DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 499852-8,19%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

TBMM ÇÖLYAK çalışmaları sona erdi

TBMM ÇÖLYAK çalışmaları sona erdi

ABONE OL
Şubat 28, 2021 19:13
TBMM ÇÖLYAK çalışmaları sona erdi
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

4 Mayısta TBMM de grubu bulunan dört partinin ortak imzası ile verilen teklif, 17 Haziran 2017 tarih 30099 sayılı 12.06.2017/1143 karar numarası ile kurulan ÇÖLYAK ARAŞTIRMA KOMİSYONU son istişare toplantısını Kayseri Valiliği ve Kayseri Büyük Şehir Belediye başkanlığı ile ildeki diğer kamu kurum temsilcileri ve çölyak dernek başkanlarının katılımı ile yapıldı. İstanbul’dan Glutensiz Hayat Derneği’ni temsilen yönetim kurulu başkanı Tülin ÜNAL katıldı.

Komisyon başkanı Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer: “Çölyak hastalığıyla ilgili bildiğimiz bir ilaç tedavisi yok ancak hastalar glutensiz diyetlerle tedavi edilebiliyor. Bu yüzden glutensiz gıdaların Türkiye genelinde rahat ulaşılabilmesini sağlamak en büyük amacımız” diye konuştu. Bir çok konu ve sorunun ele alındığını belirten vekilimiz Sayın İsmail Tamer; aşağıda açıklamalarda bulundu.

Tamer, komisyonun, Kayseri’de bir otelde düzenlenen ve çölyaklı hastaların sorunlarının değerlendirildiği müzakere toplantısında yaptığı konuşmada, komisyonun mecliste grubu bulunan 4 partinin önergeleri üzerine kurulduğunu belirtti. Tamer, yaklaşık 4 aydır çölyak hastaları ile ilgili problemleri tespit edebilmek, onların dertlerini ve teşhisteki sıkıntıları ortadan kaldırabilmek için araştırmalar yaptıklarını ifade etti.

Komisyonun en büyük amacının çölyaklı hastaların daha rahat yaşamalarını sağlayabilmek olduğuna değinen Tamer, “Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda bazı eksiklikleri tespit ettik. Bugün de komisyon olarak Kayseri’de finali yapıyoruz. Çalışmalarımızı burada sonlandıracağız. 15 gün içerisinde raporumuzu yazıp TBMM Başkanımız İsmail Kahraman beye de sunacağız.” diye konuştu.

Tamer, Türkiye’de raporlu 70 bin çölyak hastası bulunduğuna işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu rakamın en az 10 kat daha fazla çölyak hastası olduğunu tahmin ediyoruz. Çölyak hastalığıyla ilgili bildiğimiz bir ilaç tedavisi yok ancak hastalar glutensiz diyetlerle tedavi edilebiliyor. Bu yüzden glutensiz gıdaların Türkiye genelinde rahat ulaşılabilmesini sağlamak en büyük amacımız. Yaklaşık 10 yıl önce glutensiz gıda üreten firma sayısı parmakla gösterilebilecek kadar azdı ama bugün pek çok firma glutensiz gıda üretebiliyor. Yine de dışarıdan gelen ürünlerin piyasadaki payı yüzde 65-70’ler civarında. Yani bu konuda kat edeceğimiz çok yol var.”

TBMM Çölyak

Glutensiz gıda hakkında doğru bilinen bazı yanlışlara da dikkati çeken Tamer, “Son yıllarda diyetisyenlerin büyük bir kısmının glutensiz gıdalara yönlendirmeye çalıştıklarını görüyoruz ama bu çok sakıncalı bir durum. Hiç tasvip etmediğimiz bir durum. Kesinlikle insan vücudunun metabolizmasını bozmanın gereği yok. Glutensiz beslenmenin diyette çok önemli bir rolü olduğunu söylemeyiz.” ifadelerini kullandı.

Tamer, glutensiz gıda ürüten firmalara vergi indirimi yapılmasıyla ilgili Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin yapıldığını ancak henüz bir gelişmenin bulunmadığını aktararak, yurt dışından gelen glutensiz gıdaların gümrüklerdeki bekleme süreleriyle ilgili sıkıntıları çözmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Glutensiz Hayat Derneği Çölyak araştırma komisyonu kurulması ve derneklerin sürece dahil edilmesinden sonra TBMM deki tüm davetlere iştirak ederek araştırma komisyonu çalışmalarına destek vermiştir. Ayrıca Şanlıurfa ve Bursa illerindeki istişare toplantılarına da katılan derneğimiz komisyon çalışmalarının sona ermesi ile birlikte oluşan bu sinerji ile İstanbul’da Tuzla, Üsküdar, Maltepe ve Kadıköy Belediyeleri başta olmak üzere tüm belediyeler ile farkındalık ve eğitim çalışmalarına devam edecektir. Bu çalışmalar da belediyeler, kamu kurumları yerel basın ve STK ile yakın işbirliği yapılarak 2018 yılında farkındalık adına üstüne düşen görevi yapmaya devam edecektir.

TBMM Çölyak araştırma komisyonu çalışmaları için özveriyle çalışan başta Komisyon Başkanı Kayseri Milletvekili Sn. İsmail TAMER olmak üzere komisyonda görev alan milletvekillerimize, 28 ili temsil eden dernek yöneticilerine, uzmanlara, süreçte destek olan tüm meclis görevlilerine ve glütensiz üretim yapan firmalara sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. GHD Yönetim Kurulu. ~0544 626 18 00 info@glutensizhayatdernegi.org  ~ www.glutensizhayatdernegi.org

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP