslan ile Mehmet Sinan Koraltan’a ait Muhkem adlı firmanın 8 belediyeyle, yanında çalışan Osman Çolak’a kurdurduğu Glokal adlı şirketle 6 belediyeyle, Karaarslan’ın koordinatörlüğünü üstlendiği Vizyon Yayıncılık şirketiyle 14 belediyeyle, yine Bekad adlı şirketle 33 belediyeyle sözleşme imzaladığı tespit edilmişti.
FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Aydın Büyükşehir Belediye danışmanı Erkan Karaarslan, belediyelerde kurdurduğu 74 şirketinin başına ya kendisi geçiyor ya da akrabalarını geçiriyor. Vurgun çarkının nasıl işlediğini gözler önüne seren bu sistem sayesinde Karaarslan, bağlantılı olduğu firmalara iş vererek haksız kazanç sağlıyor.
Karaarslan’ın sistemini anlatan eski bürokratlardan Haldun Haşmet Aysan, “Danışmanlık hizmeti verdiği başta Aydın Büyükşehir olmak üzere Mersin Büyükşehir ve Sarıyer belediyelerinde Karaarslan, ya kendi adına, ya da taşeron işçiler adına şirket kurduruyor. Bazı şirketlerin başına kendi geçen veya yönetiminde yer alan Karaarslan, diğer şirketlerin başına bacanağı, yeğeni ve kayınbiraderi olmak üzere akrabalarını geçiriyor.
Kurulmasından belli bir süre sonra Karaarslan talimatıyla bu şirketler bedelsiz olarak belediye bünyesine geçiyor.
Şirketler aracılığıyla belediyenin kamu kaynaklarını hem bütçe, hem de belediye meclis denetiminin dışına çıkartan Karaarslan, kendisi ve yakınları aracılığıyla bağlantılı olduğu firmalara iş vererek haksız kazanç sağlıyor. Sistem sayesinde Karaarslan, belediyelerde adeta saltanat hayatı yaşıyor” dedi.
Şirketleri belediyeye devretmiş Belediyelerin şirket kurma anlamında tek bir yol izlemesi gerektiğini belirten Aysan, “Belediyeler şirket kuracağı zaman belediye meclisinden ve İçişleri Bakanlığı’ndan onay alması gerekir. Ardından Bakanlar Kurulu’nun da onaylaması gerekir. Bu anlamda belediyeler, bedelli ve bedelsiz olarak şirket kabul eder. Bedeli alınacak olan şirketler belediye meclisinin kabulüne sunulur ancak bedelsiz devredilecek olan şirketleri belediye başkanları kabul edebilir. Burada da bedelsiz olarak başkanların kabul etmesiyle şirketler hızlı bir şekilde kurulma aşamasına gidilmiş” diye konuştu.
Maltepe Belediyesi BEKAD ve EYÖNTEM A.Ş şirketlerinde referans olarak gösterilmiştir…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP