DOLAR 13,57760.3%
EURO 15,40750.55%
ALTIN 795,040,72
BITCOIN 5741971,76%
İstanbul
°

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

SKANDAL… KORONA VAKALARI GİZLENİYOR!

SKANDAL… KORONA VAKALARI GİZLENİYOR!

ABONE OL
Ağustos 2, 2020 15:31
SKANDAL… KORONA VAKALARI GİZLENİYOR!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SAĞLIK SKANDALI: Korona vakaları eksik rapor ediliyor!

İşte sağlık skandalının kanıtı: Malatya Valisi Aydın Baruş, kentte artan Koronavirüs vakalarına dikkat çekerek, son 4 gündür günlük 100’lü rakamların aşıldığını belirtti. Baruş, “Toplamda pozitif vaka sayımız 2 binin üzerine çıktı. Şu anda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var…Sağlık Bakanlığı’nın verileri ise Malatya’nın da dahil olduğu Ortadoğu Anadolu bölgesinde en fazla 45 vaka bildirdi.

İllerimizde yerel basında yer alan korona karantina ve vaka haberlerini sürekli derleyerek Temmuz başından bu yana günlük yeni korona hastası sayısının eksik rapor edildiğinden şüpheleniyorduk. Yazarımız FÖŞ bu konuda bir de makale yazdı, linkini haberin dibinde bulabilirsiniz. Bugün skandal patlak verdi. Malatya Valiliği’nin topladığı hasta verileri ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlük vaka verileri arasında ÇOK AÇIK bir fark var. Türk Tabipler Birliği de vakaların saklandığını iddiasını gündeme taşıdı.

Bu bir haber, dolayısıyla, yorum yapmadan basından alıntıları yanstıyoruz. Ama, kendi görüşümüzü de YORUM olarak sunacağız.

T24.com.tr: Malatya Valisi’nin açıkladığı yeni vaka sayısıyla Sağlık Bakanlığı’nın tablosu çelişti
Malatya Valisi Aydın Baruş, kentte Koronavirüs vaka sayısının arttığını söyleyerek, ”Son 4 gündür günlük 100’lü rakamları aşıyoruz. Toplamda pozitif vaka sayımız 2 binin üzerine çıktı. Şu anda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var” dedi. Sağlık Bakanlığı tarafından günlük yayınlanan Koronavirüs verilerinde ise Malatya’nın da dahil olduğu bölgede son 4 günde en fazla 45 vaka sayısı bildirdi.

Malatya Valisi Baruş, kentte artan Koronavirüs vakalarına dikkat çekerek, son 4 gündür günlük 100’lü rakamların aşıldığını belirtti. Baruş, “Toplamda pozitif vaka sayımız 2 binin üzerine çıktı. Şu anda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var. Maalesef 44 vatandaşımızı Koronavirüs salgını nedeniyle kaybettik. 6 binin üzerinde vatandaşımız pozitif vakanın temaslısı olarak evlerinde izole edildiler. Hasta sayılarından da anlaşıldığı üzere artık neredeyse hepimizin çevresinde en az bir tane koronavirüs hastalığına yakalanmış veya geçirmiş bir tanıdığımız var. Neredeyse her sokakta en az bir pozitif vakamız oldu. Muhtemelen bundan sonraki günlerde de benzer durumlarla karşılaşacağız” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın verileri ise Malatya’nın da dahil olduğu Ortadoğu Anadolu bölgesinde en fazla 45 vaka bildirdi. Bakanlığın açıkladığı Koronavirüs raporunda 29 Temmuz ve 30 Temmuz Ağustos’ta açıkladığı veriler şöyle:

blank
29 Temmuz ve 30 Temmuz Ağustos veriler

Cumhuriyet: Türk Tabipler Birliği Başkanı Adıyaman: Sağlık Bakanlığı verileri gizliyor, mücadele halka bırakılmış durumda. T24’ten Gökçer Tahincioğlu’na konuşan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman Türkiye’deki koronavirüs salgınına ilişkin iddialar ve vaka sayılarındaki artışa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Adıyaman şu ifadeleri kullandı:
“Sağlık Baknlığı, temaslılara teste kota koydu. Hasta geliyor, o hastayla temaslı olanlar da biliniyor ama test yapılmıyor. Testler azaldıkça yeni hasta sayısı da azalıyor. Hiç test yapılmazsa hasta sayısı sıfır olur zaten. Test miktarını arttırmanız lazım. Yoksa hastayı bulamazsınız. Her gün binin altında vaka açıklıyorsunuz ama yoğun bakımda yatan hasta oranı yüzde 10. Dünyada bu ortalama yüzde 1. Bölgede ise yüzde 15. İnsanın aklına geliyor. Bu oranlar ortaya çıkmasın diye bu testler kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı halkı paniğe sevk ediyor. Hastalar eve gönderiliyor çünkü yer kalmadı bazı kentlerde. Şimdi evlere yolluyorsunuz ama evlerden çıkıp çıkmadığını bilmiyorsunuz ki.”

TTB Başkanı Adıyaman, bazı kentlerde koronavirüs vakalarında yaşanan artışla ilgili olarak gündeme gelen, “Sağlık Bakanlığı’nın il müdürlükleri aracılığıyla, hastanelere, 50 yaşından genç, hafif hastalık tablosuyla başvuranların evlere gönderilmesi, bu kişilere ilaç tedavisinin evde başlanması talimatı verdiği”, “hastanelere gönderilen talimatta, yatış endikasyonu olmayanların servislere sevk edilmemesi, evde izolasyon ile takibi, filyasyon ekipleri ve aile hekimleri aracılığıyla günlük semptom sorgulaması yapılmasının istendiği” iddialarına ilişkin kendilerine de benzer bilgiler geldiğini belirterek, “Bu ikinci dalga değil. Birinci dalga tüm hızıyla devam ediyor.

Başta Şanlıurfa ve Diyarbakır olmak üzere yoğun bakımlar gerçekten dolmuş durumda. Sadece Türkiye değil, dünyada da yeniden artmaya başladı. Ankara’da yoğun bakım yataklarında ciddi sıkıntı var artık. Güneydoğu’da, Doğu’da hasta sayısında ileri derecede artış var. Muhtemelen Türkiye’nin sağlık kapasitesi bölgelerde bunu kaldıramayacak duruma gelebilir. Bundan korkuyoruz. Başından beri söylüyoruz, hem bireysel hem kamusal tedbir alınmalıdır. Siz sadece bireylere bırakırsanız olmaz. Şimdi Sağlık Bakanı da kurallara uyulmazsa yeni tedbir gelebileceğini söylüyor” dedi. (t24.com, paraanaliz.com)
02 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP