DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 488115-10,36%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

TERÖR DESTEKÇİSİ ÜLKE İSRAİL İLE YAKINLAŞTI ABD TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARDI

ABONE OL
Ekim 23, 2020 18:34
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Emperyalizme Göre İsrail ile Dost Olmak Terörist Kimliği Ortadan Kaldırır’
Son dakika haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, Sudan’ı “teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkarma kararını imzaladığını Kongreye bildirdi.

blank

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın Sudan’la ilgili karara imza attığı belirtildi.
Açıklamada, “Başkan Donald Trump, Sudan’ın teröre destek veren ülkeler listesinden resmen çıkarma yönündeki kararı konusunda Kongreyi bilgilendirdi.” ifadesi kullanıldı.

Söz konusu adımın, Sudan’ın “terör kurbanlarına 335 milyon dolarlık ödemeyi yapmasının” hemen ardından atıldığına işaret edilen açıklamada, ülkenin yönetimine gösterdiği anlayış için de teşekkür edildi.
Söz konusu karara ilişkin Kongrenin önünde 45 günlük bir süre bulunuyor. Bu süre içinde aksi yönde bir adım atılmaması durumunda Sudan söz konusu listeden resmen çıkmış olacak.

Kongrenin ayrıca, egemen bir devlet olarak Sudan’ın ABD mahkemelerinde yargılamaya maruz kalmaması için gerekli yasal düzenlemeyi de yapması gerekiyor.

Trump’ın 335 milyon dolar şartı
ABD Başkanı Trump, pazartesi günü Twitter hesabından, Sudan’ın ABD’li terör kurbanlarına ve ailelerine 335 milyon dolar tazminat ödeyeceğini duyurmuştu. Trump, bu yapıldığında ülkeyi “Terörü Destekleyen Ülkeler” listesinden çıkaracağını belirtmişti.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk da devlet televizyonunda yayımlanan konuşmasında, ABD’li terör kurbanları ve aileleri için Washington yönetiminin talep ettiği 10 milyar doları aşkın tazminatın bir yıldır yürütülen müzakereler sonucu birkaç yüz milyon dolara düşürüldüğünü ve salı günü itibarıyla hesaba yatırıldığını bildirmişti.

ABD’nin kara listeye aldığı Sudan 27 yıldır ambargo ve yaptırımlarla karşı karşıya
ABD, El Kaide terör örgütü lideri Usame bin Ladin’e 1991-1996 yıllarında kucak açtığı için terör gruplarına destek verdiği gerekçesiyle “kara listeye” dahil ettiği Sudan’a 1997’de ekonomik yaptırım uygulamaya başlamış, Kenya ve Tanzanya’daki büyükelçiliklerine düzenlenen saldırılar sonrası bunları daha da ağırlaştırmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, 18 Mayıs’ta Sudan hükümetinin, 1998’de ABD’nin Kenya ve Tanzanya’daki büyükelçiliklerine düzenlenen terör saldırılarının kurbanlarına ve yakınlarına 10 milyar dolardan fazla tazminat ödemesini kararlaştırmıştı.
Müzakereler sonucu bu rakam 335 milyon dolara kadar düşürülmüştü.

El-Kaide’nin bombalı saldırılarında 224 kişi yaşamını yitirmiş, binlerce kişi yaralanmıştı. Olayın ardından birçok kurban ve yakını ABD’deki eyalet ve federal mahkemelere başvurarak saldırılardan dolayı Sudan hükümetini suçlamış ve tazminat talep etmişti.

ABD mahkemeleri, daha önce görülen davalarda, söz konusu saldırılarda Sudan’ın terör örgütü El Kaide ve örgüt lideri Usame Bin Ladin’e yardım ettiğine hükmetmişti.

İSRAİL İLE DOST İSEN TERÖRİST DEĞİLSİN!
ABD Başkanı Donald Trump, Sudan ve İsrail’in ilişkilerin normalleşmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı.
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail’in Sudan ile ilişkilerini normalleştirmek için adımlar attığını doğruladı ve bunu bölgede “yeni bir dönemin” başlangıcı olarak nitelendirdi.

“Bugün barışa yönelik bir başka dramatik atılımı duyuruyoruz” dedi. “Bugün Hartum İsrail ile barışa, İsrail’i tanımaya ve İsrail ile normalleşmeye evet diyor. Bu yeni bir dönem, gerçek barış çağı.”
Duyurudan kısa bir süre önce. Başkan Trump, Kongre’ye Sudan’ın Devlet Terörizm Sponsoru olarak atanmasını resmen iptal etme niyetini bildirmişti.
23 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP