DOLAR 13,59710.46%
EURO 15,41820.61%
ALTIN 793,140,48
BITCOIN 567326-1,01%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ŞOK GELİŞME; KORONAVİRÜS ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE DE BULAŞIYOR

ŞOK GELİŞME; KORONAVİRÜS ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE DE BULAŞIYOR

ABONE OL
Ocak 21, 2021 00:33
ŞOK GELİŞME; KORONAVİRÜS ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE DE BULAŞIYOR
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ŞOK GELİŞME; KORONAVİRÜS ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE DE BULAŞIYOR
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili İngiltere’de yapılan araştırmada, enfekte annelerden doğan 6 bebekte koronavirüs tespit edildi.

İngiltere’de NPEU’dan araştırmacılar, Kraliyet Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji, Leeds ve Birmingham Üniversiteleri, Kings ve Imperial Colleges London ile işbirliği içinde, hamile kadınların şiddetli COVID-19 ile hastalanma olasılığının daha yüksek olmadığını gösteren yeni araştırmalar yayınladılar.

Yapılan araştırmada, enfekte annelerden doğan 6 bebekte koronavirüs tespit edildi. Obstetrik Gözetim Sistemi tarafından yürütülen, 1 Mart ile 14 Nisan arasında devlet destekli yapılan çalışmada, salgın sırasında annelerin ve bebeklerin sonuçlarını değerlendirmek için koronavirüs olan 427 anne adayı hastaneye yatırılarak incelemeye alındı. Yapılan araştırmada hastanede doğum yapan 247 kadından 6’sının bebeğinde, dünyaya geldikten sonraki ilk 12 saat içerisinde koronavirüs tespit edildi.

“ANNE SÜTÜ YOLUYLA VİRÜS KAPAN BEBEKLERE DAİR BİR KANIT YOK”
Bebeklerin nasıl enfekte olabileceğini araştırmak için daha büyük bir bebek grubu üzerinde çalışan ve anne sütü yoluyla Covid-19 olan bebeklere dair bir kanıt olmadığını belirten Prof. Knight, “Benim için bu çalışma bize koronavirüs bebekler için önemli bir sağlık etkisi olduğuna dair güçlü kanıtlar vermiyor. Onları annelerinden ayırmayı veya anneleri emzirmeyi bırakması konusunda savunamayız. Bunun anne sütünde olduğuna dair hiçbir kanıtımız yok. Tek bildiğimiz şey solunum damlacıklarında olduğu” ifadelerini kullandı.

BEŞ HAMİLE KADIN ÖLDÜ
Oxford Üniversitesi’nde geçen ay yapılan bir araştırma, İngiltere’de koronavirüs ile hastaneye yatırıldıktan sonra en az beş hamile kadının hayatını kaybettiğini ortaya koydu. Araştırmacılar, 1 Mart’tan 14 Nisan’a kadar kabul edilen 427 anne arasında olduklarını söyledi. Çalışmaya liderlik eden Prof Knight, “Çok az sayıda hamile kadın Covid-19 ile ağır hastalanıyor ve ne yazık ki bazı kadınlar öldü. Düşüncelerimiz aileleriyle birlikte kalmalı” dedi. Ancak analizlerde hamile kadınların, ciddi Covid-19 riskinin, diğer kadınlardan daha büyük olmadığını ortaya koydu.

Oxford Üniversitesi Nuffield Nüfus Sağlığı Bölümünde Anne ve Çocuk Nüfus Sağlığı Profesörü ve çalışma için baş araştırmacı olan Profesör Marian Knight şunları söyledi:
”Çok az sayıda hamile kadın COVID-19 ile ciddi şekilde hastalanır ve ne yazık ki bazı kadınlar ölmüştür. Düşüncelerimiz aileleriyle birlikte kalmalıdır. Siyah ve azınlık etnik gruplarından daha fazla gebe kadının gebelikte COVID-19 ile kabul edilmesi ve bunun acil bir araştırmaya ihtiyacı vardır. Hastaneye başvuran gebe kadınların çoğu altı aydan fazla gebe kalmıştır, bu da gebeliğin ilerleyen aşamalarında devam eden sosyal mesafeli tedbirlerin önemini vurgulamaktadır. Dikkatli sosyal mesafeyle ilgili güncel rehberliği takip etmek enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olacaktır.”
npeu.ox.ac.uk
06 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP