DOLAR %
EURO %
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 5839620,09%
İstanbul

AZ BULUTLU

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ÜLKE YANGIN YERİ İKTİDARIN DERDİNE BAK!

ÜLKE YANGIN YERİ İKTİDARIN DERDİNE BAK!

ABONE OL
Ocak 20, 2021 19:34
ÜLKE YANGIN YERİ İKTİDARIN DERDİNE BAK!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Koronavirüs Salgınında,İtalya, Tunus, Belçika, Fransa, İspanya, Sırbistan, İngiltere Sokağa Çıkma Yasağı Derdinde; Türkiye Kanal İstanbul İhalesi Derdinde’

Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan tarihi Dursunköy ve Odabaşı köprülerinin taşınarak yeni bir yerde inşa edilmesi işi için bugün ihaleye çıkıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek proje etki alanında yer alan Başakşehir’deki tarihi Odabaşı Köprüsü ve Arnavutköy’deki tarihi Dursunköy Köprüsü’nün yeniden yapım işi için, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nde ihale düzenlendi.

5 firmanın katıldığı ihalede Artuklu Mimarlık’ın teklifi geçersiz sayılırken, Mukarnas Mimarlık 500 bin lira, Hasan Fehmi Şahin 550 bin lira, Safir Jeoteknik 507 bin lira, Altıparmak Mimarlık 408 bin lira teklif etti.

KÖPRÜLER SÖKÜLEREK TAŞINACAK

Hazırlanan teknik şartnamede, işin amacı “Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan Başakşehir’deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy’deki Dursunköy köprülerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanması için sağlam bölümlerinin sökülerek taşınması, eksik bölümlerinin tamamlanması ilkesine dayalı projelerinin hazırlanması” olarak belirtildi.

Köprü civarında kazı çalışmaları yapılarak, köprülerin başlangıç ve bitiş noktalarının tespit edilmesini içeren şartnamede yüklenici firma köprünün sökümü, yapı elemanlarının taşınması, yeniden yapılması ve eksik bölümlerinin tamamlanması işlerini yapacak.

İBB BAKANI EKREM İMAMOĞLU TEPKİ GÖSTERDİ:

”Şuan yaşam ve geçim kaygısı yaşayan milyonlara destek olmak yerine bugün Kanal İstanbul ihalesi yapanları kamuoyu vicdanına havale ediyorum.”

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI:

Bir çok vatandaş yaşanan Koronavirüs salgınının fırsata dönüştürüldüğünü ifade ederek tepkilerini sosyal madya platformlarından gösterdi.

-Ülkede ohal ilan edemeyenler apar topar kanal ihalesi yapıyor, millet can derdinde yandaş rant peşinde

-İhale ertelenmeli insanlar evlerinden çıkmıyor kimsenin protestoya gelmeyeceklerini planlamışlar

-Yüzbinlerce İstanbullu itiraz etti, dilekçe verdi; sonuç yönetenler kimseyi takmıyor, dediğim dedik çaldığım düdük.

-Ekonomi hesaplarıyla ülkeyi salgının kucağına bıraktılar, emekliye, eyt’liye, işçiye gelince yok; kanal kazacağına onlara para var.

KANAL İSTANBUL SÜRECİ:

Kanal İstanbul projesi, 2011 genel seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vaadi olarak Türkiye’nin gündemine girdi.

2017 yılında Kanal İstanbul için Ulaştırma Bakanlığı 34.9 milyon liralık “etüt, proje ve danışmanlık” ihalesi düzenledi ve proje ortaya çıktı.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından da süreç hız kazandı. Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy, Başakşehir ilçelerinden geçen Kanal İstanbul projesine ilişkin hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna son şekli verilerek 23 Aralık 2019 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarıldı.

10 gün boyunca halkın görüşüne açılan nihai ÇED raporuna binlerce İstanbullu itiraz dilekçesi vererek itiraz etti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de projeye karşı itiraz başvurusu yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 17 Ocak 2020 itibari ile “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verdiğini duyurdu. Böylece tartışmalı projenin ÇED Raporu tüm itirazlara rağmen aynen onaylanmış oldu.

Onaylanan ÇED raporunun iptali için İBB, barolar, çevre örgütleri, sendikalar, meslek odaları dava açmış durumda.

26 Mart 2020 / ÖZGÜR İFADE

blank

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP