DOLAR 13,54310.06%
EURO 15,4783-0.01%
ALTIN 788,30-0,16
BITCOIN 580044-0,48%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

PEYGAMBERİM DİYEN EDEN ADAM MAHKEME SALONUNDA ÖLDÜRÜLDÜ

PEYGAMBERİM DİYEN EDEN ADAM MAHKEME SALONUNDA ÖLDÜRÜLDÜ

ABONE OL
Temmuz 29, 2020 19:00
PEYGAMBERİM DİYEN EDEN ADAM MAHKEME SALONUNDA ÖLDÜRÜLDÜ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PEYGAMBERİM DİYEN EDEN ADAM MAHKEME SALONUNDA ÖLDÜRÜLDÜ
Polis memurları, Pakistan’ın kuzeybatı kenti Peşaver’deki bir mahkemede bir peygamber olduğunu iddia ettiği için küfürle suçlanan polis yetkilileri, Pakistan’ın katı küfür yasalarıyla ilgili son şiddet olayının öldüğünü söylüyor.

Tahir Şamim Ahmed Çarşamba günü bir bölge mahkemesindeki davasındaki duruşmada altı kez vuruldu. Polis memuru Ahmed, “Suçlu, onu öldürme sorumluluğunu kabul ediyor ve küfür ettiği için öldürdüğünü söylüyor.” Dedi. “[Şüpheli] olay yerinden tutuklandı.”

Tahir Şamim Ahmed, peygamber olduğunu iddia ederek küfür etmekle suçlandığı 2018’den beri polis tarafından gözaltında tutuluyordu – Pakistan’ın belirli suçlar için ölüm cezasını taşıyabilecek katı küfür yasalarının ihlali. Ahmed, İslami küfürle uğraşan, diğer şeylerin yanı sıra “Kutsal Peygamber Muhammed’in kutsal adını savunan” suçu işleyen Pakistan ceza kanununun 295-A, 295-B ve 295-C bölümlerini ihlal etmekle suçlandı.

blank

Halid Han olarak tanımlanan genç saldırganın sıkı güvenlik altında 29 Temmuz’da mahkemeye nasıl girmeyi başardığı hemen belli değildi. Saldırgan daha sonra tutuklandı. Şüpheli, polise peygamber Muhammed’in adam duruşması Tahir Nasim’i öldürmesini emrettiğini, çünkü Ahmadi inancına ait olduğunu söyledi.

Pakistan’da 4 milyon kişilik bir azınlık grubu olan Ahmediler, onlarca yıldır ölüm, tehdit, korkutma ve sürekli bir nefret kampanyasıyla karşı karşıya kaldı. Ahmediler İslam’ı takip ettiklerinde ısrar ediyorlar. Ancak Pakistan, 1974’te tarikatının kurucusu Gulam Ahmed’i peygamber olarak gördüğü için gayrimüslim grubu ilan etti. Ortodoks İslam, Muhammed’den sonra peygamber olamaz.

Tahir Şamim Ahmed, İslam’ın peygamberi olduğunu iddia ettikten sonra iki yıl önce küfür suçlamasıyla tutuklandı. Pakistan’ın tartışmalı küfür yasası, Tanrı’ya, İslam’a ya da diğer dini figürlere hakaretten suçlu bulunan herkes için otomatik bir ölüm cezası taşıyor.

blank

Küfür cinayetleri
Pakistan’ın katı küfür yasalarına göre henüz kimse infaz edilmemiş olsa da, yargısız infazlar ve mafya şiddeti son yıllarda giderek yaygınlaştı.
Öldürülenler arasında küfürle suçlananlar, aile üyeleri ve suçla itham edilen kişileri beraat ettiren avukatlar ve yargıçlar var. Son yıllarda öldürülen diğer kişiler arasında şarkıcılar, “İslami olmayan” uygulamaları savundukları düşünülen öğretmenler ve zulüm gören Ahmadi tarikatının üyeleri yer alıyor.

Pakistan Yüksek Mahkemesi, 2018 yılında ülkenin en yüksek profilli küfür davasında önemli bir karar aldı ve dokuz yıl ölüm sırasında geçirdiği Hıristiyan kadın Aasia Bibi’yi beraat ettirdi. Hareket, ülkenin aşırı sağ dini partilerini kızdırdı ve ateşli kâtip din adamı Khadim Hussain Rizvi’nin sık sık küfürle suçlananlara karşı şiddet savunucuları olan Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP) partisinin liderliğindeki yaygın protestolara yol açtı.

Geçen hafta, Pakistan’ın en kalabalık eyaleti Pencap’taki il meclisi, dini konularda tartışmalı bir yasa çıkardı ve hükümete dini inançları ihlal eden muğlak kurallara dayanan yayınlanmış herhangi bir materyali sansürlemek için geniş kapsamlı yetkiler verdi. Hak grupları tarafından geniş ölçüde eleştirilen yasa Pazartesi günü gözden geçirildi. (readsector.com)
29 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP