DOLAR 13,66890.05%
EURO 15,4614-0.02%
ALTIN 789,960,06
BITCOIN 582002-0,21%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

ŞOK…KORONAVİRÜSÜN KÖPEKLERE BULAŞTIĞI BELGELENDİ

ŞOK…KORONAVİRÜSÜN KÖPEKLERE BULAŞTIĞI BELGELENDİ

ABONE OL
Ocak 21, 2021 13:04
ŞOK…KORONAVİRÜSÜN KÖPEKLERE BULAŞTIĞI BELGELENDİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Daha Önce Virüsün kedilere Bulaştığı Açıklanmıştı’
Hong Kong bilim adamları köpeklerin de COVID-19 yaşadığını doğruladı
Araştırmacılar, köpek vücudundaki virüs enfeksiyonu ve yayılma gerçeği, köpek etlerinin yarasa veya pangolinlerin değil, enfeksiyonun ilk kaynağı olabileceğini gösteriyor, çünkü köpek eti Çin’deki egzotik et pazarlarında satın alınabiliyor.

MOSKOVA, 14 Mayıs / TASS /. Hong Kong sağlık görevlileri ve veterinerler, sahipleri COVID-19 hastalığına yakalanan iki köpekte SARS-CoV-2 antikorlarını keşfetti ve ayrıca ilk kez evcil hayvanların vücutlarından birinden “canlı” bir virüs kültürü çıkardı. Onların araştırmanın sonuçları edilmiştir yayınlanan Nature dergisinde.

“Rhinolophid yarasalar, SARS-CoV-2 öncülünün muhtemel bir rezervuarı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, SARS virüsü ile ilgili deneyimlere dayanarak, ara konakçıların yarasalardan insanlara geçişini köprülemeye hizmet etmeleri muhtemeldir. Köpekler, diğer canids ve felids SARS-CoV-2’nin ilk zoonotik dökülmesi için varsayılan kaynak olan yabani av hayvanı pazarlarında satılmalı veya buralarda bulunmalıdır. “bilim adamları yazıyor.”

COVID-19 hastalığının arkasındaki sebep olan SARS-CoV-2 koronavirüsü sadece insan bedenlerine değil, diğer birçok memelinin bedenlerine de nüfuz edebilir. Biyologların son deneyleri ve veteriner hekimlerin gözlemleri, rhesus makaklarının, gelinciklerin ve kedilerin enfeksiyondan neredeyse insanlar kadar etkilendiğini göstermektedir.

Ek olarak, son iki ay boyunca araştırmacılar, evcil köpeklerde, muhtemelen enfekte sahiplerinden sözleşmeli olarak birkaç koronavirüs enfeksiyonu vakası kaydetti. Bu tür ifadeler bilim adamları arasında hala birçok tartışmaya neden olmaktadır: birçoğu, virüsün hedef organizmalara nüfuz etmek için kullandığı ACE2 proteininin yapısının insanlar ve köpekler arasında önemli ölçüde farklı olduğuna dikkat çekmektedir.

Koronavirüsün dört ayaklı kurbanları
Hong Kong Üniversitesi’nden prof. Malik Peiris, koronavirüs enfeksiyonunun köpek vücuduna nüfuz edebileceğine dair ilk kesin kanıtı elde etti ve ayrıca köpeklerdeki enfeksiyonun semptomlar olmadan gerçekleştiğini keşfetti. Bu sonuca, sahipleri Şubat veya Mart aylarında enfekte olan 15 evcil hayvandan toplanan kan ve burun akıntısı örneklerini araştırdıktan sonra geldiler.

Virüsün izleri – antikorları ve RNA fragmanları – iki köpeğe kaydedildi. Bir evcil hayvan kliniğe kabulünden iki gün sonra öldü, ikincisi iyileşti.

Bilim adamları, ölen köpeklerden hasat edilen örneklerden tam teşekküllü virüs parçacıklarını çıkarmayı, RNA’larını çözmeyi ve “köpek” koronavirüsünün oldukça uygulanabilir olduğunu doğrulamayı başardılar. Genomunun diğer koronavirüs suşlarıyla karşılaştırılması, Çin’de COVID-19 salgınının ilk günlerinde Hong Kong’a yayılan koronavirüs varyasyonları ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koydu.

İlginç bir şekilde, ikinci köpeğin sahiplerinin de hastalığı kapamayan başka bir köpeği var. Bu, koronavirüsün bir köpekten diğerine kediler veya insanlar arasında olduğundan daha az bulaştığını gösterebilir.

Yine de, köpek vücudundaki virüs enfeksiyonu ve yayılımı gerçeği, köpek etlerinin yarasalar veya pangolinler değil, enfeksiyonun ilk kaynağı olabileceğini göstermektedir, çünkü köpek eti Çin’deki egzotik et pazarlarında satın alınabilmektedir.

3 NİSAN 2020 DE KORONAVİRÜSÜN KEDİLERE BULAŞTIĞI AÇIKLANMIŞTI.
Araştırmacılar Wuhan’daki kedilerin yaklaşık% 15’inin yeni koronavirüs ile enfekte olduğunu açıklamıştı. SARS-CoV-2 koronavirüsü, maymunlar, yaban gelinciği ve kediler de dahil olmak üzere insanların ve diğer memelilerin vücuduna girebilir uyarısında bulunmuşlardı.
15 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Konu ile İlgili ‘EVCİL HAYVANLARDA KORONAVİRÜS ALARMI!’ Başlıklı Haberimizin Linki: http://ozgurifade.com.tr/evcil-hayvanlarda-koronavirus-alarmi/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP