DOLAR %
EURO %
ALTIN 794,021,02
BITCOIN 566411-1,29%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

18:07

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Vatandaş yaz meyvesi yiyemeden yaz bitti

Vatandaş yaz meyvesi yiyemeden yaz bitti

ABONE OL
Ağustos 26, 2021 06:16
Vatandaş yaz meyvesi yiyemeden yaz bitti
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

blank

Bir vakitlerin meyve cenneti Türkiye’de pahalılık o denli bir noktaya ulaştı ki, vatandaş “Yaz meyvesi yiyemeden yaz bitti” der hale geldi. Yazın son günleri gelirken bir kilo şeftali 15-18 TL, incir ise 25-30 TL üzere fahiş fiyatlardan satılıyor. TÜİK’e nazaran şeftali fiyatında son 1 yıllık artış yüzde 73. 5 yıl evvel, 2016 Ağustos’unda kilosu 5 liraya satılan şeftalinin bugün neredeyse 1 adedi 5 TL’ye geliyor.

70 MİLYON FAKİR

Tüketici Hakları Derneği Lideri Turhan Çakar, “Fiyatlar denetimden çıktı” dedi. Evvelki gün haberlere yansıyan Ankara’da bir pazarda “ezik şeftali” nedeni ile bir müşterinin pazar esnafı ile karakolda biten arbedesinin, alım gücündeki düşüşün vatandaşta yarattığı ağır gerilimin yansıması olduğu belirtiliyor. Çakar, “Halkın da esnafın da morali bozuk lakin idare bunu seyrediyor” tabirini kullandı.

Çakar, açıklanan açlık ve yoksulluk hudutlarına nazaran Türkiye’de aç yahut fakir olanların sayısının 70 milyona dayandığını belirterek şöyle devam etti: “Meyve fiyatları ülkenin tarımının geldiği noktayı gösteriyor. Son 10-15 yılda bu stratejik dal büsbütün besin şirketlerinin inhisarına bırakıldı. Ortacılar, dağıtıcılar kazanıyor.”

HALDEN ÇIKTIKTAN SONRA % 100 ARTIRIM

24 Ağustos prestijiyle İstanbul Hali’nde şeftali 5 ila 8 TL fiyatla satılıyor. Şaftali, halden çıkıp vatandaşa ulaşana kadar en az 2 hatta 3 kat kıymetleniyor. Çakar, “Her bir eser için tüketicinin çıkarlarını koruyacak bir tavan fiyat belirlenmesi ya da fiyatların denetlenmesi gerekiyor” dedi.

Derin Yoksulluk Ağı’nın kurucularından Hacer Foggo, pek çok vatandaşın artık pazara bile çıkamadığını, çocukları için oyuncak değil besin istediklerini söyledi. Foggo pandemide yoksulluk tarifinin değiştiğini lakin bu tarafta hiçbir çalışmanın yapılmadığını vurgularken, durumu şöyle anlattı:

“Son periyotta taban ücretliler bir basamak daha gerileyerek daha da fakirleşti. Artık beşerler kredi kartlarını en çok besin almak için kullanıyor. Beşerler çocuklarına taze mevsim meyvesi yediremeyecek duruma geldi.”

Sözcü

26  Ağustos 2021   blank  ®️   |   İstanbul’un Siyasi Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP