DOLAR %
EURO %
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 5839620,09%
İstanbul

AZ BULUTLU

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YERLİ ELEKTRİK OTOMOBİL TOGG

ABONE OL
Ocak 21, 2021 19:59
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerli Elektrikli Otomobil – TOGG
Son zamanlarda beni en çok heyecanlandıran olay yerli elektrikli otomobilin tanıtılması olmuştu. Daha önce yerli otomobil çalışmalarımızı anlattığım yazıyı paylaşmıştım: geçmişten günümüze yerli otomobil projeleri bu bağlantıdan bahsettiğim yazıya ulaşabilirsiniz. Bu yazımda da Yerli Elektrikli Otomobil – TOGG ‘dan ayrıntılı olarak bahsedeceğim.

blank

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), merkezi Türkiye’de bulunan anonim bir şirkettir. 2017 yılı Kasım ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yerli otomobil üretmek için bir araya gelen kuruluş ve şirketler açıklanmıştı. Bu şirketler alanında öncü ve köklü şirketlerdi. Bu şirketler ve kuruluşlar bir araya gelerek 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmuş oldu.

Bu şirketler ve payları şu şekildedir:
BMC (%19)
Anadolu Grubu (%19)
Turkcell (%19)
Kök Grubu (%19)
Zorlu Holding (%19)
TOBB (%5)

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. ‘nin merkezi Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Bilişim Vadisi’ndedir. Şirkette CEO görevini Gürcan KARAKAŞ, COO görevini Sergio ROCHA üstlenmektedir.

27 Aralık 2019 tarihinde Gebze Bilişim Vadisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yerli elektrikli otomobilin SUV ve Sedan modelleri tanıtıldı. Yerli otomobilin üretimi için Bursa’nın Gemlik ilçesinin Haralar Bölgesi’nde bulunan TSK’ya ait alanda 22 milyar TL maliyetle fabrika kurulacağı açıklandı. 21 Mayıs 2020 tarihine gelindiğinde ise fabrika yapımı için çalışmalar başladı.

blank

ARAÇ TASARIMI:
Araçlar İtalyan tasarım bürosu Pininfarına tarafından tasarlanmıştır. Ve 27 Aralık 2019’da prototipi tanıtılan SUV ve Sedan modeller İtalya’da üretilmiştir. Araç Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alacak şekilde tasarlanmıştır. Aracın ön ızgarasında lale motifleri bulunmaktadır ve araç içindeki ön gösterge paneli tamamen elektronik olacaktır.

Üretilecek modeller ve beklenen çıkış tarihleri:
Üretilecek olan bütün araçlar %100 elektrikli olacaktır. Yollara ilk çıkacak model C-segment SUV olacak. 2022 yılının sonlarına doğru yollarda olması planlanmaktadır.
C-segment Sedan modelinin 2024 yılında yollara çıkması hedefleniyor.

2030 yılına kadar 3 farklı modelde daha araç üretilmesi ve yollara çıkması planlanıyor. Bu modeller şu şekilde:
C-segment Hatchback
B-segment SUV
C-segment MPV
Yerli Elektrikli Otomobil – TOGG ‘un ismi ilerleyen tarihlerde açıklanacaktır. TOGG için daha fazla bilgi almak için resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yazar: Ömer Faruk Özçelik – muhendisbeyinler.net)
18 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP