DOLAR %
EURO %
ALTIN 794,330,63
BITCOIN 5709480,83%
İstanbul
°

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

SALGIN FIRSATÇILARI MANAVGAT IRMAĞINI KURUTACAK!

SALGIN FIRSATÇILARI MANAVGAT IRMAĞINI KURUTACAK!

ABONE OL
Ocak 22, 2021 13:35
SALGIN FIRSATÇILARI MANAVGAT IRMAĞINI KURUTACAK!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OCAKLAR KORONA DİNLEMİYOR!

İbradı İlçesi Yardımlaşma Derneği’nden Ali Erkan ve Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu Sözcüsü Mimar Birsen Tanyeri ortak açıklamayla “Altınbeşik Mağarası, Manavgat Şelalesi, Oymapınar Barajı’nı besleyen su kaynakları ve kardelenler mermer ocaklarının tehdidi altında!” diyerek, ocakların ruhsatlarının iptalini istedi.

OCAKLAR KORONA DİNLEMİYOR!

İbradı Yardımlaşma Derneği ve Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu 5 yıldır Antalya’nın İbradı İlçesi’nde su kaynaklarını, Sedir Ormanları’nı, Milli Park ve Yaban Hayatı Koruma Sahaları’nı tehdit eden HES, RES, Maden projelerine karşı doğayı korumaya çalışıyor. Ancak rant durmak bilmiyor. Korona ile mücadelede halk sağlığı için herkes seferber olmuşken maden ocaklarının ve santrallerin kıyımının sürdüğü belirtilen ortak açıklamada, “HES’lere karşı vermiş olduğumuz hukuk mücadeleleri kazanımla sonuçlanmış iken bu defa da yaylalarımız, su kaynaklarımız, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde aday olan Karamıklı Yaylası’ndaki Sedir Ormanlarımız, Altınbeşik Milli Parkı içindeki Altınbeşik Mağaramız, maden şirketlerince talan edilmek istenmektedir.

Bu şirketlerin ilki olan Naya Mermer şirketine açılan dava Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedilmiş ancak Aytap Madencilik şirketine karşı açılan davada mahkeme Valilik tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir kararını’ iptal ederek ÇED raporu düzenlenmesine karar vermiştir. Naya mermer şirketi ile ilgili mahkemenin verdiği karara itiraz edilmiş hukuk süreci devam etmektedir” denildi.

blank

DÜDENLER TEHLİKEDE

Bu iki maden ocağının aynı bölgede olup çok büyük bir ormanlık alanı kapsadığı belirtilen açıklamada, “Bu mermer projeleri Sülek su kaynaklarını, o kaynakların beslediği Eynif Polyesi’ne giden düdenleri, dolayısıyla da Altınbeşik Mağarası’nı ve Manavgat Irmağı’nı besleyen yeraltı düdenlerini tehdit etmektedir. Bu yaz Altınbeşik Mağarası’nda sular çekilmiş olduğundan Manavgat Irmağı’na mağaradan akan suları kuruma noktasına gelmiştir. Altınbeşik Mağarası’nın milyonlarca yıldır oluşmasını sağlayan yer altı sularının, mermer ocaklarına tahsis edilen alanın üzerinde bulunduğu dağlardan gelmekte olduğunu yerli ve yabancı bilim insanlarının yaptığı araştırmalarla belgelenmiş durumdadır” diyerek kıyımın büyüdüğü aktarıldı.

blank

KIYIMIN TELAFİSİ YOK

“Maden şirketlerine ruhsat verilirken; Manavgat Irmağı’nın Eynif Polyesi’ni besleyen yeraltı ve yerüstü suların Altınbeşik Mağarası’nı, mağaradan gelen yeraltı suları ile Üzümdere’den gelen kaynak suları ve Gümüşdamla Değirmendere’de gelen kaynaklarla Manavgat Irmağı’nın beslendiği göz önüne alınmadığı görülmektedir” denilen açıklamada Birsen Tanyeri, bunun çok büyük bir hata olduğunu  ve ulusal ve küresel  ölçekte yaratacağı zararların telafisinin bulunmadığını söyledi.

ALTINBEŞİK KURUMASIN, MANAVGAT IRMAĞI, SEDİR ORMANLARI, KARDELENLER YOK OLMASIN!                    

“Ortak açıklama yetkililere seslenişle bitti: “Kardelen diyarı olan Karamıklı Yaylası’ndaki Sedir ormanlarımıza, su kaynaklarımıza ve milli değerimiz olan Altınbeşik Mağaramıza sahip çıkmak için ne gerekiyorsa yapacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Yetkililere sesleniyoruz. Corona pandemisinde herkesin evlerine kapandığı bir dönemde dahi dur durak bilmeyen maden şirketlerinin durdurulması ve ruhsatlarının iptaledilmesini istiyoruz. Çünkü Corona tüm dünyada sudan daha değerli bir şey olmadığını göstermiştir.” akdenizgercek.com-Ziya Nur SEZEN

30 Nisan 2020 /ÖZGÜR İFADE

blank

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP