DOLAR 13,58950.25%
EURO 15,48820.15%
ALTIN 788,99-0,07
BITCOIN 581139-0,35%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

RESMEN CİNAYET: Brezilya Sağlık Ekibi Amazon Yerlilerine Koronavirüs Bulaştırmış

RESMEN CİNAYET: Brezilya Sağlık Ekibi Amazon Yerlilerine Koronavirüs Bulaştırmış

ABONE OL
Nisan 9, 2020 19:55
RESMEN CİNAYET: Brezilya Sağlık Ekibi Amazon Yerlilerine Koronavirüs Bulaştırmış
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Brezilya’nın Amazon Ormanlarında İlkel Yaşam Süren Yerlilere Brezilya Sağlık Ekipleri Koronavirüs Bulaştırmış’

Brezilyalı sağlık yetkilileri, yerli bir kişide, Kokoma kabilesinden 20 yaşında bir kadın olarak bilinen ilk koronavirüs vakasını belirledi. Brezilya’nın kuzeybatısında, Kolombiya sınırına yakın Santo Antônio do Içá bölgesinde São José köyünde yaşıyor.

DOKTOR YERLİLERE VİRÜS BULAŞTIRMIŞ
İsimle tanımlanmamış kadın, Geçen hafta COVID-19 için pozitif test eden Matheus Feitosa adlı bir tıp doktoruyla çalıştı ve doktorla temas halinde olan ve semptomlar için izlenen 27 kişiden – 12 hasta ve 15 sağlık çalışanı – Mongabay bildirildi .

31 Mart’ta kadının paylaştığı bir sosyal medya paylaşımında belirtilerini “kuru öksürük” ve tat ve koku alma duyusunun kaybı olarak nitelendirdi; Mongabay’a göre, semptomlar Feitosa ile temas kurduktan üç gün sonra ortaya çıktı.

DOKTORLA TEMAS EDEN HERKESTE KORONAVİRÜS ÇIKTI
Feitosa ile temasta bulunan 12 hasta Ticuna kabilesinde yerli halktır; Brezilya Amazon’daki yerli halkın karşılaştığı sorunları bildiren bağımsız haber sitesi Amazônia Real’e göre , köyleri Santo Antônio do Içá bölgesinde de bulunuyor . Feitosa, 19 Mart’ta istişarelerde bulunmak için köyü ziyaret etti ve onunla etkileşime giren insanlar şimdi tecrit edilmiş durumda ve Amazônia Real’e göre Alto Solimões Özel Yerli Sağlık Bölgesi (Dsei) yetkilileri tarafından izleniyor .

Brezilya’daki doktorlar, yeni koronavirüsün, solunum enfeksiyonlarının immünolojik açıdan savunmasız popülasyonlar arasında hızla yayılabileceği yerli topluluklarda özellikle ölümcül olabileceğinden endişe duyuyorlar.

blank

Brezilya Kolektif Sağlık Derneği (ABRASCO) Yerli Sağlık Çalışma Grubu’ndan bir araştırmacı olan Dr. Andrey Moreira Cardoso, Brezilyalı sivil toplum kuruluşu Sosyo-Çevre Enstitüsü’ne verdiği demeçte , “Yerli çocukların yüksek düzeyde anemi ve yetersiz beslenme olduğunu biliyoruz .”

Cardoso, “Akciğerleri de kötü durumda olabilir çünkü ormandaki yangınlardan etkilenmiş olabilirler ve tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları geçirmiş olabilirler.” Diye ekledi Cardoso. Sağlık Bakanlığı’nın dün (2 Nisan) bildirdiğine göre , Brezilya ülke genelinde 7,910 teyit edilmiş COVID-19 ve 299 ölüm vakasına sahip . Mongabay’a göre, Kokoma kadını şu anda yedi akrabası gibi izole durumda.

Brezilya 15 yaşındaki bir Yerli Yanomami çocuğunun COVID-19 ile sözleşmesi olduğunu teyit ettikçe korkular büyüyor. Brezilya, uzaklığı ve yabancı hastalıklara karşı savunmasızlığıyla bilinen bir Amazon yerli grubu olan Yanomami halkı arasındaki ilk koronavirüs vakasını açıkladı .

Yetkililer, 15 yaşında bir çocuk olan hasta, Roraima’nın kuzey eyaletinin başkenti Boa Vista’daki bir hastanede yoğun bakım ünitesinde tedavi edildiğini söyledi. Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta Çarşamba günü bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bugün Yanomami arasında çok endişe verici bir vakayı doğruladık.”

Diyerek şöyle devam etti: “[Yerli] topluluklara, özellikle de dış dünyayla çok az temasa sahip olan topluluklara karşı üç kat dikkatli olmalıyız.” Globo gazetesine göre Brezilya, Yerli nüfus arasında en az yedi koronavirüs vakasını doğruladı. Birincisi, bir hafta önce olumlu teyit edilen Kokama etnik grubundan 20 yaşında bir kadındı. Brezilya, 300’den fazla etnik gruptan tahmini 800.000 yerli insana ev sahipliği yapıyor. Yüz boyama ve karmaşık piercing’leriyle tanınan Yanomami, yaklaşık 27.000 numara.

Dış dünyadan 20. yüzyılın ortalarına kadar büyük ölçüde izole edilmişler, 1970’lerde kızamık ve sıtma gibi hastalıklarla harap oldular. Amazon yağmur ormanlarındaki yerli halk, ithal hastalıklara karşı özellikle savunmasızdır, çünkü tarihsel olarak dünyanın çoğunun bağışıklık geliştirdiği mikroplardan izole edilmiştir.
09 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE

blank

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP