DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 793,650,48
BITCOIN 490692-9,92%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

YOK ARTIK, ŞİMDİDE DEV KATİL EŞEKARISI ORTAYA ÇIKTI

YOK ARTIK, ŞİMDİDE DEV KATİL EŞEKARISI ORTAYA ÇIKTI

ABONE OL
Ocak 21, 2021 13:25
YOK ARTIK, ŞİMDİDE DEV KATİL EŞEKARISI ORTAYA ÇIKTI
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs Salgını Saldırısı Altında, Yeni Bir Tehdit Geldi: “Katil Eşekarısı”
2 inç uzunluğundaki Asya dev eşekarısı, ilk kez batı kıyısında görülen ABD’ye indi. Birden fazla sokma insanlar için ölümcüldür ve “katliam evrelerinde” eşekarısı vücutlarını yavrularına besledikleri bal arılarını yok eder. Bilim adamları şimdi ABD arılarını silmeden önce türleri yok etmeyi umarak eşekarısı avındalar.

KATİL EŞEK ARILARI ABD’DE İLK KEZ ORTAYA ÇIKTI
New York Times’a göre, genellikle insanlardan kaçınsa da, Asya’da “cinayet eşekarısı” sokmalarının yılda 50 kadar insan ölümüne neden olduğu düşünülüyor. Boynuzlar ilk Kuzey Amerika görünümünü Ağustos 2019’da Kanada’nın British Columbia şehrinde yaptı. Aylar sonra, Aralık 2019’da Washington Eyaleti’nde sınırın güneyinde uçan böcekler bildirildi.

Washington Eyalet Üniversitesi (WSU), eşekarısının Kuzey Amerika’ya ilk kez nasıl veya ne zaman geldiğinden emin değil, ancak bölgedeki arıcılar son aylarda korkunç kovan ölümleri bildirdi. Bilim adamları, baharda yaşam döngüsüne başlayan türlerin daha fazla ortaya çıkması için hazırlanıyorlar.

SARI TURUNCU KAFALI, SİYAH GÖZLÜ, SARI ÇİZGİLİ KARINLI
WSU bilim adamı ve istilacı türler uzmanı Todd Murray, eşekarısı “şok edici derecede büyük” dedi. “Bu bir sağlık tehlikesi ve daha da önemlisi, bal arılarının önemli bir avcısıdır.” Böcekler, kabaca bir kibrit kutusu büyüklüğünde, büyük sarı-turuncu kafalara, belirgin siyah gözlere ve siyah ve sarı çizgili bir karnına sahiptir. Basın açıklamasında WSU entomoloji departmanı olan bir arı yetiştiricisi olan Susan Cobey, “Bu kocaman sarı-turuncu yüzlü bir canavar karikatüründen bir şey gibiler.” Dedi.

BİR KAÇ SAATTE BİR KOVANI YOK EDE BİLİR
Asya dev eşekarısı yaşam döngüsü, kraliçelerin kış uykusundan çıkıp yuvalarını inşa etmek için yeraltı densini beslemeye ve aramaya başladığı Nisan ayında başlar. Habitatları yaz ve sonbahar aylarında inşa edildiğinde, yiyecek bulmak için işçi eşekarısı gönderilir. Keskin, çivili alt çeneleriyle, eşekarısı bal arılarını başını kırarak gençlerini beslemek için vücutları kullanır. Hornetler birkaç saat içinde bir bal arısı kovanını yok edebilir.

blank

BİRDEN FAZLA SOKMADA İNSANLARI ÖLDÜRE BİLİR
Arı kovanları birincil hedefleri olmasına rağmen, tehdit edildiğinde eşekarısı insanlara saldırabilir. Birden fazla sokma, alerjisi olmayanları bile insanları öldürebilir. En yaygın oldukları Japonya’da cinayet eşekarısı her yıl yaklaşık 30 ila 40 kişiyi öldürüyor. Vancouver Adası arıcısı Conrad Bérubé New York Times’a verdiği demeçte, “Etin içine kırmızı sıcak raptiye sürmek gibiydi.” Bir arı kostümü ve altında eşofman altı sokuldu.

WSU bilim adamları bu baharda kraliçe cinayet eşekarısı yakalamaya başlayacak ve türleri tespit etmeyi ve ortadan kaldırmayı hedefleyecekler. ABD’de bal arıları ve diğer tozlayıcıların popülasyonları zaten baskı altındaydı. 1947 ve 2017 arasında, ABD’deki bal arısı kolonilerinin sayısı 6 milyondan 2,5 milyona düştü. Ve geçen yıl, Maryland Üniversitesi’nden araştırmacılar, ülkenin bal arısı kolonilerinin% 40’ının, Ekim 2018 ile Nisan 2019 arasında, türünün en büyük kaybı olan tek bir kışta öldüğünü bildirdi.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre, çoğu zaman bal arıları olan tozlayıcılar, ABD’de alınan her üç gıda ısırığından birinden sorumludur ve ülkenin ulus mahsul değerlerini her yıl 15 milyar dolardan (12 milyar £) daha fazla artırmaktadır. BBC
05 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP