DOLAR 13,56910.96%
EURO 15,37580.22%
ALTIN
BITCOIN 564738-0,67%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YAŞLILARDA BEYİN FONKSİYONLARINI İYİLEŞTİREN BULUŞ

YAŞLILARDA BEYİN FONKSİYONLARINI İYİLEŞTİREN BULUŞ

ABONE OL
Ocak 20, 2021 21:30
YAŞLILARDA BEYİN FONKSİYONLARINI İYİLEŞTİREN BULUŞ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YAŞLILARDA BEYİN FONKSİYONLARINI İYİLEŞTİREN BULUŞ
İsrailli bilim adamlarının yeni yöntemi yaşlılarda beyin fonksiyonlarını iyileştiriyor
Çalışma, dikkat, bilgi işleme hızı, yürütücü işlev gibi alanlarda bilişsel işlevde bir iyileşme bulmuştur.

blank

Kognitif fonksiyon yaşlanma yetişkinlerin çeşitli İsrailli sağlık kurumları tarafından yapılan benzeri görülmemiş bir ortak araştırmaya göre, geniş kullanılarak artarak yaygın hiperbarik oksijen tedavisi protokolü (HOTP) olarak adlandırılan tıbbi alanda tedavi kullanılabilir.
“Toplumda yaşayan bireylerin altmış yaşından büyük yarısından fazlası bilişsel yeteneklerin azalmasıyla ilgili endişelerini dile getiriyor.”

Çalışma, küresel bilişsel işleve ek olarak, tümü tipik olarak yaşla birlikte azalan dikkat, bilgi işleme hızı, yürütücü işlev gibi alanlarda bilişsel işlevde bir iyileşme bulmuştur. Belirli beyin bölgelerinde bilişsel değişiklikler ile iyileşmiş serebral kan akışı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.

“Yaşla ilgili bilişsel ve işlevsel düşüş Batı dünyasında önemli bir endişe haline geldi. Dünyadaki büyük araştırma çabaları sözde ‘normal’ yaşlanan nüfusun bilişsel performansını geliştirmeye odaklanıyor,” dedi. araştırmaya katılan kurumlardan biri olan Sagol Hiperbarik Tıp ve Araştırma Merkezi.

Tel Aviv’deki Sagol Beyin Enstitüsü’nün kurucu direktörü PROF. TALMA HENDLER, “Çalışmamızda, insanlarda ilk kez, yaşa bağlı bozulmamızın bu istenmeyen sonucunu ele alabilecek etkili ve güvenli bir tıbbi müdahale bulduk.”

15 Temmuz’da yayınlanan çalışmada, biri üç aylık bir süre için hiperbarik oksijen tedavisi protokolüne tabi tutulmuş iki gruba yerleştirilmiş 63 sağlıklı yetişkin yer alırken, diğer grup kontrol olarak kullanıldı. Sonuçta, genel bilişsel işlev, çalışmadan önce ve sonra verilen bilgisayarlı bilişsel değerlendirmeler kullanılarak ölçülmüştür. Ek olarak, beyin kan akımı (CBF) beyin perfüzyonu için yeni bir manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile değerlendirildi.

HBOT sırasında, hasta hava basıncının normal havanın iki katına çıkarıldığı basınçlı bir odada saf oksijenle nefes alır. Bu süreç, vücutta dolaşan kandaki oksijen çözünürlüğünü arttırır. Eklenen oksijen, iyileşmeyi destekleyen büyüme faktörlerinin ve kök hücrelerin salınmasını uyarır. HBOT, çoğunlukla kronik iyileşmeyen kronik yaraları tedavi etmek için uygulanmıştır.(jpost.com)
18 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP