DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 469009-1,45%
İstanbul
24°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yangınlar, hortumlar, seller: Türkiye’de 2021’deki afetleri yaşayanlar anlattı

Yangınlar, hortumlar, seller: Türkiye’de 2021’deki afetleri yaşayanlar anlattı

ABONE OL
Ocak 1, 2022 03:13
Yangınlar, hortumlar, seller: Türkiye’de 2021’deki afetleri yaşayanlar anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçişleri BakanlığıncaAfet Eğitim Yılı’ ilan edilen 2021 senesinde, insan eliyle doğanın dengesinin bozularak iklim krizine yol açılmasının sonuçları, orta kuşakta bulunan Türkiye’nin de tüm dengelerini alt üst etti. 2021 yılında kendisini ardı arkası kesilmeyen felaketler zincirinin ortasında bulan Türkiye, birçok afet ile aynı anda mücadele etmek zorunda kaldı. Türkiye’nin bir yanı durdurulamayan yangınlar ile kavrulurken diğer yanı da önü alınamaz boyutlardaki sel ve su baskınlarıyla sınandı.

Su kaynaklarının orantısız bir şekilde hızla tükendiği iç bölgelerde ise arazilerdeki kuraklık sonucu obrukların çökmesiyle oluşan çukurların, çiftçinin kabusu olduğuna şahit olundu. Beklenmedik coğrafyalarda çıkan hortumlardan ve umulmadık şiddetteki fırtınalardan geriye, sökülen çatılar ile devrilen ağaçlar kaldı. Denizlerdeki kirlilik nedeni ile ülkenin batısında müsilaj sorunu yaşayan Marmara ve Ege için seferberlik başlatıldı. Turizm ve deniz mahsülleri piyasasının da etkilendiği bu süreçte, müsilaj nedeniyle sualtı popülasyonu zarar görmeye hala devam ediyor.

Havada, karada ve suda yaşanan ve önemli ölçüde can ile mal kayıplarına neden olan afetler silsilesinin toplam bilançosunun önümüzdeki günlerde resmi olarak açıklanması beklenirken, genel tablonun ağır olacağı da pek çok kez dillendirildi.

Tüm bu felaketlerin içinde hayatlarını kaybeden insanların yakınları, işlerinden ve evlerinden olanlar ile ne yapacağını bilemeden mücadele verenler kendi öykülerini Sputnik’e anlatırken, işin uzmanları da konuyu değerlendirerek, felaketlerin önüne geçilmesi için önümüzdeki yıllarda alınması gereken elzem önlemleri aktardı.

‘Teknenin arkası hortum yüzünden tamamen parçalanmıştı, benim olduğum yerdeki bir tekneyi kurtardık ama diğerleri battı’

2021’in ilk aylarından itibaren başlayan olumsuz hava koşulları, İzmir’in Alaçatı ilçesinde çıkan hortumda ve da kendisini gösterdi. Çatıların uçtuğu, araçların taklalar attığı bölgede marinadaki pek çok tekne de kullanılamaz hale geldi.

Alaçatı marinada felaketi yaşayanlardan biri olan Hasan Kaptan, daha önce de aynı bölgede tsunami yaşadıklarını belirterek “Deniz kabardı, en son benim olduğum yerdeki teknenin arkası tamamen parçalanmıştı. O tekne hortumun içinde kalmıştı. Ben kendi botuma atladım, tekneye çıkıp yerine bağladım. Sonrasında da kendi teknemi sahilden 3 metre geriye çektim ve o şekilde sabaha kadar bekledik. Bir tekneyi kurtardık ama diğeri tamamen battı”

‘Son dönemde Türkiye’de ve dünyada küresel ısınmadan farklı olarak küresel iklim değişikliği yaşanıyor’

Yaşanılan fırtınalı havaların ve anormal sağanak yağışların sebebine dair konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Murat Kapıkıran, “Türkiye’de ve dünyada son dönemde küresel ısınmadan farklı olarak küresel iklim değişikliği yaşanıyor. Etkileri arasında özellikle yağış rejiminin bozulması, aynı anda çok kısa bir zaman diliminde çok yoğun yağışın olması gibi doğadaki mevcut dengeyi ve düzeni altüst eden çeşitli farklılaşmalara neden olan fartörler var. Küresel iklim değişikliği konusunda, bilim otoriteleri ve bilim insanları, bu işten en fazla Doğu Akdeniz havzasının ve Avustralya’nın etkileneceğini, öncelikle bu bölgelerde başlayacağını zaten ifade ediyorlardı” dedi.

‘Dış kapımız ve bahçe duvarlarımız sele kapılıp gitti, kaçanlar oldu ama ben engelli kızımı bırakıp gidemezdim’

Aşırı yağışların vurduğu Karadeniz’de ise neredeyse her ilde yaşanan sel ve toprak kaymaları, Kastamonu, Sinop ve Bartın illerini oldukça etkilemiş, toplam 82 kişi hayatını kaybederken, 228 kişi ise yaralanmıştı. Felaketin boyutları o kadar büyüktü ki, Meteoroloji Genel Müdürlüğü‘ne göre 10-12 Ağustos tarihleri arasında Kastamonu, Sinop ve Bartın’a bağlı bazı bölgelerde metrekareye düşen yağış miktarı bir yıllık toplam yağışın 3’te 2’si olarak kayıtlara geçti.

Sinop’un selden en çok etkilenen Ayancık ilçesinde, sağanağın ardından çayın taşması sonucu mahsur kalanlardan biri olan ev hanımı Cemile Özaydın Çetinkaya, “Giriş yerleri ve bodrum tavana kadar su dolmuştu. Dış kapımız ve bahçe duvarlarımız sele kapılıp gitti. Yenikonak köyündeki tanıdığım Demircan ailesinden bir karı-koca da eviyle beraber sele kapılıp öldü. Ölen arkadaşlarımdan birinin cesedini köyümüze çok uzak bir yerde, Sinop tarafında denizin kenarındaki tomrukların arasında bulmuşlar. Sel sırasında etraftakiler bize de ‘ev yıkılabilir o yüzden gidelim, kaçalım” dediler. Ama ben bir yere gidemezdim. 35 yaşında engelli bir kızım var onu taşıyamazdık, balkondan indiremezdik. Tabiki orada da bırakamazdım. O yüzden kızımı bırakmayarak hiçbir yere kımıldamadım. Ama sel suları döne döne aktıkça evi salladı. hepimiz çok korktuk” dedi.

‘15 gün dışarıya adım atamadık, 5 gün boyunca da karanlıkta kaldık, haber alamadık, neler olup bittiği öğrenemedik’

Yaşadıkları felaketin sonrasını da Sputnik’e anlatan afetzede Çetinkaya şu ifadeleri kullandı:

“15 gün dışarıya adım atamadık. Köyümüze yardıma gelenler diğer evleri temizliyorlardı o yüzden bize sıra gelene kadar 15 gün geçti, haliyle biz de orası boşalmadığı için dışarıya oradan çıkamadık. Birinci katta oturan komşumuzun balkonundan merdiven koyduk, o merdivenden ekmek ve su alabildik. Sağ olsunlar Türkiye’nin her tarafından bize erzak gönderen olmuş. Denizli’den, Adana’dan, Ankara’dan, İzmir’den daha birçok ilden bir sürü yardım gelmişti. Elektrikler de kesildi. 5 gün boyunca karanlıkta kaldık. Telefonları şarj edemedik, mumla ışığında oturduk hep. Elektrikler gelince de bu sefer televizyonlar çekmedi, haber alamadık, neler olup bitti öğrenemedik”

‘Bir sürü cesede bakıp kendi ailemi bulmaya çalıştım, insanlar tanınacak halde değildi’

Ayancık’ta yaşayan ailesinden farklı bir ilde ikamet eden Kenan Demircan, Sinop’taki sel felaketinde annesini ve babasını kaybedenlerden biri. Televizyon izleyen arkadaşının uyarısıyla sel felaketinden haberdar olan Demircan, “Babamı aradım, benimle telaşlı konuştu. Evde mahsur kaldıklarını, ancak helikopterle kurtulabileceklerini söyleyerek helallik istedi. İkinci katın penceresinden su giriyormuş, ev de sallanıyormuş. Etraftaki diğer evlerin hepsinin yıkıldığını söyledi. Dondum kaldım, şoka girdim. Hemen yetkilileri aramaya başladım ama onlar da mahsur kalmışlar. İki dakika geçmemişti ki tekrar babamı aradığımda telefonunun kapalı olduğunu gördüm. O sırada sel evle beraber yıkıp götürmüş. Yanındaki ev ayakta kalmış sadece, onun içinde de yaşlı bir teyzeyle çocuk varmış. Olaydan sonra ben eşgal belirlemek için İzmir’den Sinop’a gittim. Cenazesini bulmak için çok uğraştık. Bir sürü cesede bakıp kendi ailemi bulmaya çalıştım. İnsanlar tanınacak halde değildi. Morglarda o kadar çok durdum ki üstüme ceset kokusu sinmişti. Felaketten 4 gün sonra babam, 11 gün sonra ise annemin cansız bedeni bulundu. O üzüntüden ve stresten 10 günde 7 kilo vermişim. Bunlar çok ağır şeyler” dedi.

‘Felakete yol açan doğanın gücü değil, rant için yapılan akıl dışı uygulamalardır’

Sel ve su baskınlarının yaşandığı coğrafyaları tabiatlarıyla birlikte değerlendiren emekli öğretim üyesi ve Vatan Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Çiftçi Bürosu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Çakır, konuya ilişkin verdiği demeçte “Dere yataklarına yapılan inşaatlar suların denize ulaşmasını önleyen yollar, ormansızlaşma sellerin etkisini artırmaktadır. Felakete yol açan doğanın gücü değil, rant için yapılan akıl dışı uygulamalardır. Selleri kentlere değil, yeraltı barajlarına yönlendirebiliriz. Bireysel olarak çözemeyeceğimiz sorunlara çözüm getirecek yöneticilerin işbaşına gelmesi için çaba göstermeliyiz. Felaketlerin senaryosu olmaz, bilim ve teknikle sorunlarımıza çözüm buluruz” açıklamasında bulundu.

‘Etrafımızdaki tarlalarda hep göçükler oluştu, adımımı attığım yer çatırdıyor gibi geliyor, tarlalarda çalışan herkesin psikolojisi bozuldu’

Geçtiğimiz yıl boyunca Türkiye’de aşırı yağışın neden olduğu su fazlalığı ile mücadele edilirken diğer yandan da İç Anadolu Bölgesi’nde kuraklık nedeniyle oluşan doğal yıkımlar da gündemden düşmedi. Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü’nde yaşayan flamingoların yaşam kaynakları olan suyun buharlaşmasına bağlı olarak toplu halde öldüğünün ortaya çıkmasının ardından yaşananlar da dünya basınına yansıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre ölümlerin, su seviyesinin eksikliğinden kaynaklandığının açıklanması, yaşanan kuraklığın boyutlarını akıllara getirdi.

Bir başka kuraklık olayı ise Konya’nın zengin yeraltı sularıyla dolu olan obruklarında yaşandı. Yanlış sulamadan ve yeterli miktarda yağış düşmemesinden kaynaklanan kuraklık nedeniyle boşalıp birer birer çöken obruklar, bu yıl İç Anadolu’da çiftçinin en sık yaşadığı korkulardan biriydi. Akrabalarının tarlasında çalışarak geçimini sağlayan 46 yaşındaki çiftçi İbrahim, “Etrafımızdaki tarlalarda hep göçükler oluştu. Artık beni de çalışırken bir korku sarmaya başladı. Adımımı attığım yer çatırdıyor gibi geliyor, tarlalarda çalışan herkesin psikolojisi bozuldu. Çünkü çöken obruklar küçük değiller 50 metre genişliğe kadar olan var, 70 metre derinliği olan var. Düşsek kurtulamayacağız. Toprak zaten yazın kavrulmaktan iyice geriliyor toplanıyor. Bir de ağır makinelerle tarlada çalışıyoruz. Ne olur bilmem ama hepimizin tedirgin olduğu kesin. Hal çare bulmak lazım” şeklinde konuştu.

Konya – obruk
© DHA

‘Taban suyu ve yağış azlığından ötürü kuru tarım ürünlerinin yapılamaması, tarımın kuzeye kayması söz konusu’

Konuya dair değerlendirmelerde bulunan Ziraat Mühendisi Kapıkıran, kuraklık ve iklim değişikliğinin tarımda çok önemli farklılıklara neden olmaya başladığını belirterek, topraktaki mikrobiyolojik çeşitliliğin bile buna göre değişim göstermeye başladığının altını çizdi. Akdeniz’de tropik bitkilerin yetişebiliyor olmasının bu değişikliğin örneklerinden birisi olduğunu hatırlatan Kapıkıran, “Buğday ambarı olan bazı bölgelerde hem meteorolojik su eksikliğinden -yani yağış azlığından- hem de taban suyu azlığından kuru tarım ürünlerinin, hububatın özellikle yapılamaması ve bu tarımın daha kuzeye doğru kayması ya da daha uygun alanlara doğru kaymasına neden oluyor” dedi.

‘Türkiye’nin 7 bölgesinde de olağanüstü kuraklık yaşandı, pek çok yerde yağış azlığı yüzde 40’ın üzerinde’

Kuraklığın bu coğrafyaya yabancı olmadığını ve 1876 yılındaki büyük kuraklıkta 200 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Çakır, “Ama geçtiğimiz sene, Türkiye’nin 7 bölgesinde de olağanüstü kuraklık yaşandı. Nisan ayındaki 30,7 milimetrelik yağış normale göre yüzde 48 daha az. Kış yağışları ise İç Anadolu bölgesinde yüzde 31 daha az yağış oldu. Pek çok yerde yağış azlığı yüzde 40’ın üzerinde” ifadelerini kullandı.

‘Marmaris ve çevresinde herkes zor durumda, doğamızı kaybettik, işlerimizden de olduk’

Diğer doğal felaketler arasında yine kulaklıkla alakalı olarak 2021’de yaşanan en büyük tahribata sebep olan yangınlardan bahsetmek mümkün.12 Ağustos 2021 itibariyle; çoğunluğu Akdeniz, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 49 ilde çıkan 299 orman yangınında 8 kişi hayatını kaybederken, yüzbinlerce hektar orman ve yerleşim yeri de küle döndü. Özellikle Muğla ve Antalya’da çıkan yangınlardan yayılan dumanlar, NASA tarafından uzaydan çekilen uydu görüntülerinde de takip edilebildi.

Marmaris’te otel işletmeciliği yapan Özgür Tiryaki, yangının köylere ve doğaya büyük hasar bıraktığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Burası biliyorsunuz turizm ile geçimini sağlayan insanların barındığı bir yer. Marmaris ve çevresinde herkes zor durumda. Bu olayın ekonomik boyutu da ayrı ve yıkıcıydı. Merkezdeki işletme sahipleri ve otellerde çalışanlar da ciddi anlamda etkilendiler. Çünkü yangınla birlikte buralarda birdenbire boşaldı biliyorsunuz. Ekonomik anlamda doğanın verdiği tahribat köyde yaşayanları ve hayvanların hayatını alt üst etmişken, turizmle uğraşanlar ile çalışanların ve işletme sahiplerinin de ciddi anlamda etkilenmesine sebep oldu. Zaten ondan bir önceki sene de pandemi nedeniyle zor duruma düşmüştük. Doğamızı kaybettik, işlerimizden de olduk. Ne söylesek yetersiz kalıyor. Çevremizde iflas eden arkadaşlarımız var; dükkânlarını kapattılar. Çalışanlar işten çıkarıldı. Bölgede yaşayan bizler için üzücü bir durum. Umarım toparlanır ama tabi o doğayı artık biz tekrar eski halinde göremeyiz. Belki çocuklarımız ya da onlardan sonra gelen nesiller yerinde görebilirler.”

‘Yangınların önlenmesi sürecinde de büyük problemler yaşandı, yangın söndürme süreçlerindeki eksiklikleri gördük’

Önlenemeyen büyük orman yangınları ve onun içindeki tarım arazileri ile hayvancılığın da büyük zarar gördüğünü hatırlatan Kapıkıran, “2021 yılındaki tarımsal üretim düşüşünün doğal felaketlere bağlı yanlarını değerlendirdiğimizde büyük ölçüde iklim krizin yanı sıra, uygulanan politikalardan kaynaklandığını söylemek de mümkün. Çünkü yangınların önlenmesi sürecinde de büyük problemler yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığından bir proaktif davranış göremedik. Örneğin helikopter sorunları yaşandı.Yangın söndürme kültürüne ilişkin süreçlerindeki eksiklikleri gördük. Tüm dünyanın önümüzdeki süreçte bu konuyu ciddi şekilde yaşama kaygısı var. Bu konunun çok düzenli bir biçimde iklim değişikliğini derinleştirmemek adına yangınları önleyerek proaktif önlemler almak veya yangın başladığında hızla yayılmasını engelleyecek önlemler alma konusunda bir çalışma yapılması gerekiyor. Bunun için planlı ve programlı yapılanmanın sağlanması şart.” uyarısında bulundu.

‘Koca deniz nasıl oldu da bu kadar kirlendi hayret ettik, torunlarıma balık götüremedim bu sene, belki onların çocukları hiç yiyemeyecekler’

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin 2021’de yaşadığı felaketler ana karada yaşananlar ile de sınırlı kalmadı. Kirliliğin neden olduğu müsilaj sonucu oluşan biyolojik yıkım, insan eli ile doğaya verilen zararların yıl içinde belki de en dikkat çekeniydi.

İstanbul’da balıkçıların uğrak yeri olan Galata Köprüsü’ne nesillerdir balık tutmaya gelen emekli Yasin öğretmen, müsilajdan sonra yaşadıklarını aktararak, “Senelerdir çoluğumu çocuğumu besledim ben buradan çıkanlarla. Müsilajdan sonra balık tutmaya korkar olduk. Marmara’daki hiçbir kıyıda denize girmeye de cesaret edemedik. Zaten öğrendik ki bazı yerlerde sahilleri de kapatmışlar. Boğazın akıntısı çok olur, o yüzden kolay kolay bir şeyler birikmez, ama nasıl olduysa her yerde köpük köpük müsilaj gördük. Koca deniz nasıl oldu da bu kadar kirlendi hayret ettik. Torunlarıma balık götüremedim bu sene. Belki onların çocukları hiç yiyemeyecekler. Havanın sıcak olduğu zamanlar denizden öyle bir koku gelirdi ki kovamı topladığım gibi eve dönerdim. Buradan sağlıklı bir şey çıkması artık çok zor” dedi.

‘Çok ama çok kısa bir süre sonra Karadeniz’i de Marmara gibi kaybedeceğiz ve Ege Denizi’ni de çok büyük risk altına sokacağız’

Müsilaj hakkında Sputnik’in sorularını yanıtlayan Marmara İzleme Projesi’nin (MAREM) proje lideri Hidrobiyolog Mehmet Levent Artüz, ilk önce karşı karşıya kalınan tehlikenin tanımını yaparak:

“Müsilaj, daha doğru bir tanımla ‘masif müsilaj oluşumu’ diye adlandırdığımız olgu, kirlilik zincirinin sadece bir halkası. Esas çevre felaketi diye adlandırılacak konu, Marmara Denizi’nin kirletilmesi. Sucul ortamlar başta olmak üzere kirlenmenin üç temel safhası vardır. Başta kirletici unsuru ortama verirsiniz, dayanabilen türler hayatta kalırlar, dayanamayan türler ya ortamı terk eder ya da ölürler. Bunu takip eden ikinci safhada ise ortamda tür çeşitliliği azaldığı, dolayısı ile rekabet şartları değiştiği için kalan türlerin fert adetlerinde anormal artışlar olur. Müsilaj olgusu da sadece bu serinin günümüzdeki göstergesi. Üçüncü ve son fazda ise hiç önemsenmeyecek miktarda kirletici ortamı abiyotik hale getirir.Bu uygulama devam ettiği takdirde, çok ama çok kısa bir süre sonra Karadeniz’i de Marmara gibi kaybedeceğiz ve Ege Denizi’ni de çok büyük risk altına sokacağız.”

‘Marmara Denizi çıkmaz bir yola girdi, aynı düzen sürerse önümüzdeki dönemde bir felaketler dizisinin bizi beklediğini ve geleceğin oldukça karanlık olduğunu söyleyebilirim’

Marmara Denizi’nde deniz suyunun kalitesinin değiştiğini, tür çeşitliliğinin dibe vurduğunu kirlenme Ergene Deşarjı ile karakter değiştirdiğini aktaran Artüz, “Tür çeşitliliği azalıyorsa biz de bundan nasibimizi alacağız. Acilen bunun farkına varmamız gerek. Müsilajın durumuna gelince; doğal olarak bakteriyolojik parçalanmaya uğruyor. Ne de olsa devasa bir organik kütle. Yine kısır döngü içersinde bu biyolojik kütleyi parçalayan bakterilerin oluşturduğu biyokütle ve parçalanma ürünleri yeni felaketleri tetikleyecek gibi gözüküyor. Yani Marmara Denizi çıkmaz bir yola girdi, yuvarlanıp gidiyor. Bu sene müsilaj olur, yarın metrelerce köpüklenmeler, denizde renk değişimleri veya yaygın koku gibi felaketler ile karşılaşabiliriz. Kısaca aynı düzen sürerse önümüzdeki dönemde bir felaketler dizisinin bizi beklediğini söyleyebilirim ama niceliğinin ne olacağını bilmem. Çok ama çok uzun bir zamandır (1954 senesinden bu yana) Marmara Denizi’ni ölçümleyen ve izleyen bir ekibin başı olarak geleceğin oldukça karanlık olduğunu söyleyebilirim” dedi.

‘Önümüzdeki dönemde bu felaketlerin çok daha fazlasını görmeye devam edeceğiz, aynı gemideyiz ve batarsa herkes batacak’

Tüm konuşulanlar ışığında sonuç olarak insanların elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Kapıkıran, “Artık dünya da bunun farkına varılmış vaziyette. Çünkü aynı gemideyiz ve batarsa herkes batacak. Bilinmesi gerekiyor ki bunların tamamı insan faaliyeti sonucunda derinleşiyor, şiddetleniyor ve zarar verir hale geliyor. Önümüzdeki dönemde yağış rejimi farklılıklarının, sel felaketlerinin, kuraklık nedeniyle oluşan büyük orman ve kent yangınlarının çok daha fazlasını görmeye devam edeceğiz. Doğa tahribatı nedeniyle müthiş bir verimlilik düşüşüne ve de dolayısıyla büyük bir gıda krizine, gıda fiyatlarındaki fahiş yükselmelere şahit olacağız. Zaten piyasa da denetlemediği için kat ve kat faiz yükseltmeleri görmeye devam edeceğiz” dedi.

TR Sputnik

  İstanbul’un Siyasi Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Söke escort Bodrum escort Çerkezköy escort Akhisar escort Bandırma escort Ayvacık escort Akçaabat escort Karakoçan escort Altınordu escort Tavşanlı escort Eğirdir escort Ardeşen escort Afşin escort Altınova escort Bulancak escort Sorgun escort Erbaa escort Viranşehir escort Zara escort Kozluk escort Aziziye escort Ayancık escort Kaman escort Ermenek escort Keskin escort Gerede escort Göynücek escort Bor escort Banaz escort Havsa escort Osmancık escort Bahçe escort Alaplı escort Başkale escort Kemah escort Nazilli escort Fethiye escort Çorlu escort Alaşehir escort Altıeylül escort Biga escort Araklı escort Kovancılar escort Fatsa escort Simav escort Yalvaç escort Çayeli escort Dulkadiroğlu escort Çiftlikköy escort Espiye escort Sarıkaya escort Niksar escort Suruç escort Yıldızeli escort Sason escort Horasan escort Boyabat escort Mucur escort Sarıveliler escort Yahşihan escort Göynük escort Gümüşhacıköy escort Çamardı escort Eşme escort İpsala escort Sungurlu escort Hasanbeyli escort Çaycuma escort İpekyolu escort Refahiye escort Kuşadası escort Marmaris escort Süleymanpaşa escort Turgutlu escort Susurluk escort Gelibolu escort Of escort Ünye escort Domaniç escort Fındıklı escort Elbistan escort Çınarcık escort Tirebolu escort Akdağmadeni escort Turhal escort Eyyübiye escort Suşehri escort Yakutiye escort Gerze escort Mengen escort Merzifon escort Ulukışla escort Sivaslı escort Keşan escort Kadirli escort Ereğli escort Özalp escort Tercan escort Efeler escort Didim escort Çine escort Dalaman escort Menteşe escort Milas escort Ortaca escort Seydikemer escort Ergene escort Kapaklı escort Malkara escort Salihli escort Şehzadeler escort Soma escort Yunusemre escort Ayvalık escort Bigadiç escort Burhaniye escort Gönen escort Karesi escort Çan escort Yenice escort Ortahisar escort Yomra escort Perşembe escort Pazar escort Onikişubat escort Pazarcık escort Türkoğlu escort Eynesil escort Görele escort Piraziz escort Yağlıdere escort Çayıralan escort Boğazlıyan escort Zile escort Siverek escort Karaköprü escort Haliliye escort Akçakale escort Şarkışla escort Gemerek escort Oltu escort Palandöken escort Mudurnu escort Suluova escort Taşova escort Toprakkale escort Kilimli escort Tuşba escort Üzümlü escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Tekirdağ masaj salonu Adana masaj salonu Mersin masaj salonu Bursa masaj salonu Muğla masaj salonu Balıkesir masaj salonu Kocaeli masaj salonu İstanbul masaj salonu Ankara masaj salonu Antalya masaj salonu İzmir masaj salonu Denizli masaj salonu Çanakkale masaj salonu Sakarya masaj salonu Manisa masaj salonu Malatya masaj salonu Yalova masaj salonu Sivas masaj salonu Tokat masaj salonu Kayseri masaj salonu Trabzon masaj salonu Aydın masaj salonu Elazığ masaj salonu Afyon masaj salonu Kütahya masaj salonu Ordu masaj salonu Eskişehir masaj salonu Gaziantep masaj salonu istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu