DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 584933-0,08%
İstanbul

AZ BULUTLU

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

MİLYONLARCA İŞSİZİMİZ BİNLERCE EYT’LİMİZ VARKEN SURİYELİLER BELEDİYEDE İŞ BAŞI YAPTI

MİLYONLARCA İŞSİZİMİZ BİNLERCE EYT’LİMİZ VARKEN SURİYELİLER BELEDİYEDE İŞ BAŞI YAPTI

ABONE OL
Temmuz 16, 2020 11:50
MİLYONLARCA İŞSİZİMİZ BİNLERCE EYT’LİMİZ VARKEN SURİYELİLER BELEDİYEDE İŞ BAŞI YAPTI
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MİLYONLARCA İŞSİZİMİZ BİNLERCE EYT’LİMİZ VARKEN SURİYELİLER BELEDİYEDE İŞ BAŞI YAPTI
Bizim vatandaş İşsiz Suriyeliler TEMİZLİK işçisi olarak işbaşı yaptılar!

Binlerce işsiz Türk vatandaşı iş bulamazken 45 yaş üzeri binlerce EYT’li işsizken Pandemi dolayısı ile binlerce gencimiz işsiz kalmışken Kayseri Büyükşehir Belediyesi Suriyelileri Temizlik İşçisi olarak ise aldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesine Temizlik İşçisi olarak alınan Suriyeliler 16 Temmuz 2020 itibarı ile işbaşı yaptı… (38ErciyesHaber)


HÜKUMET SURİYELİ ÇALIŞTIRANA 11 BİN 400 LİRA TEŞVİK VERECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI
Suriyelileri işe alana 11 bin 400 TL teşvik verilecek!
Çalışma Bakanlığı öncülüğünde başlatılan programa göre, Suriyeli işçi çalıştırılan iş yerlerine 11 bin 400 TL’ye kadar teşvik verilecek. Bu proje ile Suriyelilerin sigortalı çalıştırılmasının önü açılacak.

Kaçak yabancı işçi çalıştıranlara yönelik yaptırımlar uygulanacak. İstanbul’un da aralarında bulunduğu beş ilde Suriyeli işçilerin sigortalı çalıştırılmasına yönelik program yürütülüyor. Program kapsamında, 1 Suriyeli + 1 Türk işçiyi işe alan işverene, 11 bin 400 liraya kadar teşvik veriliyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, programın ayrıntılarını yazdı.

İstanbul’da kaydı bulunmayan Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere gönderilmesi, kaçak Suriyeli ve başka ülkelere mensup yabancı işçi çalıştırılmasının önlenmesi amacıyla tanınan süre 25 Ağustos’ta doldu. Sosyal güvenlik denetmenleri, temmuz ağustos aylarında rehberlik hizmeti kapsamında, kaçak yabancı işçi çalıştıranlara yönelik yaptırımlar konusunda işyeri ziyaretleri yaparak işverenleri ve meslek örgütlerini uyardı. Bundan sonra yapılacak denetimlerde kaçak yabancı işçi çalıştırdığı tespit edilenlere yönelik yaptırımlar uygulanmaya başlanacak. Kaçak yabancı işçi çalıştırmaya yönelik İstanbul’daki bu uygulama diğer illere de yaygınlaştırılacak. Yapılacak denetimlerde, İstanbul’da kayıtlı olmadığı tespit edilen geçici koruma statüsündeki Suriyeliler, kayıtlı bulundukları illere gönderilecek.

11 BİN 400 TL TEŞVİK
Türkiye’ye sığınan Suriyeliler ile Türk işçilerin iyi koşullarda çalışmasını sağlamak, işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak ve sigortalı çalışabilmeleri için kayıtlı istihdama geçiş programı (KİGEP) yürütülüyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi işbirliğiyle yürütülen program, şimdilik İstanbul, Bursa, Adana, Hatay ve Konya illerini kapsıyor. Bu illerde istihdam edilecek her bir Suriyeli ve Türk işçi için, sosyal güvenlik prim bedeline karşılık aylık 950 TL teşvik sağlanacak. Teşvikten yararlanmak için Türk işçinin yeni istihdam edilmesi şartı aranmıyor, halen çalışmakta olan işçiler için de teşvik alınabilecek.

Program kapsamında sağlanan teşvik 6 ay devam edecek. Böylece 1 Suriyeli işçiyi sigortalı olarak işe alan işveren, 1 Türk işçi ile birlikte 6 ayda toplam 11 bin 400 TL teşvikten yararlanacak. Ayrıca, Suriyeli işçiler için yapılacak 372 TL tutarındaki çalışma izni masrafları da karşılanacak. (Yeniçağ – 05.09.2019)
16 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP