DOLAR 13,56910.96%
EURO 15,37580.22%
ALTIN
BITCOIN 564738-0,67%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

NATO’DAN RUS ORDUSU RAPORU: ”HER ZAMANKİNDEN DAHA GÜÇLÜLER”

ABONE OL
Ekim 9, 2020 21:35
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Her zamankinden daha güçlüler”: NATO, Rus ordusunun gücünü değerlendirdi.
MOSKOVA, 9 Ekim – RIA Novosti, Andrey Kots. Modern, iyi donanımlı, profesyonel, motive – Londra Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) tarafından hazırlanan bir raporda Rus ordusu böyle tanımlanıyor. İngiliz uzmanlar, Kremlin’in savaş makinesinin SSCB’nin çöküşünden bu yana zirveye ulaştığı sonucuna vardılar. Modernleşme sürecini başlatan tetikleyici, Ağustos 2008’de Gürcistan’ı barışa zorlama operasyonuydu. RIA Novosti, IISS analistlerinin temel sonuçlarını bildiriyor.

blank

Mobil roketler
Raporun yazarlarına göre, SSCB’nin çöküşünden sonra Rusya, ulusal güvenliği sağlamanın temel yollarını – nükleer caydırıcı gücü – koruyabildi. IISS haklı olarak NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin ve Avrupa’da füze savunma unsurlarının konuşlandırılmasının Moskova tarafından doğrudan bir askeri tehdit olarak görüldüğüne işaret ediyor. Kuzey Atlantik İttifakının konvansiyonel silahlar ve personel sayısı konusundaki genel avantajı göz önüne alındığında, Kremlin nükleer cephanelerini modernize etmeye odaklandı.

Raporda, “Kara tabanlı sistemler hala Rusya’nın stratejik cephaneliğinin bel kemiği olmaya devam ediyor, ancak son 30 yılda Moskova yaklaşımını ciddi şekilde revize etti,” diyor. “Ruslar bugün silodan çok mobil füze rampalarına güveniyor. Savaş durumunda çok daha karmaşıklar. Rusya’nın Bulava füzesini oluştururken karşılaştığı zorluklara rağmen, stratejik denizaltı kruvazörleri nükleer caydırıcılığın ikinci en önemli unsurudur.Hava bileşeni muhtemelen en zayıf olanıdır: Tu-95 bombardıman uçakları geçen yüzyılın ortalarından beri hizmet veriyor. ve sürekli olarak yükseltiliyorlar. “

IISS uzmanları, Rusya’nın geleneksel nükleer silah verme yöntemlerine ek olarak yenilikçi teknik çözümler üzerinde de çalıştığını vurguluyor. Ve Burevestnik seyir füzesinin testlerinin başarılı olarak adlandırılması hala zorsa, hipersonik savaş başlığına sahip Avangard füze sistemi yakında kabul edilecek.

İngilizler, ağır ICBM RS-28 Sarmat’ın Avangard’ın taşıyıcısı olacağından eminler ve bu, Stratejik Füze Kuvvetlerinin savaş yeteneklerini ciddi şekilde artıracaktır.

Daha fazla müteahhit
İngiliz uzmanlara göre, Rus Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri 2008’den bu yana uzun bir yol kat etti. Bugün, onların savaş özü sözleşmeli askerlerdir; Her yıl daha az asker oluyor. Ana yapısal birim, hareketli ve iyi silahlanmış tabur-taktik gruplardır. Kara kuvvetleri ve paraşütçüler düzenli tatbikatlarda profesyonellikte sürekli bir artış göstermiştir.

Raporda, “Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinin silah ve teçhizatı önemli ölçüde gelişti” deniyor. Bu yenilikler henüz orduya ulaşmadı. Yakın gelecekte, modernize edilmiş T-72B3 tankları Kara Kuvvetlerinin vuruş gücünün temeli olmaya devam edecek. “

Yine de İngilizler, kendinden tahrikli silahların modernizasyonu ve operasyonel taktik füze sistemlerinin benimsenmesi “Iskander-M” nin Kara Kuvvetlerini daha “uzun menzilli” yaptığını kabul ediyor. Ağ merkezli savaş teknolojileri ve keşif dronları ile birleştiğinde bu teknik, savaş yetenekleri açısından en azından Batılı meslektaşları kadar iyidir.

Suriye deneyimi
IISS uzmanlarının görüşüne göre, Rus Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu özellikle Hava-Uzay Kuvvetleri örneğinde belirgindir. 2000’lerin sonunda, askerler yılda birkaç yeni uçak aldıysa, o zaman 2010’ların ortalarında – yüzlerce. Havacılık ve Uzay Kuvvetlerinin yetenekleri, 76 adet beşinci nesil Su-57 savaş uçağını aldıktan sonra önemli ölçüde artacak. GPV-2027 çerçevesinde aktarılmalıdır.

Analistler, “Su-57 geliştirilirken, Havacılık ve Uzay Kuvvetleri aktif olarak en modern ve en gelişmiş Su-35S avcılarını satın alıyor,” diye açıklıyor analistler. uzun menzilli havacılık kompleksi (PAK DA). Ancak ülkenin yeni Tu-160’ların paralel inşası ile bu programı mali olarak çekip çekmeyeceği henüz belli değil. “

IISS, Rus hava filosunu modernize etmeye yönelik mevcut planların büyük ölçüde Suriye’de kazanılan savaş deneyimi tarafından belirlendiğini vurgulamaktadır. Bu nedenle, geçen yıl ön cephede görev yapan Su-34 bombardıman uçakları ile Mi-28 ve Ka-52 helikopterlerinin yenilenmesi için sözleşmeler imzaladık.

Donanmada işler daha kötü. İngiliz uzmanlar, Rusya’nın geniş yüzeyli savaş gemilerinin inşasında zorluklar yaşadığını ve tek uçak gemisinin onarım altında olduğunu ve ne zaman hizmete gireceğinin net olmadığını belirtiyor. Moskova aynı zamanda yavaş ama emin adımlarla denizaltı filosunu yeniliyor.

Özellikle, Proje 636.3 dizel-elektrik denizaltılarını ve stratejik Borei’yi aktif olarak inşa ediyorlar. Son olarak Rusya, gemileri uzun menzilli hassas silah sistemleriyle yeniden donatmak için harika bir iş çıkardı.

Raporda “Elbette Rus Donanması, açık okyanusa uzun yolculuklardan çok kıyı operasyonları için daha uygun” diye okuduk. mesafeler “.

Çökmeyi durdurdu
İngilizler, Rus Silahlı Kuvvetlerinin etkili bir askeri araç haline geldiği sonucuna vardılar ve Moskova bunu eylemde kullanmaya hazır olduğunu gösterdi. Askeri reformun sonuçları bellidir. Silahlı Kuvvetlerde hâlâ pek çok sorun olsa da, bu, Gürcistan’ın Ağustos 2008’deki saldırganlığını bastıran ordudan çok uzak.

MGIMO Askeri-Siyasi Araştırma Merkezi direktörü Alexei Podberezkin, Sputnik radyosuna “Bu on yıl Silahlı Kuvvetlerimizin gelişimi için çok önemli hale geldi” dedi. silahlar ve oluşumlar, gruplar. Ve eğer T-14 tankını zekice yarattıysanız, o zaman orduda da bu tanklardan yeterli sayıda bulundurmanız gerekir ve biz onların seri üretimine sadece bu yıl geçtik. Bu nedenle, daha dikkatli konuşacağım: biz çöküş eğilimini tersine çevirmeyi ve iyileşmeye başlamayı başardı. “

Hatırlayın: Ordu-2020 forumunda, Savunma Bakanlığı, askeri teçhizatın tedariki ve modernizasyonu için toplam 1.16 trilyon ruble tutarında 41 sözleşme imzaladığını duyurdu. Sonuç olarak, ordu 500’den fazla yeni ekipman türü, 80.000’den fazla füze ve mühimmat alacak. (ria.ru)
10 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP