DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 5838070,35%
İstanbul

AZ BULUTLU

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

TÜZEL BİR KİŞİ İLE AYNI HAKLARA SAHİP DÜNYANIN TEK ORMANI

TÜZEL BİR KİŞİ İLE AYNI HAKLARA SAHİP DÜNYANIN TEK ORMANI

ABONE OL
Ocak 21, 2021 00:23
TÜZEL BİR KİŞİ İLE AYNI HAKLARA SAHİP DÜNYANIN TEK ORMANI
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkenin en yalıtılmış yağmur ormanlarından biri olan Te Urewera, dünyanın tüzel kişiyle aynı haklara sahip olan ilk doğal kaynağıydı.

Yeni Zelanda’nın en izole yağmur ormanlarından biri olan Te Urewera’ya giden tek yolu kuşatan çalılıklarda beyaz bir dumandan oluşan hurda bir hurda vardı. Bu, T countryhoe ile sisli kızlıkçı olan Hine-pūkohu-rangi’yi bağlayan eski bir sözlü gelenek nedeniyle, etnograf Elsdon Best tarafından insanları “Sisin Çocukları” olarak adlandırılan kabile bölgesi olan Tūhoe ülkesinde olduğumun bir işaretiydi.

Penceremin dışında, mera ve yıkık çiftlik evlerinin manzarası yoğun zümrüt ormanına ve bulut ve gölgede gizlenmiş uçurumlardan fışkıran şelalelere yol açtı. Yolda bir viraj döndüğümde, önümdeki tozlu eşiğinde, dağınık ön ayakları olan iki tıknaz midilli ortaya çıktı. Yavaşlarken , çalıyı uzun süredir bu verimli manzara ile ilişkili yerli ahşap güvercin olan kererū için taradım ve bunun yerine asfalt yol dünyaya döndüğünde eğrelti otları üzerinde çiğneyen yalnız bir palomino ile gözleri kilitledim.

Te Urewera, 2.127 km2’lik engebeli tepe ülkesi, geniş mavi-yeşil gölleri ve hızlı akan, kuzey akan nehirleri kapsayan Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nın en büyük yağmur ormanıdır. 2014 yılında, dünyanın ilk kanunu Te Urewera Milli Parkı’nın hükümet mülkiyetine son verdi ve yağmur ormanını kendi tüzel kişiliği ve Tūhoe halkını yasal koruyucusu olarak tanıdı.

Bugün, Te Urewera’nın nehir vadilerinde ve çalılık açıklıklarında yaklaşık 7.000 kişinin yaşadığı yaklaşık 40.000 numaralı Tūhoe, yağmur ormanlarının bakımından yasal olarak sorumludur. Kıymetli alanı, kaitiakitanga olarak bilinen , kabaca “vesayet” anlamına gelen ve bir Māori dünya görüşüne dayalı olarak çevreyi yönetmenin bir yolu olan eski bir Maori uygulamasıyla korurlar.

Kaitiakitanga, insanlar ve doğa arasındaki yakın bağlantıyı anlamayı, insanları doğal dünyanın bir parçası olarak görmeyi ve bakımları altındaki ormanların, nehirlerin ve göllerin mauri veya yaşam gücünü korumayı içerir. Günlük düzeyde, gözlem ve veri toplama, yerli ağaç dikimi, sulak ve geyik gibi zararlıların kontrol edilmesi ve nehir ton balığı gibi önemli balık stoklarının sağlığının korunması yoluyla ormanın, göllerin ve nehirlerin sağlığının izlenmesini içerir. (Yılan balığı için Māori).

blank

Kabile lideri Tamati Kruger bana artan sayıda insanın en popüler gölü Waikaremoana Gölü çevresinde avlanmak, balık tutmak ve yürüyüş yapmak için Te Urewera’ya geldiğini söyledi. Tūhoe ziyaretçileri karşılasa da, meydan okuma, turist sayılarını ve turizmin çevre üzerindeki etkisini yönetirken, yaklaşık 70 yıllık hükümet yönetiminden sonra eski milli parkın bakımını üstlenmek.

Kruger, “Te Urewera’ya gelen birçok ziyaretçi için bildikleri tek şey milli park sistemi” dedi. “Dünyanın güzel bir yerinde bir tatil için tasarruf edeceğiniz, oraya gidip temiz, kuru bir kulübede bir geceye erişim gibi bir hizmet için ödeme yaptığınız ve sonra eve dönüp bir sonraki planınızı planladığınız fikri var. sonraki hedefe yolculuk. Birçok insan için, bu doğadaki seyahat deneyimlerinin kapsamıdır.

“İnsanlardan bu yaklaşımı tamamen değiştirmelerini istiyoruz. Doğayı yönetilmesi ve kullanılması gereken bir dizi ayrı kaynak olarak görmek yerine, insanlardan Te Urewera’yı başkalarının hayatta kalma, kültür, eğlence ve ilham için bağımlı oldukları bir yaşam sistemi olarak görmelerini istiyoruz. Te Urewera’yı fiziksel, çevresel, kültürel ve manevi anlamda kendi kimliği olarak ilişkilendirmekle ilgili. ”

As Kaitiaki (veliler), bu Tūhoe hep Te Urewera yaşamış Kruger söyledi ve bu ziyaretçilerin farklı burada şeyleri yapmaya hazır olmak gerekir nasıl. “Belki de bir şelalenin veya bir av gezisinin nihai anlaşmasının yakınında kendinizin en iyi fotoğrafını çekmekle ilgili değildir. Belki de yerel halkla tanışmak, bizimle kalmak, tarihimizin bir kısmını öğrenmek ve yaşam tarzımızı oluşturan bazı hikayeleri ve değerleri duymakla ilgili. ”

Te Urewera şimdi kilitlendikten sonra yerli yolculara yeniden açıldığında, yağmur ormanları boyunca turizm rehberleri giderek bunu yapma fırsatı sunuyor. Tāneatua’da, Te Urewera’nın kuzey girişinde yer alan Tūhoe’nin kabile merkezinde, ziyaretçiler kabilenin tarihi, kültürü ve çevresel yaklaşımına giriş için kendi kendine rehberli bir yürüyüş turuna katılabilirler.

Yağmur ormanlarının içinde, marae (geleneksel Māori toplantı alanları) üzerinde kalmak ve geleneksel bir yerleşim töreni yaşamak veya yerel tīkanga’yı (protokoller) anlayan Tūhoe rehberleriyle bir çalı yürüyüşü yapmak yabancıların Tūhoe kültürüne dalmak ve öğrenmek için başka yollardır Te Urewera ile farklı bir ilişki kurabilme. Daha fazla seçenek bal tadımı , ev yapımı yemek deneyimleri , avcılık ve binicilik maceralarını içerir .

blank

Ve Yeni Zelanda ülkeyi koronavirüs içermezken , turizm sağlayıcıları ülkenin sınırlarının Eylül gibi Avustralya gibi “güvenli seyahat bölgesi” ülkelerinden uluslararası gezginlere açılmasını umuyor.

Kilitlenmeden önce kendim için biraz Tūhoetanga (kültür) deneyimim var . Tāneatua’ya arabayla yaklaşık bir saatlik mesafede küçük bir köy olan Ngāputahi’de , yeni gelenleri gündelik dünyadan yağmur ormanlarının ruhsal dünyasına dönüştürmek için tasarlanmış bir mihi whakatau gerçekleştiren Tūhoe rehberi Hinewai McManus ile geleneksel bir karşılama töreniyle tanıştım. .

“ Kia ora (merhaba) ve Te Urewera’ya hoş geldiniz,” dedi otoparka girdiğimde. McManus bugün törende iki ağacın rol oynayacağını açıkladı: büyükannesi tarafından dikilen bir Kaliforniya çamı beni manuhiri (ziyaretçi) olarak temsil ederken, yerli bir kanuka (Te Urewera’da bulunan) Hinewai’nin atalarını tangata whenua ( toprak halkı).

Tören geliştikçe, bir ağaçtan diğerine yavaşça yürüdüm, McManus’un rehberliğinde ve anadilinde (ve Yeni Zelanda’nın üç resmi dilinden biri; diğerlerinin İngilizce ve Yeni Zelanda İşareti) te reo Māori’de sessizce şarkı söyledi. Dil).

“[Mihi] whakatau daha az resmi bir Māori hoş geldiniz,” dedi. “Bu sizi bu yere tanıtmanın bir yolu – hepiniz, fiziksel, psişik ve ruhsal benliğiniz.”

McManus bana kabilenin kültürünü ve doğa ile ilişkisini anlamak için Te Urewera’ya gelen birkaç Yeni Zelandalıdan biri olduğumu söyledi. Daha yaygın olanı Avrupa’dan (özellikle Almanya ve Hollanda’dan), Çin’den ve ABD’den gelen ziyaretçilerdir.

Bana koruyucuların rolü hakkında daha fazla bilgi vermek için McManus , Ranginui’nin oğlu Tāne Mahuta’yı (gökyüzü babası) açıklayan Māori yaratma hikayesini anlattığı Tāne Mahuta – Orman Tanrısı adlı rehberli ağaç dikimi ve kaitiakitanga deneyimine öncülük etti. ) ve Papatūanuku (yeryüzü annesi), ormanın tüm kuşları ve ağaçlarının babasıydı.

blank

Ağaç dikim dualarımızda, Tāne Mahuta’ya hangi ağaç türlerinin nereye dikileceğine dair rehberlik için hitap ettik. Sonunda, iki hohoeka (lancewood) fidanını çalıdaki sıkışık bir çalılıktan nehir kıyısında açık, güneşli bir alana taşıdık.

McManus, Te Urewera Yağmur Ormanı Restorasyon Projesi’nin 2008’de başlamasından bu yana dikilen veya yer değiştiren 12.000’den fazla ağacın yükselen çetelesini eklediğini söyledi. yerli kuşlarımıza. Fakat insanlar da şeylerin manevi tarafına çekilirler. Kabile neden çevreye bu kadar saygı duyduğunu bilmek istiyorlar. Sadece burada yaşadığımız için mi yoksa daha fazlası var mı? ”

Twahoe rehberi ve Manawa Bal Turları’nın sahibi Brenda Tahi, bundan daha fazlası olduğundan emin.

Te Urewera’nın batı kıyısındaki Ruātahuna’daki aile evinde, “ Tunağımız (atalarımız) ve sürdürülebilirlik ve bize verilen doğayla birlikte yaşamak hakkındaki bilgiler nedeniyle çevreye saygı duyuyoruz ” dedi. “Ama doğaya da saygı duyuyoruz çünkü onun arasında yaşamak istiyoruz ve şu anda yardımımıza ihtiyacı var.”

Aile işinin bir dava olduğunu açıkladı. Şirket, Te Urewera’da bulunan 1000 kovandan yerli ağaç balı üreterek, yaklaşık 200 yıllık bir kabile yabani bal toplama geleneğini te nanao miere olarak adlandırıyor.

“Bal, bal arısı 1830’larda Yeni Zelanda’ya tanıtıldığında halkımız için saygı duyulan bir gıda haline geldi. Atalarımız onu oldukça farklı bir şekilde topladılar, kovalar kullanarak ağaçlara tırmandılar. Arı tutmak, Te Urewera’daki yerli ekosistemlerimizi koruma taahhüdümüzün ayrılmaz bir parçasıdır ”dedi. “Bitki türlerimizin çoğunun tozlaşmasına yardımcı oluyorlar. Ancak bal yetiştirmek de ekonomik kendine güvenmek ve halkımıza Te Urewera’ya kalmak ya da geri dönmek için bir sebep vermekle ilgilidir. ”

Te Urewera’nın Tahi’nin oğlu ve tur rehberi Maaka Tamaki ve arıcı Nick Mitai ile at sırtında sarp dağları gezerken, koruyucu bir kıyafete tırmanmaya ve Manawa kovanlarını ilk elden kontrol etmeye davet edildim. Daha sonra nehir kenarında piknik yaptık, tarihi bir marayı ziyaret ettik ve o gece yıldızların altında nehrin yanında kamp kurduk.

Yemekten sonra bana sıcak bir limon ve bal çayı servis eden Tahi, ziyaretçilerin yeni bir arkadaşla bağ kurabilecekleri yerle bağ kurmalarına yardımcı olmak için Manawa Bal Turları tasarladığını açıkladı. Yağmur ormanlarının güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülemek istiyor. Nehrin acelesini duymaktan ve yağmur ormanlarının temiz ve temiz havasında nefes almaktan zevk almalarını istiyor.

“Uzun bir gün yürüyüşten sonra cildinizde ipeksi nehir suyu hissi veya çalı kai (gıda) tadı gibi bir şey yok – basit bir domuz eti kaynatın veya meyve bahçesi erikleri ve tawhero (çalı) balının flaş kompostosu olsun ,” o bana söyledi. “Bana göre, bunların hepsi bu yere aşık olmanın bir parçası. Daha fazlası için geri gelmenizi sağlayan şeyler bunlar. ”

Kruger, bu yaklaşımın insanların Te Urewera deneyimini güçlendirmenin ek bir yararı olduğuna inanarak: “Sizi, ‘Ücretimi ödedim, bir hizmet istiyorum’ diyen bir düşünce biçiminin ötesine taşıyacaktır. : ‘Bu yeri seviyorum, kendimi bir bağlantı hissediyorum. Şimdi, ona bakmak için ne yapabilirim? ” BBC Travel-Jacqui Gibson
09 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP