DOLAR 13,54310.06%
EURO 15,4783-0.01%
ALTIN 788,30-0,16
BITCOIN 580044-0,48%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

TBMM’SİNE İLK KEZ BİR MİLLETVEKİLİ YEREL BASIN İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

TBMM’SİNE İLK KEZ BİR MİLLETVEKİLİ YEREL BASIN İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

ABONE OL
Ocak 22, 2021 13:30
TBMM’SİNE İLK KEZ BİR MİLLETVEKİLİ YEREL BASIN İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, yerel medyanın son yıllarda artan sorunlarının Kovid-19 salgını sonrasında daha da sıkıntılı bir hal almaya başladığını ifade ederek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması isteğiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

blank

Özdemir; “Yerel medyanın en azından nefes alması sağlanmalı MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, yerel medyanın son yıllarda artan sorunlarının Kovid-19 salgını sonrasında daha da sıkıntılı bir hal almaya başladığını ifade ederek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması isteğiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Özdemir, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Kovid-19 ile ilgili olarak Hükümet tarafından açıklanan tedbirler içerisinde; yerel medya kuruluşlarına yönelik bir düzenlemenin bulunmadığını belirterek, “Zor durumda olan ve sektör çapında binlerce kişiye istihdam yaratılmasına vesile olan, görsel yahut yazılı olarak faaliyet gösteren yerel medyaya acilen destek verilmesi ve bu kuruluşların en azından nefes almalarının sağlanması gerekmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Yerel medya sektöründeki firma ve şirketlerinin KOBİ kapsamına alınması sağlanmalı. Yaşanan ve ciddi seviyelere ulaşan korona virüs salgını göz önünde bulundurularak, yerel medya sektöründeki firma ve şirketlerinin KOBİ kapsamına alınması sağlanarak Kredi Garanti Fonu veya KOSGEB kredi ve desteklerinden yararlandırılmasına yönelik yoğun talep alan MHP Kayseri Milletvekili Özdemir, Bakan Albayrak’a şu soruları yöneltti; “Yerel medya sektöründeki şirketlerinin, reklam ve basın-ilan faturalarından alınan KDV oranının ve kesinti yapılan Basın İlan Kurumu payının düşürülmesi sağlanabilir mi? Yerel medya kuruluşlarından, telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedellerinin bir süreliğine alınmaması mümkün müdür?”

Uzun vadeli faizsiz kredi desteği verilmesi sağlanabilir mi?
TÜRKSAT uydu bedeli ödemelerinin bir süreliğine ertelenmesi veya indirim yapılması ile kamu spot yayınlarının ücretlendirilmesi suretiyle TÜRKSAT ve RTÜK’le mahsuplaşmasının sağlanması konusunda bir çalışma yapılabilmesini sorgulayan Milletvekili İsmail Özdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a şu soruları da yöneltti:

“Gazete basımında kullanılan kâğıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmemesi için geçici süreliğine bu malzemelerin gümrük vergileri kaldırılabilir mi? Belediye meclisi ve encümeni ile il genel meclisi ve hizmet birliklerinin karar ve duyuruları resmî ilan olarak her şehirdeki yerel gazetelerde yayımlanmasının zorunlu hale getirilmesi düşünülmekte midir? Basın çalışanlarına ve işsiz kalanlara Basın İlan Kurumu vasıtasıyla maaş desteği verilmesi ve tüm medya çalışanlarına bir yıllık maaşlarının yarısı kadar, isteğe bağlı olarak, uzun vadeli faizsiz kredi desteği verilmesi sağlanabilir mi?” kayserihaber.com
13 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP