DOLAR 13,56910.96%
EURO 15,37580.22%
ALTIN
BITCOIN 564738-0,67%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

RUS TARİHİNİN 10 BÜYÜK ASKERİ LİDERİ

RUS TARİHİNİN 10 BÜYÜK ASKERİ LİDERİ

ABONE OL
Ağustos 12, 2020 22:58
RUS TARİHİNİN 10 BÜYÜK ASKERİ LİDERİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rus Tarihinin 10 Büyük Askeri Lideri


Sputnik, Leo Hao, Pavel Troshkin Bu komutanlardan bazıları sayesinde Rusya bağımsız bir devlet olarak ayakta kaldı ve diğerleri sayesinde dünyanın en büyük güçlerinden biri oldu.

blank
 1. Sviatoslav Igorevich
  Leo Hao
  Kiev Rus hükümdarı Büyük Prens Sviatoslav Igorevich, Kiev’de nadiren görüldü ve eski Rus devletinin yönetimini tamamen annesi Prenses Olga’nın elinde bıraktı. Hayatının tüm anlamı savaşta yatıyordu.
  Sviatoslav, sayısız seferinde göçebe Hazarları ve Peçenekleri bozguna uğrattı ve Bulgarları mağlup etti; dahası Bulgaristan’ın başkenti Preslav’ı ele geçirdi ve Çar II. Boris’i ele geçirdi. Sviatoslav bir dizi kabileye boyun eğdirdi, böylece Kiev Ruslarının sınırlarını önemli ölçüde genişletti ve askeri ve siyasi prestijini yükseltti.
  Ancak, Bizans İmparatorluğu ile bir çatışma, savaşçı prens için yenilgiyle sonuçlandı. 972 yılında Kiev’e geri çekilen o ve druzhina [birlikleri] Peçenekler tarafından pusuya düşürüldü. “Ve Peçenekler Prensi Kurya ona saldırdı; Sviatoslav öldürüldü ve kafasını altınla kaplayarak kafatasından bir bardak çıkardılar ve ondan içtiler,” diyor antik Primary Chronicle. “Geçmiş Yılların Hikayesi”.
blank
 1. Dmitry Donskoy
  Kamu malı
  1380’de Kulikovo sahasında, Moskova Prensi Dmitry İvanoviç, Altın Orda’da iktidarı ele geçiren Moğol temnik (askeri komutan) Mamai birliklerini bozguna uğrattı. Ruslar daha önce Moğolları birkaç kez mağlup etmişlerdi, ancak daha önce bu büyüklükte bir zafer hiç olmamıştı.
  Prens tarafından savaş alanında ustaca dizilen birlikleri, yedekte tutulan bir pusu alayı Moğol’un arkasına sürpriz bir saldırı yaparak nihai zaferi garantilinceye kadar Moğol süvarilerinin saldırısına direndi. Efsaneye göre Mamai’nin savaşçıları, “Daha genç olanlarla savaştık, ancak yiğit (en iyi ve en kıdemli) hala kaldı,” dedi.
  Ancak [Don Nehri kıyısında gerçekleşen] savaştan sonra ‘Donskoy’ olarak anılan Prens Dmitry’nin zaferi, Rus’un Moğol hanlarından kurtulmasını sağlamadı. Bununla birlikte, şu bakımdan bir dönüm noktasıydı: Horde’a haraç ödemeleri düzensiz hale geldi ve Rus beylikleri artık kendilerini eski düşmana karşı savunmakla kalmadı, aynı zamanda onlara karşı kendi askeri kampanyalarını da düzenlediler. Moskova, 15. yüzyılın sonunda, ancak yaklaşık yüz yıl sonra Moğol boyunduruğundan tamamen kurtulacak olan Rus topraklarını birleştirme sürecinin tartışılmaz merkezi oldu.
blank
 1. Mikhail Skopin-Shuisky
  Kamu malı
  Prens Mikhail Skopin-Shuisky, kısa bir yaşam sürmesine rağmen (sadece 23 yıl), Rus tarihinin ‘Sorunlar Zamanı’ olarak bilinen zor döneminde en çarpıcı figürlerden biriydi. 16. yüzyılın sonunda Rurik hanedanının egemenliğinin sona ermesi, zor bir ekonomik durum ve kıtlık, Rus devletini siyasi kan davaları, ayaklanmalar ve yabancı müdahalelerden oluşan bir kaosa sürükledi.
  1606’da, 20 yaşındayken, Skopin-Shuisky, Rus tahtına [Vasily IV olarak] yükseldikten sonra, büyük amcası Vasily Shuisky tarafından bir voevoda [askeri lider] olarak atandı. Mikhail, Ivan Bolotnikov liderliğindeki bir ayaklanmayı bastırarak başladı. Skopin-Shuisky, İsveçli müttefikleriyle (bazı bölgesel tavizler karşılığında Çara yardım sağlayan) birlikte, Moskova’yı kuşatan Polonyalı işgalcilere ve sahtekar II. False Dmitry’nin birliklerine bir dizi yenilgi verdi. Kış seferleri sırasında prens, kendi kurduğu ve süvarilerden çok daha etkili olduğu kanıtlanan kayak birliklerinin müfrezelerini aktif olarak kullandı.
  Mart 1610’da Mikhail Skopin-Shuisky, kuşatmadan kurtarıldıktan sonra törenle Moskova’ya girdi. Muazzam bir popülariteye sahip olan ve ulusal bir kahraman olarak kabul edilen Polonyalılar tarafından kuşatılmış olan Smolensk’e gitmeyi planladı. Ancak aynı yılın 3 Mayıs’ında aniden öldü. Çarın kardeşi, yetenekli komutanı ya da muhtemelen Çar Vasili’yi kıskanan ve çok ünlü akrabasını kendi yönetimine bir tehdit olarak gören beceriksiz askeri lider Dmitry Shuisky, genç prensin ani ölümünün arkasında olabilirdi. . Karar ona pahalıya patladı – kısa süre sonra her iki Shuiskys de Polonyalılar tarafından yakalandı, ancak esaret altında öldü.
blank
 1. Pyotr Rumyantsev
  Kamu malı
  Önde gelen soylu bir ailenin çocuğu olan Pyotr Rumyantsev, gençliğinde tembellik, suçluluk ve sefahat eğilimiyle biliniyordu. Ancak bu aynı kişi, yakında 18. yüzyılın en önde gelen askeri liderlerinden biri olacaktı.
  Prusyalılarla Yedi Yıl Savaşları sırasında, Rumyantsev’in girişimi ve kişisel cesareti sayesinde başarı Rus ordusunun yanındaydı. 30 Ağustos 1757’deki Gross-Jägersdorf Muharebesi’nde, geri çekilme sırasında rezervi komuta ediyordu, bu yönde emir almadan onu savaşa gönderdi ve yenilgiyi zafere dönüştürdü. 12 Ağustos 1759’da Kunersdorf’ta, Pyotr Rumyantsev’in askerleri Friedrich von Seydlitz’in süvarilerinin güçlü saldırısına karşı koydular ve ardından Rumyantsev’in doğrudan komutası altında bir karşı saldırı düzenleyerek düşmanı ezdiler.
  Pyotr Rumyantsev, yalnızca güçlü bir komutan değil, aynı zamanda fikirleri Rus askeri okulunun gelişimini güçlü bir şekilde etkileyen zeki bir askeri analist olduğunu da kanıtladı.
  Geleneksel doğrusal taktiklere bağlı kalarak, aynı zamanda genişletilmiş dizilimler ve meydanlar kullandı, savaş alanında askerler ve subaylar tarafından daha fazla inisiyatif almayı teşvik etti ve hızlı hareketli savaş ilkelerini geliştirdi.
  Rumyantsev’in seçtiği stratejinin geçerliliği, 1768-1774 Rus-Türk savaşı sırasında bir dizi büyük zaferle açıkça kanıtlandı. Böylece 1 Ağustos 1770’deki Kagul Muharebesi’nde 17.000 kişilik ordusu 150.000 kişilik Türk ordusunu yendi ve 300’den fazla asker kaybetti. Aynı zamanda düşman kayıpları 20.000’i aştı.
blank
 1. Alexander Suvorov
  Kamu malı
  Generalissimo Alexander Suvorov, askeri kariyeri boyunca tek bir büyük savaşı kaybetmedi. Polonya Ayaklanmasının bastırılması ve Osmanlı İmparatorluğu ve Devrimci Fransa’ya karşı savaşlar da dahil olmak üzere yedi askeri seferde yer aldı. 1790’da Izmail’deki zaptedilemez Türk kalesini ele geçiren ve 1799’da Trebbia Muharebesi’nde sayısal olarak üstün Fransız kuvvetlerini parçalayan Suvorov’un birlikleriydi.
  Suvorov’un askeri stratejisi, durumu doğru bir şekilde değerlendirip zayıf noktaları bulduktan sonra düşmanın sayısal gücüne aldırmadan hızlı ve beklenmedik bir şekilde saldırdı. Bu konuda, tercihleri ​​savunmacı olarak hareket etmek ve yalnızca sayısal avantajları olduğunda saldırmak olan zamanının (18. yüzyılın ikinci yarısı) askeri komutanlarının çoğunluğundan farklıydı. Rus komutan başka bir kuralı izledi: “Rakamlarla değil, yetenekle kazanın”.
  Alexander Suvorov, pek çok Fransız askeri komutanını yendi ve düşmanları arasında gerçek bir saygı gördü. General Andre Massena, tüm zaferlerini Suvorov’un İsviçre seferi için değiştireceğini söyledi ve Jean Victor Moreau, Trebbia’ya yürüyüşünü askeri sanatın zirvesi olarak nitelendirdi. Napolyon bile Generalissimo’ya hayranlığını dile getirdi, ancak kalbine sahip olduğunu, ancak büyük bir komutanın aklına sahip olmadığını iddia etti. Suvorov’un Avrupa’nın gelecekteki en yüksek hükümdarını başka türlü ikna etme şansı yoktu – ikisi savaş alanında hiç karşılaşmadı.
blank
 1. Mihail Kutuzov
  PM Volkov
  Suvorov’un en yetenekli ve en sevilen öğrencilerinden biri olan Mihail Kutuzov, 1812 Vatanseverlik Savaşı’nda Napolyon’a karşı Rus kuvvetlerine önderlik etti ve bu nedenle “Grande Armee” yi kırmayı başaran adamdı.
  Ağustos 1812’de komuta eden Kutuzov, selefi Barclay de Tolly’nin taktiklerine bağlı kalmaya devam etti, Napolyon ile genel bir çatışmadan kaçınarak, Rusya’nın derinliklerine çekildi ve düşmanının ordusunu yıprattı. Sonunda, üst düzey subayların ve kamuoyunun baskısı altında, genel saha mareşali, Moskova’ya 125 km mesafedeki Borodino köyünde meydana gelen bir olay olan “Grande Armee” ile açık savaşta yüzleşmek zorunda kaldı.
  Napolyon Savaşlarının en önemli savaşlarından biri haline gelen Kutuzov, kendisini hızla çatışmaya atmadı, ancak savunmacı bir duruş benimsemeyi tercih etti ve Fransızların Rus pozisyonlarına sayısız saldırı yaparak değerli insan gücünü kaybetmesine izin verdi. Sonuç, hiçbir tarafın kesin bir zafer kazanmamasıydı. Fransız imparatoru, savaş kabiliyetini ve yüksek savaş ruhunu koruyan Rus Ordusunu ezmeyi başaramadı. Bu koşullarda, Rusya’daki yenilgisinin çok da uzak olmadığı anlamına geliyordu.
blank
 1. Mikhail Skobelev
  Sergey Levitsky
  Üstleri, kavgacı ve küstah tavrından dolayı hoşlanmıyordu, ancak savaştaki cesareti ve cesareti nedeniyle askerler tarafından beğeniliyordu. Beyaz bir tunik ve sivri bir şapka giymiş olan Mikhail Skobelev, birliklerini sık sık ‘Beyaz General’ lakaplı gri bir şarj cihazıyla saldırıya yönlendirdi.
  Skobelev, iktidar koridorları için biçilmiş kaftan değildi. Mütevazı bir asker hayatı yaşadı, adamlarıyla keşif görevlerine gitti, onlarla aynı tencereden yemek yedi ve ordu komutanlığından onlar için iyi üniformalar ve uygun erzaklar alacaktı. Sonuç olarak, askerler onu ateş ve sudan takip etmeye hazırlandı.
  ‘Beyaz General’, Rusya’nın Orta Asya’da yürüttüğü savaşlarda epeyce zafer kazandı, ancak kariyerinin zirvesi, Balkan halklarına Sultanlardan bağımsızlık veren 1877-78 Rus-Türk savaşıydı. Hızlı ve kararlı eylemleriyle Tuna Nehri’ni geçmede ve Şipka Geçidi’ni ele geçirmede başarılı oldu, ancak kendisini özellikle Pleven kuşatmasında mükemmel bir şekilde ayırdı. Osman Paşa’nın büyük bir birliği tarafından yönetilen kasaba, Rus-Rumen güçlerini sıkıştırarak müttefiklerin daha fazla ilerlemesini engelliyordu. Kanlı saldırılar sonuçsuz kaldı.
  Ağustos 1877’deki üçüncü denemede, Skobelev orduya pratikte en çok beklenen zaferini getirdi. İki düşman tabyasını ele geçirip kazarak, belirleyici bir atılımın izleyebileceği beklentisiyle takviye kuvvetleri bekliyordu. Askerleri, çok sayıda Türk kuvvetinin saldırısını saatlerce savuşturmak zorunda kaldı. Dört düşman saldırısını püskürten, yaklaşık 6.000 kişiyi kaybeden ve hiçbir yardım gelmeden Skobelev mükemmel bir askeri düzende geri çekildi. Pleven yalnızca dört ay sonra düştü.
blank
 1. Vasily Chuikov
  Grigory Vayl / Sputnik
  General Vasily Chuikov, abartılma riski olmaksızın, II.Dünya Savaşı’nda gelgiti başlatan Stalingrad’daki Sovyet zaferinin ana mimarlarından biri olarak tanımlanabilir. 62. Ordusu, Friedrich Paulus’un 6. Ordusunun saldırısını durdurmak ve şehri teslim etmemek gibi son derece zor bir hedef olarak belirlendi; Kızıl Ordu, Uranüs Operasyonuna, sokak çatışmalarında batak haldeyken düşman gücünü kuşatmak için hazırlandı.
  Chuikov, en zor zamanında 12 Eylül 1942’de 62. Ordu’nun komutasını aldı. İki ay boyunca, askerleri, son güçleriyle şehrin az sayıda mahallesini, traktör fabrikasının yakınında bir sektörü ve Barrikady fabrikasının birkaç binasını tuttukları Volga kıyılarına geri itildi. Komuta yeri pratik olarak ön cephedeydi ve Almanlara tehlikeli derecede yakındı. Atılımların ardından, Wehrmacht askerlerinin Sovyet komutanından sadece birkaç yüz metre uzakta olduğu anlar vardı.
  Stalingrad’da general yakın dövüş taktiklerini tanıttı – Sovyet birliklerinin mevzileri düşmandan bir el bombası atışı idi, bu da Alman havacılığının ve topçularının çalışmalarını kendi taraflarına vurmaktan korkarak engelleyen bir şeydi. Chuikov’un kışkırtmasıyla, önce binalara girmek ve düşmanı habersiz yakalamak için özel saldırı grupları kuruldu. Direnişi aşarak, pozisyonlarını korudular ve ana güçlerin gelmesini beklediler. Bu sokak dövüşü deneyimi, general tarafından sonraki savaşlarında ve özellikle de Berlin garnizonunun ezilmesinde etkili bir şekilde kullanıldı.
blank
 1. Konstantin Rokossovsky
  Pavel Troshkin
  Ordu (16.) Komutanı Korgeneral Konstantin Rokossovsky, SSCB’nin başkenti için yapılan zorlu savaşlarda bir muhabire, “Moskova dışında savaşırken, Berlin’i düşünmeliyiz. Sovyet birlikleri kesinlikle Berlin’de olacak” dedi. Gelecekteki mareşal, savunma operasyonlarında olduğu kadar saldırı operasyonlarında da etkiliydi.
  Rokossovsky, Uranüs Operasyonunun planlanmasında aktif bir rol oynadı ve Paulus’u ve 6. Ordusu’nun 90.000 adamını ele geçiren Don Cephesinin birlikleriydi. Kursk Muharebesi’nde Merkez Cepheye komuta ederek, derinlemesine bir savunma yarattı ve düşman saldırılarını öylesine etkili bir şekilde püskürttü ki, diğer cephelerde yardımcı olmak için önemli yedekleri yeniden konuşlandırabildi. Kursk’u, Dinyeper Savaşı, Bagration Operasyonunda Ordu Grup Merkezi’nin ezilmesi, memleketi Polonya’nın kurtuluşu ve Doğu Prusya ve Pomeranya’daki zaferleri izledi.
  Üçüncü Reich’ın başkentini ele geçirmesi beklenen Konstantin Rokossovsky’ydi, ancak son anda başka bir sektöre transfer edildi ve Berlin’de ilerleyen 1.Beyaz Rusya Cephesi’nin komutanlığı Georgy Zhukov’a verildi. Stalin’in böyle bir hamle için kesin nedenleri bu güne kadar bilinmiyor. Yaygın bir teori, kararın Rokossovsky’nin Polonya geçmişi nedeniyle alınmış olmasıdır. Sebep ne olursa olsun, İkinci Dünya Savaşı’nın en önde gelen iki Sovyet komutanı arasındaki ilişkiler bundan sonra hayatlarının geri kalanında bozuldu.
blank
 1. Georgy Zhukov
  Sputnik
  İkinci Dünya Savaşı’nın en ünlü Sovyet askeri komutanı olan Georgy Zhukov, hem Batı müttefikleri hem de düşman tarafından saygı gördü. Almanlar, Zhukov cepheye ulaştığında kaçınılmaz olarak bir saldırı olacağını biliyordu. Mareşal, Khalkhin Gol Savaşı’nda Japon birliklerinin 1941’de kuşatılmış Leningrad’ın düşmesini önleyen ve ardından 1943’te Moskova dışındaki Sovyet birliklerinin karşı saldırısı olan kuşatmanın kırılmasını da içeren etkileyici bir zafer listesi hazırladı. Kursk Salient’de zafer ve Berlin’in ele geçirilmesi.
  Zhukov, kararlılığının, sertliğinin, tek fikirliliğinin ve komutanının özel sezgisinin felaketleri önlemeye yardımcı olduğu cephenin en tehlikeli bölgelerine yangınla mücadele misyonları için gönderildi. Bununla birlikte, Kasım-Aralık 1942’de Mars Operasyonu’nda olduğu gibi, Rzhev yakınlarındaki Wehrmacht’ın 9. Ordusunu kuşatma ve yok etme girişimi başarısızlıkla sonuçlandığında, o da gerileme yaşadı.
  Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından, Georgy Zhukov figürünün aşırı abartıldığı ve gerçekte, adamlarını asla esirgemeyen “yeteneksiz bir kasap” olduğu görüşü oluştu. Tarihçi Alexey Isaev’e göre, bu tür görüşler savaşla ilgili siyah efsanelerden birini oluşturmaktadır. “Cephede savaşan adamların sayısını ve kayıpları yüzde olarak düşünürseniz, onunki diğer askeri komutanlarınkinden sürekli olarak daha düşüktü – örneğin Konev ve Malinovsky. – üstleri böyle bir cepheyi idare edebileceğini ve yalnızca orta düzeyde kayıplara dayanabileceğini biliyordu, çünkü gerçekten birinci sınıf bir profesyoneldi, “diye düşünüyor. (rbth.com,swedennews.net)
  13 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP