DOLAR 13,57130.92%
EURO 15,38670.27%
ALTIN 790,640,59
BITCOIN 565480-0,48%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Son Dakika…KUZEY VE GÜNEY KORE SINIRDA ÇATIŞTI; SAVAŞ KAPIDA

Son Dakika…KUZEY VE GÜNEY KORE SINIRDA ÇATIŞTI; SAVAŞ KAPIDA

ABONE OL
Ocak 21, 2021 13:26
Son Dakika…KUZEY VE GÜNEY KORE SINIRDA ÇATIŞTI; SAVAŞ KAPIDA
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuzey ve Güney Koreli birlikleri sınır boyunca birbirlerine ateş açtılar.
SEOUL, Güney Kore (AP) – Kuzey ve Güney Koreli birlikler Pazar günü gergin sınırlarında ateş alışverişinde bulundular, Güney ordusu, rakiplerin 2018’den sonra ilk kez ön hat animasyonlarını yükseltmek için benzeri görülmemiş adımlar attığını söyledi.

Sınır boyunca, dünyanın en ağır tahkimatı olan şiddetli çatışmalar meydana geldi. Gözlemciler, Pazar günkü olayın sürekli gerilimleri hatırlatmasına rağmen, her iki tarafta da bilinen herhangi bir zayiat yaratmadığını ve gözlemcilerin tırmanmasının pek mümkün olmadığını söyledi.

Seul’deki Ortak Genelkurmay Başkanları yaptığı açıklamada, Kuzey Koreli birliklerin sınır bölgesi içindeki Güney Koreli bir gardiyana birkaç kurşun attığını söyledi. Güney Kore, bir uyarı yayını yapmadan önce iki kez toplam 20 tur uyarı atışıyla karşılık verdiğini söyledi.

Askeriye, Güney Kore’nin kayıp vermediğini söyledi. Savunma yetkilileri, Güney Kore’nin uyarı çekimlerinin sınırsız Kuzey Kore topraklarında yapıldığı için Kuzey Kore’nin herhangi bir zayiatının olma olasılığının düşük olduğunu söyledi. Kuzey’in resmi Kore Merkezi Haber Ajansı veya KCNA olay hakkında hemen haber vermedi.

Güney Koreli bir savunma yetkilisi, Güney Kore’nin ön analizinde Kuzey Kore’nin ateşinin muhtemelen hesaplanmış bir provokasyon olmadığını gösterdi, ancak Seul eylem için herhangi bir motivasyon olup olmadığını incelemeye devam edeceğini söyledi. Bölüm kurallarına atıfta bulunarak anonimlik koşulu hakkında konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Kuzey Kore’nin ateşlemesinin kasıtlı olmadığına inandığını söyledi. “Bunların tesadüfi olduğunu düşünüyoruz,” dedi Pompeo ABC’nin “Bu Hafta” dedi. “Güney Koreliler ateşe geri döndüler. Anlayabildiğimiz kadarıyla, her iki tarafta da yaşam kaybı olmadı. ”

Güney Kore savunma yetkilisi, ateşin meydana geldiği Kuzey Kore bölgesinde tarım faaliyetlerinin Pazar boyunca devam ettiğini ve Kuzey Kore ordusunun silahlı saldırıdan sonra başka şüpheli faaliyet göstermediğini söyledi. Olay sırasında bölgede kalın bir sis olduğunu söyledi.

Pazar gününün ilerleyen saatlerinde, Güney Kore’nin ordusuna göre, Kuzey Kore’ye bir tırmanıştan kaçınmaya çalışmak için bir mesaj gönderdi, ancak Kuzey hemen cevap vermedi. Ateş değişimi, Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong Un’un yayın videosundan bir gün sonra, sağlığıyla ilgili yoğun spekülasyonlar sonucunda 20 günlük bir devamsızlıktan sonra halkın yeniden ortaya çıkmasıyla geldi.

KCNA, Kim’in Cuma günkü törene Pyongyang yakınlarındaki bir gübre fabrikasının üst düzey yetkililerle birlikte tamamlandığını işaret ettiğini söyledi. Devlet televizyonu, Kim’in gülümseyerek ve fabrika tesislerinde dolaştığını gösterdi.

Kim daha önce, 11 Nisan’da iktidardaki İşçi Partisi’nin koronavirüsü tartışmak üzere bir Politbüro toplantısına başkanlık ettikten sonra halkın gözünden kayboldu. Sağlığıyla ilgili spekülasyon, büyükbabası ve devlet kurucusu Kim Il Sung’un doğum gününü anısına 15 Nisan’daki bir olayı kaçırdıktan sonra, babası Kim Jong Il’in 2011’in sonundaki ölümüne iktidarı devraldığından beri hiç yapmadığı bir şey başladı.

blank

Kore Yarımadası, Demilitarized Zone adı verilen 248 kilometrelik (155 mil) uzunluğunda, 4 kilometrelik (2.5 mil) genişliğindeki sınır boyunca bölünmüş durumda. Başlangıçta 1950-53 Kore Savaşı’nın bitiminden sonra tampon olarak yaratıldı. Ancak adından farklı olarak, DMZ’nin içinde ve yakınında tahminen 2 milyon mayın biberlendi, bu da dikenli tel çitler, tank tuzakları ve her iki taraftaki savaş birlikleri tarafından da korunuyor.

Eylül 2018’de ulaşılan sınır gerginliklerini azaltmak için bir dizi anlaşma kapsamında, iki Korea ön hat güvenlik görevlilerinin bazılarını yok etti ve o yılın ilerleyen saatlerinde mayınları DMZ’den çıkarmaya başladı. Ancak çabalar Kim ile Başkan Donald Trump arasındaki müzakerelerde bir kilitlenmenin ortasında durdu ve Kuzey Kore’yi nükleer cephaneliğinden vazgeçmeye ikna etmekti. Diplomasi, 2019’un başlarında Vietnam’daki ikinci Kim-Trump zirvesinin ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle çöktüğünden beri herhangi bir ilerleme kaydetmedi.

Bu yılın başlarında, Kuzey Kore bir dizi füze ve diğer silah testleri yaptı, ancak kısa menzilli ve hiçbiri ABD anakarası için doğrudan bir tehdit oluşturmadı. Kore sınırı boyunca en son silah ateşi meydana geldiğinde, Kasım 2017’de, Kuzey Koreli askerlerin Güney Kore’ye kaçan bir meslektaşına kurşun sıktığı zaman oldu. Defector beş kez vuruldu, ancak hayatta kaldı ve şimdi Güney Kore’de yaşıyor. Güney Kore ateşe geri dönmedi.

Daha önce, iki Korea DMZ boyunca birçok kez silah sesleri alıp sattı, ancak son yıllarda ölümcül bir çatışma olmadı. İki Güney Koreli askeri sakatlayan 2015 mayın patlaması, Koreaları silahlı bir çatışmanın eşiğine itti. Güney Kore patlamadan Kuzey Kore’yi sorumlu tuttu.
03 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

blank

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP