DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 584034-0,02%
İstanbul

AZ BULUTLU

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

VALİNİN YASADIŞI TALEBİNE KIZAN BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA ETTİ

VALİNİN YASADIŞI TALEBİNE KIZAN BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA ETTİ

ABONE OL
Haziran 10, 2020 19:20
VALİNİN YASADIŞI TALEBİNE KIZAN BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA ETTİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Nablus belediye başkanı, valinin belediye işlerine karışması üzerine istifa etti
İstifa, uzun süredir Filistin belediye başkanları ile valiler arasında belediye, sivil ve güvenlik makamları üzerindeki gerilimlerin altını çiziyor.

Daha önce görülmemiş bir hareketle, Batı Şeria’daki en büyük Filistin kenti Nablus belediye başkanı Çarşamba günü Filistin Yönetimi valisini belediye işlerine karışmakla suçlamaktan sonra istifa ettiğini açıkladı. İstifa, uzun süredir Filistin belediye başkanları ile valiler arasında belediye, sivil ve güvenlik makamları üzerindeki gerilimlerin altını çiziyor.

Belediye başkanı Samih Tabila, Nablus Valisi İbrahim Ramazan’ın bir inşaat şirketine belediyeden ruhsatsız bir binanın çatısına beton dökmesi için izin vermesinin ardından istifa etmeye karar verdiğini söyledi.

Nablus belediye meclisinin iki üyesi Saher Dweikat ve Samah al-Kharouf da valinin eylemini protesto etmek için istifalarını sundular. Belediye başkanı ve belediye meclisi üyeleri valiyi belediye yetkisini ihlal etmekle suçladılar.

PA’nın eski bir Ulaştırma ve İletişim Bakanı Tabila, yaptığı açıklamada, iktidardaki El Fetih hükmü adına belediye başkanı olarak göreve başladıktan bir yıl sonra işten ayrıldığını söyledi. Belediyenin Nablus’un Rafidia mahallesindeki binanın uygun bir lisans olmadan inşa edildiğini belirlediğini söyledi.

PA’nın 1994 yılında kurulmasından bu yana, Filistin valileri kişisel olarak PA başkanı tarafından atanmaktadır. Batı Şeria 11 valiye (Nablus, Qalqilya, Tubas, Salfit, Tulkarm, Jenin, Jericho, Ramallah, Hebron ve Kudüs) ayrılmıştır. Her valilik doğrudan PA başkanına rapor veren ve geniş yetkilere sahip olan kendi valisine sahiptir.

Nablus Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, valinin eyleminin “tehlikeli bir emsal teşkil ettiğini ve belediyenin yetkilerine sınırlarını aşan münhasır haklara sahip olan açık bir saldırı oluşturduğunu” söyledi.

Belediye, valinin eyleminin diğerlerini “kişisel çıkarlarına hizmet etmek için kamu mülkiyetine tecavüz etmeye ve kentimizdeki yıkıcı kaosun yolunu açmaya” teşvik edeceği endişesini dile getirdi.

Vali Ramazan, yasaya uygun hareket ettiğini ve kararının belediyeyle olan anlaşmazlığı araştırmak için kurulan herhangi bir komiteye dayandığı yasal gerekçeleri sunmaya hazır olduğunu da eklediğini söyledi. Nablus’tan bir Filistinli işadamı Kudüs Post’a belediye başkanının istifasının “Filistin valiliklerinde endişe verici bir mali ve idari yolsuzluk işareti” olduğunu söyledi.

Bunun, bir belediye başkanının vali tarafından yapılan “yasadışı eylemler” nedeniyle istifasını sunduğu ilk olay olduğunu söyledi. “Bu dava, güçlü bağlantıları olan zengin bir iş adamıysanız, yasayı ihlal edip istediğinizi yapabileceğinizi gösteriyor,” diye ekledi işadamı. jpost
10 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP